ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Όχι αυτό δεν το ήξερα, νόμιζα ότι σου έρχεται μέιλ. Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ πολυ!
 

John21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα παιδια...Μια ερωτηση... Πηγα Αμερικη τα Χριστουγεννα του '17 με ΕΣΤΑ και γυρισα μετα απο 60 μερες,σε ενα μηνα πρεπει να ξανα παω για 15 μερες.Δεν εχω καποια προηγουμενη απορηψη σε βιζα ή εστα...Μια εχω βγαλει τον Οκτωμβριο.Θα εχω καποιο προβλημα οταν φτασω???
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπερα παιδια...Μια ερωτηση... Πηγα Αμερικη τα Χριστουγεννα του '17 με ΕΣΤΑ και γυρισα μετα απο 60 μερες,σε ενα μηνα πρεπει να ξανα παω για 15 μερες.Δεν εχω καποια προηγουμενη απορηψη σε βιζα ή εστα...Μια εχω βγαλει τον Οκτωμβριο.Θα εχω καποιο προβλημα οταν φτασω???
΄Εχεις ΕΣΤΑ που ισχύει και δεν παραβίασες την διάρκεια στο προηγούμενο ταξίδι.Γιατί να έχεις πρόβλημα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα παιδια...Μια ερωτηση... Πηγα Αμερικη τα Χριστουγεννα του '17 με ΕΣΤΑ και γυρισα μετα απο 60 μερες,σε ενα μηνα πρεπει να ξανα παω για 15 μερες.Δεν εχω καποια προηγουμενη απορηψη σε βιζα ή εστα...Μια εχω βγαλει τον Οκτωμβριο.Θα εχω καποιο προβλημα οταν φτασω???
Δεν έχεις κάποιο λόγο για να έχεις πρόβλημα, αλλά μην ξεχνάς ότι η τελική απόφαση για να σου επιτραπεί η είσοδος ή όχι στη χώρα είναι στο συνοριοφύλακα εκεί.
 

John21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Taver,Fotast...Απλα ρωταω με ολα αυτα που εχω διαβασει και εχω ακουσει.Επειδη θα ξαναπαω μετα απο 2 μηνες που γυρισα Ελλαδα για 15 μερες.Ειναι στο χερι του φυλακα δηλαδη?Τη πρωτη φορα με ρωτησε μονο που θα μεινω του εδειξα στην ΕΣΤΑ τη διευθυνση και μου ειπε να περασω καλες γιορτες...Το ΠΟΥ εχω δηλωσει οτι δουλευω στην ΕΣΤΑ με σωζει σε περιπτωση που με παραπεμψουν στο γραφειο για ανακρηση??Επιμενω στο ερωτημα,γιατι πηγα για κουμπαρος τα χριστουγεννα και αναβληθηκε ο γαμος και πρεπει να παω παλι,εχω κανει ενα καραβι εξοδα,μην παει χαμενος ο κοπος...Ευχαριστω...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Taver,Fotast...Απλα ρωταω με ολα αυτα που εχω διαβασει και εχω ακουσει.Επειδη θα ξαναπαω μετα απο 2 μηνες που γυρισα Ελλαδα για 15 μερες.Ειναι στο χερι του φυλακα δηλαδη?Τη πρωτη φορα με ρωτησε μονο που θα μεινω του εδειξα στην ΕΣΤΑ τη διευθυνση και μου ειπε να περασω καλες γιορτες...Το ΠΟΥ εχω δηλωσει οτι δουλευω στην ΕΣΤΑ με σωζει σε περιπτωση που με παραπεμψουν στο γραφειο για ανακρηση??Επιμενω στο ερωτημα,γιατι πηγα για κουμπαρος τα χριστουγεννα και αναβληθηκε ο γαμος και πρεπει να παω παλι,εχω κανει ενα καραβι εξοδα,μην παει χαμενος ο κοπος...Ευχαριστω...
Καταλαβαίνεις ότι κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με 100% σιγουριά.
Ο @taver ανέφερε ένα ενδεχόμενο το οποίο δεν παύει να υπάρχει κατά ένα μικρό ή ελάχιστο ποσοστό.Φυσικά ότι στοιχείο έχεις για δουλειά κτλ. αποδεικνύει κίνητρο επιστροφής.
 

John21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
@fotast,σε τεχνικη εταιρια που αναλαμβανει δημοσια εργα δουλευω σαν εργοδηγος,θα εχω και καποια χρηματα μαζι μου.Πιστευω να αρκει αυτο και να μην εχω αλλα προβληματα...Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
@fotast,σε τεχνικη εταιρια που αναλαμβανει δημοσια εργα δουλευω σαν εργοδηγος,θα εχω και καποια χρηματα μαζι μου.Πιστευω να αρκει αυτο και να μην εχω αλλα προβληματα...Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!!
Και εισιτήριο επιστροφής θα έχεις φαντάζομαι.Αν και φυσικά αυτό από μόνο του ίσως δεν θεωρείται απόδειξη επιστροφής.
 

John21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εννοητε...Τα εισιτηρια πιστευω ξερεις ποσο κοστιζουν,γι'αυτο ρωτησα μην πανε χαμενα...Δευτερη φορα σε 5 μηνες παω,συν ο γαμος,συν η 2μηνη διαμονη που ειχα εκει,καταλαβαινεις τι εξοδα εχω κανει...
 

Costas86

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Χρειάζομαι μια βοήθεια στο εξής:
Ο κουνιάδος μου πήγε ΝΥ για διακοπές με ESTA. Επιστρέφει στα τέλη Μαΐου, χωρίς να κάνει υπέρβαση των 90 ημερών (γύρω στις 10 του μένουν ακόμα για να πιάσει το όριο). Πλην όμως, πριν από λίγες μέρες είχε κάποιες επαγγελματικες συναντήσεις, καθώς ο ίδιος έχει επιχείρηση με εμπορία φρούτων και λαχανικών στην Ελλάδα και εφόσον υπάρχει πιθανότητα να ανοίξει εμπορικές συνεργασίες θα χρειαστεί μάλλον να ξαναεπιστρεψει. Ρωτάει λοιπόν:
α. Αν δεν επιστρέψει και παραμείνει μέχρι να ολοκληρώσει τις συνομιλίες του και παραβιασει τις 90 ημέρες, τι γίνεται? Θα έχει κυρώσεις κατά την επιστροφή?
β. Αν επιστρέψει Ελλάδα και ξαναφύγει σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα περάσει μέσα? Και θα μπορέσει να μείνει παραπάνω από 10 ημέρες?
γ. Υπάρχει κάποιου είδους Visa που θα μπορούσε να βγάλει που να έχει μεγάλη ισχυ και να του επιτρέπει να μετακινείται λίγο πιο άνετα (να πηγαίνει πιο συχνά, παραμονή πάνω από 90 ημερες)?
Ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Α.Χρειάζεται βίζα αν μείνει παραπάνω.Εννοώ ότι βγαίνοντας δεν θα έχει πρόβλημα αλλά θα χρειασθεί βίζα για το επόμενο του ταξίδι.
Β.Θεωρητικά γίνεται.Πρακτικά πρέπει να πεισθεί ο συνοριοφύλακας.Αν μπει μπορελι να μείνει πάλι μέχρι 90 μέρες.
Γ.Αν θέλει να μπαινοβγαίνει και να μένει παραπάνω ας δοκιμάσει για βίζα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.284
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom