Πολωνία Άφιξη και μετακινήσεις στην Βαρσοβια-Κρακοβια

th3o1991

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Γνωρίζεις πόση ώρα κανει απο το modlin στο κεντρο?
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δες εδώ τα δρομολόγια του Απριλίου, γράφει ότι διαρκεί περίπου 45 λεπτά.
Επίσης, μπορείς να κλείσεις για το Modlin Bus τιμή 9 ζλότυ (περίπου 2 ευρώ) αν κλείσεις νωρίτερα.

http://modlinbus.pl/_var/images/rozklad/ModlinBus_rozklad_20140401-15_v4.pdf

Πάντως, θα σου πρότεινα να κατεβάσεις τους οδηγούς In Your Pocket, είναι πολύ χρήσιμοι
και για τις δύο πόλεις!
 

th3o1991

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!
 

tasmak

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Βελιγρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Λός Άντζελες
Σε ότι αφορά την Πράγα...υπάρχει το Polski Bus http://www.polskibus.com/en. Απο Κρακοβία σε Βρότσλαβ (Wroclaw) 3 ώρες και απο Wroclaw - Prague άλλες 5 ώρες. Επειδή θα το κάνω αυτό το ταξίδι σε λιγότερο απο μήνα, το κόστος του λεωφορείου πήγαινε-έλα ανήλθε στα 22 ευρώ.
 

th3o1991

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
ποτε φευγεις εσυ?
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Παρασκεύη πάω κι' γω Βαρσοβία μέχρι Δευτέρα πρωί. Προσγειώνομαι Modlin και έκλεισα σήμερα εισιτήρια με το ModlinBus, 28 zloty. Ξέρουμε περιοχές/δρόμους με φοιτητικά μαγαζιά για ποτό/καφέ?

(Φίλε th30, αν νομίζεις ότι εισβάλω στο topic σου, να το σβήσω ;) )
 

th3o1991

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Δεν έχω ψάξει για Βαρσοβία τέτοια πράγματα μόνο για Κρακοβία,τώρα σκευτομαι να αλλάξω τα εισιτήρια μου να τα κάνω 1 Απριλίου με 12 και να γίνει το πρόγραμμα μου ως εξής. 1-6 Κρακοβια,6-10 Πραγα και 10-12 Βαρσοβια.Τι λετε φιλοι μου?Αξιζει η θα φαω πολλα λεφτα και πολη κουραση?

(Φίλε th30, αν νομίζεις ότι εισβάλω στο topic σου, να το σβήσω ;) )
Εννοείται πως δεν υπάρχει τέτοιο προβλημα
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ξέρουμε περιοχές/δρόμους με φοιτητικά μαγαζιά για ποτό/καφέ?
Πολύ ωραίο περιβάλλον, τιμές κ.λπ. έχουν τα
Cuda Na Kiju στα πρώην γραφεία του ΚΚ για tap beer.
Karmnik στην Παλιά Πόλη για κοκτέιλ
Momu Gastrobar στην Πλατεία Θεάτρων για ποτό κ φαγητό
και φυσικά τα ολονύχτια και πάμφθηνα:
Bar Warszawa de Luxe για κλασικό συνδυασμό βότκας και ρέγγκας (!)
Pijalnia Wódki i Piwa
και τα dive bars των The Pavillions (στην αυλή πίσω από την οδό Nowy Swiat 22)
αλλά προετοιμαστείτε για αίσθηση παρακμής με dildos αντί για τάπες και τέτοια...

Αν είστε νέοι, ωραίοι και τρέντυ πηγαίνετε σε κάποιο από τα κλαμπ γύρω από την
Πλατεία Θεάτρων και την οδό Mazowiecka.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Μόλις σήμερα επέστρεψα από Βαρσοβία. Εντάξει η πόλη δε με ενθουσίασε από άποψη ομορφιάς, αλλά δε τη λες άσχημη. Μια χαρά ήταν. Εντύπωση μου έκαναν οι μεγάλες πλατείες και μεγάλα τετράγωνα γενικά, πολύ άπλα.
Από φαγητό, καλό μαγαζί για kebab το Amrit Kebab Kino Femina στην Aleja Solidarności. Πολύ φαγητό και οικονομικό το Bazyliszek στην Rynek Starego Miasta. Απλά μη πάρετε νερό, είχε ~5 ευρώ!!
Από διασκέδαση, είχε αρκετά ζωή και μου άρεσε. Τα clubάκια/bars στην Mazowiecka, τα φοιτητικά που ανέφερε και ο/η Inertia (αρκεί να σου αρέσει το στυλ, είναι πιο χύμα φάση) και να προτείνω και το ελληνικό Paros στην Jasna αν θυμάμαι καλά. Φαίνεται εξαιρετικό εστιατόριο και την Παρασκευή είχε ελληνική βραδιά με ζωντανή μουσική μέχρι τις 22.00. Και μετά έπαιζε ελληνικά. όλες στα τραπέζια!! Επίσης το Pictures art bar cafe στην Chmielna για κοτέιλς.
Για καφέ, αράζαμε συνέχεια σε καφετέρειες Green Cafe Nero, έχει σε πολλά σημεία, ωραίο περιβάλλον. Αλλά στην Krakowskie Przedmiescie είδα αρκετά και για γλυκά αλλά δε καθίσαμε.
 

Gwgoulini#1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ThanasiU2 καλησπέρα. Μπορείς σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις από Κρακοβία για Βαρσοβία κ αντίστροφα αν χρειάζεται και συμφέρει να κλείσουμε εισητήρια τρένου απ το internet? Ή θα βρούμε εύκολα στο σταθμό.Κ αν γνωρίζεις μπορείς να μας συστήσεις μια καλή αλλά κ οικονομική εταιρεία.Αν στη τελική κλείσουμε μέσω internet μπορείς να μας στείλεις κάποιο link ..Διάβασα σε κάποια site ότι το εισητήριο κοστίζει 20 ευρώ. κ ότι υπάρχει τρένο που κάνει 2 ώρες και 20 λεπτά.Αληθεύει.Ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom