ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

Μηνύματα
36
Likes
8
Το να πας 80 μέρες διακοπές στην Αμερική και να τις περάσεις όλες σε μια πόλη δεν είναι φυσιολογικό. Αν κινεί υποψίες σε μας, πόσο μάλλον στους συνοριοφύλακες. Και τι συνομιλίες είναι αυτές που θέλουν 10 μέρες και βάλε δεν ξέρω. Οι δικές μου συνήθως τελειώνουν σε λίγες ώρες.

Αν παραβιάσεις ESTA, ξέχνα την πιθανότητα να πάρεις άλλο ESTAή βίζα.
Πρώτα διαβατήριο μετά ΕΣΤΑ και μετά εισιτήριο ;
 

demoaikido

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα σας, έχω να κάνω μια ερώτηση μιας και από την πρεσβεία δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν, ή τουλάχιστον δεν ήθελαν να δώσουν την συγκεκριμένη πληροφορία, όπως και με τα κριτήρια της βιζα επισκέπτη.
Μετά από άρνηση έκδοσης βιζας επισκεπτη στην πρεσβεία και βγαίνοντας από εκει, αποφάσισα να βγάλω εστα. Ακόμα δεν έχω κάνει κάποια ενέργεια για την έκδοσή της βέβαια, και αυτό γιατί δεν γνωρίζω αν μου γίνει δεκτή η αίτηση η οχι, λογο του οτι δεν πληρουσα τις προϋποθέσεις για την έκδοση βίζας.
Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει αν μπορώ να εκδώσω εστα με το ίδιο διαβατήριο το οποίο είδαν στην πρεσβεία και απέρριψαν την αίτησή μου, η θα ήταν προτιμότερο να αλλάξω διαβατήριο; Συνέβη κάτι παρόμοιο σε κάποιον; Αφορμη ταξιδιού η επίσκεψη σε φιλικο προσωπο και η διαμονή στο σπίτι τού.
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μελβούρνη
Καλημέρα σας, έχω να κάνω μια ερώτηση μιας και από την πρεσβεία δεν γνώριζαν να μου απαντήσουν, ή τουλάχιστον δεν ήθελαν να δώσουν την συγκεκριμένη πληροφορία, όπως και με τα κριτήρια της βιζα επισκέπτη.
Μετά από άρνηση έκδοσης βιζας επισκεπτη στην πρεσβεία και βγαίνοντας από εκει, αποφάσισα να βγάλω εστα. Ακόμα δεν έχω κάνει κάποια ενέργεια για την έκδοσή της βέβαια, και αυτό γιατί δεν γνωρίζω αν μου γίνει δεκτή η αίτηση η οχι, λογο του οτι δεν πληρουσα τις προϋποθέσεις για την έκδοση βίζας.
Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει αν μπορώ να εκδώσω εστα με το ίδιο διαβατήριο το οποίο είδαν στην πρεσβεία και απέρριψαν την αίτησή μου, η θα ήταν προτιμότερο να αλλάξω διαβατήριο; Συνέβη κάτι παρόμοιο σε κάποιον; Αφορμη ταξιδιού η επίσκεψη σε φιλικο προσωπο και η διαμονή στο σπίτι τού.
Ευχαριστώ.
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με το ίδιο διαβατήριο , γιατί τζάμπα 80 ευρώ για καινούριο δεν λένε. Να ξέρεις όμως πρέπει το διαβατήριο σου να έχει ισχύ πάνω από 6 μήνες απο την ημερομηνια επιστροφής απ'την Αμερική. Αλήθεια όμως, γιατί επιχειρησες να βγάλεις βίζα και όχι έστα;
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.313
Καλημέρα & καλή μεγαλοβδομαδα με καλή ανάσταση και στους 2 σας. Σαν φοιτητής στις ΗΠΑ το 1981, έμαθα και είδα απο συμφοιτητή ότι όταν σου δώσουν πόρτα το γράφανε με μικρά μικρά γράμματα στην τελευταία σελίδα του διαβατηρίου εκεί που συναντά η σελίδα το πίσω μέρος του εξωφύλλου (δλδ την ημερομηνια που τρώει κάποιος πόρτα, δλδ ημ. απόρριψης, πχ 04252019 η 20190425), μετά αργότερα το γράφανε με ειδικο στυλο και ήταν ορατό με ειδ. φως. Βέβαια μιλαμε για εποχές του 'μπλε' διαβατηρίου, και του κόκκινου προ ESTA, που κομπιούτερ ήταν λιγοστοί. Τώρα εν ετει 2019 που όλοι είμαστε 'φακελωμένοι' είτε με το ΑΜΚΑ, είτε το ΑΦΜ κλπ κλπ, ποιος σας λέει οτι , ειδικότερα στις ΗΠΑ, που υπάρχει η τελευταία τεχνολογία, το (DOS) Dep of the State δεν μοιράζεται βάση δεδομένων με το Dep of Homeland Secutity που εκδίδουν την ESTA;
 

demoaikido

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Θα το δοκιμάσω απόψε να βγάλω εστα.
Βίζα ηθελα γιατί δε θα χρειαζόταν ανανέωση κάθε λίγο, μιας και θέλω κάθε λίγους μήνες να πηγαίνω Αμερική.
Είχα βίζα από το 2009 άλλου όμως τύπου, και δυστυχώς το διαβατήριο είναι κοντα στα 160 ευρο η 180 για 5 χρονια και στην πρεσβεία μου ειπαν οτι μπορώ οποιαδήποτε άλλη στιγμη να κάνω άλλο ραντεβού, να έχω όμως τις προϋποθέσεις που θελουν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.544
Likes
8.031
Θα το δοκιμάσω απόψε να βγάλω εστα.
Βίζα ηθελα γιατί δε θα χρειαζόταν ανανέωση κάθε λίγο, μιας και θέλω κάθε λίγους μήνες να πηγαίνω Αμερική.
Είχα βίζα από το 2009 άλλου όμως τύπου, και δυστυχώς το διαβατήριο είναι κοντα στα 160 ευρο η 180 για 5 χρονια και στην πρεσβεία μου ειπαν οτι μπορώ οποιαδήποτε άλλη στιγμη να κάνω άλλο ραντεβού, να έχω όμως τις προϋποθέσεις που θελουν.
Θεωρητικά και με την εστα μπορείς να πηγαίνεις κάποιες φορές.Αλλα μπορεί να θεωρήσουν ότι θέλεις να πας για μόνιμη εγκατάσταση και να μην σου επιτρεψουν την είσοδο κάποια στιγμή....
 

demoaikido

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Θεωρητικά και με την εστα μπορείς να πηγαίνεις κάποιες φορές.Αλλα μπορεί να θεωρήσουν ότι θέλεις να πας για μόνιμη εγκατάσταση και να μην σου επιτρεψουν την είσοδο κάποια στιγμή....
Έχω κάνει την αίτηση και περιμενω. Για κάποιο λόγο έχασα το πεδίο που ήθελε τηλέφωνο εργοδοτη, μα έδωσα κάθε άλλο στοιχιο για αυτόν... Ελπίζω να αρκεί και να υπάρξει καλή κατάληξη. Ευχαριστωα για τις απαντήσεις σας.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλή τύχη στην ESTA εύχομαι. Απο κει και πέρα επιγραμματικά:

1) Σαν γενικό κανόνα οι εγκρίσεις βίζας έχουν περιοριστεί απο την στιγμή που η Ελλάδα συμμετέχει στο πρόγραμμα ESTA μιας και πλέον θεωρείται ότι η τουριστική βίζα δεν είναι αναγκαία για την πλειοψηφία των τουριστών αφου η διάρκεια των 3 μηνών θεωρείται αρκετή για τουρισμο, τουλαχιστον για την πλειοψηφια.

2) Το γεγονός ότι σου απέρριψαν βίζα δεν συνδέεται με το γεγονός ότι θα σου απορρίψουν απαραίτητα και την ESTA. Προσοχή όμως. Το γεγονός ότι με τη βίζα έκλεινες διαστηματα 6 μηνων, δε σημαινει ταυτόχρονα οτι και με την ESTA θα μπορεις να κανεις απαραιτητα το αντιστοιχο, για τριμηνα. Ο σκοπος της ESTA ειναι καθαρα τουριστικος, και οποιαδηποτε υποψια απο καποιον που την χρησιμοποιει με διαφορετικο τρόπο θα σου δημιουργησει προβλημα, μιας και θα σου προτεινουν να πας για βιζα υποχρεωτικά, και ποιος ξερει σε πιο timing, με χειροτερο σεναριο ακριβως μετα απο μια 10ωρη πτηση....

3) Το γεγονος οτι θα αλλαξεις διαβατηριο, εν ετει 2019 που λεει και ο @agmi, ειναι αστειο να περιμενεις οτι θα πληρει καλυτερες προυποθεσεις για μια αιτουμενη εγκριση. Τα στοιχεια ανα ατομο ειναι προφανως συνδεδεμενα, ανεξαρτητως διαβατηριου. Ειδικα μετα την εφαρμογη των βιομετρικων εδω και σχεδον 15 χρονια..


Την γνωμη μου την εχω ξαναπει. Οταν μια αιτηση εχει λογους να μην εγκριθει, δεν θα εγκριθει. Οταν πληρει τις προυποθεσεις και δεν παραβιαζεται ο λογος υπαρξης της, δεν θα υφισταται προβλημα.

Καλη τυχη και καλο ταξιδι να εχεις!!!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
το διαβατήριο είναι κοντα στα 160 ευρο η 180 για 5 χρονια .
Προφανως αναφερεσαι σε μη ελληνικο διαβατηριο σωστα? Αν ναι, μας μπερδευεις αφου σε επομενα ποστ αναφερεσαι σε ESTA. Απ οτι καταλαβαινω λοιπον, ειχες ξενο διαβατηριο αλλα τωρα πλεον εχεις ελληνικο. Αν ισχυει αυτο, το ελληνικο διαβατηριο δε κοστιζει τοσο και ειναι στανταρ για 5 ετη, δεν υπαρχει διαφορετικη επιλογη. Οπως και να χει το νεο διαβατηριο ( ελληνικο) δε θα σου προσφερει τιποτα απολυτως σε σχεση με ενα που υφισταται (ελληνικο), οσον αφορα τις πιθανοτητες εγκρισης βιζα ή ESTA.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom