ΗΠΑ Συναισθήματα της Δυτικής Ακτής

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα

Η επόμενη μέρα μας βρήκε πάλι στο δρόμο για το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής προς το San Francisco. Και τί δεν είδαμε στο κομμάτι αυτό. Big Sur, Carmel, Monterey, και το περίφημο 17-mile drive στο Pacific Grove.

Δε σταματήσαμε να ρουφάμε τις εικόνες - κάθε μία και μια καρτ-ποσταλ:









Φτάσαμε στο San Francisco νωρίς το απόγευμα και το ξενοδοχείο μας, στο λόφο του Nob Hill απέναντι από την Grace Cathedral, ήταν μια έκρηξη κουκλίστικου boutique χώρου με ατμόσφαιρα 1920’s στα εστιατόρια. Χωρίς την προσφορά που είχαμε βρει με 50% έκπτωση δε θα μπορούσαμε ποτέ να μείνουμε σε ένα τέτοιο μέρος. Αν ποτέ το πετύχετε με τρελή έκπτωση, είναι ένα ξενοδοχείο που θα θυμάστε για καιρό:

http://www.thescarlethotels.com/huntington-hotel-san-francisco/my-gallery/

Ορίστε η εκκλησία απέναντι από το ξενοδοχείο:



Σήμερα (και τις επόμενες 1-2 μέρες) το πρόγραμμα είχε εξερεύνηση της πόλης, χωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα και με καναδυό βόλτες προς -τι άλλο- την Golden Gate Bridge:





Ένα από τα highlights του ταξιδιού ήταν το τουρ με το τραμ, όχι τόσο για τα μέρη που σε πάει και βλέπεις (ουσιαστικά σε κάνει μια βόλτα στις γειτονιές της πόλης), όσο για τον οδηγό-ξεναγό του τραμ, ο οποίος ήταν ένας τυπάκος γύρω στα 65 και μας είπε ότι ήταν παλιός ηθοποιός που τώρα έκανε αυτή τη δουλειά γιατί του άρεσε να προσφέρει εμπειρίες στους επισκέπτες.

Έχω πάει σε δεκάδες μιούζικαλ/παραστάσεις κυρίως σε Νέα Υόρκη / Λονδίνο. Δε θα ξεχάσω ποτέ το Wicked που είδα στο San Francisco. Πες η ποιότητα της παραγωγής, πες ότι η πρωταγωνίστρια καταγόταν από την πόλη και ο κόσμος ήταν υπέρμετρα ενθουσιασμένος, πες η γενικότερη ατμόσφαιρα της πόλης, δε ξέρω τι ήταν αλλά πάντως αν είχα να διαλέξω μία παράσταση από όσες έχω δει στη ζωή μου, θα ήταν αυτή.

Κάναμε τις βόλτες μας, πήγαμε κινηματογράφο - στάνταρ διαδικασία που έχουμε σε κάθε ταξίδι μας! - και οι μέρες στο SF πλησίαζαν στο τέλος. Μετανιώσαμε που δεν είχαμε κανονίσει να επισκεφθούμε το Αλκατράζ, ίσως την επόμενη φορά.



Ένα από τα απρόοπτα του ταξιδιού ήταν το... Travelstories :lol: :lol: :lol: που αποφάσισε να ανατιναχτεί όσο ήμουν στο San Francisco και χωρίς internet ουσιαστικά. Γρυλίζοντας και έχοντας κατεβάσει άπειρα μπινελίκια μέχρι να βρω ένα net cafe, κατάφερα να το επαναφέρω μπακάλικα μέχρι να επιστρέψω στην Ελλάδα. :bleh:

Αξίζει να αναφέρω λίγο πριν το τέλος, ότι στο ταξίδι αυτό έβγαλα και μερικές υπέρυθρες φωτογραφίες, που νομίζω δίνουν μια ελαφρώς διαφορετική οπτική, ορίστε μερικές:

San Diego:



Flowering Fields, λίγο έξω από το San Diego:



Grace Cathedral, San Francisco:






Beverly Hills:





Και πανδαισία στη διαδρομή:



Φτάνοντας στην τελευταία μέρα της διαμονής μας στο San Francisco, υπήρχε μια μεγάλη ιδιαιτερότητα, κάτι που κάναμε για πρώτη και μοναδική φορά σε οποιοδήποτε ταξίδι μας... :)

 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Μπράβο Def εσυ και ο Taver απο ότι φαίνεται θα μου σχεδιάσεται το ταξίδι των επόμενων καλοκαιρινών διακοπών.
Περιμένω εναγωνίως την συνέχεια:shock::shock::shock:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
γραψε γραψε boss και ο taver απο την άλλη στο τέλος μεχρι και εγω ψηνομαι στο τέλος να παω USA
περιμενω την συνεχεια
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κοίτα σε γενικές γραμμές έχω συνέλθει, αφού το ταξίδι έγινε τον Απρίλιο. :haha:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
-Hello Mr Sinise.
-Hello my friend.
-I'm a big fan, I watch your show every week in Greece!
-You are from Greece, what's your name?
-Defkalion.
-Oh my God, are you Defkalion from travelstories.gr?
-Yes, that's me.
-Oh my God, I can't believe it's you, I'm a huge fan!! I visit the website every day and look at the pictures because I can't read the text. Every week at the studio we ask Melina to translate the stories and we all sit around her and listen about your adventures! Keep up the good work.
-I will Mr Sinise but this is my floor, I have to go.
-Ok my friend, can we please take a picture together? Otherwise Melina will never believe that I've met you!
-Sure, no problem.
-Thank you my friend. Give my regards to Go2dbeach, Thanosth, GTS and the rest of the gang.
-I sure will, Mr Sinise.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
:clap::clap:
mpiftex ευγε!!!

νομίζω οτι σου πάει να γίνεις σεναριογράφος!!!
από τα πιο ξεκαρδιστικά που έχω διαβάσει στο φόρουμ!!!
:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom