ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

Galaxy

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας,
Πηγαίνω Αμερική τον Σεπτέμβρη για πρώτη φορά για τουρισμό με το αγόρι μου και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει σημασία η διάρκεια του διαβατηρίου που θα βγάλω. Κανονικά από όσο ξέρω είναι 5ετη, αλλά είδα στην επίσημη σελίδα ότι υπάρχουν και 13 μηνών. Έχει κάποια σημασία γενικά ή στην αίτηση που θα κάνω μετά για ΕΣΤΑ;
Και δεύτερον, η δουλειά μου και οι τυχόν καταθέσεις μου θεωρούνται ισχυροί δεσμοί με την χώρα;
 

Stelth7

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Πφ πφ!! Έκανα αίτηση για μη μεταναστευτική βίζα και μου απορρίφθηκε διότι λέει δεν έχω ισχυρούς δεσμούς με την Ελλάδα! Συγγνώμη τι ισχυρούς δεσμούς να έχω στα 21 μου; Σπίτια και ακίνητα; Έχω τον αδερφό μου στην Αμερική, κάνει το διδακτορικό του και έχω να τον δω παραπάνω από έναν χρόνο! Έχει αρκετά φορτωμένο προγραμμα οπότε δεν μπορεί να έρχεται Ελλάδα και ζήτησα απλά να πάω να τον δω για ένα μεγαλύτερο χρονικά διάστημα! Απλά! Δηλαδή θα μας αποξενώσουν και από τις οικογένειες μας; Είχα τα πάντα το εισιτήριο με επιστροφή, τις εγγυήσεις από τον αδερφό μου! Τα πάντα! Άλλο ότι δεν με ρώτησε ποτέ και δεν μπόρεσα να τα δώσω! Απλά με ρώτησε αν δουλεύω στην Ελλάδα( όχι! Μόλις τελείωσα τις σπουδές μου που να δουλεύω;) και εάν έχω σπίτι! Ναι στα 21 μου θα αγοράσω σπίτι! Τώρα το θέμα μου είναι ότι θα ήθελα να πάω τουλάχιστον για 90 μέρες με ΕΣΤΑ θα ήταν πλέον αυτό εφικτό θεωρείται; Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνω απελπίστικα Μου λείπει πραγματικά πολύ ο αδερφός δε το πιστεύω ότι δεν είναι στο χέρι μου το να τον συναντήσω
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Πφ πφ!! Έκανα αίτηση για μη μεταναστευτική βίζα και μου απορρίφθηκε διότι λέει δεν έχω ισχυρούς δεσμούς με την Ελλάδα! Συγγνώμη τι ισχυρούς δεσμούς να έχω στα 21 μου; Σπίτια και ακίνητα; Έχω τον αδερφό μου στην Αμερική, κάνει το διδακτορικό του και έχω να τον δω παραπάνω από έναν χρόνο! Έχει αρκετά φορτωμένο προγραμμα οπότε δεν μπορεί να έρχεται Ελλάδα και ζήτησα απλά να πάω να τον δω για ένα μεγαλύτερο χρονικά διάστημα! Απλά! Δηλαδή θα μας αποξενώσουν και από τις οικογένειες μας; Είχα τα πάντα το εισιτήριο με επιστροφή, τις εγγυήσεις από τον αδερφό μου! Τα πάντα! Άλλο ότι δεν με ρώτησε ποτέ και δεν μπόρεσα να τα δώσω! Απλά με ρώτησε αν δουλεύω στην Ελλάδα( όχι! Μόλις τελείωσα τις σπουδές μου που να δουλεύω;) και εάν έχω σπίτι! Ναι στα 21 μου θα αγοράσω σπίτι! Τώρα το θέμα μου είναι ότι θα ήθελα να πάω τουλάχιστον για 90 μέρες με ΕΣΤΑ θα ήταν πλέον αυτό εφικτό θεωρείται; Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνω απελπίστικα Μου λείπει πραγματικά πολύ ο αδερφός δε το πιστεύω ότι δεν είναι στο χέρι μου το να τον συναντήσω
δεν εκανες αιτηση για ΕΣΤΑ που ειναι 3μηνη και θα εβγαινε λογικα ανετα..και εκανες για βιζα...για παραπανω με την δικαιολογια οτι δεν σου εφταναν 3 μηνες να δεις τον αδερφο σου? απο την σκοπια καθαρα μιας πρεσβειας φιλε μου, λογικο να σε εκοψαν. Φιλικα
 

Stelth7

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
δεν εκανες αιτηση για ΕΣΤΑ που ειναι 3μηνη και θα εβγαινε λογικα ανετα..και εκανες για βιζα...για παραπανω με την δικαιολογια οτι δεν σου εφταναν 3 μηνες να δεις τον αδερφο σου? απο την σκοπια καθαρα μιας πρεσβειας φιλε μου, λογικο να σε εκοψαν. Φιλικα
*Φίλη
Ναι, ίσως ήταν λίγο υπερβολικό απλά ήθελα να τα συνδυάσω όλα μαζί και διακοπές στην Αμερική και να περάσω ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με τον αδερφό μου!! Είχα την διεύθυνση που θα έμεινα είχα τα πάντα!! Τέλος πάντων αυτό δυστυχώς έφυγε!! (Εάν και δεν το θεωρώ καθόλου σωστό σύστημα διότι εμένα π.χ που όντως θα πήγαινα για διακοπές και για να δω τον αδερφό μου απλά ήθελα περισσότερο χρόνο, δεν μου επέτρεψαν να πάω ενώ κάποιος με ΕΣΤΑ μπορεί να έχει άλλες προθέσεις και να μπορέσει να πάει εύκολα) Anyway , υπάρχει κάποια περίπτωση αν κάνω αίτηση για ΕΣΤΑ να την πάρω; Ή θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία; Τέλος πάντων δεν πιστεύω επειδή απλά προσπάθησα μια φορά να βγάλω τουριστική βίζα να μην μπορέσω με κανέναν τρόπο να δω τον αδερφό μου!!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
*Φίλη
Ναι, ίσως ήταν λίγο υπερβολικό απλά ήθελα να τα συνδυάσω όλα μαζί και διακοπές στην Αμερική και να περάσω ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με τον αδερφό μου!! Είχα την διεύθυνση που θα έμεινα είχα τα πάντα!! Τέλος πάντων αυτό δυστυχώς έφυγε!! (Εάν και δεν το θεωρώ καθόλου σωστό σύστημα διότι εμένα π.χ που όντως θα πήγαινα για διακοπές και για να δω τον αδερφό μου απλά ήθελα περισσότερο χρόνο, δεν μου επέτρεψαν να πάω ενώ κάποιος με ΕΣΤΑ μπορεί να έχει άλλες προθέσεις και να μπορέσει να πάει εύκολα) Anyway , υπάρχει κάποια περίπτωση αν κάνω αίτηση για ΕΣΤΑ να την πάρω; Ή θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία; Τέλος πάντων δεν πιστεύω επειδή απλά προσπάθησα μια φορά να βγάλω τουριστική βίζα να μην μπορέσω με κανέναν τρόπο να δω τον αδερφό μου!!
καταρχας συγνωμη για το "Φιλε" αγαπητη φιλη,

ειναι ευλογο να σκεφτει κανεις γιατι να κανεις apply για βιζα οταν εχεις τις προυποθεσεις για ΕΣΤΑ. προσωπικα δεν ξερω πως λειτουργει το συστημα για εστα οταν εχεις απορριφθει για βιζα. συνηθως παει vice versa η διαδικασια.
Αδικο η δικαιο, οι ΗΠΑ εχουν πολυ συγκεκριμενο τροπο.
 

Stelth7

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Όχι τίποτα άλλο πάει και το εισιτήριο τζάμπα! Το είχα σχεδόν σίγουρο γιατί πριν κάποιους μήνες πήρε την βίζα μια φίλη μου η οποία όλα είχε το αγόρι της ως φοιτητή στην Αμερική! Με την ίδια σκέψη και αυτή θα μπορούσα να πάει με ΕΣΤΑ αλλά της δώσανε βίζα για 10 χρόνια!! Είναι όπως τύχη προφανώς!! Ελπίζω τουλάχιστον να γίνει κάτι με το ΕΣΤΑ αλλιώς θα ξανά δοκιμάσω για βίζα και θα βάλω λιγότερους μήνες διαμονής από ότι έβαλα στην πρώτη αίτηση!!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Όχι τίποτα άλλο πάει και το εισιτήριο τζάμπα! Το είχα σχεδόν σίγουρο γιατί πριν κάποιους μήνες πήρε την βίζα μια φίλη μου η οποία όλα είχε το αγόρι της ως φοιτητή στην Αμερική! Με την ίδια σκέψη και αυτή θα μπορούσα να πάει με ΕΣΤΑ αλλά της δώσανε βίζα για 10 χρόνια!! Είναι όπως τύχη προφανώς!! Ελπίζω τουλάχιστον να γίνει κάτι με το ΕΣΤΑ αλλιώς θα ξανά δοκιμάσω για βίζα και θα βάλω λιγότερους μήνες διαμονής από ότι έβαλα στην πρώτη αίτηση!!
εδω που εφτασες δοκιμαζεις και το ΕΣΤΑ. αλλα ξαναλεω οτι δεν ξερεις τι φαινεται στο συστημα. Μπορει να σου βγει το εστα και οταν προσγειωθεις αμερικη κανεις δεν σου εγγυαται οτι θα σου βαλει σφραγιδα εισοδου και δεν θα σε γυρισουν με την επομενη πτηση
 

Stelth7

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ναι, πλέον μια άρνηση βίζας χτυπάει κάπως άσχημα! Αν το ήξερα έτσι δεν θα την έκανα ποτέ! Αν και το παρουσιάζουν αρκετά εύκολο να την πάρεις. Κρίμα! Πραγματικά να θες να επισκεφτείς ένα τόσο κοντινό σου άτομα και να σου βγάζουν την ψυχή, λες και θα πας σε άλλον πλανήτη!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Ναι, πλέον μια άρνηση βίζας χτυπάει κάπως άσχημα! Αν το ήξερα έτσι δεν θα την έκανα ποτέ! Αν και το παρουσιάζουν αρκετά εύκολο να την πάρεις. Κρίμα! Πραγματικά να θες να επισκεφτείς ένα τόσο κοντινό σου άτομα και να σου βγάζουν την ψυχή, λες και θα πας σε άλλον πλανήτη!
δεδομενου οτι ειναι πολλοι αυτοι που πανε και εργαζονται στην ζουλα, εξου και χτυπαει ασχημα εξαρχης γιατι να ζητησει καποιος βιζα αντι για εστα για μια τυπικη επισκεψη
 

Stelth7

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Δεν είναι ακριβώς τυπική! Ίσως δεν τους έδωσα να καταλάβουν το δέσιμο που έχουμε! Είχα σκοπό να πηγαίνω κάθε φορά που θα έβρισκα την ευκαιρία εφόσον αυτός δεν έχει την δυνατότητα να έρχεται! Να φανταστείς κοντεύει 2 χρόνια και δεν ξέρω πότε και αν θα βρει χρόνο να έρθει διότι δουλεύει στο πανεπιστήμιο και καλοκαίρια!! Για αυτό και σκεφτήκαμε την βίζα! Αλλά δεν μου άφησε πολλά περιθώρια να εξηγήσω τους λόγους!! Έκανε τις 2-3 τυπικές ερωτήσεις 1)ποιον έχεις εκεί 2) δουλεύεις 3)έχεις δικό σου σπίτι. Και από εκεί έβγαλε συμπεράσματα έτσι απλά!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Δεν είναι ακριβώς τυπική! Ίσως δεν τους έδωσα να καταλάβουν το δέσιμο που έχουμε! Είχα σκοπό να πηγαίνω κάθε φορά που θα έβρισκα την ευκαιρία εφόσον αυτός δεν έχει την δυνατότητα να έρχεται! Να φανταστείς κοντεύει 2 χρόνια και δεν ξέρω πότε και αν θα βρει χρόνο να έρθει διότι δουλεύει στο πανεπιστήμιο και καλοκαίρια!! Για αυτό και σκεφτήκαμε την βίζα! Αλλά δεν μου άφησε πολλά περιθώρια να εξηγήσω τους λόγους!! Έκανα με τις 2-3 τυπικές ερωτήσεις 1)ποιον έχεις εκεί 2) δουλεύεις 3)έχεις δικό σου σπίτι. Και από εκεί έβγαλε συμπεράσματα έτσι απλά!
απο σκοπιας τους ειναι λογικο, με το ΕΣΤΑ μπορεις να μεινεις μεχρι και 3 μηνες και το εστα εχει διαρκεια 2 ετων για να κανεις χρηση του.Οτι δεσιμο και να υπαρχει για μια υπηρεσια και μαλιστα για ενα κρατος οπως η ΗΠΑ, δεν δικαιολογειται λογικα για να αιτηθει κανεις βιζα
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Έκανες πατάτα. Τέλος. Λογικό το βρίσκω πως δεν σου έδωσαν βίζα, μιας και δεν υπήρχε λόγος να σου δώσουν.

Με το ΕΣΤΑ θα μπορούσες να πετάγεσαι κάθε τρεις και λίγο στις ΗΠΑ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom