Ταξίδια με μωρό.

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Το ανεπαρκες γαλα οφειλεται στο οτι δεν ξερουν κ βασικα δε μπαινουν στον κοπο να μαθουν να θηλαζουν . Δεν ειναι το θεμα μας μας ο θηλασμος, αλλα να δεν θηλασεις σωστα δεν εχεις γαλα. Ειναι φοβερο πως οι γυναικες πλεον δεν εχουν γαλα, ενω πριν τη φόρμουλα ειχαν.
Ποιος σου ειπε καλη μου οτι πριν το γαλα ερεε,λαθος πληροφοριες .Οπως εγραψα και πιο πανω η πεθερα μου στο χωριο δεν θηλασε τα 3 απο τα 7 παιδια της γιατι λογω φτωχειας θηλαζε αλλα που δεν ειχαν οι μανες τους γαλα.Λες στο χωριο το 1960 να μην ηθελαν οι αλλες να χαλασουν το στηθος τους η ειχαν καριερα?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ποιος σου ειπε καλη μου οτι πριν το γαλα ερεε,λαθος πληροφοριες .Οπως εγραψα και πιο πανω η πεθερα μου στο χωριο δεν θηλασε τα 3 απο τα 7 παιδια της γιατι λογω φτωχειας θηλαζε αλλα που δεν ειχαν οι μανες τους γαλα.Λες στο χωριο το 1960 να μην ηθελαν οι αλλες να χαλασουν το στηθος τους η ειχαν καριερα?
Τότε ήταν η εξαίρεση ο μη θηλασμός, τώρα είναι η συντριπτική πλειοψηφία, αυτό λέμε,. Τίποτα παραπάνω.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ποιος σου ειπε καλη μου οτι πριν το γαλα ερεε,λαθος πληροφοριες .Οπως εγραψα και πιο πανω η πεθερα μου στο χωριο δεν θηλασε τα 3 απο τα 7 παιδια της γιατι λογω φτωχειας θηλαζε αλλα που δεν ειχαν οι μανες τους γαλα.Λες στο χωριο το 1960 να μην ηθελαν οι αλλες να χαλασουν το στηθος τους η ειχαν καριερα?
Μια χαρα τα γνωριζω τα περιστατικα αυτα τα εχω ακουσει κι εγω. Εισαι σιγουρη οτι δεν ειχαν γαλα, μαλλον ειχαν πολλα στοματα κ εκεινες να ταισουν οπως συνεβει κ με τη δικη μου τη γιαγια.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Υπαγόρευε η σύζυγος, αν αυτό έχει σημασία για εσάς. Επαναλαμβάνω, η υποτίμηση δε δείχνει επίπεδο, αφήστε αυτά τα δήθεν "αγαπητέ" καλύτερα. Και απαντήστε μου σε όσα λέω
Ακομα και να υπαγορευε η συζυγος,κανεις μα κανεις δεν εχει δικαιωμα να απαιτει απο καποιον αλλον.Και οποιος αλλωστε δεν μπορει να σας πει ποσο μαλλον να απαιτησει να μην πατε με ενα μωρο ,τοσο καιρο ,που δεν το ρωτησατε αλλωστε αν θελει,στο Μπαλι η αλλου.Ετσι και σεις δεν μπορειτε να κρινετε και κατακρινετε αν καποια θηλαζει, κανει καισαρικη η οτι θεωρει αυτη σωστο .Νομιζω σας καλυψα!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μια χαρα τα γνωριζω τα περιστατικα αυτα τα εχω ακουσει κι εγω. Εισαι σιγουρη οτι δεν ειχαν γαλα, μαλλον ειχαν πολλα στοματα κ εκεινες να ταισουν οπως συνεβει κ με τη δικη μου τη γιαγια.
Και συμπληρωνω, οτι μια αλλη της γειτονισσα ελειπε ολη μερα στα χωραφια κ πρακτικα δε μπορουσε να ταισει το μωρο της. Η δικη μου γιαγια βεβαια, το επαιρνε το μωρο στο χωραφι , εδενε ενα πανι σε δυο ελιες κ κοιμόταν εκει .
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ακομα και να υπαγορευε η συζυγος,κανεις μα κανεις δεν εχει δικαιωμα να απαιτει απο καποιον αλλον.Και οποιος αλλωστε δεν μπορει να σας πει ποσο μαλλον να απαιτησει να μην πατε με ενα μωρο ,τοσο καιρο ,που δεν το ρωτησατε αλλωστε αν θελει,στο Μπαλι η αλλου.Ετσι και σεις δεν μπορειτε να κρινετε και κατακρινετε αν καποια θηλαζει, κανει καισαρικη η οτι θεωρει αυτη σωστο .Νομιζω σας καλυψα!
Δε νομίζω ότι με καλύψατε. ;)
- Δεν απαιτώ από κανέναν να θηλάσει, απλά να αποδεχτεί ότι είναι καλύτερος ο θηλασμός από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο. Το αν το κάνει ή όχι, άλλο θέμα. Απάντηση σε αυτό;
- Επίσης δεν τον ρωτήσαμε αν θέλει να τον λένε Έκτορα, να τον λέω "Ανωνυμο"? Απάντηση;
- Δεν κρίνουμε αν κάποια επιλέγει την καισαρική, απλά λέμε επιλέγει την εύκολη λύση, ΣΥΝΗΘΩΣ. Απάντηση;
- Το αν ταξιδεύει το παιδί με τους γονείς, είναι το ίδιο κατακριτέο ή όχι, με το να μην ταξιδεύει. Όπως εγώ δε θέλω να τον έχω όλη μέρα σπίτι μέχρι να γίνει 4 ετών, άλλος δε θέλει να τον πηγαίνει πουθενά, επιλογές. Απάντηση;
- Όταν ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας μιλάει για πλεονεκτήματα θηλασμού, ακόμη και για πλεονεκτήματα φυσιολογικής γέννας, ο περίεργος είμαι εγώ που συμφωνώ, ή το τεράστιο ποσοστό που έχει άγνοια είτε απλά δε νοιάζεται; Απάντηση;
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δε νομίζω ότι με καλύψατε. ;)
- Δεν απαιτώ από κανέναν να θηλάσει, απλά να αποδεχτεί ότι είναι καλύτερος ο θηλασμός από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο. Το αν το κάνει ή όχι, άλλο θέμα. Απάντηση σε αυτό;
- Επίσης δεν τον ρωτήσαμε αν θέλει να τον λένε Έκτορα, να τον λέω "Ανωνυμο"? Απάντηση;
- Δεν κρίνουμε αν κάποια επιλέγει την καισαρική, απλά λέμε επιλέγει την εύκολη λύση, ΣΥΝΗΘΩΣ. Απάντηση;
- Το αν ταξιδεύει το παιδί με τους γονείς, είναι το ίδιο κατακριτέο ή όχι, με το να μην ταξιδεύει. Όπως εγώ δε θέλω να τον έχω όλη μέρα σπίτι μέχρι να γίνει 4 ετών, άλλος δε θέλει να τον πηγαίνει πουθενά, επιλογές. Απάντηση;
- Όταν ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας μιλάει για πλεονεκτήματα θηλασμού, ακόμη και για πλεονεκτήματα φυσιολογικής γέννας, ο περίεργος είμαι εγώ που συμφωνώ, ή το τεράστιο ποσοστό που έχει άγνοια είτε απλά δε νοιάζεται; Απάντηση;
Ε αφου μας βολεύει λιγο να συμφωνησουμε με την απαραδεκτη τακτικη των κλινικων να μη σου αφηνουν το μωρο κ να το ποτιζουν χαμομηλακι κ δε ξερω κ γω τι γιατι το γαλα μας δεν ειναι καλο- δυνατο κ δεν εχει νοημα γι'αυτούς να θηλασουμε. Σαν χθες θυμαμαι να τσακωνομαι με τη νοσοκομα γιατι ηθελα να θηλασω κπροσπαθουσε να με πεισει για το αντιθετο. Αντε να εχεις γαλα μετα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ε αφου μας βολεύει λιγο να συμφωνησουμε με την απαραδεκτη τακτικη των κλινικων να μη σου αφηνουν το μωρο κ να το ποτιζουν χαμομηλακι κ δε ξερω κ γω τι γιατι το γαλα μας δεν ειναι καλο- δυνατο κ δεν εχει νοημα γι'αυτούς να θηλασουμε. Σαν χθες θυμαμαι να τσακωνομαι με τη νοσοκομα γιατι ηθελα να θηλασω κπροσπαθουσε να με πεισει για το αντιθετο. Αντε να εχεις γαλα μετα.
Άγνοια είναι, καμία κλινική δεν έχει δικαίωμα να το κάνει, απλά συνήθως οι άνθρωποι συμβιβάζονται.
Κι εσύ που ήθελες να θηλάσεις, έπρεπε να τσακωθείς για το αυτονόητο, ντροπή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι γιατροί και ειδικοί όπως λες που έκαναν έρευνα πάνω σε αυτό. Εσυ σα μη γιατρός και μη ειδικός ενοχλείσαι από το κλάμα ενός μωρού σε ένα αεροπλάνο ή ένα χώρο «ανάρμοστο» για σένα και κρίνεις τους γονείς. Δε βρίσκω συσχετισμό στην απάντηση σου ως προς αυτό που σου είπα.
Το ό,τι κάποιος έχει παιδί δεν τον κάνει ειδικό επί των παιδιών όπως και το ό,τι κάποιος έχει κατοικίδιο δεν τον κάνει αυτόματα κτηνίατρο. Όσοι γονείς σέρνουν τα παιδιά τους σε ταξίδια σε ηλικία που αυτά δεν μπορούν να τους επικοινωνήσουν αν θέλουν ή όχι να ταξιδέψουν, είναι το ίδιο εγωιστικό με το να μη σέβεσαι τους συνανθρώπους σου με τη δικαιολογία ότι εσύ έχεις παιδί άρα οι άλλοι που δεν έχουν πρέπει είτε να μην έχουν γνώμη είτε να υποχωρούν στις παραξενιές του ή καλύτερα στις δικιές σου ως γονιού (βλπ. περίπτωση με γείτονα που δικαστήριο του επιδίκασε 500 ευρώ κάθε φορά που παιδιά οικογένειας θα έκαναν θόρυβο).

Να θυμίσω ότι πριν μερικά χρόνια η ΜΗ απαγόρευσε παιδιά σε τμήμα της οικονομικής θέσης του 380. Προφανώς ενοχλούνταν πολλοί περισσότεροι απ' ό,τι θέλουν οι ταξιδιάρηδες γονείς να πιστεύουν, άρα δεν είμαι μόνο εγώ που ενοχλούμαι. Και ναι το φταίξιμο το ρίχνω αποκλειστικά στους γονείς και μιλάω σα μη ειδικός χωρίς παιδί που έχω άποψη για ένα θέμα που με ενοχλεί αν αυτό δεν απαγορεύεται φυσικά στη σύγχρονη πραγματικότητα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ε τοτε βρε παιδια να μην ταξιδευουμε καθολου επειδη εχουμε παιδια απλα πραγματα. Εξισου εγωιστικο ειναι να παρκαρουμε τα παιδια σε παππουδες που στο κατω κατω μπορει κ να μ ητο θελουν.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Δε νομίζω ότι με καλύψατε. ;)
- Δεν απαιτώ από κανέναν να θηλάσει, απλά να αποδεχτεί ότι είναι καλύτερος ο θηλασμός από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο. Το αν το κάνει ή όχι, άλλο θέμα. Απάντηση σε αυτό;
- Επίσης δεν τον ρωτήσαμε αν θέλει να τον λένε Έκτορα, να τον λέω "Ανωνυμο"? Απάντηση;
- Δεν κρίνουμε αν κάποια επιλέγει την καισαρική, απλά λέμε επιλέγει την εύκολη λύση, ΣΥΝΗΘΩΣ. Απάντηση;
- Το αν ταξιδεύει το παιδί με τους γονείς, είναι το ίδιο κατακριτέο ή όχι, με το να μην ταξιδεύει. Όπως εγώ δε θέλω να τον έχω όλη μέρα σπίτι μέχρι να γίνει 4 ετών, άλλος δε θέλει να τον πηγαίνει πουθενά, επιλογές. Απάντηση;
- Όταν ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας μιλάει για πλεονεκτήματα θηλασμού, ακόμη και για πλεονεκτήματα φυσιολογικής γέννας, ο περίεργος είμαι εγώ που συμφωνώ, ή το τεράστιο ποσοστό που έχει άγνοια είτε απλά δε νοιάζεται; Απάντηση;
Ποιος ειστε εσεις που θελετε?απαιτειτε? να αποδεχτει ο οποισδηποτε οτιδηποτε.Το ονομα αν δεν του αρεσει απλα και απεριττα με μια συμβολαιογραφικη πραξη το αλλαζει.Επομενο ,ευκολη λυση η καισαρικη για ποιον για τον γιατρο η την γυναικα που θα εχει μια ουλη να!!και αν ξαναγεννησει παλι μαχαιρι στο ιδιο σημειο ?δεν βλεπω καμμια ευκολια(την συζυγο την αφησατε να κανει επισκληριδιο η χωρις,γενναγα φυσιολογικα 3 μερες,ειπα τον δεσποτη Παναγιωτη).Επομενο και οι μεν λαθος κατ εμε και οι δε (για πολλους και διαφορους λογους δεν ειναι της παρουσης να επεκταθω)Επομενο ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας λεει και πολλα αλλα που δεν τηρουνται δεν εχει βεβαια και το αλαθητο(μονο ο Παπας το εχει και αυτο προκαλεσε και το Σχισμα)Τωρα πιστευω να σας καλυψα γιατι αυριο δουλευω και παω για υπνο ,για οτι αλλο κιαυριο μερα ειναιΚαλη νυχτα!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Άγνοια είναι, καμία κλινική δεν έχει δικαίωμα να το κάνει, απλά συνήθως οι άνθρωποι συμβιβάζονται.
Κι εσύ που ήθελες να θηλάσεις, έπρεπε να τσακωθείς για το αυτονόητο, ντροπή.
Στην Αγγλια που γεννηθηκα εγω η μανα μου μου τονισε οτι τον θηλασμο τον κατατασουν στο λεγομενο aftercare.εδω αυτο δεν υφησταται αφου πληρωνεις το γιατρο λιγες ωρες αφου εχεις γεννησει..εχει παρει το παραδακι και βαριεται να ασχοληθει..
Ο δικος μου με πηρε τηλ. Σαν την βρεγμενη γατα αφου επαθα την ζημια και δεν ειχε τι να μου πει ακουσε να βρισιδια του και ετσι τελειωσε...φυσικα απο πλευρας μου επρεπε να τον ειχα μηνυσει..αλλα βλεπεις ζουμε στο ελλαδα και οτι και να εκανα θα ηταν τζαμπα ταλαιπωρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom