ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Θέλω να πάω για δυο εβδομάδες μόνο εννοείτε όχι για πάντα άλλωστε εδώ έχω οικογένεια μένω με τους δικούς μου ..ναι αλλά το 2010 με αλβανικό διαβατήριο μου την απορριψανε την τουριστική βίζα δυο φορές τώρα 2018 εκανα με ελληνικό διαβατήριο το ΕΣΤΑ και το απορριψανε αν πάω για βίζα τουριστική θα μου υην ξανά απορρίψουν ;;τι χαρτιά πρέπει να πάω να τους δείξω ;; Αν πάταγα πως όχι δεν με έχουν απορρίψει θα το βλέπανε ;; Κάποιος άλλος τρόπος Γτ είναι κρίμα να χάσω το εισιτήριο που ήδη έχω κόψει Γτ νόμιζα πως ήταν σίγουρο το ΕΣΤΑ
Προσωπικη μου εκτιμηση - χωρις να σημαινει οτι ειναι και ετσι - ειναι οτι στις αρχες δεν λεμε ψεμματα, ιδιως οταν μιλαμε για τις αμερικανικες - που πιθανολογω οτι εχουν τροπο να αρχειοθετησουν -.
Δεν γνωριζω τι χαρτια μπορει να σου ζητησουν να προσκομισεις καθως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη φιλε μου, αλλα φανταζομαι οτι μεσω της συνεντευξης - που λογικα θα σου παρουν - πρεπει εκει να τους πεισεις οτι θες να πας απλα για τουριστικους λογους.
ευχομαι να το πραγματοποιησεις φιλε μου

@whoknows Γιατί δεν επέτρεψαν στη φίλη σου την είσοδο στις ΗΠΑ;
Υπήρχε λόγος που συνέβει αυτό;
@evi01 ναι 2 βασικοι λογοι
1) οτι σε οποια χωρα πηγαινε για τουρισμο απο οταν εγκατελειψε την ESA, και τις αρεσε εμενε και για χρονια απλα διασκοντας φυσικη και αγγλικα ενω ο αρχικος σκοπος του ταξιδιου ηταν για τουρισμο και
2) το γεγονος οτι ταξιδευε με ελαχιστο χρηματικο ποσο που δεν θεωρηθηκε επαρκεις για τους 2 μηνες ταξιδιου που ηθελε να μεινει αμερικη
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από όοοολες τις περιπτώσεις που διαβάζω εδώ που δεν τους έδωσαν βίζα ή απορρίφθηκε το ESTA, είναι ότι πάντα υπάρχει κάποιος λόγος. Και στο βάθος-βάθος όλοι οι αιτούντες τον γνωρίζουν αυτόν τον λόγο - ακόμη και πριν κάνουν την αίτησή τους. Καλό είναι, λοιπόν, επειδή ξέρουμε πόσο σχολαστικοί είναι οι αμερικανοί και τι είναι αυτά που τους ενοχλούν, όσοι έχουν (ή, έστω, υποψιάζονται ότι έχουν) τέτοιους λόγους για απόρριψη, να μην κάνουν άλλες ενέργειες (π.χ. κράτηση εισιτηρίων) πριν πάρουν την πολυπόθητη έγκριση. Για να μην κλαίνε μετά...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
@evi01 ναι 2 βασικοι λογοι
2) το γεγονος οτι ταξιδευε με ελαχιστο χρηματικο ποσο που δεν θεωρηθηκε επαρκεις για τους 2 μηνες ταξιδιου που ηθελε να μεινει αμερικη
Εννοεις οτι στο αεροδρομιο πριν την εισοδο στη χωρα, σου ζητανε να διυν τα λεφτα που εχεις μαζι σου;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Εννοεις οτι στο αεροδρομιο πριν την εισοδο στη χωρα, σου ζητανε να διυν τα λεφτα που εχεις μαζι σου;
@depy!!! δεν γνωριζω εαν αυτο ειναι standard procedure, καθως οταν εγω ειχα παει δεν με ειχαν ρωτησει κατι τετοιο, αλλα εν την προκειμενη περιπτωση την ρωτησανε.

ΥΓ: Να διευκρινησω απλα οτι ισως ο λογος που δεν με ρωτησαν ηταν επειδη ειχα παει μεσω της εταιρειας οποτε ειχα εταιρικες καρτες, και ολα τα bookings ηταν μεσω της εταιρειας
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Με ρώτησαν μόνο πού εργάζομαι και αφού τους ικανοποίησε η απάντηση ήθελαν να μάθουν και το λόγο του ταξιδιού μου. Για χρήματα ούτε λόγος..
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Αν κανείς ΕΣΤΑ στην απορρίψουν και κανείς μετά πάλι μετά από 6 μήνες και στην ερώτηση αν σου έχουν απορρίψει ποτέ πατήσεις όχι τι γίνετε ;;ξέρουμε κάτι περί τούτου
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Μάλλον θα στο κόβανε και με no, κρατάνε αρχείο, αλλά ποτέ δε θα το μάθουμε.

Δεν έχεις άλλη επιλογή. Κάνε άίτηση για βίζα και πήγαινε προετοιμασμένος. Εξήγησε τους λόγους που θα τους πείσουν ότι δεν πας εκεί να κατσικωθείς (ισχυρούς δεσμούς με Ελλάδα, π.χ. περιουσία, οικογένεια, εισόδημα) και το πρόβλημα με τις απορρίψεις, και λογικά θα σου δώσουν βίζα.
Γιάννη αυτή είναι η πιο σωστή συμβουλή. Πήγαινε και προσπάθησε να τους πείσεις γ αυτά που λέει ο φίλος taver. Μόνο έτσι έχεις κάποιες ελπίδες...
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Η σωστη σειρα πως ειναι; Πρωτα κανεις αιτηση για esta και μετα βγαζεις αεροπορικα και ξενοδοχεια; Η υπαρχει φαυλος κυκλος να ζητανε στο esta τις αποδειξεις απο αυτα πρωτα;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Θέλω να πάω για δυο εβδομάδες μόνο εννοείτε όχι για πάντα άλλωστε εδώ έχω οικογένεια μένω με τους δικούς μου
Είμαι απαισιόδοξη σχετικά με το να κάνεις νέο αίτημα για τουριστική βίζα.
Το θέμα είναι τι μπορείς να τους δώσεις που να δείχνει ότι έχεις ισχυρούς δεσμούς με Ελλάδα και δεν θες να μεταναστεύσεις εκεί.Το ότι ακόμη μένεις στο πατρικό σου δεν είναι,πιστεύω καλό (γι αυτούς)
Εχεις κάποια καλή δουλειά;κάποια ικανά χρήματα;
Κάνε μία ερώτηση αν θέλεις σε δικηγόρο που ασχολείται με μεταναστευτικά θέματα (αυτοί ασχολούνται και με θέματα σαν το δικό σου)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom