Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Την πρόσκληση την είχα ήδη πάρει από αλλού.
Για το visa registration ρώτησα, που πρέπει να γίνει αφού φτάσω στη Ρωσία.
Το ξενοδοχείο το έκλεισες μέσω booking; Αν ναι, πρέπει να γράφει στους όρους τυχόν χρεώση για registration, οπότε τα πληρώνεις. Αν δεν το γράφει, απλά οι Ρώσοι κάνουν αυτό που ξέρουν καλά, προσπαθούν να στα πάρουν.

Το registration είναι δουλειά αυτού που σε φιλοξενεί, είτε είναι γνωστός σου, είτε ξενοδοχείο. Αν δεν το κάνουν, έχουν αυτοί πρόβλημα με τις αρχές, όχι εσύ.
 
Last edited by a moderator:

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Χρέωση δεν έλεγε πουθενά. Τους το είπα ότι είναι υποχρεωμένοι, αλλά...
Ο συγκεκριμένος έφαγε άκυρο, αλλά φοβάμαι μην στο τέλος αναγκαστώ να τα σκάσω (και) αυτά.
Ποντάρουν στο ότι δεν πρόκειται να ρισκάρεις να κοντραριστείς σε μια ξένη χώρα/γλώσσα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Χρέωση δεν έλεγε πουθενά. Τους το είπα ότι είναι υποχρεωμένοι, αλλά...
Ο συγκεκριμένος έφαγε άκυρο, αλλά φοβάμαι μην στο τέλος αναγκαστώ να τα σκάσω (και) αυτά.
Ποντάρουν στο ότι δεν πρόκειται να ρισκάρεις να κοντραριστείς σε μια ξένη χώρα/γλώσσα.
Όπως στο είπα, είναι γνωστοί σε τέτοιου είδους "συναλλαγές" δυστυχώς. Το θέμα είναι ότι μπορείς απλά να πας κανονικά, να πληρώσεις το δωμάτιό σου και μόνο αυτό, και να μην αναφέρεις τίποτα για registration εσύ. Είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν registration μέσα σε τρεις μέρες από τη μέρα που πας εκεί, αν δεν κάνουν, την πάτησαν.
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Θα το έχω υπόψη μου, ευχαριστώ.
Αυτό που φοβάμαι είναι μη τη πατήσω σε κάνα αεροδρόμιο στο φεύγα...
 

gkanetidis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Στο Visa center όλα καλά. Εξυπηρετικοί και γρήγοροι, κόστος 60€ το άτομο . Βέβαια τα είχα εδώ μετά από το παρόν thread και σας ευχαριστώ. Πιο αναλυτικά, Voucher μου έστειλε δωρεάν το ξενοδοχείο που έκλεισα μέσω booking και μάλιστα πολύ γρήγορα μέσα σε λίγες ώρες. Μυ ξεκαθάρισαν πάντως ότι σε περίπτωση μη εμφάνισης στη Ρωσία, θα χρεώσουν την κάρτα μου 100€ το άτομο! Ταξιδιωτική ασφάλιση μέσω της Aegean (mondial) κόστος 16€ το άτομο για 4 ημέρες.
 

soopaman

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επειδη εκατσα και ασχοληθηκα μονος για την εκδοση Βιζας για εμενα και 2 φιλους μου που θα ταξιδεψουμε μαζι εχω να πω τα εξης:
1. Συμπληρωση ηλεκτρονικης αιτησης στο visa.kdmid.ru και κατοπιν εκτυπωση της για καθε ταξιδιωτη.
2. Το χοστελ στο οποιο εκανα κρατηση μεσω του booking δεν απαντησε σε 2 email που του απεστειλα με αποτελεσμα να αποτανθω εντελει στο site αυτο g-hostel.ru/vizovaya-podderzhka για το visa support οπου συμπληρωσα κανονικα τα στοιχεια που ζητησε και εναντι 11,5 ευρω το ατομο μου αποστειλανε email κανονικα με αρχειο pdf.Στο εγγραφο αυτο υπαρχει το voucher που απαιτειται.
3. Ταξιδιωτικη ασφαλιση εκδωσα απο το κτηριο που βρισκεται ακριβως διπλα απο τη Ρωσικο προξενειο στη Τζαβελλα 5, εναντι 1,4 ευρω τη μερα.Το εν λογω κτηριο εχει μια πινακιδα απ'εξω που αναγραφει Ρωσικο πολιτιστικο κεντρο η κατι αντιστοιχο εν πασει περιπτωσει και δεν το κανεις με τιποτα για ασφαλιστικο γραφειο.
4. Χρειαζεται να εχεις μια εγχρωμη φωτογραφια μαζι σου για την αιτηση η οποια να μην εχει τραβηχτει περισσοτερο απο 6 μηνες πριν την ημερομηνια καταθεσης των δικαιολογητικων.
5. Επειδη αρκετοι δεν το γνωριζουν,την ημερα κατα την οποια προσκομιζεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα στο προξενειο θα ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν και τα διαβατηρια οσων θα ταξιδεψουν.Τα κρατανε στο προξενειο μεχρι την μερα που θα σου εκδωσουν τη βιζα.Ακομα να πω οτι,τα διαβατηρια θα πρεπει να εχουν καποιες σελιδες κενες για να επικολληθει πανω η βιζα και να εχουν χρονο ζωης τουλαχιστον 6 μηνες απο τη μερα της αναχωρησης.
6. Στο τελος της συμπληρωσης της αιτησης στο site που αναφερα παραπανω,ερωτασαι που θα καταθεσεις τα εγγραφα,στο κεντρο θεωρησεως βιζας (VFS) η στη πρεσβεια της Ρωσιας (Embassy of Russian federation).Το κεντρο θεωρησης βιζας χρεωνει 21 ευρω το ατομο εξτρα,επομενως για οσους μπορουν να το αποφυγουν, επιλεγουν τη πρεσβεια.
7. Οταν ολοκληρωθει η καταθεση των εγγραφων στο προξενειο,σου δινουν ενα αποκομμα στο οποιο αναγραφεται η ημερομηνια που πρεπει να περασεις για να παραλαβεις τη βιζα μετα του διαβατηριου σου. Επισης,σου δινουν εναν τραπεζικο λογαριασμο της Εθνικης τραπεζας οπου πρεπει να καταβαλεις το παραβολο των 35 ευρω το ατομο για την διαδικασια εκδοσης της βιζας.

Συνολικο κοστος εκδοσης της βιζας και μονο, για 5 ημερες που θα ταξιδεψω εγω: 7 ευρω ταξιδιωτικη ασφαλεια + 11,5 ευρω εκδοση visa support documents +35 ευρω παραβολο= 53,5 ευρω το ατομο.Επειδη το εχω δει να το γραφουν αρκετοι εδω μεσα,το κοστος σε καποιο ταξιδιωτικο γραφειο ειναι 90 ευρω + την ταξιδιωτικη ασφαλεια.ΑΝ μιλαγαμε για 5 με 10 ευρω παραπανω ισως να αξιζε,αλλα εδω προκειται για το διπλασιο κοστος.Δεν υπαρχει κανενας λογος για μενα να πληρωσετε ουσιαστικα τη τεχνογνωσια-διασυνδεσεις του γραφειου σε κατι που μπορειτε με τρεξιμο 3-4 ημερων να κανετε μονοι σας και πιειτε 2 ποτηρια βοτκας στην υγεια τους οταν με το καλο φτασετε στη Ρωσια.Αυτα απο μενα και ελπιζω να βοηθησα.

To hostel που εκανα κρατηση συνεργαζεται με αλλο πρακτορειο για το voucher. To site που παραπεμπεις δεν ανοιγει. Εκει εκλεισες κ χοστελ ή εκανες διαφορετικη κρατηση για διαμονη;

Ύστερα από πολύ ψάξιμο στο forum και από πολύτιμες πληροφορίες σας (και σας ευχαριστώ για αυτό) ο πιο φθηνός τρόπος έκδοσης visa, τουλάχιστον για τους Αθηναιους,είναι ο εξής: παίρνετε την απαραίτητη πρόσκληση από το Travelrussia που προτείνεται παραπάνω με 10,03 ευρώ το άτομο, έκδοση της επίσης απαραίτητης ταξιδιωτικής ασφάλειας από το πολιτιστικό κέντρο στη Τζαβέλα 8,4 ευρώ το άτομο για 6ημέρες, συμπληρώνετε ηλεκτρονικά την αίτηση για βίζα και επιλέγετε για κατάθεση δικαιολογητικών το προξενείο και όχι το "visa supporting center" και έτσι γλιτώνετε 25 ευρώ το άτομο και στη συνέχεια κλείνετε το ραντεβού για την κατάθεση των εγγράφων στο προξενείο στη Τζαβέλα και αφού τα παραδώσετε πληρώνετε το παράβολο των 35 ευρώ στην Εθνική Τράπεζα αυθημερόν -προσοχή μέχρι ώρα 12. Αδιαφορεί τε για τη ρώσικη ξυνίλα και σε 5 ημέρες παίρνετε τη βίζα.
1) To hostel που εκανα κρατηση συνεργαζεται με αλλο πρακτορειο για το voucher. Στο travelrussia.su να βαλω τα στοιχεια τους για το invitation ή να βαλω ενα απο τα ραντομ ξενοδοχεια που εχει; Αυτο με το registration δεν το χω ξανακουσει και δεν ξερω πως θα επηρεασει τα πραγματα σε περιπτωση ραντομ ξενοδοχειου για την προσκληση.
2) Το εχεις κανει το ταξιδι ή απλα κανεις ενα review των οσων εχουν ειπωθει;

Ευχαριστω!

Έχοντας χρειαστεί να εκδώσω τουριστική βίζα για Ρωσία 4 φορές (όλες ανεξάρτητα και όχι μέσω γραφείου), ο πιό απλός τρόπος για μένα είναι να εκδώσεις πρόσκληση και ταξιδιωτική ασφάλεια από κάποιο ρωσικό πρακτορείο ηλεκτρονικά. Τις τελευταίες δύο φορές χρησιμοποίησα το ακόλουθο: travelrussia.su με κόστος 10 ευρώ για την πρόσκληση και 1.3 ευρώ την ημέρα για την ασφάλεια (έχω διεθνή ασφάλεια από την AIG μέσω της δουλειάς μου στο συμβόλαιο της οποίας αναφέρεται ρητά ότι καλύπτει και τη Ρωσία και η AIG έχει ακόμα και γραφεία στη Μόσχα αλλά στο VHS μου είπαν ότι δε τη δέχονται γιατί δεν έχει ρωσικο τηλέφωνο πάνω στο συμβόλαιο... με προέτρεψαν διακριτικά να πάω σε γραφείο ασφαλίσεων στο Χαλάνδρι αλλά δεν τους έκανα τη χάρη :)).
Το site το αναφέρω ενδεικτικά όπως και το κόστος γιατί ήταν το πιο φθηνό και παίρνει μισή μέρα να έχεις τα έγγραφα στα χέρια σου . Σου στέλνει τα έγγραφα αυτόματα σε pdf στο mail μόλις κάνεις την πληρωμή μέσω κάρτας και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την κάρτα και τα capital controls.
Δε χρειάζεται να δηλώσεις το ακριβές ξενοδοχείο διαμονής στην πρόσκληση, επιλέγεις αν θες ένα τυχαίο από τη λίστα.
Τα τέλη διεκπεράιωσης του vhs για τον δίλεπτο έλεγχο των εγγράφων είναι 25 ευρώ (!!) και άλλα 35 για το προξενείο για τη βίζα (πληρώνεις δλδ 60 ευρώ σύνολο στο vhs).
Συνολικά χρειάζεσαι τα ανωτέρω 2 έγγραφα, μια φωτο και την προσυμπληρωμένη τυπωμένη αίτηση (τη βρίσκεις εδώ: https://visa.kdmid.ru/LoginPage.aspx ) . Στο vhs (8 λεπτά με τα πόδια από το μετρό Πανόρμου) και τις 4 φορές είχε μηδενική αναμονή και η όλη διαδικασία παίρνει 5 λεπτά (μαζί με την πληρωμή στο διπλανό γκισέ - μόνο μετρητά). 5 εργάσιμες μετά παραλαμβάνεις τη βίζα από το ίδιο μέρος.
Νομίζω ότι είναι πολύ εύκολη (και ήδη πανάκριβη) διαδικασία και δεν αξίζει τα επιπλέον χρήματα το πρακτορείο.
Επειδη κατι εχει ειπωθει για registration, στο travelrussia.su εβαλες το ξενοδοχειο που εμεινες τελικα ή καποιο ραντομ απο τα προτεινομενα; Πως επηρεαζει αυτο το registration και εσενα;
 
Last edited by a moderator:

soopaman

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
6. Στο τελος της συμπληρωσης της αιτησης στο site που αναφερα παραπανω,ερωτασαι που θα καταθεσεις τα εγγραφα,στο κεντρο θεωρησεως βιζας (VFS) η στη πρεσβεια της Ρωσιας (Embassy of Russian federation).Το κεντρο θεωρησης βιζας χρεωνει 21 ευρω το ατομο εξτρα,επομενως για οσους μπορουν να το αποφυγουν, επιλεγουν τη πρεσβεια.
Τα χαρτια στο προξενειο δεν τα καταθετουμε ουτως ή αλλως; Δεν καταλαβα αυτο με την Πρεσβεια ή το VFS. Τι διαφορα εχουν μεταξυ τους αυτα τα 3;
Το προξενειο δεν ειναι στο χαλανδρι; Το VFS που βρισκεται;
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Τα χαρτια στο προξενειο δεν τα καταθετουμε ουτως ή αλλως; Δεν καταλαβα αυτο με την Πρεσβεια ή το VFS. Τι διαφορα εχουν μεταξυ τους αυτα τα 3;
Το προξενειο δεν ειναι στο χαλανδρι; Το VFS που βρισκεται;
Στην ηλεκτρονικη αιτηση οπου βλεπεις πρεσβεια εννοειται το προξενειο που βρισκεται στο Χαλανδρι.Αλλο πρεσβεια,αλλο προξενειο και αλλο VFS.Με τις εκδοσεις βιζας ασχολειται αποκλειστικα το προξενειο και το VFS,αλλα το δευτερο χρεωνει ενα 20αρικο παραπανω,διαλεγεις και παιρνεις.
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
To hostel που εκανα κρατηση συνεργαζεται με αλλο πρακτορειο για το voucher. To site που παραπεμπεις δεν ανοιγει. Εκει εκλεισες κ χοστελ ή εκανες διαφορετικη κρατηση για διαμονη;



1) To hostel που εκανα κρατηση συνεργαζεται με αλλο πρακτορειο για το voucher. Στο travelrussia.su να βαλω τα στοιχεια τους για το invitation ή να βαλω ενα απο τα ραντομ ξενοδοχεια που εχει; Αυτο με το registration δεν το χω ξανακουσει και δεν ξερω πως θα επηρεασει τα πραγματα σε περιπτωση ραντομ ξενοδοχειου για την προσκληση.
2) Το εχεις κανει το ταξιδι ή απλα κανεις ενα review των οσων εχουν ειπωθει;

Ευχαριστω!



Επειδη κατι εχει ειπωθει για registration, στο travelrussia.su εβαλες το ξενοδοχειο που εμεινες τελικα ή καποιο ραντομ απο τα προτεινομενα; Πως επηρεαζει αυτο το registration και εσενα;
Παρε το travel invitation ειτε απο το site που εστειλα ειτε απο το travelrussia και συμπληρωσε οοοοποιο καταλυμμα επιθυμεις,εχεις την δυνατοτητα να αλλαξεις το ξενοδοχειο-χοστελ σου.Δεν θα σε ελεγξει κανενας γιαυτο,ειναι τυπικο το θεμα,διαδικαστικο.Απλα πρεπει να παρεις το παραπανω εγγραφο για να γραψεις τον αριθμο voucher στο αντιστοιχο πεδιο της ηλεκτρονικης αιτησης.Το ταξιδι το εκανα και δεν συναντησα κανενα απολυτως προβλημα,γυρισα πριν μερικες ημερες.Κατι για registration δεν γνωριζω να σου πω,οτι χρειαστηκα συνολικα για τη βιζα τα εγγραψα αναλυτικα σε προηγουμενο σχολιο.Μπορεις να βγαλεις το invitation απο καποιο site στο Α ξενοδοχειο,να δηλωσεις οτι θα μεινεις στο Α στην αιτηση σου και εντελει να μεινεις στο Β χωρις να εχεις καποιο θεμα,στο λεω γιατι αυτο εκανα και εγω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω κι εγώ: θέλω να πάω για ένα μήνα και να ταξιδέψω στις επαρχίες χωρίς πρόγραμμα. Για τη βίζα δηλώνω μόνο το πρώτο ξενοδοχείο;
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Να ρωτήσω κι εγώ: θέλω να πάω για ένα μήνα και να ταξιδέψω στις επαρχίες χωρίς πρόγραμμα. Για τη βίζα δηλώνω μόνο το πρώτο ξενοδοχείο;
Στην ηλεκτρονικη αιτηση δηλωνεις ποιες περιοχες θα επισκεφτεις χωρις χρονολογικη σειρα.Δηλωνεις ενα ξενοδοχειο και τελειωνει η υποθεση,για το τυπικο του πραγματος.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Να ρωτήσω κι εγώ: θέλω να πάω για ένα μήνα και να ταξιδέψω στις επαρχίες χωρίς πρόγραμμα. Για τη βίζα δηλώνω μόνο το πρώτο ξενοδοχείο;
Γιώργο, για το τυπικό του πράγματος, οπουδήποτε μένεις πάνω από τρεις μέρες πρέπει να γίνεται registration. Τώρα θα μου πεις "γίνεται;"; :) Τι να πω, στο περσινό μας ταξίδι που είχε Μόσχα, Αγία Πετρούπολη και Καμτσάτκα, μας έκαναν registration και στα τρία μέρη, και τα τρία ξενοδοχεία που μείναμε. Στην Καμτσάτκα βέβαια δήλωσαν ότι μείναμε εκεί και τις 13 μέρες, άσχετα αν πήγαμε και 500 χλμ βόρεια. Κανονικά, είσαι υποχρεωμένος να δηλώνεις πού θα μείνεις, σε οποιοδήποτε μέρος της Ρωσίας κι αν είσαι. Κι όχι μόνο εμείς οι αλλοδαποί, αλλά κι ένας Ρώσος από το Κρασνοντάρ αν πάει για 2 εβδομάδες στο Νορίλσκ ( :haha: ), πρέπει κανονικά να δηλωθεί εκεί. Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται και αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αυτό, αλλά αν κάνεις ένα τουρ όπως είπες, με διαμονή σε διάφορα μέρη αν βδομάδα, θέλει registration παντού. Αλλά αυτό είναι υποχρεωμένος να το κάνει όποιος σε φιλοξενεί, είτε γνωστός είτε ξενοδοχείο.
Όσο για τη visa, επειδή δίνω το διαβατήριό μου και τη φωτό στο Μουζενίδη, αυτοί δηλώνουν ένα δικό τους ξενοδοχείο κι εμένα δε με απασχολεί το ζήτημα. Ξέρω όμως ότι όπου πάω θα γίνεται επιτόπου registration από το κανονικό μου ξενοδοχείο. Αν δώσεις χαρτιά σε Visa Center μόνος σου, κι επιθυμείς να δηλώσεις εικονικά ξενοδοχείο (ή το πρώτο που ξέρεις ότι θα πας), το κάνεις. Απλά δεν το έχω κάνει για να ξέρω αν είναι νομότυπο ή όχι. Πιστεύω πως όχι, αλλά όπως βλέπεω εδώ, μάλλον δεν υπάρχει και τρελός έλεγχος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom