μόνοι ή με γκρούπ?

davel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα καλώς σας βρήκα.
σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στο εξωτερικό Ευρώπη λογικά μιας και οι δυο δεν έχουμε πάει πουθενά δυστυχώς ποτέ. Ξέρω απαράδεκτο.
το θέμα είναι ότι με αγχώνει πάρα πολύ το ταξίδι με τις λεπτομεριες τα εισιτήρια όχι τόσο αλλά που θα κλείσεις ξενοδοχείο και πως θα ναι και αλλά πολλά.
μου προτείναν λόγο ότι είναι πρώτο ταξίδι να πάμε κάπου με group αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει η ιδέα εκτός του ότι θα τα βρω όλα έτοιμα.

οπότε ρωτάω.

Πως είναι ταξιδεύεις με group ? ποιο είναι το πρόγραμμα που έχεις να κάνεις ?
εγώ πχ δεν είμαι τόσο κοινωνικός , θα πρέπει να κάνουμε παρέα όλοι μαζί ?
εκτός από μουσεία και αξιοθέατα που οκ αξίζει να τα δεις είμαι υποχρεωμένος να πηγαίνω πχ για ψώνια άμα θέλει το group ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Ακολουθείς το πρόγραμμα χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να κάνεις παρέα με κανέναν αν δεν θέλεις.Και αν κάτι δεν σε ενδιαφέρει(πχ ψώνια) δεν πηγαίνεις και κάνεις ότι θέλεις εκείνες τις ώρες.Αλλά Ευρώπη και με γκρουπ για νέους ανθρώπους δεν λέει....
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ουτε κατα διανοια Ευρωπη με γκρουπ αν μιλας εστω κ στοιχειωδως αγγλικα! Ξεκίνα σαν πρωτο ταξιδι με καμιά Ρωμη, Λονδινο ή Παρισι και δεν θα αντιμετωπισεις κανενα θεμα! Μην ανησυχεις...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Για να κάνεις ένα ταξίδι χωρίς γκρουπ θα πρέπει να είσαι οργανωτικός, αποφασιστικός και να μπορείς να προσανατολίζεσαι.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
πηγαμε πρωτο ταξιδι μεξικο μονοι μας! και εμεις γκρουπ σκεφτομασταν να ξεψαρωσουμε αλλα τελικα πηραμε την αποφαση να παμε μονοι μας και δεν το μετανιωσαμε!

βρες πρωτα προορισμο, πιασε διαβασμα στο φορουμ και αν χρειαστεις βοηθεια υπαρχουν τα αναλογα τοπικ για ερωτησεις.
κατα την γνωμη μου μονος περιοριστικος παραγοντας για ταξιδι μονος σου ειναι να μην ξερεις καθολου αγγλικα, εκει ισως δυσκολευτεις
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Όπως είπε και ο fotast δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις πουθενά! Όπου και αν θες πας.
Αλλά για μένα μην πας με group,ξέρω είναι λίγο άγχος να τα κανονίσεις όλα την πρώτη φορά αλλά η ευχαρίστηση που παίρνεις είναι μεγαλύτερη και κυρίως θα δεις πως γίνετε και μετά θα τα κάνεις όλα μόνος σου χωρίς κανένα απολύτως άγχος.
 

davel

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Και τα πήγαινε έλα σε μουσεία αξιοθέατα τα κάνεις με μέσα μεταφοράς η θες αμάξι πχ για ρώμη?
εντάξει τα αγγλικά δεν είναι θέμα ότι πάω κάπου που δεν ξέρω πως θα κινούμαι σκέφτομαι. Και δεν το χω με τον προσανατολισμό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Και τα πήγαινε έλα σε μουσεία αξιοθέατα τα κάνεις με μέσα μεταφοράς η θες αμάξι πχ για ρώμη?
εντάξει τα αγγλικά δεν είναι θέμα ότι πάω κάπου που δεν ξέρω πως θα κινούμαι σκέφτομαι. Και δεν το χω με τον προσανατολισμό.
Ειδικα για Ρωμη, αν το ξενοδοχειο που θα κλεισεις ειναι στο κεντρο δεν θα χρειαστεις να παρεις ουτε μετρο. Αντε το πολυ πολυ για το Βατικανο 1-2 στασεις. Η Ρωμη ειναι η πιο ευκολη πολη ειδικα για πρωτο ταξιδι. Ειναι ολα τα αξιοθεατα μαζεμενα και επιβαλλεται να τα δεις με τα ποδια! Στο εμποριο υπαρχουν απειροι οδηγοι, εδω επισης παρα πολλες πληροφοριες και δε θα εχεις κανενα θεμα να φτιαξεις το δικο προγραμμα με βαση τις μερες και το budget που διαθετεις!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Και τα πήγαινε έλα σε μουσεία αξιοθέατα τα κάνεις με μέσα μεταφοράς η θες αμάξι πχ για ρώμη?
εντάξει τα αγγλικά δεν είναι θέμα ότι πάω κάπου που δεν ξέρω πως θα κινούμαι σκέφτομαι. Και δεν το χω με τον προσανατολισμό.
Στο εποχή του ιντερνέτ υπάρχουν άπειρες πληροφορίες.Και για την Ρώμη έχουν γραφτεί τα πάντα εδώ στο φόρουμ.Ψάξιμο θέλει και διάβασμα.΄Οχι δεν χρειάζεσαι αμάξι για τις μετακινήσεις εκεί.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Δεν εισαι υποχρεωμενος να ακολουθησεθς τιποτα. Εμεις πηγαμε με γξρουπ παρισι πριν 10 χρονια μονο κ μονο γιατι δε βρισκαμε φθηνα αεροπορικα και ξενοδοχειο. Δεν ακολουθησαμε τιποτα. Μονο τη μεταβαση απο αεροδρομιο Παρισιου σε ξενοδοχειο και το αναποδο. Ειχαμε το δικο μας προγραμμα, καναμε οτι θελαμε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.915
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
ότι πάω κάπου που δεν ξέρω πως θα κινούμαι σκέφτομαι. Και δεν το χω με τον προσανατολισμό.
Μην αγχώνεσαι. Θα έχεις ένα χάρτη μαζί σου και όλα θα πάνε καλά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καλησπέρα καλώς σας βρήκα.
σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι στο εξωτερικό Ευρώπη λογικά μιας και οι δυο δεν έχουμε πάει πουθενά δυστυχώς ποτέ. Ξέρω απαράδεκτο.
το θέμα είναι ότι με αγχώνει πάρα πολύ το ταξίδι με τις λεπτομεριες τα εισιτήρια όχι τόσο αλλά που θα κλείσεις ξενοδοχείο και πως θα ναι και αλλά πολλά.
μου προτείναν λόγο ότι είναι πρώτο ταξίδι να πάμε κάπου με group αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει η ιδέα εκτός του ότι θα τα βρω όλα έτοιμα.

οπότε ρωτάω.

Πως είναι ταξιδεύεις με group ? ποιο είναι το πρόγραμμα που έχεις να κάνεις ?
εγώ πχ δεν είμαι τόσο κοινωνικός , θα πρέπει να κάνουμε παρέα όλοι μαζί ?
εκτός από μουσεία και αξιοθέατα που οκ αξίζει να τα δεις είμαι υποχρεωμένος να πηγαίνω πχ για ψώνια άμα θέλει το group ?
Ξεκαθαρα απο οικονομικης αποψεως μονοι σας!οι τιμες που θα πληρωσεις στο γκρουπ θα ναι οι 2πλες και 3πλες απ αυτες που θα βρεις στο ιντερνετ!ξεκινα με αναζητηση εισιτηριων απο airtickets και μετα καταλυμα σε booking ή airbnb και ολα τα υπολοιπα ειναι ευκολα!οσο για προσανατολισμο ενα πακετο ιντερνατ αν αγορασεις απο ελλαδα και εχεις το google maps ανοικτο θα σαι αρχοντας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.443
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom