ΗΠΑ Συναισθήματα της Δυτικής Ακτής

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

H επόμενη μέρα με βρίσκει και πάλι στο τιμόνι αυτή τη φορά οδηγώντας νότια, κοντά στα σύνορα της California, στο πανέμορφο San Diego. Φτάνοντας στην πόλη έχει μόλις ξεσπάσει η ιστορία με τη νέα γρίπη και τα κανάλια λυσσάνε για αίμα και καταστροφολογία. Αντίθετα ο κόσμος δε βλέπω να επηρεάζεται. Απέναντι από το ξενοδοχείο μου βρίσκεται το Hard Rock hotel, στο οποίο μπαινοβγαίνει τόσος πολύς κόσμος που υποθέτω ότι γίνεται κάποιο πάρτυ στο roof garden του.

Η θέα από το δωμάτιο του ξενοδοχείου είναι εντυπωσιακή:

:::

Η μικρή βόλτα στην πόλη δίνει μερικά ακόμα σκηνικά από το κουκλίστικο San Diego και τους πολύ πολύ φιλικούς κατοίκους του (καμία σχέση με το LA):

:::

Το βράδυ έχω μια αναπάντεχη (ίσως όχι και τόσο τελικά) συνάντηση. Πριν από δύο μήνες διατηρούσα επικοινωνία με έναν τύπο ονόματι Jim Chen, κολλητό φίλο του Ken Rockwell για όσους ασχολούνται με φωτογραφία (και πιο συγκεκριμένα με νικον :bleh:), ο οποίος είχε κάνει τη μετατροπή της παλιάς μηχανής μου σε υπέρυθρη. Το ίδιο βράδυ σκάει μύτη στο ξενοδοχείο με πλάνα για δείπνο σε μια πολύ όμορφη περιοχή της πόλης γεμάτη μαγαζάκια.

Κουβέντα με έναν κινέζο που μεγάλωσε στην Κίνα και ανδρώθηκε στην Καλιφόρνια, συζήτηση για τη φωτογραφία, τη ζωή στις ΗΠΑ, τη ζωή στην Κίνα, στην Ελλάδα, ανταλλαγή αναμνηστικών (σαντορίνη έδωσα, κινέζικες πένες πήρα :D ), όλα αυτά συνέθεσαν το πιο απολαυστικό κομμάτι του ταξιδιού μου ως εκείνη τη στιγμή.

Γιατί καλά τα τοπία, καλές οι θάλασσες, καλά τα αξιοθέατα και το σόπινγκ, καλά και τα τουριστικά και μη τουριστικά εστιατόρια, αλλά η επαφή με τους ανθρώπους είναι πάντα αυτή που μου δίνει το κάτι διαφορετικό στα ταξίδια μου, και γι'αυτό άλλωστε την επιδιώκω.

Μια φωτογραφία φεύγοντας, περισσότερο για να καταγραφεί η βραδιά στη μνήμη μου παρά γιατί έχει να δείξει κάτι:


Γραμμή με το gps του κινέζου για το χοτέλ, και νάνι. Η επόμενη μέρα έχει τσάρκα στην πόλη, υπέρυθρες φωτογραφίες και αναχώρηση για βόρεια.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Μπράβο Def εσυ και ο Taver απο ότι φαίνεται θα μου σχεδιάσεται το ταξίδι των επόμενων καλοκαιρινών διακοπών.
Περιμένω εναγωνίως την συνέχεια:shock::shock::shock:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
γραψε γραψε boss και ο taver απο την άλλη στο τέλος μεχρι και εγω ψηνομαι στο τέλος να παω USA
περιμενω την συνεχεια
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κοίτα σε γενικές γραμμές έχω συνέλθει, αφού το ταξίδι έγινε τον Απρίλιο. :haha:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
-Hello Mr Sinise.
-Hello my friend.
-I'm a big fan, I watch your show every week in Greece!
-You are from Greece, what's your name?
-Defkalion.
-Oh my God, are you Defkalion from travelstories.gr?
-Yes, that's me.
-Oh my God, I can't believe it's you, I'm a huge fan!! I visit the website every day and look at the pictures because I can't read the text. Every week at the studio we ask Melina to translate the stories and we all sit around her and listen about your adventures! Keep up the good work.
-I will Mr Sinise but this is my floor, I have to go.
-Ok my friend, can we please take a picture together? Otherwise Melina will never believe that I've met you!
-Sure, no problem.
-Thank you my friend. Give my regards to Go2dbeach, Thanosth, GTS and the rest of the gang.
-I sure will, Mr Sinise.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
:clap::clap:
mpiftex ευγε!!!

νομίζω οτι σου πάει να γίνεις σεναριογράφος!!!
από τα πιο ξεκαρδιστικά που έχω διαβάσει στο φόρουμ!!!
:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom