Επανέκδοση Διαβατηριου λόγω απώλειας- κλοπής

GiannisP.

Member
Μηνύματα
103
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Αλόννησος Aug 2020
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Strouthi, αν είναι να πας στο ΑΤ Ελευσίνας, ρίξε πμ μπας και βρούμε κανά γνωστό :innocent:
 

Taratatzoum

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ρε παιδιά τι έρευνα και πράσινα αλογα; Δεν έχει κάθε διαβατήριο ενα προσωπικο id ; εαν καταργηθεί δεν παυει να ισχύει; Εαν ας πουμε ο κλέφτη το χρησημοποιηαει απλά τον τσακώνουν. ποιος ο λογος να υπάρχει αυτος ο νόμος ;
 

Tzovanna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημερα,
Πριν λιγες μερες μας εκλεψαν τα ταξιδιωτικα μας εγραφα, ταυτοτητα δικη μου κ του συζυγου καθως κ το διαβατηριο της κορης μας.
Εμεις ειμαστε στη διαδικασια εκδοσης νεων ταυτοτητων, ομως διαβασα διαφορα σχετικα με την επανεκδοση διαβατηριου της κορης μας. Οτι πρεπει να περασουν 3 μηνες απο την ημερομηνια της δηλωσης κλοπης για να μπορεσουμε να της βγαλουμε καινουριο. Εχουμε αγχωθει πολυ διοτι τελη Γεναρη εχουμε κλεισει πτηση για Γερμανια κ δεν μπορουμε να αφησουμε το παιδι μας πισω.
Τι θα κάνουμε?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Χωρίς να μου έχει συμβεί :
"Για τις συνθήκες απώλειας ή κλοπής του διαβατηρίου ενεργείται έρευνα από τις αρμόδιες Αρχές, η οποία μπορεί να διαρκέσει μέχρι τρεις μήνες από την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.
Επιπρόσθετα και όσο διαρκεί η έρευνα δεν δύναται να χορηγηθεί νέο διαβατήριο στον δικαιούχο του κλαπέντος - απολεσθέντος διαβατηρίου"
http://www.passport.gov.gr/syxnes-erotiseis/genikes-erotiseis/klopi-apoleia-diavatiriou.html
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημερα,
Πριν λιγες μερες μας εκλεψαν τα ταξιδιωτικα μας εγραφα, ταυτοτητα δικη μου κ του συζυγου καθως κ το διαβατηριο της κορης μας.
Εμεις ειμαστε στη διαδικασια εκδοσης νεων ταυτοτητων, ομως διαβασα διαφορα σχετικα με την επανεκδοση διαβατηριου της κορης μας. Οτι πρεπει να περασουν 3 μηνες απο την ημερομηνια της δηλωσης κλοπης για να μπορεσουμε να της βγαλουμε καινουριο. Εχουμε αγχωθει πολυ διοτι τελη Γεναρη εχουμε κλεισει πτηση για Γερμανια κ δεν μπορουμε να αφησουμε το παιδι μας πισω.
Τι θα κάνουμε?
Μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο. Αυτό που γράφεις μου είχαν πει από την αστυνομία. Επειδή έπρεπε να ταξιδέψω κι εγώ, μου το έβγαλαν λίγο νωρίτερα αλλά - πάντως - μετά την παρέλευση διμήνου οπωσδήποτε. Τώρα για το αν πράγματι γίνεται έρευνα ή όχι δεν γνωρίζω αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...
 

Tzovanna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χωρίς να μου έχει συμβεί :
"Για τις συνθήκες απώλειας ή κλοπής του διαβατηρίου ενεργείται έρευνα από τις αρμόδιες Αρχές, η οποία μπορεί να διαρκέσει μέχρι τρεις μήνες από την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.
Επιπρόσθετα και όσο διαρκεί η έρευνα δεν δύναται να χορηγηθεί νέο διαβατήριο στον δικαιούχο του κλαπέντος - απολεσθέντος διαβατηρίου"
http://www.passport.gov.gr/syxnes-erotiseis/genikes-erotiseis/klopi-apoleia-diavatiriou.html
Αυτα τα διαβασα και εγω ομως υπαρχουν κ κάποιες αλλες πληροφοριες πχ δειτε στη φωτο, αναφερει οτι ελαχιστος χρονος εκδοσης ειναι οι 45 μερες, οποτε εχουμε μια ελπιδα νομιζω.
Οπως κ να εχει αυριο θα ξερουμε....
 

Attachments

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλημερα,
Πριν λιγες μερες μας εκλεψαν τα ταξιδιωτικα μας εγραφα, ταυτοτητα δικη μου κ του συζυγου καθως κ το διαβατηριο της κορης μας.
Εμεις ειμαστε στη διαδικασια εκδοσης νεων ταυτοτητων, ομως διαβασα διαφορα σχετικα με την επανεκδοση διαβατηριου της κορης μας. Οτι πρεπει να περασουν 3 μηνες απο την ημερομηνια της δηλωσης κλοπης για να μπορεσουμε να της βγαλουμε καινουριο. Εχουμε αγχωθει πολυ διοτι τελη Γεναρη εχουμε κλεισει πτηση για Γερμανια κ δεν μπορουμε να αφησουμε το παιδι μας πισω.
Τι θα κάνουμε?
δείξε τα εισιτήρια και προσπάθησε να τους παρακαλέσεις στα μέσα Ιανουαρίου να στο βγάλουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom