ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

hlias88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Άρα είναι inadmissible for fraud or misrepresentation σύμφωνα με το INA § 212(a)(6)(C)(i). Η αμερικανική νομοθεσία προβλέπει γενική απαγόρευση εισόδου σε όσους προσπαθούν να εισέλθουν στις ΗΠΑ με ψευδείς δηλώσεις. Η απαγόρευση αυτή δεν παραγράφεται ποτέ, μπορεί όμως να γίνει αίτηση για waiver.

Το θέμα δεν είναι να εγκριθεί το ESTA, αλλά να εγκριθεί με ειλικρινείς δηλώσεις. Είχα μιλήσει με κάποιον που εγκρίθηκε το ESTA με ψευδή δήλωση - και τον έστειλαν πίσω στα σύνορα με απαγόρευση 212(a)(6)(C)(i).

Αν είχε κάνει ειλικρινή δήλωση, ίσως να είχε εγκριθεί το ESTA!
Η αιτηση waiver τι ειναι ακριβος?που την κανεις και ποσο ευκολα η δυσκολα βγαινει?ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου!! κατι ακομα τελικα την αρνητικη απαντηση απο την πρεσβεια την ειχε παρει πριν 13-14 χρονια οχι το 2006 τελικα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Η αιτηση waiver τι ειναι ακριβος?που την κανεις και ποσο ευκολα η δυσκολα βγαινει?ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου!! κατι ακομα τελικα την αρνητικη απαντηση απο την πρεσβεια την ειχε παρει πριν 13-14 χρονια οχι το 2006 τελικα.
Αυτά τα ερωτήματα καλύτερα να συζητηθούν στη διάρκεια ενός consultation με μεταναστευτικό δικηγόρο, μια και θα χρειαστεί πολλές σελίδες για να αναλυθεί το θέμα διεξοδικά.
 

hlias88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αυτά τα ερωτήματα καλύτερα να συζητηθούν στη διάρκεια ενός consultation με μεταναστευτικό δικηγόρο, μια και θα χρειαστεί πολλές σελίδες για να αναλυθεί το θέμα διεξοδικά.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!θα προσπαθησω να βρω εναν δικηγορο!


Αν ξανακανω μια αιτηση εστα και βαλω σωστα στοιχεια υπαρχει περιπτωση να αλλαξει κατι?δλδ μετα απο ενα 24ωρο η μετα απο 10 μερες που διαβασα σε μερικα φορουμ. το αρνητικο μνμ που ηρθε ειναι αυτο traveler not authorized.
 
Last edited by a moderator:

mike007

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Παιδια λοιπον να δηλωσω κατι. πριν λιγεσ μερεσ ειχα ρωτησει στο φορουμ σασ μηπωσ μπορω να ταξιδεψω στην αμερικη με εστα η οποια ειχα προηγηθει απο αρνηση βιζασ μετα. μου ειπαν πως θα εχω θεματα τρεξιματα οτι δεν θα με αφησουν να μπω στη χωρα και αλλα τετοια που καλυτερα να μην τα χαρασκτηρισω. οχι μονο με αφησαν να περασω χωρισ κανενα θεμα ουτε καν με ρωτησαν κατι. αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι ανθρωποι οι οποιοι ειναι στα αεροδρομια ξερουν καλα ποιοσ ερχεται για διακοπες και ποιοσ για οποιοδιποτε αλλο. αυτο εχω να πω και μην δενεται κομπο οτι σας λενε οι αλλοι. καλεσ διακοπεσ απο μιαμι...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
μου ειπαν πως θα εχω θεματα τρεξιματα οτι δεν θα με αφησουν να μπω στη χωρα και αλλα τετοια που καλυτερα να μην τα χαρασκτηρισω.
Η απαντηση που σου δοθηκε ειναι ακριβως η απο κατω.Γραφτηκε οτι "κινδυνευεις"και ειναι ξεκαθαρο αυτο.Και ακομη παρακατω,αλλο μελος σου μιλησε για ρισκο.Τωρα αν αυτα τα θεωρεις "αχαρακτηριστα"αποψη σου.Το μελος που το εγραψε,γνωριζει περισσοτερα,απ'οτι εμεις.
Αν ταξιδέψεις με το υφιστάμενο ESTA, που στην πραγματικότητα δεν ισχύει, κινδυνεύεις να σου απορριφθεί η είσοδος στη χώρα. Ο κίνδυνος είναι πραγματικός - συνέβη σε ένα άτομο που ήρθε και με συμβουλεύτηκε πριν λίγες εβδομάδες.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
αυτο εχω να πω και μην δενεται κομπο οτι σας λενε οι αλλοι.
Σου απάντησε κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις από όλους μάλλον.Αν εσύ είχες σκοπό να κάνεις το δικό σου(άσχετα αν σου βγήκε) τότε ποιος ο λόγος της ερώτησης σου;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι ανθρωποι οι οποιοι ειναι στα αεροδρομια ξερουν καλα ποιοσ ερχεται για διακοπες και ποιοσ για οποιοδιποτε αλλο.
Πως ακριβώς το ξέρουν σίγουρα δηλαδή;
αυτο εχω να πω και μην δενεται κομπο οτι σας λενε οι αλλοι.
Αυτό ισχύει και για αυτά που γράφεις εσύ όμως.. Το ότι εσένα δε σε ρώτησε κανένας τίποτα και σε άφησαν να περάσεις δε σημαίνει ότι δε κινδυνεύει κανένας άλλος αν ταξιδέψει με esta που δεν ισχύει..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και την CIA,γιατι την εχουν;....μας εχουν ολους φακελωμενους:D
Ναι πιστεύω η CIA ξημεροβραδιάζεται ψάχνοντας αν εγώ, εσύ και ο mike007 θέλουμε να μεταναστευσουμε στην Αμερική! :p Λες να βλέπουν αυτό που γράφω τώρα; :haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδια λοιπον να δηλωσω κατι. πριν λιγεσ μερεσ ειχα ρωτησει στο φορουμ σασ μηπωσ μπορω να ταξιδεψω στην αμερικη με εστα η οποια ειχα προηγηθει απο αρνηση βιζασ μετα. μου ειπαν πως θα εχω θεματα τρεξιματα οτι δεν θα με αφησουν να μπω στη χωρα και αλλα τετοια που καλυτερα να μην τα χαρασκτηρισω. οχι μονο με αφησαν να περασω χωρισ κανενα θεμα ουτε καν με ρωτησαν κατι. αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι ανθρωποι οι οποιοι ειναι στα αεροδρομια ξερουν καλα ποιοσ ερχεται για διακοπες και ποιοσ για οποιοδιποτε αλλο. αυτο εχω να πω και μην δενεται κομπο οτι σας λενε οι αλλοι. καλεσ διακοπεσ απο μιαμι...
Μην κοιτας τι εκαναν με την αφεντια σου. Εσυ εισαι ενας 007 και τα καταφερνεις... Που ειναι το μιαμι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια λοιπον να δηλωσω κατι. πριν λιγεσ μερεσ ειχα ρωτησει στο φορουμ σασ μηπωσ μπορω να ταξιδεψω στην αμερικη με εστα η οποια ειχα προηγηθει απο αρνηση βιζασ μετα. μου ειπαν πως θα εχω θεματα τρεξιματα οτι δεν θα με αφησουν να μπω στη χωρα και αλλα τετοια που καλυτερα να μην τα χαρασκτηρισω. οχι μονο με αφησαν να περασω χωρισ κανενα θεμα ουτε καν με ρωτησαν κατι. αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι ανθρωποι οι οποιοι ειναι στα αεροδρομια ξερουν καλα ποιοσ ερχεται για διακοπες και ποιοσ για οποιοδιποτε αλλο. αυτο εχω να πω και μην δενεται κομπο οτι σας λενε οι αλλοι. καλεσ διακοπεσ απο μιαμι...
Έχει κάποιο πρόβλημα το 'ς' στο πληκτρολόγιό σου;

Δεν κατάλαβα, θεωρείς ότι κάποιος σου είπε κάτι που δεν ίσχυε; (ΔΕΝ έχω διαβάσει παλιότερα μηνύματα). Ε, χαίρω πολύ, σε φόρουμ ρώτησες. Αν δεν ξέρεις πως λειτουργούν τα forum, μάθε το... Όποιος θέλει απαντάει. Μπορεί να είναι ο πιο σχετικός ή ο πιο άσχετος του κόσμου. Μπορεί να κυριολεκτεί μέχρι λέξη ή να γράφει στο περίπου. ΕΣΥ είσαι αυτός που πρέπει να αξιολογήσεις την πληροφορία που λαμβάνεις, να δεις τι άλλα έχει γράψει αυτός που απαντάει κλπ, και να εξετάσεις τι πρέπει να κάνεις με την πληροφορία αυτή. Αν δε σ' αρέσει αυτό και θες υπεύθυνες απαντήσεις σώνει και καλά, απευθύνσου όχι σε forum στο internet αλλά σε επαγγελματίες (ανάλογα με την περίπτωση: ταξιδιωτικούς πράκτορες, μεταναστευτικούς δικηγόρους, κλπ).
 

gb26

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Γειά σας.Σημερα "εφαγα πόρτα" απο την αμερ.πρεσβεία.Αρθρο 214(d).Δεν φαντάστηκα οτι λεγοντας αλήθεια στην ηλικωμένη παχουλή κυρία ( δεν ειμαι ρατσιστης,τουναντίον) οτι θέλω να δω την γυναικα μου(λείπει 8 μην.) την κόρη μου(2 χρ) και τον γιό μου(4χρ) ,ολοι αμερ υπηκοοι θα μου ελεγαν, να ερθουν αυτοί να τους δω.
Φαντάστηκαν οτι θα αφηνα τη δουλεια μου (δυστυχώς στο ονομα της γυναικας μου)και τα ακίνητά μας (6),Πηγα απροετοίμαστος,Γυριζωντας υπεβαλα ΕΣΤΑ απαντωντας οχι στην αρνηση για βιζα και εγινε δεκτή.
Τι νομίζετε οτι πρεπει να κάνω.Εχω ηδη εισητήριο με τρίμηνη επιστροφη.Αν φτασω LOS ANGELES θα μου απαγορέψουν είσοδο και αν ναι πως θα με γυρίσουν πίσω και πότε ???.Ευχαριστω εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom