Άλπεις....... και όχι μόνο!

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κάνε μια έρευνα πχ. στο παρακάτω link να πάρεις μερικές ιδέες.

Tyrol
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ο Taver πρότεινε το Λιχτενστάιν.
Είναι πραγματικά σαν παραμύθι, η Βαντούζ.
Έχω τις καλλίτερες εντυπώσεις από αυτό το λιλιπούτειο κρατίδιο που κρύβεται ανάμεσα στο τυρόλο και την Ελβετία.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Έχετε καμία πρόταση για 3ημερο σε κάποιο χειμωνιάτικο και χιονισμένο, παραδοσιακό και πανέμορφο χωριουδάκι στις Άλπεις? Θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά τέτοια χωριουδάκια όχι τόσο τουριστικά στα οποία θα σε μαγεύει το τοπίο και όχι μόνο...

οπου κ να πας Αυστρια ειναι ετσι...ακομα κ τα πιο τουριστικα πχ Kitzbuehel, Ischgl, κ.α. ειναι πολυ ομορφα...
 

Phanny

Member
Μηνύματα
33
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πολύ ωραία τα λέτε! Εγώ δε θα ξεχάσω τη διαδρομή με Swiss νομίζω από Νίκαια -Μόναχο, άνοιξη με πολύ καθαρή ατμόσφαιρα, νόμιζα πως το αεροπλάνο θα άγγιζε τις κορυφές, έβλεπα ως και παιδάκια να παίζουν, αγελάδες σε καταπράσινα μικρά λιβάδια ανάμεσα σε απίστευτα βραχωδεις πλευρές που σου κόβαν την ανάσα , τόσο εντυπωσιακά που δεν έψεξα καν γιά τη φωτογρ. μηχανή, δεν χόρταινα την εικόνα
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
παρεμβαίνω αρκετά καθυστερημένα, αλλά είμαι νέο μέλος.
Το Γκρόσγκλοκνερ Χόχαλπενστρασε (Αυστρία), πού μεταφράζεται Αυτοκινητόδρομος των Αλπεων, είναι ένας δρόμος συνολικού μήκους 48 χλμ. επίτευγμα μηχανικής, με κλίση 12%. Είναι ανοιχτός από Μάϊο έως αρχές Νοεμβρίου.
Πράγματι είναι υπέροχα τα τοπία πού ξεδιπλώνονται κατά την διαδρομή. Φτάνεις στο παρατηρητήριο Εντελβάις Σπίτς καί σού κόβεται η ανάσα από την θέα. Επίσης μπορείς να επισκεφθείς τον Παγετώνα Πάστερτσε, με μήκος 10 χλμ. από τούς επιβλητικότερους στην Ευρώπη. Αξέχαστη εμπειρία καί μοναδική διαδρομή.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σας ζηλευω παιδια μου (με την καλη εννοια παντα) που εχετε τοσες ομορφες εμπειριες απο τις Αλπεις.
Εχω να θυμαμαι φοβερες εικονες απο το αεροπλανο στην πτηση προς Μοναχο.Μια θαλασσα απο χιονισμενες κορφες ..οσο εφτανε το ματι.
Εχω μια ερωτηση:
Για καποιον που θα πηγαινε Αλπεις για πρωτη φορα,που ειναι πιο γραφικα?Το κομματι της Ελβετιας?της Αυστριας?που?
Εχετε να προτεινετε καποιες πολεις -χωρια ?Γενικα δηλ καποιος που παει πρωτη φορα και ειναι ασχετος με το μερος, που θα παει για τις καλυτερες εικονες-τοπια?
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Γεια σας και από εμένα. Νέος στο γκρουπ αλλά απόλυτα γοητευμένος με την εμπειρία μου τον Ιούλιο στις Άλπεις και στους Δολομίτες. Μαζί με 2 ακόμα φίλους κάναμε hiking στην διαδρομή Berliner Höhenweg που βρίσκεται στο Tyrol στην Αυστρία στην περιοχή του Mayrhofen. Καταπληκτική πεζοπορική διαδρομή τεσσάρων ημερών και 50 χιλιομέτρων (αν κάποιος θέλει και αντέχει μπορεί να συνεχίσει όλη την διαδρομή που χρειάζεται 7-8 ημέρες και είναι 80 χλμ.), σε υψόμετρο 700-3200 και διαμονή σε υπέροχα και οργανωμένα καταφύγια. Στους Δολομίτες με βάση ένα πολύ όμορφο camping στην Cortina d'Ampezzo εξορμούσαμε καθημερινά σε κάποια από τις αμέτρητες via ferrata της περιοχής. Αδρεναλίνη κυριολεκτικά στα ύψη και μερικές από τις πιο όμορφες εικόνες που έχουμε αντικρύσει...
Όποιος θέλει πληροφορίες μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα ή ας ρίξει μια ματιά στην ταξιδιωτική ιστορία που γράφω με τον τίτλο: Roadtrip από τον Όλυμπο ως τις Άλπεις και τους Δολομίτες...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αγαπητέ Χρίστο,
το Τεγκελμπεργ ειναι ακριβώς δίπλα απο το παλάτι.
Θυμαμαι το 2001, εντελώς τυχαια το επισκεφτήκαμε εγώ και ο κολλητός μου με το αυτοκίνητο που ειχαμε ενοικιάσει μέρες πριν.

Αφου επισκεφτήκαμε το πρωι το παλάτι του Λουδοβίκου το πρωι κατα το μεσημεράκι σκεφτηκαμε "τι κανουμε τώρα" και ο δρομος μας έβγαλε εντελώς τυχαία σε αυτο το αλπικό βουνο.

Σε αυτό το λινκ υπάρχει χαρτης με την οδικη προσελευση του βουνού!
http://www.tegelbergbahn.de/190.0.html
Για να το βρεις στους χάρτες σου δώσε το ονομα του πλησιέστερου χωριού ονόματι Schwangau. Και απο κει ειναι 1-2 χιλιομετρα. Υπάρχει φυσικά και σχετική σήμανση!

Θυμάμαι οτι ηταν σκετη απολαυση να απολαμβάνεις ενα ποτήρι βαυρέζικης μπύρας και ενα σνίτσελ με τηγανιτες πατάτες και την πανοραμική θέα μιας χιονισμένης πεδιάδας με λίμνη απο κάτω...
Το μυστικό ειναι να πετύχεις σε καλό καιρό, δηλαδή ήλιο, εστω και με δόντια αν προκειται για χειμώνα και ξαστεριά! Η θέα από ψηλά ειναι το κάτι αλλο!
Αξέχαστη αλπική αποδραση!!!:clap:

Υ.Γ.: Φωτο απο Τεγκελμπεργκ ψάχνω να βρώ!:cool:
Eυρηκα, εύρηκα, τις φωτό από το μικρό αλλά εντυπωσιακό και αξέχαστο αλπικό βουνό, δίπλα στο βαυαρικό παλάτι το Λουδοβίκου το μυθικό!:cool:
,,,,

Αχ, όσες φορές και να επισκεφτώ αυτά τα βουνά, δεν τα χορταίνω με τίποτα!;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αχ αυτα ειναι μερη.
Και μετα μου λενε φιλοι..'ελα να παμε στα ελληνικα βουνα εκδρομη"
Ουτε δεκαρα δεν δινω πλεον!Τα μπουχτισα τοσα χρονια πια.
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Αχ αυτα ειναι μερη.
Και μετα μου λενε φιλοι..'ελα να παμε στα ελληνικα βουνα εκδρομη"
Ουτε δεκαρα δεν δινω πλεον!Τα μπουχτισα τοσα χρονια πια.
Συμφωνω απολυτα...Και ουτε ενα καμμενο δεντρο!!!!!!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom