Άνδρος Άνδρος

jokrant

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Ναι ναι συγνώμη που δεν το διευκρίνισα, υπάρχει αυτοκίνητο
Λοιπόν, για τις δύο ημέρες που θα είσαστε στην Άνδρο από παραλίες θα σας πρότεινα εκτός από αυτές που προτείνω στο προηγούμενό μου post (Νο 77) και αυτές που προτείνει το μέλος fotast δηλαδή τα Πίσω Γυάλια που είναι κοντά στην Χώρα και την Χρυσή Άμμο άντε και τον Άγιο Πέτρο και το Κυπρί που βρίσκονται στην διαδρομή από το λιμάνι του Γαυρίου για το Μπατσί. Από φαγητό, ως κρεατοφάγοι απ' ό,τι κατάλαβα θα σας πρότεινα το Μπαλκόνι του Αιγαίου στο χωριό Άνω Απρόβατο το οποίο βρίσκεται στην διαδρομή από το Μπατσί προς τη Χώρα αλλά λίγο μετά το Μπατσί κάνεις αριστερά στον κεντρικό δρόμο για να ανέβεις στο χωριό και την ταβέρνα του Κόσση με εξαιρετικά κρεατικά που βρίσκεται μετά το Γαύριο στον δρόμο προς Κάτω και Άνω Φελλό και για την ακρίβεια λίγο μετά τον Άνω Φελλό. Στη Χώρα καλά είχα φάει στα Σκαλάκια. Κρίμα που δεν σας αρέσουν τα ψαρικά γιατί εξαιρετική ψαροταβέρνα είναι του Νόνα στην Χώρα προς την πλευρά της παραλίας Νημποριό, δηλαδή όπως κοιτάμε την Χώρα στα αριστερά. Τέλος στο Μπατσί στην ταβέρνα του Σταμάτη. Καλά να περάσετε και προσοχή στους αέρηδες που αγαπούν την Άνδρο.
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Λοιπόν, για τις δύο ημέρες που θα είσαστε στην Άνδρο από παραλίες θα σας πρότεινα εκτός από αυτές που προτείνω στο προηγούμενό μου post (Νο 77) και αυτές που προτείνει το μέλος fotast δηλαδή τα Πίσω Γυάλια που είναι κοντά στην Χώρα και την Χρυσή Άμμο άντε και τον Άγιο Πέτρο και το Κυπρί που βρίσκονται στην διαδρομή από το λιμάνι του Γαυρίου για το Μπατσί. Από φαγητό, ως κρεατοφάγοι απ' ό,τι κατάλαβα θα σας πρότεινα το Μπαλκόνι του Αιγαίου στο χωριό Άνω Απρόβατο το οποίο βρίσκεται στην διαδρομή από το Μπατσί προς τη Χώρα αλλά λίγο μετά το Μπατσί κάνεις αριστερά στον κεντρικό δρόμο για να ανέβεις στο χωριό και την ταβέρνα του Κόσση με εξαιρετικά κρεατικά που βρίσκεται μετά το Γαύριο στον δρόμο προς Κάτω και Άνω Φελλό και για την ακρίβεια λίγο μετά τον Άνω Φελλό. Στη Χώρα καλά είχα φάει στα Σκαλάκια. Κρίμα που δεν σας αρέσουν τα ψαρικά γιατί εξαιρετική ψαροταβέρνα είναι του Νόνα στην Χώρα προς την πλευρά της παραλίας Νημποριό, δηλαδή όπως κοιτάμε την Χώρα στα αριστερά. Τέλος στο Μπατσί στην ταβέρνα του Σταμάτη. Καλά να περάσετε και προσοχή στους αέρηδες που αγαπούν την Άνδρο.
Ευχαριστώ παρα πολύ. Ενδεχομένως να δοκιμάσουμε και την ψαροταβερνα του Νόνα, εμενα μου αρέσουν τα ψαρικά αν ειναι καλά, στην κοπελα μου δεν αρέσουν αλλα βολεύεται σχετικά ευκολα στο φαγητο :D

Ευχαριστώ παρα πολυ ολους για τις συμβουλες
 

katerina.greece

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!!!

Θα πάμε για 4 μέρες στην Άνδρο τον Αύγουστο, αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω που "αξίζει" να μείνεις;
Να μπορείς το βράδυ να πας να περπατήσεις κάπου και να πίεις ένα χαλαρό ποτό ή να φας κάτι.
Κάθε συμβουλή/πρόταση για αξιοθεάτα,παραλιές και φαγητό είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι να έχουμε :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Καλησπέρα σε όλους!!!

Θα πάμε για 4 μέρες στην Άνδρο τον Αύγουστο, αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω που "αξίζει" να μείνεις;
Να μπορείς το βράδυ να πας να περπατήσεις κάπου και να πίεις ένα χαλαρό ποτό ή να φας κάτι.
Κάθε συμβουλή/πρόταση για αξιοθεάτα,παραλιές και φαγητό είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι να έχουμε :)
Μεταξύ Μπατσί και Χώρας είμαι πάντοτε υπέρ της Χώρας.Εξαρτάται βέβαια και από την ηλικία...
 
Last edited:

katerina.greece

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Μεταξύ Μπατί και Χώρας είναι πάντοτε υπέρ της Χώρας.Εξαρτάται βέβαια και από την ηλικία...
Δεν μας ενδιαφέρει να κάνουμε clubbing.
Μας ενδιαφέρει η τοποθεσία που θα μείνουμε να είναι σχετικά κοντά στις παραλίες και να έχει το βράδυ να "κάνουμε κάτι".
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Δεν μας ενδιαφέρει να κάνουμε clubbing.
Μας ενδιαφέρει η τοποθεσία που θα μείνουμε να είναι σχετικά κοντά στις παραλίες και να έχει το βράδυ να "κάνουμε κάτι".
Παραλίες έχει και από τα δύο μέρη.Πιό εύκολα προσβάσιμες από Μπατσί.Τότε εξαρτάται αν υπάρχει μεταφορικό μέσο.Για μένα στην Άνδρο είναι απαραίτητο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Θα έχουμε αυτοκίνητο.
Τι μου προτείνεται;
Προσωπικά είμαι υπέρ της Χώρας.' Αλλοι την βρίσκουν υποτονική.Ψάξε λίγο υπάρχουν και άλλα θέματα εδώ για την ΄Ανδρο και έχουν γραφτεί και άλλες απόψεις.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εμείς όταν πήγαμε, επίσης για 4 ημέρες, μείναμε Μπατσί και βγήκαμε εκεί τα 2 πρώτα βράδια και το τελευταίο βράδυ Χώρα. Αν ξαναπήγαινα Χώρα θα έμενα, πολύ πιο όμορφη από το Μπατσί.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καλησπέρα σε όλους!!!

Θα πάμε για 4 μέρες στην Άνδρο τον Αύγουστο, αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω που "αξίζει" να μείνεις;
Να μπορείς το βράδυ να πας να περπατήσεις κάπου και να πίεις ένα χαλαρό ποτό ή να φας κάτι.
Κάθε συμβουλή/πρόταση για αξιοθεάτα,παραλιές και φαγητό είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι να έχουμε :)
Αξιοθεατα παραλιες και φαγητο αν θες ΜΟΝΟ απο τις διακοπες σου τοτε δαγκωτο χωρα..κριμα να μεινεις Μπατσι αφου δε δε ενδιαφερει η νυχτερινη ζωη..απλα σιγουρα θελετε αμαξι και για τις παραλιες γιατι η μονη κοντινη της χωρας το Νημποριο δε πολυ αξιζει..τωρα ποσο σχετικα κοντα ειναι οι παραλιες απο τη χωρα δε γνωριζω,μπορεις να το ψαξεις χιλιομετρικα
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Παραλίες: Βιτάλι, Ζόρκος, Φελλός , της Γριας το πήδημα (η πλέον γνωστή), Χρυσή Αμμος για περισσότερο κόσμο.
Το Βιτάλι και ο Ζόρκος όταν πήγα εγώ είχαν πολύ χωματόδρομο αλλά άξιξε, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Αξιοθέατα: Αρχαιολογικό μουσειο Ανδρου και μουσειο Γουλανδρή. Εχει ναυτικο μουσειο αλλά γενικώς εμενα αυτού του ειδους τα μουσεία (ναυτικά/πολεμικά) δεν με ενθουσιάζουν.
Επίσης Παλαιοπολη Ανδρου, μπορείτε να τη δείτε και από ψηλά βυθισμένη μέσα στη θάλασσα (ειναι λιγο ανατριχιαστικό)

Εκτός από παραλίες ομως θα βρείτε και τρεχούμενα νερά, καταρράκτες και βλαστηση. Πολύ ωραία η διαδρομή προς την Αρνη και αξίζει μια επίσκεψη στο χωριο Μαίνητες

Για φαγητό προτείνω τον Κόσση.

Για διαμονή οπου και να μείνεις αν θες να δεις το νησί χιλιομετρα θα κάνεις. Οπως είπε και η @maria91 βάλτε κάτω τον χάρτη και δείτε τις διαδρομές.
 

Andri1310

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Γεια σας θα πάμε διακοπές στην Άνδρο αρχές Αυγούστου με τα παιδάκια μας και 'εχω ακούσει τόσα πολλά για την Άνδρο αρνητικά και θετικά που θα ήθελα λιγάκι την βοήθεια σας.
Είναι τόσο επικίνδυνοι οι δρόμοι σε όλες τις διαδρομές στο νησί???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom