Επανέκδοση Διαβατηριου λόγω απώλειας- κλοπής

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
στην προκειμενη περιπτωση το ελληνικο δημοσιο που βριζουμε εχει νομους τους οποιους ψαχνουμε τροπους να καταργησουμε,βαζοντας τα ταυτοχρονα με οσους πανε να κανουν τη δουλεια τους..μετα προσπαθουμε να χρηματισουμε και μετα παλι να κατηγορησουμε οτι τα πιανουνε...μαλιστα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Μα δεν ειπα σε κανεναν να χρηματισει κανεναν. Προφανως και ηταν ειρωνικο το σχολιο παραπνω σχετικα με τη νοοτροπια του ελληνα. Οσο για τους νομους της ελλαδας γενικως, το μονο σιγουρο ειναι πως - προφανως και οχι ολοι αλλα κατα τη γνωμη μου η λειοψηφια τους - ειναι παραλογοι και υπερβολικα απαρχαιωμενοι και δημιοργημενοι στη λογικη της γραφειοκρατιας του ελληνικου δημοσιου...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δηλαδή η έρευνα για ένα χαμένο διαβατήριο είναι παράλογη; Είμαστε σε θέση να κρίνουμε αν το ανώτερο χρονικό όριο των 3 μηνών είναι υπερβολικό; Γιατί τώρα μπορούμε να μιλήσουμε και για μια άλλη νοοτροπία του Έλληνα.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Ελπίζω ότι το 'έως 3 μήνες' θα με καλύψει ως διατύπωση (και παντα με την καλή θέληση του εκάστοτε υπεύθυνου, αυτό δεν είναι καμιά 'αποκάλυψη', αλλα η λογικη που όλοι έχουμε βιωσει) ώστε να εκδοθεί σε 30 με 40 μέρες πχ, φυσικα νόμιμα και χωρίς να ακυρωθει το 'γράμμα του Νομου', οπότε και προλαβαίνω το ταξίδι μου.

Ελπίζω, ειδικά εφόσον πρόκειται για ένα διαβατήριο που έχει ληξει πριν 5 χρόνια, το έχασα μεσα στο πατρικό μου σπίτι, από το οποίο έχω μετακομίσει εδώ και 8 χρονια, και έχω να το χρησιμοποιήσω 9 ακριβώς χρόνια.

Απο τη μεριά μου, εφόσον έκανα αυτό το 'λαθος', φυσικα θα κανω ο,τι μπορώ κατά την διαδικασία, πάντα με ευγενη και ειλικρινη συμπεριφορά, οπως μαλλον θα έκανε ο καθένας από εμας εάν ηταν στην θέση μου.

Όπως είπα και παραπανω, ελπίζω αυτή η ανάρτηση να γλυτώσει έστω και ένα μελος του γκρουπ απο μελλοντική ταλαιπωρία.

Και πράγματι, από ένα πρόχειρο ψάξιμο που εκανα στο τι ισχυει σε αλλα κράτη της ευρωπαϊκής ένωσης, αυτη η περιοδος αναμονής είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από ο, τι σε άλλα κράτη, στα οποία υπάρχει επιπλέον η δυνατότητα για ενα πρόχειρο ταξιδιωτικο έγγραφο, το οποιο θα επιτρέψει στον ατυχη που το απώλεσε να ταξιδέψει μέχρι να βγει το επίσημο διαβατήριο.. Λογικό.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δηλαδή η έρευνα για ένα χαμένο διαβατήριο είναι παράλογη; Είμαστε σε θέση να κρίνουμε αν το ανώτερο χρονικό όριο των 3 μηνών είναι υπερβολικό;
Καθόλου υπερβολικό δεν είναι. Οι αστυνομικοί μου εξήγησαν το γιατί και το βρήκα απόλυτα φυσιολογικό. Όπως αποδείχτηκε δε, στη δική μου περίπτωση δεν το εξάντλησαν αυστηρά - ίσως γιατί το (εν ισχύ) "χαμένο" διαβατήριο είχε "χαθεί" μέσα στο σπίτι και βρέθηκε. Κατά συνέπεια, δεν υπήρχε περίπτωση να χρησιμοποιηθεί παράνομα από τρίτους.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Οι 3 η οι "Χ" μήνες να είναι κάποια διεθνή πρότυπα που αφορούν την ασφάλεια των διαβατηρίων δεν παίζει να ισχύει;
Μας αρέσει δεν μας αρέσει μπορεί να είναι πραγματικότητα και να μην έχει σχέση με το κακό δημόσιο ή το φακελάκι που αμέσως γράφουν κάποιοι.
Μετά όμως και σε περίπτωση πρόσθετων ελέγχων ή αν ζητείται η έκδοση visa θα κατηγορούμε τους κακούς ξένους....
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μα δεν ειπα σε κανεναν να χρηματισει κανεναν. Προφανως και ηταν ειρωνικο το σχολιο παραπνω σχετικα με τη νοοτροπια του ελληνα. Οσο για τους νομους της ελλαδας γενικως, το μονο σιγουρο ειναι πως - προφανως και οχι ολοι αλλα κατα τη γνωμη μου η λειοψηφια τους - ειναι παραλογοι και υπερβολικα απαρχαιωμενοι και δημιοργημενοι στη λογικη της γραφειοκρατιας του ελληνικου δημοσιου...
φανταζομαι η περιφημη νοοτροπια του ελληνα δεν σας περιλαμβανει,ετσι?μια χαρα ειναι οι νομοι,κι εχουν επαρκως εκσυγχρονιστει και καλυπτουν τη χωρα..η δυσκολια ειναι να μαθουμε να τους τηρουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το μεγαλο προβλημα στην Ελλαδα ειναι η ασαφεια των νομων που πολλες φορες επιδεχονται πολλων ερμηνειων. Και μεχρι και αν ποτε βγει εγκυκλιος ο καθενας τους εφαρμοζει κατα το δοκουν. Ή μενουν ανεφαρμοστοι (λογω καλης θελησης, αμελειας, δολου, ανικανοτητας; ). Υπαρχουν και οι παραλογοι νομοι αλλα ειναι υπερβολη να λεμε πως ειναι πλειοψηφια.

Η συγκεκριμενη δε διαταξη που συζητουμε μου φαινεται απολυτα λογικη και σαφης.

Ελπίζω ότι το 'έως 3 μήνες' θα με καλύψει ως διατύπωση (και παντα με την καλή θέληση του εκάστοτε υπεύθυνου, αυτό δεν είναι καμιά 'αποκάλυψη', αλλα η λογικη που όλοι έχουμε βιωσει) ώστε να εκδοθεί σε 30 με 40 μέρες πχ, φυσικα νόμιμα και χωρίς να ακυρωθει το 'γράμμα του Νομου', οπότε και προλαβαίνω το ταξίδι μου.
Και σενα δεν στα 'παν καλα...Ποιος μου λεει πως δεν το εχεις το διαβατηριο ή πως δεν το εχεις ηδη πουλησει σε καποιον προσφυγα/τζιχαντιστη, που θα ερθει αυριο μεθαυριο στη Γαλλια κι εκει που θα πινω αμεριμνος τον καφε στο Cafe du Trocadero και θα απολαμβανω τον παριζιανικο ηλιο, δεν θα ερθει μπροστα μου (να μου κρυψει τον ηλιο) να φωναξει "Αλαχ ακμπαρ!" και πριν προλαβω να ξεκολλησω το φλυτζανι απο τα χειλη μου δωσει μια μαχαιρια στην καρδια;

Αντε μην παρω τους συναδελφους μου και τους κανουν 6 τους μηνες της ερευνας.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
κατσε καλα κι ετοιμαζομαι τον ιουνη ,στο τροκαντερο καφε δεν θα πιω σιγουρα..εσυ που εχεις τα κονε βρες μου καφενειο ...
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Το μεγαλο προβλημα στην Ελλαδα ειναι η ασαφεια των νομων που πολλες φορες επιδεχονται πολλων ερμηνειων. Και μεχρι και αν βγει ποτε εγκυκλιος ο καθενας τους εφαρμοζει κατα το δοκουν. Ή μενουν ανεφαρμοστοι (λογω καλης θελησης, αμελειας, δολου, ανικανοτητας; ). Υπαρχουν και οι παραλογοι νομοι αλλα ειναι υπερβολη να λεμε πως ειναι πλειοψηφια.

Η συγκεκριμενη δε διαταξη που συζητουμε μου φαινεται απολυτα λογικη και σαφης.



Και σενα δεν στα 'παν καλα...Ποιος μου λεει πως δεν το εχεις το διαβατηριο ή πως δεν το εχεις ηδη πουλησει σε καποιον προσφυγα/τζιχαντιστη, που θα ερθει αυριο μεθαυριο στη Γαλλια κι εκει που θα πινω αμεριμνος τον καφε στο Cafe du Trocadero και θα απολαμβανω τον Παριζιανικο ηλιο, δεν θα ερθει μπροστα μου (να μου κρυψειτον ηλιο) να φωναξει "Αλαχ ακμπαρ!" και πριν προλανω να ξεκολλησω το φλυτζανι απο τα χειλη μου δωσει μια μαχαιρια στην καρδια;

Αντε μην παρω τους συναδελφους μου και τους κανουν 6 τους μηνες της ερευνας.
Εχεις πιο πολλή πλακα και από αληθινό αστυνομικό :)
Τουλάχιστον μου φτιάξατε το κέφι, ελαφραινοντας μια σοβαρή συζήτηση.
-Και πώς διασφαλίζει η έρευνα 3 μηνων ότι όλο αυτο δε θα γίνει, ενώ δεν το διασφαλίζει η έρευνα 1,5 μήνα?
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχεις πιο πολλή πλακα και από αληθινό αστυνομικό :)
Τουλάχιστον μου φτιάξατε το κέφι, ελαφραινοντας μια σοβαρή συζήτηση.
-Και πώς διασφαλίζει η έρευνα 3 μηνων ότι όλο αυτο δε θα γίνει, ενώ δεν το διασφαλίζει η έρευνα 1,5 μήνα?
1,5 μηνα παιρνει για να αποφασισουμε ποιος θα κανει την ερευνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom