Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα έχουμε προγραμματίσει δυστυχώς με πρακτορείο (ας μην αναφέρω την γκρίνια μου για αυτό στο συζυγο) ταξίδι στην Κούβα. Φεύγουμε από Ελλάδα 22/10 και θα μείνουνε Κούβα μέχρι 30/10. θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε απορίες μας
1. Ο καιρός την περίοδο αυτή είναι βροχερός
2. Κάποιες προτάσεις για καλό φαγητό στην Αβάνα
3. Χρειαζόμαστε Άνταπτορες για φόρτιση κινητών κλπ και αν τι ακριβώς πρέπει να αγοράσουμε
4. Η συσκευή iqos επιτρέπεται
5. Ποσά πούρα και ποσό ρούμι μπορεί να φέρει ο καθένας μας Ελλάδα χωρίς πρόβλημα
6. Από ψώνια τι αξίζει να φέρεις πίσω
7. Ποιο είναι το κόστος για καλό φαγητό άνα άτομο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.
1, Για το καιρο μπες weather Havana . Εχουν προβλεψη για 14 ημερες.
3. Στα ξενοδοχεια εχουν πριζες καταλληλες για τα κινητά σας .

Οσα για τα υπολοιπα θα σας ενημερωσει ο/η ξεναγος σας εκει . Αυτο ειναι το καλό οταν πας με πρακτορειο.
Ρωτας οτι θελεις το ξεναγο.
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Aπό κέντρο και ανατολικά είναι πάντως οι περιοχές που αναφέρεις.


Έχεις διάβασμα!
Καλησπερα και σορρυ για για την (πολυ) αργοπορημενη μου απαντηση, αλλα τραβηξε πολυ η σεζον φετος και ειχαμε πολυ δουλεια (οχι οτι μας χαλασε :p ) . Η αληθεια ειναι οτι διαβασα και τις 88 σελιδες πριν γραψω, απλα δεν ολοκληρωσα και δε διατυπωσα σωστα την ερωτηση μου. Οι στασεις ειναι αυτες που προειπα αλλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να διανυκτερευσω σε ολες τις πολεις οπως προτεινετε ή ειναι καλυτερα να μεινω σε μια (τρινιδαδ) και απο κει να κανω ημερησιες εξορμησεις τριγυρω. Οι λόγοι που κλίνω προς την δευτερη λυση ειναι οτι 1ον φοβαμαι μη γινει στραβη λογω overbooking μιας και οι στασεις θα ειναι 3 των 1 ή 2 το πολυ διανυκτερευσεων, με αποτελεσμα να τρωω χρονο για να βρω διαμερισμα να μεινω, και 2ον οτι θα ειμαστε ολη την ωρα κουβαλωντας βαλιτσες κι εκτος αυτο το χειροτερο μου ειναι να μαζευω-ξεμαζευω πραγματα.
Απο κει και περα, αλλη μια βασικη απορια που εχω ειναι οι μετακινησεις. Για ενοικιαση αυτοκινητου δε το βλεπω, εκτος του ειναι λιγο αργα, οι τιμες ειναι στα υψη (100 ευρω τη μερα και το λιγοτερο 4 μερες ενοικιασης!). Για ταξι παλι οχι εκτος κι αν υπαρχει τροπος για shared. Για ενοικιαση scooter εκανα μια ερευνα αλλα δε μπορω να βρω τιποτα κι εκτος αυτο απ οτι διαβασα σε φορουμς ειναι καλυτερα να το αποφυγω γιατι ειναι χρεπια. Μενει viazul με τα οποια μεινοκτηματα της (περιορισμενα δρομολογια, μια ωρα αναμονης) ή connectado λεωφορεια (για τα οποια δε μπορω να βρω καθολου πληροφοριες).
Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν τακτικα δρομολογια (κατι σαν των δικων μας ΚΤΕΛ) ή οργανωμενες ημερησιες εκδρομες απο τρινιδαδ για τριγυρω περιοχες? (Sancti Spiritous, El nicho, Cienfuegos, Santa Clara κατα προτιμηση)

Ευχαριστω και σορρυ για το σεντονι
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Θα συμπέσουμε για κάποιες μέρες. Εμείς θα είμαστε 3-4 βαραδερο όπου κ θα ξεκινήσει το ταξίδι μας. Αν συμπέσουμε πες μου να κανονίσουμε τπτ μαζί. Για προγραμμα υπάρχουν οι γκουρού του group αλλά νομίζω πως δε θα δυσκολευτείς διαβάζοντας των υπολοίπων.
Εμεις θα τελειωσουμε στο Βαραδερο. Σκεφτομαστε να γυρισουμε 4 για να φυγουμε την επομενη μερα το απογευμα. Πολυ ευχαριστως να κανουμε κατι μαζι, το πως θα το κανονισουμε σκεφτομαι :/ Κοιταω να βρω μια κουβανεζικη σιμ μεσω ενος φιλου γτ μετα τις μεταφορες, η επικοινωνια ειναι αυτο που με προβληματιζει
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Παιρνω πισω αυτο που ειπα για τη viazul και ΚΤΕΛ, μολις καταλαβα οτι ειναι τα κτελ της κουβας. Νομιζα οτι ειναι ιδιωτικη επιχειρηση.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μενει viazul με τα οποια μεινοκτηματα της (περιορισμενα δρομολογια, μια ωρα αναμονης) ή connectado λεωφορεια (για τα οποια δε μπορω να βρω καθολου πληροφοριες).
Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν τακτικα δρομολογια (κατι σαν των δικων μας ΚΤΕΛ) ή οργανωμενες ημερησιες εκδρομες απο τρινιδαδ για τριγυρω περιοχες? (Sancti Spiritous, El nicho, Cienfuegos, Santa Clara κατα προτιμηση)

Ευχαριστω και σορρυ για το σεντονι
Δε γνωρίζω το πλάνο σας αλλά η viazul συνδέει όλες τις βασικές πόλεις της Κούβας από Βινιάλες μέχρι Μπαρακόα! Για connectado δε μπορείς να βρεις πληροφορίες γιατί για να κλείσεις πρέπει να πας σε κάποιο ξενοδοχείο και να το κλείσεις εκει (δε χρειάζετι να μένεις στο ξενοδοχείο). Το λεωφορείο σε παίρνει από το ξενοδοχείο. Το connectado είναι πολύ πιο άνετο από viazul αλλά δεν έχει τόσες πολλές συνδέσεις. Εμείς το πήραμε απο Σαντιάγο για Μπαρακόα αλλά από Σαντιάγο για Τρινιδάδ πχ δεν υπήρχε, ούτε από Τρινιδάδ σε Αβάνα. Από Αβάνα για Βινιάλες ήταν λίγο πιο ακριβό απο viazul και από Βαραδέρο σε Αβάνα αρκετά πιο ακριβό. Τα shared taxi είναι πολύ καλή περίπτωση και σε αρκετές περιπτώσεις ο ταξιτζής βρίσκει τα υπόλοιπα άτομα οπότε μπορείς να το δοκιμάσεις. Υπόψιν shared taxi πήραμε απο Βινιάλες προς Βαραδέρο και μαρτυρήσαμε απ'το πόσο στριμωχτά ήμασταν! Απ'τις χειρότερες εμπειρίες. Το μόνο που το ξεπέρασε ήταν το χαλασμένο λεωφορείο της viazul που με το ζόρι έφτασε από Τρινιδάδ στην Αβάνα σε 9+ ώρες. Επικό! Ίσως πρέπει να γράψω ιστορία κάποια στιγμή!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλά και τα αυτοκίνητα τους δεν είναι και τα καλύτερα. Εμείς ενοικιάσαμε ένα κινέζικο emegrand και μείναμε 5-6 φορές απο μπαταρία. Σπρώχναμε αυτοκίνητα μέσα στις λάσπες στο Βινιάλες.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εμας καλα πηγε. το μονο προβλημα οτι ελειπε ενα μπουλονι (το οποιο το διαπιστωσαμε στην πορεια και φοβηθηκαμε οτι θα το χρεωθουμε εφοσον δεν ειχε αναφερθει εξαρχης, δεν το χρεωθηκαμε) και στην προσπαθεια να βρουμε να αγορασουμε μην ψαχνουμε καμια ροδα μας ειπε ενας κυριος στον δρομο " yo driver, το τεταρτο μπουλονι ειναι αχρηστο, εσεις απλα θα σφιγγετε συχνα τα υπολοιπα):D
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Καλησπερα και σορρυ για για την (πολυ) αργοπορημενη μου απαντηση, αλλα τραβηξε πολυ η σεζον φετος και ειχαμε πολυ δουλεια (οχι οτι μας χαλασε :p ) . Η αληθεια ειναι οτι διαβασα και τις 88 σελιδες πριν γραψω, απλα δεν ολοκληρωσα και δε διατυπωσα σωστα την ερωτηση μου. Οι στασεις ειναι αυτες που προειπα αλλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να διανυκτερευσω σε ολες τις πολεις οπως προτεινετε ή ειναι καλυτερα να μεινω σε μια (τρινιδαδ) και απο κει να κανω ημερησιες εξορμησεις τριγυρω. Οι λόγοι που κλίνω προς την δευτερη λυση ειναι οτι 1ον φοβαμαι μη γινει στραβη λογω overbooking μιας και οι στασεις θα ειναι 3 των 1 ή 2 το πολυ διανυκτερευσεων, με αποτελεσμα να τρωω χρονο για να βρω διαμερισμα να μεινω, και 2ον οτι θα ειμαστε ολη την ωρα κουβαλωντας βαλιτσες κι εκτος αυτο το χειροτερο μου ειναι να μαζευω-ξεμαζευω πραγματα.
Απο κει και περα, αλλη μια βασικη απορια που εχω ειναι οι μετακινησεις. Για ενοικιαση αυτοκινητου δε το βλεπω, εκτος του ειναι λιγο αργα, οι τιμες ειναι στα υψη (100 ευρω τη μερα και το λιγοτερο 4 μερες ενοικιασης!). Για ταξι παλι οχι εκτος κι αν υπαρχει τροπος για shared. Για ενοικιαση scooter εκανα μια ερευνα αλλα δε μπορω να βρω τιποτα κι εκτος αυτο απ οτι διαβασα σε φορουμς ειναι καλυτερα να το αποφυγω γιατι ειναι χρεπια. Μενει viazul με τα οποια μεινοκτηματα της (περιορισμενα δρομολογια, μια ωρα αναμονης) ή connectado λεωφορεια (για τα οποια δε μπορω να βρω καθολου πληροφοριες).
Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν τακτικα δρομολογια (κατι σαν των δικων μας ΚΤΕΛ) ή οργανωμενες ημερησιες εκδρομες απο τρινιδαδ για τριγυρω περιοχες? (Sancti Spiritous, El nicho, Cienfuegos, Santa Clara κατα προτιμηση)

Ευχαριστω και σορρυ για το σεντονι
Φιλε στο Σιενφουεγκος εχει να νοικιασεις scooter Suzuki 125 κυβικα,με τιμη για τις μερες που το θες 18-20 δολαρια την μερα.Για Τρινιδαδ(δυο ατομα στο μηχανακι) θελεις μιαμιση ωρα περιπου, για Σαντα Κλαρα μια και ενα τεταρτο και για Ελ Νιτσο 45 λεπτα στο Sancti Spiritous δεν εχω παει.Ενοειται τις διαδρομες τις κανουμε παντα μερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Santa Maria και Playa Del Este είναι η ιδια παραλια ουσιαστικά;
Μία από τις Playas del Este (ανατολικές παραλίες) είναι η Σάντα Μαρία, κατά γενική ομολογία η καλύτερη. Με καλό καιρό είναι πραγματικά πολύ ωραία παραλία, με αέρα δεν αξίζει τον κόπο.
 

lenamis

Member
Μηνύματα
24
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
καλησπέρα όλους,

είμαστε στην τελική ευθεία και μας μένουν ένα-δύο λεπτομέρειες για να είμαστε πλήρως οργανωμένοι. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα εξής:

1. Ξεναγός στην Αβάνα. Πόσες μέρες πιστεύετε πως χρειάζεται? Ξέρουμε κανέναν καλό? Ποια είναι μία λογική τιμή? @KIKI σ' ευχαριστώ γι αυτόν που μου έστειλες αλλά δυστυχώς είναι κλεισμένος. Η Μυρσίνη και η Μαρί που αναφέρονται στις προηγούμενες σελίδες έχουν mail για να μην τηλεφωνώ στην Κούβα?

2. @Yorgos ξέρω ότι διαφωνείς με την μονοήμερη στο Vinales αλλά δυστυχώς δεν μας βγαίνει η διανυκτέρευση. Για να το χαρούμε λίγο παραπάνω όμως λέμε να νοικιάσουμε οδηγό να μας πάει και σκέφτομαι το εξής πρόγραμμα για εκείνη την ημέρα.

  • Las Terrazas (αξίζει η στάση?)
  • Soroa
  • Pinar del Rio (θέλουμε να επισκεφτούμε μία φυτεία, πρέπει να το κανονίσει ο οδηγός φαντάζομαι, σωστά?)
  • Vinales
  • Cueva De Los Portales (Σπηλιά Τσε)
Τι λέτε? Ξέρουμε κανέναν που να κάνει αυτή την εκδρομή?

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Attachments

Mp!traveller

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Διάβασα όσα γράφετε γενικα για την Κούβα. Τα έχω λίγο μπερδεμένα ακόμα στο μυαλό μου. Απλά από τι κατάλαβα θέλει περισσότερη οργάνωση από εδώ. Αυτό που με κάνει να νιώθω ανασφάλεια είναι οι μετακινήσεις και το γεγονός με το internet. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε μάθει να ψάχνουμε να βρίσκουμε τα πάντα μέσα απο αυτό. Αξιολογήσεις σε μαγαζια, ξενοδοχεία κλπ. Λοιπόν. Στην Κούβα θα μείνουμε απο 25 Δεκέμβρη μέχρι 9 Ιανουαρίου. Σύνολο 15 βράδια. Τις μέρες θέλουμε να τις περάσουμε Αβάνα, Τρινιδάδ, Σιεν Φουέγος, Βινιαλες και Βαραδερο. Ακόμα σκέφτομαι για την Πρωτοχρονια για να μοιρασω ημερομηνιες.
Βινιάλες Γιώργο είδα ότι αξίζει να μείνεις. Σωστα?
Σε όλα κοιτάζω για casa. Εχετε να μου προτείνετε κάποια? Στο Βαραδέρο casas η ξενοδοχεία?
Επίσης τις μετακινήσεις μ να τις κάνουμε με viazul? Να κλείσω εκ των προτέρων τα εισιτήρια?
Λεφτά να κρατάω καλύτερα μετρητά και να τα αλλάξω αεροδρόμιο αν και αν σκεφτω τ υπόλοιπα ταξιδια στο αεροδρόμιο δε συνέφερε ποτέ.

Ευχαριστώ πολυυυυ.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom