Έγγραφο για παιδί που ταξιδεύει με έναν γονέα

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
τελικά τι ισχύει; χρειάζεται υπευθυνη δήλωση; καποιο άλλο έγραφο ;μεταφρασμένο;
για οδικό ταξίδι εντος Sengen τι αλλο χρειάζεται εκτός απο το διαβατήριο;
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
τελικά τι ισχύει; χρειάζεται υπευθυνη δήλωση; καποιο άλλο έγραφο ;μεταφρασμένο;
για οδικό ταξίδι εντος Sengen τι αλλο χρειάζεται εκτός απο το διαβατήριο;
Επαναφέρω το θέμα για να υπάρχει απάντηση για όσους θέλουν να ταξιδέψουν με παιδί αλλά και γιατί θέλω να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.
Τα Χριστούγεννα του 2016 ταξίδεψα με την γυναίκα μου και την κόρη μου οδικώς για Βιέννη.
Σκόπια-Σερβία-Ουγγαρία-Αυστρία. Μου χρειάστηκε μόνο το διαβατήριο του παιδιού, τίποτα άλλο.
Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση.
Αν θέλω να πάρω την κόρη μου στο εξωτερικό μαζί με τη γυναίκα μου και μια φίλη της κόρης μου (ανήλικη), τι πρέπει να κάνω?
Τι έγγραφα θα χρειαστούν?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Επαναφέρω το θέμα για να υπάρχει απάντηση για όσους θέλουν να ταξιδέψουν με παιδί αλλά και γιατί θέλω να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.
Τα Χριστούγεννα του 2016 ταξίδεψα με την γυναίκα μου και την κόρη μου οδικώς για Βιέννη.
Σκόπια-Σερβία-Ουγγαρία-Αυστρία. Μου χρειάστηκε μόνο το διαβατήριο του παιδιού, τίποτα άλλο.
Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση.
Αν θέλω να πάρω την κόρη μου στο εξωτερικό μαζί με τη γυναίκα μου και μια φίλη της κόρης μου (ανήλικη), τι πρέπει να κάνω?
Τι έγγραφα θα χρειαστούν?
Το καλοκαίρι γνωστοί μου είπαν ότι χρειάσθηκε έγγραφο συγκατάθεσης και από τους δύο γονείς για το ξένο(φίλος του γιού τους) παιδί.Συν το διαβατήριο φυσικά.
 

Chrisanna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Το καλοκαίρι γνωστοί μου είπαν ότι χρειάσθηκε έγγραφο συγκατάθεσης και από τους δύο γονείς για το ξένο(φίλος του γιού τους) παιδί.Συν το διαβατήριο φυσικά.
Να ρωτησω κι εγω: για ταξιδι στην Γερμανια με την κορη μου που εχει ταυτοτητα θα εχω προβλημα; Ταξιδεύω με Ryain.
 

alexnikol

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Να ρωτησω κι εγω: για ταξιδι στην Γερμανια με την κορη μου που εχει ταυτοτητα θα εχω προβλημα; Ταξιδεύω με Ryain.
Θέλουν φυσικά ταυτότητα ή διαβατήριο και όταν το παιδί είναι ανήλικο και θα ταξιδέψει με τον ένα γονιό θέλουν υπεύθυνη δήλωση με υπογραφή ότι πχ ο πατέρας επιτρέπει στη μητέρα με αριθμό ταυτότητας.. να ταξιδέψει με την κόρη του με αριθμό διαβατηρίου ή ταυτότητας και τα σχετικά. Ας βάλει και η αστυνομία σφραγίδα για γνήσιο της υπογραφής δεν θα κάνει κακό!
 

Chrisanna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θέλουν φυσικά ταυτότητα ή διαβατήριο και όταν το παιδί είναι ανήλικο και θα ταξιδέψει με τον ένα γονιό θέλουν υπεύθυνη δήλωση με υπογραφή ότι πχ ο πατέρας επιτρέπει στη μητέρα με αριθμό ταυτότητας.. να ταξιδέψει με την κόρη του με αριθμό διαβατηρίου ή ταυτότητας και τα σχετικά. Ας βάλει και η αστυνομία σφραγίδα για γνήσιο της υπογραφής δεν θα κάνει κακό!
Ευχαριστω πολυ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το μακρινό 2011 είχα ανοίξει αυτό το θέμα! Έκτοτε ταξιδέψαμε πολύ με την κόρη μου, οι δυο μας. Φέτος λέω να τη βγάλω και εκτός Ευρώπης.
Πάντοτε είχα βεβαίωση από τον πατέρα της ότι της επιτρέπει την έξοδο από τη χώρα μα ουδέποτε μου τη ζήτησαν.
 

alexnikol

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το μακρινό 2011 είχα ανοίξει αυτό το θέμα! Έκτοτε ταξιδέψαμε πολύ με την κόρη μου, οι δυο μας. Φέτος λέω να τη βγάλω και εκτός Ευρώπης.
Πάντοτε είχα βεβαίωση από τον πατέρα της ότι της επιτρέπει την έξοδο από τη χώρα μα ουδέποτε μου τη ζήτησαν.
Εγώ μένω στην Κύπρο και λόγο της γνωστής απαγωγής της Μαρί - Ελένης εκτός χώρας πέρσυ απ' τον πατέρα της, πλέον ζητούν αυτό το χαρτί. Από Ελλάδα μου είπαν πως δεν το ζητούν. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει νομοθεσία για αυτό το θέμα και σε ποιες χώρες ισχύει . Εγώ τον Αύγουστο θα ταξιδέψω πρώτη φορά μόνη με το μωρό.
 

Σεβδαλις

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Δύσκολο το βλεπω να σου ζητάνε χαρτί για να ταξιδψει το παιδί μαζί σου. Νομικά ειναι σωστό αλλά δεν έχω ακούσει να συμβαίνει σε κανέναν
Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα μετο παιδι ϊν επιδης είχα παντρευτεί με την σύζυγο μου εντός γάμου το παιδι μου δυλοθηκε στο όνομα προϊν σύζυγο της γεινεκασμου και τώρα θέλουμε να πάμε διακοπές απο γερμανια οδικός προς ελλαδα αλά ο προίν σύζυγος εκανε μια υπεύθυνη δήλωση Για να βγάλουμε διαβατιριο και να ταξιδέψουμε αλά δεν έχουμε χρόνο για διαβατιριο και θέλουμε με ταυτοπροσοπια να ταξιδέψουμε αλά φοβόμαστε μην μας πάρουν κε το παιδι μήπως ξέρει κανείς για κάτι τέτοιο?,
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.280
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη Λατινική Αμερική πάντως είναι αδιανόητο να ταξιδέψεις χωρίς βεβαίωση του άλλου γονέα. Η πρώην μου είχε τη βεβαίωση πάντα παραμάσχαλα για το γιο της όπου πηγαίναμε και μας τη ζητούσαν συνεχώς, ακόμη για εσωτερικές πτήσεις εντός της χώρας.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τα τελευταία 8 χρονια μένουμε στην Κύπρο.
Ο γιος μας ταξίδεψε από Κύπρο Ελλάδα μαζί μου το 2012 ενώ ήταν μόλις 3.5 μηνών και εχοντας διαφορετικό επίθετο από το δικό μου. Παρολα αυτα τότε χρειάστηκε μονο το διαβατήριο.
Βέβαια τοτε ο σύζυγος μου μας ειχε συνοδεύσει ως τον έλεγχο και πιθανόν για αυτό δεν χρειαστηκε κατι άλλο.
Εκ τοτε πολλές φορές ταξιδέψαμε οι δύο μας, τα τελευταία 3 χρόνια όμως ζητουν γραπτή συγκατάθεση του πατέρα. Μάλιστα την πρώτη φορά που ζητήθηκε το χαρτί της συγκατάθεσης δεν το είχα γιατί απλώς δεν το είχα σκεφτεί. Μου έγινε συσταση από τον αστυνομικό και με ρώτησε αν το θεωρουσα ασφαλές για το παιδι να ταξιδεύω χωρις καποιο έγγραφο που αποδεικνύει 1. Οτι ήμουν η μητερα του και 2. Ότι ο πατέρας του έχει γνώση και συνενεί για το ταξίδι. Κατόπιν εκανε καποιεκ ερωτήσεις στο γιο μου του τύπου "Ποια ειναι η μαμά σου;" "Πώς τη λενε;" "Που θα πατε;" και αφού του απάντησε σε όλα μας άφησε.
Τελος, η εμπειρία του συζύγου μου είναι λιγο διαφορετικη. Στις δύο φορές που χρειάστηκε να ταξιδεψουτ οι δυο τους, μονο την τελευταία που ήταν πριν ένα χρόνο του ζήτησαν και εδώ και στην Ελλάδα χαρτί με τη γραπτη μου συγκατάθεση.
Η γνώμη μου πάντως ειναι ότι καλα κάνουν και ζητουν τη γραπτή συγκατάθεση και του άλλου γονέα.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
ακόμη για εσωτερικές πτήσεις εντός της χώρας.
Κατα τη γνωμη μου ακόμα και για τις εσωτερικές πτήσεις θα έπρεπε να ζητούν εγγραφή συγκατάθεση και πόσο μάλλον εαν το παιδί ταξιδεύει με τη συνοδεία συγγενικού προσώπου και οχι του ενός εκ των δύο γονέων.

Δυστυχώς, σήμερα διαπιστώσα ότι στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο Ελ.Βενιζελος δεν ζητήθηκε το αντίστοιχο χαρτί.

Πριν μια εβδομάδα ταξιδεψαμε οι δυο μας, εγω και 6χρονος γιος μας από Κύπρο στην Αθήνα. Παρόλο που στην Κύπρο ο ελεγχος των ταξιδιωτικών εγγράφων για τους Ευρωπαίους πολίτες έχει αυτοματοποιηθεί, όταν φτάσαμε στον αστυνομικό και επρεπε απλά να παραδώσουμε το αποδεικτικό χαρτι που είχαμε λάβει από το μηχάνημα αυτοματου ελέγχου, μας παρεπεμψε σε εναν άλλο αστυνομικο, ο οποίος ελεγξε εκ νέου διαβατήριο και ταυτότητα και αμέσως μας ζήτησε τη γραπτή συγκατάθεση του πατέρα την οποία και δωσαμε.

Αντιθετα σημερα ο 6χρονος γιος μας ταξίδεψε Αθήνα-Κω συνοδευόμενος από παππού, γιαγιά και θεία (απουσία και των δυο γονέων) όλοι με το ιδιο επίθετο. Ε, πουθενά μα πουθενά, δεν ζητηθηκε το χαρτί της συγκατάθεσης μας, το οποίο ως ευσυνείδητοι γονείς είχαμε ετοιμάσει και δώσει στους συνοδούς.

Τι να πω?!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom