ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

mariapap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τί έγινε τελικά? Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και θα ήθελα να ξέρω αν σε αφήσαν τελικά!

Σε ευχαριστώ :)
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με το θέμα σου,πάντως εμενα οταν έφτασα Αμερική για 2φορά κ είδε πως την πρώτη φορά είχα κάτσει 89μέρεσ απλά με έσκισαν κ την τελική απόφαση την πήρε ενασ μεσα εκεί που με εβαλαν για συνέντευξη!απλά η χειρότερη εμπειρια που έχω ζήσει στην ζωή μου!αλλά τελικά με άφησαν!αν καταλαβουν πωσ έχεις σκοπό να μείνεις είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα!!
 

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Κι εγω το ιδιο περασα. Οταν τους ειπα οτι εχω αγορι και σκοπευω να κατσω 2 μηνες μου εδωσαν μια κοκκινη καρτουλα και με εστειλαν για περαιτερω ανακριση.
Περιμενα σε εναν χωρο μαζι με 4-5 αλλα ατομα, κυριως Κινεζους και ατομα απο Βαλκανικες χωρες και αφου με ξεσκισαν στις ερωτησεις και τον σκοπο της επισκεψης μου, τηλεφωνησαν στον φιλο μου, μου ανοιξαν τη βαλιτσα και εψαξαν τα πραγματα μου, στο τελος με αφησαν μετα απο 2 ωρες ταλαιπωριας.

Ο υπαλληλος που ανελαβε αυτο, ηταν συζητησιμος και φιλικος και προσπαθησε να κανει το ολο κλιμα πιο ευχαριστο για εμενα και καταληξαμε να μιλαμε για το εκπαιδευτικο συστημα Ελλαδας και Αμερικης.

Παρ' ολα αυτα ομως, μετα απο 17 ωρες ταξιδι αυτο ειναι το τελευταιο που θελεις να σου συμβει. Απιστευτα ψυχοφθορο.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Κι' εγω το ιδιο σκεφτομαι Αντωνη...
Σε μια βδομαδα πεταω, οποτε θα σας ενημερωσω
τι εγινε (ευχομαι) απο την Αμερικη :)
Καλησπέρα σας,μετά απο 1χρονο εχω κ γω το ίδιο πρόβλημα μου απέρριψαν αιτηση για τουριστικη βίζα(ήθελα να πάω κ γω στον καλό μου!) κ τώρα φοβάμαι να συμπληρώσω το esta, μην τυχόν απορριφθώ και σκέφτομαι να αφήσω να περάσουν 2-3μηνες μπας κ ταξιδέψω ΝΥ τα Χριστούγεννα. Ήθελα να μάθω, αν δ γίνομαι αδιάκριτη, αν τελικά πήγες Αμερική με το esta;
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Στη χειρότερη θα φας πόρτα και δεν θα μπορείς να ξαναταξιδέψεις στις ΗΠΑ με το visa waiver - for life. Επίσης μπορεί να βρεθείς κρατούμενη με χειροπέδες και να περάσεις τη νύχτα στο immigration detention μέχρι να βρεθεί επόμενη πτήση για επιστροφή.

Αν δε θεωρήσουν ότι είχες πρόθεση να τους κοροιδέψεις, θα έχεις απαγόρευση εισόδου για πέντε χρόνια - που δεν λύνεται, ακόμα και αν παντρευτείς πολίτη ΗΠΑ.

Τη βίζα αρραβωνιαστικού δεν τη συνιστώ για έλληνες πολίτες, εκτός ειδικών περιστάσεων. Υπάρχουν άλλοι πιο απλοί και οικονομικοί τρόποι.
Καλησπέρα σας, θα σας ήταν εύκολο να μου εξηγήσετε για ποιο λόγο δε συνιστάτε τη βίζα αρραβωνιαστικιας για Έλληνες πολίτες κ ποιοι είναι οι πιο απλοί τρόποι που αναφερετε;;ο φίλος μου εχει αμερικανικη+ελληνικη υπηκοοτητα κ σκεφτομαστε να ξεκινησουμε τις διαδικασιες για την προσκληση k1.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλησπέρα σας, θα σας ήταν εύκολο να μου εξηγήσετε για ποιο λόγο δε συνιστάτε τη βίζα αρραβωνιαστικιας για Έλληνες πολίτες κ ποιοι είναι οι πιο απλοί τρόποι που αναφερετε;;ο φίλος μου εχει αμερικανικη+ελληνικη υπηκοοτητα κ σκεφτομαστε να ξεκινησουμε τις διαδικασιες για την προσκληση k1.
Διάβασε τις επιλογές που έχεις στο http://usimmigration.gr/γάμος-με-αμερικανό/
Η Κ-1 είναι πιο ακριβή, το αποτέλεσμα είναι να πάρεις πράσινη κάρτα με μεγαλύτερη καθυστέρηση, έχει διπλάσια γραφειοκρατία (κάνεις αιτήσεις και πριν και μετά το γάμο) και στραβώνει πιο συχνά από την μεταναστευτική βίζα. Πολλοί δικηγόροι την προωθούν φανατικά - εξάλλου η αμοιβή του δικηγόρου είναι σχεδόν διπλάσια για την Κ-1, αφού θα πρέπει να γίνει διαδικασία και πριν και μετά το γάμο.

Παρόλα αυτά σε ορισμένες περιπτώσεις η Κ-1 είναι καλή επιλογή, ανάλογα με τα δεδομένα. Η Κ-1 είναι καλή αν θέλεις να καθυστερήσεις το γάμο όσο μπορείς.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Υ.Γ. Λίγο αργά δεν είναι για ελλάδα τέτοια ώρα...;
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Διάβασε τις επιλογές που έχεις στο http://usimmigration.gr/γάμος-με-αμερικανό/
Η Κ-1 είναι πιο ακριβή, το αποτέλεσμα είναι να πάρεις πράσινη κάρτα με μεγαλύτερη καθυστέρηση, έχει διπλάσια γραφειοκρατία (κάνεις αιτήσεις και πριν και μετά το γάμο) και στραβώνει πιο συχνά από την μεταναστευτική βίζα. Πολλοί δικηγόροι την προωθούν φανατικά - εξάλλου η αμοιβή του δικηγόρου είναι σχεδόν διπλάσια για την Κ-1, αφού θα πρέπει να γίνει διαδικασία και πριν και μετά το γάμο.

Παρόλα αυτά σε ορισμένες περιπτώσεις η Κ-1 είναι καλή επιλογή, ανάλογα με τα δεδομένα. Η Κ-1 είναι καλή αν θέλεις να καθυστερήσεις το γάμο όσο μπορείς.

Αν θες περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Υ.Γ. Πολύ αργά δεν είναι για ελλάδα τέτοια ώρα...;
Ναι είναι αλλά 7μηνες έχουν αλλάξει οι συνηθειες μου απ τη διαφορα ωρας..δεν το βρίσκω πρέπον να μιλαω για προσωπικα ζητηματα αλλα απ οτι εχετε καταλαβει κανω τα παντα για να μαι με τον ανθρωπο μου γιατι μας αξιζει.Διαβασα τη σελιδα που με παραπέμπσατε,αλλα εγω δ μπορω να παω συντομα Αμερικη κ αν παω κ παντρευτουμε απ οτι καταλαβα ισως θεωρηθει παρανομο.Τελος παντων να μη σας ταλαιπωρω αλλο,πληροφοριακα ο φιλος μου δουλευει σε μεγαλη αμερικανικη εταιρεια με καλο μισθο δ ξερω αν αυτο θα μετρησει υπερ για να διεξαχθουν γρηγοροτερα οι διαδικασιες.Δ μας απασχολει να καθυστερησουμε ή οχι το γαμο ειμαστε μικροι και οι 2,απλα να μαστε μαζι νομιμα κ να μη χρειαστει να ξαναχωρισουμε..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
δεν το βρίσκω πρέπον να μιλαω για προσωπικα ζητηματα
Γι αυτό ακριβώς είπα ότι μπορείτε να μου γράψετε προσωπικό μήνυμα.

Διαβασα τη σελιδα που με παραπέμπσατε,αλλα εγω δ μπορω να παω συντομα Αμερικη κ αν παω κ παντρευτουμε απ οτι καταλαβα ισως θεωρηθει παρανομο.
Η σελίδα δεν λέει ότι αν παντρευτείτε εκεί αυτό είναι παράνομο. Ακόμα δεν έχετε κάνει αίτηση ούτε καν για ESTA!

ο φιλος μου δουλευει σε μεγαλη αμερικανικη εταιρεια με καλο μισθο
Αυτό είναι πολύ θετικό και σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί τρίτος εγγυητής στην δεύτερη φάση όπου θα χρειαστεί να αποδείξει εκείνος που κάνει την πρόσκληση ότι έχει αρκετά εισοδήματα για να μην γίνει ο αλλοδαπός βάρος στο αμερικανικό δημόσιο.
 

athina5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Γι αυτό ακριβώς είπα ότι μπορείτε να μου γράψετε προσωπικό μήνυμα.



Η σελίδα δεν λέει ότι αν παντρευτείτε εκεί αυτό είναι παράνομο. Ακόμα δεν έχετε κάνει αίτηση ούτε καν για ESTA!



Αυτό είναι πολύ θετικό και σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί τρίτος εγγυητής στην δεύτερη φάση όπου θα χρειαστεί να αποδείξει εκείνος που κάνει την πρόσκληση ότι έχει αρκετά εισοδήματα για να μην γίνει ο αλλοδαπός βάρος στο αμερικανικό δημόσιο.
Προς το παρον τουλαχιστον,οικονομικα ειναι πολυ καλα αλλα κ γω εχω χρηματα δικα μου κ οι γονεις μου θα με στηριξουν,δεν τιθεται θεμα,ετσι κ αλλιως μεχρι τοτε,αν ολα πανε καλα,θα είμαι μεταπτυχιακη φοιτητρια,οποτε ελπιζω να μη με βλεπουν ως βαρος,αλλα ως προνομιο για τη χωρα τους!
 

Nikomou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αρνηση Βιζας

Κι εγω ειμαι ιδια περιπτωση με της κοπελας, μονο που η κοπελα μου την οποια θελω να φερω εδω και να παντρευτω (ειμαι Αμερικανος πολιτης) για να μεινουμε εδω, εκανε το λαθος να κανει αιτηση για Β1\Β2 η οποια απορριφθηκε πριν απο 6 μηνες. τωρα τι μπορει να γινει για να μην την ξαναπατησουμε? η Κ-1 ξερω οτι ειναι χρονοβορα και ασυμφορη. τι μπορουμε να κανουμε?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Κι εγω ειμαι ιδια περιπτωση με της κοπελας, μονο που η κοπελα μου την οποια θελω να φερω εδω και να παντρευτω (ειμαι Αμερικανος πολιτης) για να μεινουμε εδω, εκανε το λαθος να κανει αιτηση για Β1\Β2 η οποια απορριφθηκε πριν απο 6 μηνες. τωρα τι μπορει να γινει για να μην την ξαναπατησουμε? η Κ-1 ξερω οτι ειναι χρονοβορα και ασυμφορη. τι μπορουμε να κανουμε?
Οι επιλογές σε γενικές γραμμές είναι στο http://usimmigration.gr/γάμος-με-αμερικανό/
 

kostas.22

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν κανω την Κινεζα και παω να περασω με το περσινο μου ΕΣΤΑ λες να εχω προβλημα?
Ασε τα παλια μηνυματα, τωρα παω γιατι αγαπησα, αλλα η Fiancee Visa εχει πολυ φασαρια και δε θελουμε να μπουμε σε τετοιες διαδικασιες ακομα.
Τελικά τί έγινε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.289
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom