Άλπεις....... και όχι μόνο!

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Παιδιά διαβάζω τις πολύ ωραίες εμπειρίες σας απο τις Αλπεις, αλλά αναφέρονται κυρίως σε χειμωνιάτικες αποδράσεις. Επειδή ενδιαφέρομαι για βόλτα στις Άλπεις το καλοκαίρι, μπορεί κάποιος να μου πει κάποια ωραία μέρη (είτε Αυστρία,είτε Ελβετία είτε τέλος πάντων σε οποιοδήποτε μέρος των Αλπεων που αξίζει), και κάποιες προτάσεις διαμονής??
Ευχαριστώ!!! :D
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Παιδιά διαβάζω τις πολύ ωραίες εμπειρίες σας απο τις Αλπεις, αλλά αναφέρονται κυρίως σε χειμωνιάτικες αποδράσεις. Επειδή ενδιαφέρομαι για βόλτα στις Άλπεις το καλοκαίρι, μπορεί κάποιος να μου πει κάποια ωραία μέρη (είτε Αυστρία,είτε Ελβετία είτε τέλος πάντων σε οποιοδήποτε μέρος των Αλπεων που αξίζει), και κάποιες προτάσεις διαμονής??
Ευχαριστώ!!! :D
Υπαρχει αλλο τοπικ με αυτα που ζητας,ψαξε στο φορουμ.Παντως,το καλοκαιρι ενδεικνυται για εκει,μην το συζητας!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Παιδιά διαβάζω τις πολύ ωραίες εμπειρίες σας απο τις Αλπεις, αλλά αναφέρονται κυρίως σε χειμωνιάτικες αποδράσεις. Επειδή ενδιαφέρομαι για βόλτα στις Άλπεις το καλοκαίρι, μπορεί κάποιος να μου πει κάποια ωραία μέρη (είτε Αυστρία,είτε Ελβετία είτε τέλος πάντων σε οποιοδήποτε μέρος των Αλπεων που αξίζει), και κάποιες προτάσεις διαμονής??
Ευχαριστώ!!! :D
Πέρασμα Grossglockner και διαμονή στο Heiligenblut. Από τις ομορφότερες διαδρομές και ένα από τα ομορφότερα χωριουδάκια ever!
Grossglockner High Alpine Road
Heiligenblut - Gro
Για Αυστρία μιλάμε πάντα. Πήγαινε και δε θα χάσεις!! :D
 

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Πέρασμα Grossglockner και διαμονή στο Heiligenblut. Από τις ομορφότερες διαδρομές και ένα από τα ομορφότερα χωριουδάκια ever!
Grossglockner High Alpine Road
Heiligenblut - Gro
Για Αυστρία μιλάμε πάντα. Πήγαινε και δε θα χάσεις!! :D


Ευχαριστώ πολύ, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου!!!:lol:
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Παιδιά διαβάζω τις πολύ ωραίες εμπειρίες σας απο τις Αλπεις, αλλά αναφέρονται κυρίως σε χειμωνιάτικες αποδράσεις. Επειδή ενδιαφέρομαι για βόλτα στις Άλπεις το καλοκαίρι, μπορεί κάποιος να μου πει κάποια ωραία μέρη (είτε Αυστρία,είτε Ελβετία είτε τέλος πάντων σε οποιοδήποτε μέρος των Αλπεων που αξίζει), και κάποιες προτάσεις διαμονής??
Ευχαριστώ!!! :D
Αν δεν έχεις πάει ήδη κοίτα και τη Silvretta (www.silvretta-bielerhoehe.at - Impressionen). Πανέμορφη διαδρομή και καταπληκτική άσφαλτος, αν έχεις μηχανή, για να ξύσεις μαρσπιέ ;-)
 

Tinatoro

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Χαβαη
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΖΑΜΑΙΚΑ, ΙΑΠΩΝΙΑ
Αχ παιδιά θέλω πολύ να πάω, είμαι χειμονιάτικος τύπος και λατρεύω χιόνι και Σκι !!!
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Έχετε καμία πρόταση για 3ημερο σε κάποιο χειμωνιάτικο και χιονισμένο, παραδοσιακό και πανέμορφο χωριουδάκι στις Άλπεις? Θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά τέτοια χωριουδάκια όχι τόσο τουριστικά στα οποία θα σε μαγεύει το τοπίο και όχι μόνο...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Έχετε καμία πρόταση για 3ημερο σε κάποιο χειμωνιάτικο και χιονισμένο, παραδοσιακό και πανέμορφο χωριουδάκι στις Άλπεις? Θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά τέτοια χωριουδάκια όχι τόσο τουριστικά στα οποία θα σε μαγεύει το τοπίο και όχι μόνο...
Εξαρτάται σε πιο κομμάτι της Αυστρίας θα πας
Κατά την προσωπική μου άποψη από τα πιο όμορφα, είναι η περιοχή του Σάτσμπουργκ, και συγκεκριμένα το Σαλτσκάμπεργκουτ, η περιοχή των λιμνών.
Έχει πολύ γραφικά μέρη και εκατοντάδες ενοικιαζόμενα και μικρά ξενοδοχειακάκια.
Ακόμα μια καλή περιοχή, είναι αυτή του Τυρόλο, στην δυτική Αυστρία.
Κι εκεί έχει καλά χωριουδάκια.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Εξαρτάται σε πιο κομμάτι της Αυστρίας θα πας
Κατά την προσωπική μου άποψη από τα πιο όμορφα, είναι η περιοχή του Σάτσμπουργκ, και συγκεκριμένα το Σαλτσκάμπεργκουτ, η περιοχή των λιμνών.
Έχει πολύ γραφικά μέρη και εκατοντάδες ενοικιαζόμενα και μικρά ξενοδοχειακάκια.
Ακόμα μια καλή περιοχή, είναι αυτή του Τυρόλο, στην δυτική Αυστρία.
Κι εκεί έχει καλά χωριουδάκια.
Τυρόλο έ?...κατά καιρούς ακούω διάφορα θετικά. Έχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο? Ένα ΠΣΚ θέλω ο άνθρωπος με τη γυναίκα μου να ηρεμήσουμε λίγο από την ένταση της καθημερινότητας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχετε καμία πρόταση για 3ημερο σε κάποιο χειμωνιάτικο και χιονισμένο, παραδοσιακό και πανέμορφο χωριουδάκι στις Άλπεις? Θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά τέτοια χωριουδάκια όχι τόσο τουριστικά στα οποία θα σε μαγεύει το τοπίο και όχι μόνο...
Πήγαινε στο Murren (πας με cable car από το Grindelwand, αν θυμάμαι καλά). Και ανέβα και για φαγητό (μεσημεριανό) στο Piz Gloria, πάνω στην κορυφή του Schilthorn... Ή πάρε το τρένο και ανέβα στην κορυφή της Ευρώπης, στο Jungfraujoch.

Μια ακόμα πανέμορφη επιλογή είναι το Triesenberg στο Lichtenstein, ένα πολύ ελαφρά τουριστικοποιημένο χωριουδάκι με παραδοσιακά σπιτάκια και απίστευτη απεριόριστη θέα στην κοιλάδα του Ρήνου (προσοχή: μηδενική νυκτερινή ζωή, ελάχιστες επιλογές σε φαγητό κλπ).

Zermatt και St Moritz είναι επίσης top επιλογές, αλλά τσούζουν. Τσούζουν άσχημα...
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Πήγαινε στο Murren (πας με cable car από το Grindelwand, αν θυμάμαι καλά). Και ανέβα και για φαγητό (μεσημεριανό) στο Piz Gloria, πάνω στην κορυφή τουSchilthorn... Ή πάρε το τρένο και ανέβα στην κορυφή της Ευρώπης, στο Jungfraujoch.

Μια ακόμα πανέμορφη επιλογή είναι το Triesenberg στο Lichtenstein, ένα πολύ ελαφρά τουριστικοποιημένο χωριουδάκι με παραδοσιακά σπιτάκια και απίστευτη απεριόριστη θέα στην κοιλάδα του Ρήνου (προσοχή: μηδενική νυκτερινή ζωή, ελάχιστες επιλογές σε φαγητό κλπ).

Zermatt και St Moritz είναι επίσης top επιλογές, αλλά τσούζουν. Τσούζουν άσχημα...
Grindelwand πήγα στο γαμήλιο ταξίδι όταν και έκανα το γύρο της Ελβετίας ας πούμε. Piz Gloria και Jungfraujoch επίσης. Επίσης πέρασα και από το Kleine Seideg το οποιο ήταν απίστευτο. Αλλά μιας και γνωρίζεις το Grindelwald, κάτι τέτοιο και καλύτερο ψάχνω προς Αυστρία μεριά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom