ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το να πας 80 μέρες διακοπές στην Αμερική και να τις περάσεις όλες σε μια πόλη δεν είναι φυσιολογικό. Αν κινεί υποψίες σε μας, πόσο μάλλον στους συνοριοφύλακες. Και τι συνομιλίες είναι αυτές που θέλουν 10 μέρες και βάλε δεν ξέρω. Οι δικές μου συνήθως τελειώνουν σε λίγες ώρες.

Αν παραβιάσεις ESTA, ξέχνα την πιθανότητα να πάρεις άλλο ESTAή βίζα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ό,τι παρατυπία κάνεις μπαίνει στο φάκελό σου και στον "λερώνει" για πάντα. Μην το ρισκάρεις.
 

Grizelda

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας, συνταξιώτες. Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ρωτήσω αν σε κάποιο έχει συμβεί και πώς το αντιμετώπισε. Με εγκεκριμένη ΕΣΤΑ όταν πήγα στο Βενιζέλος για να ταξιδέψω παρουσιάστηκε πρόβλημα και η συνοδός εδάφους της εταιρίας που επικοινώνησε με Αμερική μου είπε ότι δεν μπορούσα να ταξιδέψω και ότι έπρεπε να επικοινωνήσω με την Πρεσβεία.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Γειά σας, συνταξιώτες. Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ρωτήσω αν σε κάποιο έχει συμβεί και πώς το αντιμετώπισε. Με εγκεκριμένη ΕΣΤΑ όταν πήγα στο Βενιζέλος για να ταξιδέψω παρουσιάστηκε πρόβλημα και η συνοδός εδάφους της εταιρίας που επικοινώνησε με Αμερική μου είπε ότι δεν μπορούσα να ταξιδέψω και ότι έπρεπε να επικοινωνήσω με την Πρεσβεία.
Πες μας και τι προβλημα παρουσιαστηκε; Ετσι τι να σου πουμε;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Γειά σας, συνταξιώτες. Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ρωτήσω αν σε κάποιο έχει συμβεί και πώς το αντιμετώπισε. Με εγκεκριμένη ΕΣΤΑ όταν πήγα στο Βενιζέλος για να ταξιδέψω παρουσιάστηκε πρόβλημα και η συνοδός εδάφους της εταιρίας που επικοινώνησε με Αμερική μου είπε ότι δεν μπορούσα να ταξιδέψω και ότι έπρεπε να επικοινωνήσω με την Πρεσβεία.
Ποια αεροπορική;Και με το εισιτήριο τι έγινε;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Γειά σας, συνταξιώτες. Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου και να ρωτήσω αν σε κάποιο έχει συμβεί και πώς το αντιμετώπισε. Με εγκεκριμένη ΕΣΤΑ όταν πήγα στο Βενιζέλος για να ταξιδέψω παρουσιάστηκε πρόβλημα και η συνοδός εδάφους της εταιρίας που επικοινώνησε με Αμερική μου είπε ότι δεν μπορούσα να ταξιδέψω και ότι έπρεπε να επικοινωνήσω με την Πρεσβεία.
Η εμπειρία μου με τέτοιες περιπτώσεις είναι ότι συνήθως αφορύν ESTA που εκδόθηκε με ψευδή στοιχεία. Δηλαδή π.χ. έχεις απόρριψη βίζας, δεν το δηλώνεις στην αίτηση ΕSTA όταν σε ρωτάει, εγκρίνεται το ESTA και στη συνέχεια είτε δεν σου επιτρέπεται καν να ταξιδέψεις ή σε επιστρέψουν πίσω μόλις φτάσεις.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Καλημέρα, συνήθως η έγκριση esta αφορά 2 έτη. Σε μένα εγκρίθηκε για ένα έτος. Ποια είναι τα κριτήρια ?
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
άκυρο το ερώτημα ........... Διάβασα ότι μειώθηκε σε ένα έτος η διάρκεια για τους Έλληνες ταξιδιώτες.

 

Nikitse

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Γειά σας, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για την ΕΣΤΑ. Θα ταξιδέψει ο άντρας μου τέλη Οκτώβρη για 11μερες στη Νέα Υόρκη . Να δω αν τα έχω καταλάβει σωστα: α) καλύτερα να βγει πρώτα η ΕΣΤΑ και μετά εισιτήριο (θα μείνει σε γνωστούς, όποτε τη διεύθυνση ήδη την ξερουμε) β) με την ΕΣΤΑ μπορεις να μείνεις 90 μερες. Αν φύγεις κι έχεις υπόλοιπο ημερών, για ένα χρόνο που ισχύει η κάρτα μπορεις να επιστρέψεις , όποτε θες μέχρι να συμπληρωθούν οι 90 μερες, χωρίς να κάνεις καμμία άλλη ενέργεια(πχ. Ανανεωση). Ερωτηση 1: έχει και αυστραλεζικο και ελληνικό διαβατήριο. Με ποιο να ταξιδεψει; Μήπως το αυστραλεζικο είναι πιο "δυνατό" από το ελληνικο; Ερώτηση 2: κάπου στα μέσα του '80 είχε ταξιδεψει στο Σικάγο. Όταν έκανε τα χαρτιά για βίζα, αρχικά την απέρριψαν, γιατί κάτι έλειπε απο τα χαρτια αλλά συμπλήρωσε τα χαρτιά και πήρε τη βίζα. Έμεινε ένα μήνα τελικά. Αυτό λαμβάνεται ως απόρριψη; τι να συμπληρώσω σε αυτο το σημείο για εστα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πιθανές απαντήσεις !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αρχικά την απέρριψαν, γιατί κάτι έλειπε απο τα χαρτια αλλά συμπλήρωσε τα χαρτιά και πήρε τη βίζα. Έμεινε ένα μήνα τελικά. Αυτό λαμβάνεται ως απόρριψη; τι να συμπληρώσω σε αυτο το σημείο για εστα;
Ρώτησα φίλη στην αμερικάνικη πρεσβεία στην Αβάνα (πρώην πρεσβεία χάρη στο Ντόναλντ) και μου είπε πως όχι, δε μετράει ως απόρριψη. στο σύστημα ίσα-ίσα που θα φαίνεται πως έχει ήδη μια εγκεκριμένη είσοδο στη χώρα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γειά σας, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για την ΕΣΤΑ. Θα ταξιδέψει ο άντρας μου τέλη Οκτώβρη για 11μερες στη Νέα Υόρκη . Να δω αν τα έχω καταλάβει σωστα: α) καλύτερα να βγει πρώτα η ΕΣΤΑ και μετά εισιτήριο (θα μείνει σε γνωστούς, όποτε τη διεύθυνση ήδη την ξερουμε) β) με την ΕΣΤΑ μπορεις να μείνεις 90 μερες. Αν φύγεις κι έχεις υπόλοιπο ημερών, για ένα χρόνο που ισχύει η κάρτα μπορεις να επιστρέψεις , όποτε θες μέχρι να συμπληρωθούν οι 90 μερες, χωρίς να κάνεις καμμία άλλη ενέργεια(πχ. Ανανεωση). Ερωτηση 1: έχει και αυστραλεζικο και ελληνικό διαβατήριο. Με ποιο να ταξιδεψει; Μήπως το αυστραλεζικο είναι πιο "δυνατό" από το ελληνικο; Ερώτηση 2: κάπου στα μέσα του '80 είχε ταξιδεψει στο Σικάγο. Όταν έκανε τα χαρτιά για βίζα, αρχικά την απέρριψαν, γιατί κάτι έλειπε απο τα χαρτια αλλά συμπλήρωσε τα χαρτιά και πήρε τη βίζα. Έμεινε ένα μήνα τελικά. Αυτό λαμβάνεται ως απόρριψη; τι να συμπληρώσω σε αυτο το σημείο για εστα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πιθανές απαντήσεις !
Η esta σου δινει μεχρι 90 μερες ανα ταξίδι, οχι συνολικα μεσα σε ενα χρονο. Θεωρητικα μπορεις να πας για 90 μερες να γυρισεις και πριν ληξει η esta να ξαναπας για άλλες 90 μερες χωρις να κανεις καποια αλλη ενεργεια. Βεβαια κανεις δε σου εγγυαται πως θα γινεις δεκτος μολις φτασεις, ειναι στην κριση του συνοριοφυλακα. Ειναι σπανιο να μη σε δεχτουν αλλα επαναλαμβανομενα ταξιδια μεγαλης διαρκειας μπορει να θεωρηθει οτι δε γινονται για τουριστικους λογους..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom