ΗΠΑ Άρνηση Βιζας και Εστα

spyrosss

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα σε ολους... εκανα αιτηση για εστα κ μου εγκριθηκε... θελω να ρωτησω, αν παω αμερικη κ μεινω ασ πουμε 80 μερες... επιστρεφω κ θελω να ξαναπαω αμεσως μετα!!! μπορω ? εχω την δυνατοτητα? ή πρεπει να καθησω καμποσες μερες εδω στην ελλαδα?
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
κατα πασα πιθανοτητα την δευτερη φορα που θα πας θα σου κανουν ελεγχο και δεν θα σε αφησουν να εισελθεις στην χωρα. Κατ εμε πρεπει να αφησεις να περασει αρκετο διαστημα για να μην εχεις θεμα. Θα σου απαντησουν και ποιο ειδικοι εδω αλλα νομιζω οτι η απαντηση θα ειναι η ιδια.
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Οτι μπορείς μπορείς!!!αλλά θα είναι πολύ δυσκολο!!!το να πας 80μέρες κ μετά να ξαναπάς δεν ακούγεται κ τόσο λογίκο κ ξεφεύγει κ απο το θέμα τουρισμού!!!αμα αφηνες ενα μεγάλο διάστημα ναι αλλα όχι αμεσως!!!εγώ στην θέση σου δεν θα το ρίσκαρα!!!
 

christo$

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τον Οκτώμβρη μου ακύρωσε η Αμερικάνικη πρεσβεία τη τουριστική μου βίζα.
Έκτοτε δεν εχω κάνει καμία κίνηση και θέλω να ταξιδέψω Αμερική. Λέω να κάνω
αίτηση για ESTA απο βδομάδα. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Έχουν μεσολαβήσει 4 μήνες, εχω πιθανότητες να μου εγκριθεί η ESTA?
 

Angel_hellas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, σήμερα μου αρνήθηκαν την τουριστική βίζα Β2 στην αμερικανική πρεσβεία με τον λόγο ότι δεν έχω σοβαρούς δεσμούς που να με κρατάνε στην Ελλαδα.

Ειναι ο αγαπημένος μου εκει και εχω είδη ταξιδέψει στην Αμερική με την ΕΣΤΑ δυο φορές. Την πρώτη φορά έκατσα δυο μήνες και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην είσοδο, την δεύτερη φορά με προώθησαν στο γραφείο του συνοριακού πράκτορα και αφού με πέρασε απο κόσκινο με πολλές ερωτήσεις στο τέλος μου είπε ότι μπορώ να εισέλθω στην χώρα αλλά την επόμενη φορά θα πρέπει να έχω βίζα.

Η ερώτηση μου ειναι εάν ξανά κάνω καινούργια ΕΣΤΑ μετά απο πόσο διάστημα το θεωρούν λογικό να ξανά πάω. Και εάν βρω δουλειά εδώ θα θεωρηθεί ως νέο κριτήριο για να έχω λόγο να επιστρέψω στην Ελλαδα ώστε να μου εγκρίνουν την τουριστική βίζα; Ακόμα δεν θελουμε να ξεκινήσουμε την διαδικασία της Κ1 βίζας.

Ευχαριστώ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Κατα τη γνωμη μου και οπωσδηποτε πριν κανεις την εστα,να ρωτησεις καποιον δικηγορο ειδικευμενο σε μεταναστευτικα θεματα.
Απο αυτον θα εχεις πιο εγκυρες απαντησεις.
 

hlias88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα παιδια! Η μητερα μου εκανε μια αιτηση εστα για Αμερικη και της βγηκε αρνητικη, για ποιο λογο? Ειχε παει το 2006 στην Αμερικανικη πρεσβεια για να βγαλει βιζα και εκει παλι δεν της βγαλανε και της βαλανε μια σφραγιδα!ο λογος που θα παει ειναι να δει την αδερφη της. Εκανε ξανα την αιτηση εστα μηπως ειχε κανει κατι λαθως και στειλανε παλι αρνητικη απαντηση και της ειπαν να παει στην Αμερικανικη πρεσβεια.γνωριζει κανεις κατι? Μπορουμε να κανουμε ξανα μηπως μετα απο καιρο?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλησπερα παιδια! Η μητερα μου εκανε μια αιτηση εστα για Αμερικη και της βγηκε αρνητικη, για ποιο λογο? Ειχε παει το 2006 στην Αμερικανικη πρεσβεια για να βγαλει βιζα και εκει παλι δεν της βγαλανε και της βαλανε μια σφραγιδα!ο λογος που θα παει ειναι να δει την αδερφη της. Εκανε ξανα την αιτηση εστα μηπως ειχε κανει κατι λαθως και στειλανε παλι αρνητικη απαντηση και της ειπαν να παει στην Αμερικανικη πρεσβεια.γνωριζει κανεις κατι? Μπορουμε να κανουμε ξανα μηπως μετα απο καιρο?
Είπε Ναι στην ερώτηση του ESTA αν της έχουν απορρίψει βίζα στο παρελθόν;
 

hlias88

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Είπε Ναι στην ερώτηση του ESTA αν της έχουν απορρίψει βίζα στο παρελθόν;
δυστυχως εκανε το λαθος και εβαλε οχι, εψαξα και σε αλο φορουμ και καποιος ειχε το ιδιο προβλημα το οτι δεν του εβγαλαν viza στην πρεσβεια αλλα η εστα βγηκε κανονικα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
δυστυχως εκανε το λαθος και εβαλε οχι, εψαξα και σε αλο φορουμ και καποιος ειχε το ιδιο προβλημα το οτι δεν του εβγαλαν viza στην πρεσβεια αλλα η εστα βγηκε κανονικα.
Άρα είναι inadmissible for fraud or misrepresentation σύμφωνα με το INA § 212(a)(6)(C)(i). Η αμερικανική νομοθεσία προβλέπει γενική απαγόρευση εισόδου σε όσους προσπαθούν να εισέλθουν στις ΗΠΑ με ψευδείς δηλώσεις. Η απαγόρευση αυτή δεν παραγράφεται ποτέ, μπορεί όμως να γίνει αίτηση για waiver.

Το θέμα δεν είναι να εγκριθεί το ESTA, αλλά να εγκριθεί με ειλικρινείς δηλώσεις. Είχα μιλήσει με κάποιον που εγκρίθηκε το ESTA με ψευδή δήλωση - και τον έστειλαν πίσω στα σύνορα με απαγόρευση 212(a)(6)(C)(i).

Αν είχε κάνει ειλικρινή δήλωση, ίσως να είχε εγκριθεί το ESTA!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom