Άγιο Όρος

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν γνωρίζω γιά το τελευταίο, αλλά θα πάρεις πληροφορίες από τους μοναχούς. Επίσης από το γραφείο του Αγ. Όρους που υπάρχει στην Ουρανούπολη. Εγώ είχα μείνει στην μονή Οσίου Γρηγορίου αμέσως προηγούμενη της Διονυσίου (πρόσεχε Διονυσίου λέγεται, όχι Διονύσου - θα παρεξηγηθούν οι καλόγεροι). Πάντως το κόκκινο κρασάκι που βάζουν στα τραπέζια είναι "διαμάντι"
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αλλη μια ερωτηση να σου κανω?Θα μεινουμε 2 μερες στην μονη Διονυσου και μια μερα στην Παυλου.Θελω πολυ να ανεβω στο βουνο Αθω αλλα μου λενε οτι ειναι 6 ωρες περπατημα και δεν θα προλαβουμε να γυρισουμε 6 πηγενε 6 ελα.Ισχυει?:rolleyes:
Πρεπει να ειναι φανταστικα εκει 2200 υψομετρο....:clap::clap::clap:
Ευχαριστω και παλι ολα τα παιδια που ανταποκριθηκαν στην βοηθεια που ζητησα.
Πρώτα για τη σηματοδότηση των μονοπατιών. Τότε δεν είχε. Είχε όμως πολύ καλαίσθητες ξύλινες πινακίδες και δύσκολα χανόσουν. Τώρα δεν ξέρω.
Όσον αφορά τον Άθωνα. Το ύψος του είναι γύρω στα 2000 μ. και φίλοι που έχουν ανέβει μου έχουν πει τα καλύτερα. Κάπου διάβασα ( μάλλον υπερβολή, αλλά κάτι δείχνει) οτι από την κορυφή με καλό καιρό βλέπεις Κρήτη!!!! Αυτές τις μέρες όμως που θα πας εσύ η μέρα έχει μικρύνει, η διαδρομή όντως είναι γύρω στις 6 ώρες και δεν ξέρω αν προλαβαίνεις. Αν θυμάμαι καλά από τις ιστορίες τους ανεβαίνεις από τη Σκήτη της Αγ.Άννας
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Παρακαλώ μην ΞΑΝΑξεφύγετε από το θέμα.
Θα διαγραφούν τα εκτός θέματος μηνύματα.
Μπορείτε να ανοίξετε σε άλλο κομμάτι του φόρουμ αυτό το θέμα αν σας ενδιαφέρει.
Εντάξει, αν και φυσικά η αλήθεια είναι ότι το Άβατο είναι άμεσα συνδεδεμένο με το Άγιο Όρος και την φιλοσοφία του. Το να αναφέρω ότι αν ήμουν άντρας δεν θα πήγαινα εκεί εξαιτίας του Άβατου, δεν είναι offtopic post. Είναι σα να συζητάμε για την Ταϋλάνδη και να απαγορευτεί να θίξουμε ταυτόχρονα το ζήτημα της πορνείας στη χώρα. Η τόση τυπικότητα δε νομίζω ότι οφελεί. Άλλωστε υπάρχει σωρεία, ουσιαστικά, off topic μηνυμάτων στο forum, για τα οποία δεν έχει γίνει ποτέ τίποτα. Τέλος.

renata, τώρα που κατάλαβα ότι αντιλήφθηκα λανθασμένα το post σου, προτείνω να οργανώσουμε από κοινού "κίνημα anti-άγιο όρος". Το μόνο δυσάρεστο είναι ότι δεν θα έχουμε κανέναν άντρα σύμμαχο!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Άλλωστε υπάρχει σωρεία, ουσιαστικά, off topic μηνυμάτων στο forum, για τα οποία δεν έχει γίνει ποτέ τίποτα. Τέλος.
1. Δε νομίζω πως οποιοδήποτε μέλος έχει δικαίωμα να λέει ότι "δεν έχει γίνει ποτέ τίποτα" σε σχέση με οποιοδήποτε θέμα στο TravelStories. Οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες αλλά παρακαλώ να προσέχουμε τις εκφράσεις μας γιατί υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν νύχτα μέρα για να "γίνει κάτι".

2. Όποιος έχει προτάσεις και παρατηρήσεις για τη λειτουργία του site μπορεί να τις κάνει είτε στην αντίστοιχη ενότητα είτε με προσωπικά μηνύματα στη διαχειριστική ομάδα.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Μπορω να πω οτι οσα μου ειπατε μου ανοιξαν κατα πολυ τα ματια κι σας ευχαριστω ολους.Δεν θα γραψω ιστορια οσον αφορα το Α.Ο γιατι ειδα και ακουσα πραγματα που δεν ειναι καλο να ακουστουν οχι γιατι μπορει να ειναι ασχημα αλλα γιατι θα προτιμουσα οσοι δεν εχουν παει να μπουν στην περιεργεια να πανε μια βολτα να τα θαυμασουν με τα ιδια τους τα ματια.Τα μοναδικα ασχημα που με ενοχλησαν ειναι η ανεπιτρεπτη τιμη εισοδου 25 ευρω και η τιμη στα καραβακια οπου και εκει βλεπουμε το φιλοτιμου του Ελληνα που ως και σε αυτο το σημειο του Ελληνικου εδαφους καταλαβε οτι ειναι μονοπωλειο και.........αν θες περνα αν θες οχι....
Με στεναχωρει ιδιαιτερα το γεγονος γιατι μπορει εγω και αλλος 1.000.000 κοσμος μπορουμε να παμε αλλα σκεφτομαι αυτο το γεροντακι που η μοναδικη του συντροφια τα τελευταια χρονια της ζωης του ειναι η Παναγια και ο Θεος που ολοι ξερουμε και εχουν βρεθει μερικοι ανεγκεφαλοι που σου λενε 25ευρω εισοδο 7 ευρω το καραβακι και αλλα 4 για το δευτερο καραβακι αλλιως περπατα αν
μπορεις και αφου δεν μπορεις θα στα παρω και θα μου πεις και ευχαριστω.Δηλαδη για να πανε 2 ατομα απο αθηνα με ι.χ θελουν μονο για να πανε και να γυρισουν 300 ευρω.
Ησυχασε το κεφαλι μου απο τα αυτοκινητα και τα κινητα για 3 μερες οχι γιατι απαγορευονταν αλλα το ειχα κλειστο επειδη ηθελα.
Η υποσχεση που εδωσα στον εαυτο μου ειναι τα ξαναπαω αλλα αυτη την φορα για πλωρη για ΑΘΩ κορυφη δεν ειναι δυσκολο μου ειπαν απλα θελει τολμη,πιστη και παρεα.Οσοι πιστοι ας προσελθουν....Για οσους γνωριζουν αναιβενεις απο την Ι.Μ. Αγιας Αννης.Εχει διαρκεια 5 ωρες με χαλαρο ρυθμο και στασεις μεχρι την εκκλησια της Παναγιας στα 1500 μετρα οπου κοιμασαι και το πρωι ξεκινας για κορυφη στα 2044.ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ...Αυτα φιλοι μου για το Α.Ο α και δεν σας ξεχασα αναψα και ενα κερακι για οσους ταξιδευουν και για αυτους που θα ταξιδεψουν....
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
να σαι παντα καλα,σε ευχαριστουμε!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
καλώς ήλθες και από εδώ!! Από ότι φαίνεται πέρασες καλά και αυτό ακούγεται καλό! Και σε άλλα με υγεία!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Είδα τις φωτό. Πολύ καλές!! Ανέβηκες τελικά στο βουνό; Είδα φωτό σε φαράγγια, με καταρράκτες κ.λ.π. Που είναι αυτά; Η Αγ.Άννα Καλή;
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ακριβως πισω απο την Ι.Μ Αγιου Παυλου εχει ενα μεγαλο φαραγγι που ανεβενει το βουνο μεχρι ψηλα.Ξεκινησαμε για πλακα και ακουγοντας νερα να κατεβενουν μπηκαμε στον πειρασμο να δουμε τι γινετε.Στα 400 μετρα υψομα βρηκαμε τρεχουμενο παγομενο αγιασμενο και νοστιμοτατο νερο.Πιο πανω ειναι δυσκολο να συνεχισεις και επικινδυνο χωρις εξοπλισμο.Η Αγια Αννα ηταν υπεροχη αλλα μας εφαγε πολυ ωρα μια σταση που καναμε στον παπα Γιαννη αν εχεις ακουστα Δημο σε μια σκητη.Για την κορυφη ετοιμαζομαι απο τωρα για το Μαιο.Να βρω και την καταλληλη παρεα και ορεξη για πεζοπορια...!!!Ακομη δεν εχεις δει τιποτα φιλε Δημο κατσε να ανεβασω και τις πιο καλες αυτες τις μερες να δεις εμπνευσει......Κατα τα αλλα ολα ΟΚ...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ερώτηση εδώ γιατί δεν βρήκα ακόμα απάντηση:
Ξέρει κάποιος αν είναι όμορφη η διαδρομή Κουτλουμούσι προς Φιλοθέου;
ή να πάω Κουτλουμούσι - Ιβήρων (την έχω ξανακάνει)- Φιλοθέου;
και στις δύο περιπτώσεις είναι 3 ώρες δρόμο
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τη διαδρομή που ψάχνεις (Κουτλουμούσι-Φιλοθέου) την έκανα το 1994. Όχι απλά καλή, ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!!!!!!!! Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τα μονοπάτια. Και τότε έβλεπες κομμάτια που ήταν ένα βήμα πριν τα πνίξουν τα βάτα. Αν θυμάμαι καλά ήταν όντως 3.00-3.30 ώρες δρόμο. Θυμάμαι οτι λίγο πριν φτάσουμε στη Φιλοθέου ακούσαμε τρεχούμενο νερό. Σε λίγο είδαμε ένα μικρό φράγμα για την παραγωγή ρεύματος για τις ανάγκες της μονής και ήταν μια πολύ όμορφη εικόνα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ Δήμο. Αυτή η διαδρομή περνάει κοντά από Σκήτες/Κελιά κ.α. ή είναι τελείως ερημιά; Θα με συνοδεύει κάποιος πρωτάρης...φίλος και σκέφτομαι πως στην άλλη μέσω Ιβήρων θα μπορεί να δει μιά μονή ακόμα κάνοντας μια στάση για ξεκούραση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom