ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έπρεπε να κάνεις απ'την αρχή esta απ'τη στιγμή μάλιστα που σκόπευες να μείνεις 3 μήνες.
Aν στην ερώτηση για άρνηση βίζας είχες γράψει την αλήθεια θα είχε απορριφθεί η esta. Συνέβη πρόσφατα και σε φιλικό μου πρόσωπο. Τώρα που δήλωσες ψευδώς ότι δε σου έχει γίνει άρνηση παίρνεις ρίσκο και δε ξέρω αν έχουν τρόπο να το ελέγξουν και τι κυρώσεις υπάρχουν. Ρώτα δικηγόρο σχετικό με τέτοια θέματα.
Αν αποφασίσεις να μη ταξιδέψεις δικαιούσαι πίσω όλο το ποσό του εισιτηρίου επειδή ο λόγος είναι άρνηση βίζας. Τουλάχιστον στην περίπτωση που γνωρίζω τα χρήματα θα επιστραφούν εντός 30 ημερών αν θυμάμαι καλά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εισαστε ακομη σε γαμο η εχετε χωρισει;..απλως ρωταω για να δεις αν υπαρχουν αλλες λυσεις,παντα μεσω μεταναστευτικου δικηγορου...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Εισαστε ακομη σε γαμο η εχετε χωρισει;..απλως ρωταω για να δεις αν υπαρχουν αλλες λυσεις,παντα μεσω μεταναστευτικου δικηγορου...
Η δουλειά είναι στο όνομα της συζύγου(το δυστυχώς βέβαια μπερδεύει τα πράγματα...)
 

gb26

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Έπρεπε να κάνεις απ'την αρχή esta απ'τη στιγμή μάλιστα που σκόπευες να μείνεις 3 μήνες.
Aν στην ερώτηση για άρνηση βίζας είχες γράψει την αλήθεια θα είχε απορριφθεί η esta. Συνέβη πρόσφατα και σε φιλικό μου πρόσωπο. Τώρα που δήλωσες ψευδώς ότι δε σου έχει γίνει άρνηση παίρνεις ρίσκο και δε ξέρω αν έχουν τρόπο να το ελέγξουν και τι κυρώσεις υπάρχουν. Ρώτα δικηγόρο σχετικό με τέτοια θέματα.
Αν αποφασίσεις να μη ταξιδέψεις δικαιούσαι πίσω όλο το ποσό του εισιτηρίου επειδή ο λόγος είναι άρνηση βίζας. Τουλάχιστον στην περίπτωση που γνωρίζω τα χρήματα θα επιστραφούν εντός 30 ημερών αν θυμάμαι καλά.
Ευχαριστώ.Τουλάχιστον αν δεν χαθεί το εισιτήριο μάλλον θα πάω για μεταναστευτική μέσω προσκλησης.Θέλει ομως 6 μήνες .

Η δουλειά είναι στο όνομα της συζύγου(το δυστυχώς βέβαια μπερδεύει τα πράγματα...)
Ευχαριστώ.Βλέπεις πήγα αδιάβαστος.Μήπως πρέπει να λεμε αυτό που θέλουν να ακούσουν οι αλλοι ? (Κατα συνθηκη ψέματα)
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Ευχαριστώ.Βλέπεις πήγα αδιάβαστος.Μήπως πρέπει να λεμε αυτό που θέλουν να ακούσουν οι αλλοι ? (Κατα συνθηκη ψέματα)
΄Όπως είπε και η karfitsa δεν ξέρουμε τι δυνατότητες διασταύρωσης έχουν.Αν έλεγες ότι η δουλειά είναι στο όνομα σου και η γυναίκα σου λέει εκεί ότι η δουλειά είναι στο όνομα της;Μήπως έμπλεκες περισσότερο;Και το IRS μάλλον δεν αστειεύεται από ότι έχουμε ακούσει τουλάχιστον.Τέλος πάντων όπως είπαν και παραπάνω από εδώ και πέρα προσεκτικά βήματα και καλύτερα με την βοήθεια ειδικού.
 

gb26

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Εισαστε ακομη σε γαμο η εχετε χωρισει;..απλως ρωταω για να δεις αν υπαρχουν αλλες λυσεις,παντα μεσω μεταναστευτικου δικηγορου...
Είμαστε σε γάμο.Υπολογιζαμε να γυρίζαμε μαζί.Απλώς δεν ηξερα για το εστα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
΄Όπως είπε και η karfitsa
Η echo...:)

@gb26 νομιζω,παντως,οτι καλυτερα να μην το επιχειρησεις να πας τωρα,γιατι,δεν το εχουν και δυσκολο,να σε αποκλεισουν,τελειως.... και εσυ δεν το θες,γιατι θα θελεις να πας και αλλες φορες...
 

gb26

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Θα με βοηθουσε ,αν ηξερα πως θα φερθουν (απο αντιστοιχη περιπτωση)οταν φθασω LA.θα εδιναν προθεσμία ημερων βρίσκοντας με ή θα με ξαναφορτωναν για Ελλάδα ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Θα με βοηθουσε ,αν ηξερα πως θα φερθουν (απο αντιστοιχη περιπτωση)οταν φθασω LA.θα εδιναν προθεσμία ημερων βρίσκοντας με ή θα με ξαναφορτωναν για Ελλάδα ?
Αν δε σε αφήσουν να μπείς καθόλου;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστώ.Βλέπεις πήγα αδιάβαστος.Μήπως πρέπει να λεμε αυτό που θέλουν να ακούσουν οι αλλοι ? (Κατα συνθηκη ψέματα)
Δε ξέρω αν θα βοηθούσε σε κάτι το να πείτε ψέματα. Απ'ότι έχω καταλάβει είναι πολύ δύσκολο να εγκρίνουν βίζα. Κοιτούν αν υπάρχουν ισχυροί δεσμοί στην Ελλάδα που στη περίπτωση σας έκριναν ότι δεν υπάρχουν επειδή η οικογένεια δεν ζει εδώ. Επίσης ζητούν σπίτι στο όνομα αυτού που κάνει αίτηση, μόνιμη εργασία με αποδοχές πάνω από 1000 ευρώ μηνιαίως κ.α. Η esta είναι μονόδρομος για όποιον θέλει να ταξιδέψει μέχρι 3 μήνες..
 
Last edited:

gb26

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Η echo...:)

@gb26 νομιζω,παντως,οτι καλυτερα να μην το επιχειρησεις να πας τωρα,γιατι,δεν το εχουν και δυσκολο,να σε αποκλεισουν,τελειως.... και εσυ δεν το θες,γιατι θα θελεις να πας και αλλες φορες...
Συμφωνώ.Θα αναγκαστω σε μεταναστευτική βιζα γιατι τα παιδια μου δεν θα γυρίσουν σύντομα.Δεν τόχουν σε τίποτα να διαλύουν οτι τους στραβοκάτσει.Καταπείνουν τον κώνωπα και διυλίζουν την κάμηλο.Ευχαριστώ πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom