ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδιά γνωρίζει κανείς κάποιον που να του είχε απορριφθεί αίτηση βίζας και να έκανε αίτηση για ΕΣΤΑ και να έγινε δεκτή; Και αν ναι, μετά από ποσό διάστημα έκανε αίτηση για ΕΣΤΑ; Εγώ σκέφτομαι να το κάνω κάτι μέρες μετά! Έχω και ένα εισιτήριο μην πάει τζάμπα τουλάχιστον να του αλλάξω την επιστροφή!
Επαθε το ιδιο με σενα μια φιλη μου και μετα φυσικα δεν της εγκριθηκε ουτε η esta γιατι εχει μεσα ερωτηση αν σου εχουν αρνηθει ποτε visa (και βεβαια πρεπει να απαντησεις αληθεια).. Ομως η αεροπορική της επεστρεψε το κοστος του εισιτηριου οταν επικοινωνησε και ειπε πως της αρνηθηκαν την visa. Kινηθηκε ομως αμεσα.. Καλη τυχη!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.536
Παιδιά όσον αφορά την ESTA, με ένα πρόχειρο ψάξιμο με βάση πρόσφατες δημοσιεύσεις, από πουθενά δεν ισχύει ότι η διάρκεια της παραμένει 1 έτος. Φαίνεται ότι τροποποιήθηκε εκ νέου για Έλληνες πολίτες και είναι ξανά δύο έτη. Από κει και πέρα, φίλη Stelth7 είναι πραγματικά κρίμα για διαδικασίες που προηγήθηκαν λόγω παρεξήγησης - λανθασμένης ενημέρωσης να στερείσαι από το να δεις ενα αγαπημένο σου πρόσωπο.

Όπως έχω επισημάνει και στο παρελθόν, καλό είναι να αποβάλλουμε από την σκέψη μας τις έννοιες "μου ειπαν", "ακουσα", "γνωστός μου" κτλ, αφού κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Καλώς ή κακώς οι Αμερικάνοι έχουν μια διαίτερη πολιτική σε αυτό το θέμα, αυτοί ξέρουν το γιατί. Προσωπική μου αίσθηση, ζώντας σε μια πολυπολιτισμική πόλη με 105 διαφορετικές εθνικότητες, είναι ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Να το πω πιο απλά, όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας, δεν μπορώ να καταλάβω πως πχ οι ΗΠΑ κινδυνεύουν από κάποιον που τους προβάλλει δικαιολογητικά για τον λόγο της επίσκεψης και τον/την αποκλειουν απο την ESTA επειδη αιτηθηκε και απορριφθηκε σε visa.
 
Last edited:

Stelth7

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επαθε το ιδιο με σενα μια φιλη μου και μετα φυσικα δεν της εγκριθηκε ουτε η esta γιατι εχει μεσα ερωτηση αν σου εχουν αρνηθει ποτε visa (και βεβαια πρεπει να απαντησεις αληθεια).. Ομως η αεροπορική της επεστρεψε το κοστος του εισιτηριου οταν επικοινωνησε και ειπε πως της αρνηθηκαν την visa. Kινηθηκε ομως αμεσα.. Καλη τυχη!
Κατάλαβα! Δηλαδή καταλήγουμε στο ότι μετά από μια άρνηση τουριστικής βίζας δεν μπορείς να πας με ΕΣΤΑ ούτε καν; Δεν μπορώ να καταλάβω! Οκ δεν πλήρεις τις προϋποθέσεις για να κάθεσαι τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα χαθεί κάθε ευκαιρία να συναντήσεις τους δικούς σου ανθρώπους !!

Παιδιά όσον αφορά την ESTA, με ένα πρόχειρο ψάξιμο με βάση πρόσφατες δημοσιεύσεις, από πουθενά δεν ισχύει ότι η διάρκεια της παραμένει 1 έτος. Φαίνεται ότι τροποποιήθηκε εκ νέου για Έλληνες πολίτες και είναι ξανά δύο έτη. Από κει και πέρα, φίλη Stelth7 είναι πραγματικά κρίμα για να διαδικασίες που προηγήθηκαν λόγω παρεξήγησης - λανθασμένης ενημέρωσης να στερείσαι από το να δεις ενα αγαπημένο σου πρόσωπο.

Όπως έχω επισημάνει και στο παρελθόν, καλό είναι να αποβάλλουμε από την σκέψη μας τις έννοιες "μου ειπαν", "ακουσα", "γνωστός μου" κτλ, αφού κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Καλώς ή κακώς οι Αμερικάνοι έχουν μια διαίτερη πολιτική σε αυτό το θέμα, αυτοί ξέρουν το γιατί. Προσωπική μου αίσθηση, ζώντας σε μια πολυπολιτισμική πόλη με 105 διαφορετικές εθνικότητες, είναι ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Να το πω πιο απλά, όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας, δεν μπορώ να καταλάβω πως πχ οι ΗΠΑ κινδυνεύουν από κάποιον που τους προβάλλει δικαιολογητικά για τον λόγο της επίσκεψης και τον/την αποκλειουν απο την ESTA επειδη αιτηθηκε και απορριφθηκε σε visa.
Πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα! Ρε παιδιά άλλος τρόπος δεν υπάρχει; Εγγυάται ένας άνθρωπος για εσένα δίνει όλα τα στοιχεία του και πάλι δεν τους φτάνει; Μακάρι να μην είχα μπει ποτέ σε αυτό το ραντεβού!
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Μπερδευόμαστε..Εκεί η @KIKI μιλάει για ΕΣΤΑ που βγήκε τον Μάρτιο του 2016.Φυσικό να ισχύει για 2 χρόνια(πρίν από την αλλαγή του Απριλίου 2016).Η τελευταία που έβγαλα τον Σεπτέμβριο του 2017 είναι για ένα χρόνο.΄Ας μας πεί κάποιος που έβγαλε μετά και ιδιαίτερα φέτος.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@katkats Η ESTA ισχύει για 1 χρόνο.
Στις 30 Ιανουαρίου 2017 έβγαλα esta γράφει ότι ισχύει ως 30 ιανουαρίου 2018.
esta.png
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Και η νέα ESTA με διάρκεια και αυτή για ένα έτος!
esta 2.png
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Το ξεκαθαρίσαμε λοιπόν ότι ισχύει για 1 χρόνο.Άσχετα τι έγραφε το site της πρεσβείας που αναφέρθηκε στο άλλο θέμα.

Edit:Στην προηγούμενη σελίδα είναι ο σύνδεσμος για την πρεσβεία.Μάλλον μεταφέρθηκαν όλα τα μηνύματα εδώ.
 
Last edited:

Stelth7

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Παιδιά αν απορριφθεί μια αίτηση ΕΣΤΑ ξέρει κανείς πότε έχεις δικαίωμα να ξανά κανείς; Και φαίνεται κάπου το ότι σου έχει απορριφθεί αίτηση ΕΣΤΑ;
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Καλησπέρα σε όλους σας! Χρειάζομαι τη γνώμη σας από τις ανεκτίμητες εμπειρίες σας. Έχω κάνει αίτηση για esta πριν τρεις ημέρες. Οι 72 ώρες που αναφέρει το site έχουν ήδη περάσει και δεν έχω ακόμη καμία απάντηση .Να προσθέσω ότι δεν έχω κάνει ξανά αίτηση για βίζα οπότε δεν τίθεται θέμα όπως διάβασα πιο πάνω περί απόρριψης αίτησης παλαιότερα. Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος θα μου έρθει mail ώστε να με ενημερώσουν; Σ αυτή την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να περιμένω , διαφορετικά τι θα μπορούσα να κάνω; Ίσως κάποιο μέιλ ή αίτηση ξανά;
Επίσης θα ταξιδέψω με έναν φίλο μου ο οποίος δυστυχώς πρόσφατα έχασε τη δουλειά του. Στο πεδίο που δηλώνεις αν είσαι εργαζόμενος ή όχι τι προτείνετε να συμπληρώσει; Από όσο το έχω ψάξει μεγαλύτερο πρόβλημα θα είχε σε περίπτωση που θα περνούσε συνέντευξη στο προξενείο για να βγάλει άλλου τύπου βίζα, εξάλλου υπάρχει στο τέλος πεδίο που ρωτάει αν επισκέπτεσαι τη χώρα για να βρεις δουλειά, αλλά αν έχετε κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνετε ή αν ξέρετε καμία παρόμοια περίπτωση θα με βοηθούσε πολύ.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σε όλους σας! Χρειάζομαι τη γνώμη σας από τις ανεκτίμητες εμπειρίες σας. Έχω κάνει αίτηση για esta πριν τρεις ημέρες. Οι 72 ώρες που αναφέρει το site έχουν ήδη περάσει και δεν έχω ακόμη καμία απάντηση .Να προσθέσω ότι δεν έχω κάνει ξανά αίτηση για βίζα οπότε δεν τίθεται θέμα όπως διάβασα πιο πάνω περί απόρριψης αίτησης παλαιότερα. Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος θα μου έρθει mail ώστε να με ενημερώσουν; Σ αυτή την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να περιμένω , διαφορετικά τι θα μπορούσα να κάνω; Ίσως κάποιο μέιλ ή αίτηση ξανά;
Επίσης θα ταξιδέψω με έναν φίλο μου ο οποίος δυστυχώς πρόσφατα έχασε τη δουλειά του. Στο πεδίο που δηλώνεις αν είσαι εργαζόμενος ή όχι τι προτείνετε να συμπληρώσει; Από όσο το έχω ψάξει μεγαλύτερο πρόβλημα θα είχε σε περίπτωση που θα περνούσε συνέντευξη στο προξενείο για να βγάλει άλλου τύπου βίζα, εξάλλου υπάρχει στο τέλος πεδίο που ρωτάει αν επισκέπτεσαι τη χώρα για να βρεις δουλειά, αλλά αν έχετε κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνετε ή αν ξέρετε καμία παρόμοια περίπτωση θα με βοηθούσε πολύ.
Ελέγξατε την αίτηση ξανά στην ιστοσελίδα; Απ'οτι θυμάμαι αν εγκριθει δεν στέλνεται κανένα email απλά το βλέπεις βάζοντας τα στοιχεία σου στην ιστοσελίδα τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom