Έγγραφο για παιδί που ταξιδεύει με έναν γονέα

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κατα τη γνωμη μου ακόμα και για τις εσωτερικές πτήσεις θα έπρεπε να ζητούν εγγραφή συγκατάθεση
Και στα πλοια, λεωφορεια, διοδια κλπ ισως? Μηπως υπερβαλλουμε λιγο? Εξαλλου η εκδοση ταξιδιωτικου εγγραφου ανηλικου ειναι ουσιαστικα συγκαταθεση κ των 2 γονέων να ταξιδευει με τον εναν απο τους 2 για ολη την ισχυ του εγγραφου. Αν ο ενας γονεας δεν συναινει απλα ζητει την ακυρωση του εγγραφου. Το βρισκω περιττο να ζητειται σε καθε ταξιδι εγγραφη συναινεση κ των 2. Το εκαναν μια φορα, φτανει.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Και στα πλοια, λεωφορεια, διοδια κλπ ισως? Μηπως υπερβαλλουμε λιγο? Εξαλλου η εκδοση ταξιδιωτικου εγγραφου ανηλικου ειναι ουσιαστικα συγκαταθεση κ των 2 γονέων να ταξιδευει με τον εναν απο τους 2 για ολη την ισχυ του εγγραφου. Αν ο ενας γονεας δεν συναινει απλα ζητει την ακυρωση του εγγραφου. Το βρισκω περιττο να ζητειται σε καθε ταξιδι εγγραφη συναινεση κ των 2. Το εκαναν μια φορα, φτανει.
Ταξιδιωτικο εγγραφο εννοεις το εισητηριο; Αυτο μπορει να το εκδωσει ο οποιοσδηποτε. Μαλλον ειναι συνηθισμενο να τσακωνεται το ζευγαρι και ο ενας να πηγαινει και να περνει το παιδι κρυφα, αυτο ειναι πιο αποδοτικο να το κανεις με αεροπλανο και οχι με κτελ η με πλοιο. Εξαλου στα πλοια και στα κτελ ποτε δεν ζητανε εγγραφα, ενα ονομα στα καραβια για τυπικους λογους μονο.
 

eva#

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο.. η υπευθυνη δήλωση συναίνεσης του γονεα στο να ταξιδεψει το παιδι πρεπει να εμπεριέχει συγκσυγκεκριμενα στοιχεία για το ταξιδι (οπως ημερομηνία ταξιδιου, χωρα κ. α.) η θα μπορούσε απλα να αναφερει τη συναίνεση στο να ταξιδεψει γενικα το παιδι με τον αλλον γονεα; ;
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμείς αυτή που ετοιμάζουμε αναφέρει αναλυτικά τα στοιχεία του εκάστοτε ταξιδιού που έχουμε.
Στην περιπτωση που είναι γενική, θα πρέπει να αναφέρει διάρκεια ισχύος, η οποία συνήθως είναι ή 1 ή 3 ή 5 χρόνια.
Στην Κύπρο οπου ζούμε τα τελευταία χρόνια, υπάρχει χρέωση για την επικυρωση του εν λογω εγγράφου και έχει αλλη τιμή η ειδική κ άλλη τιμή η γενικη εξουσιοδότηση/δηλωση.
 
Last edited:

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Υπάρχει περίπτωση που δεν επετράπη σε γονιό να ταξιδέψει με το παιδί του χωρίς να έχει το χαρτί συναίνεσης του άλλοτ γονιού; Εννοώ χωρις να υπάρχει καταγγελία από τον άλλο γονιό οτι του κλέβουν το παιδί του οπότε δικαίως σε σταματάνε σε αυτή την περίπτωση.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Υπάρχει περίπτωση που δεν επετράπη σε γονιό να ταξιδέψει με το παιδί του χωρίς να έχει το χαρτί συναίνεσης του άλλοτ γονιού; Εννοώ χωρις να υπάρχει καταγγελία από τον άλλο γονιό οτι του κλέβουν το παιδί του οπότε δικαίως σε σταματάνε σε αυτή την περίπτωση.
Εγώ που ταξιδεύω με τα δύο μου παιδιά μόνη μου τα τελευταία τρία χρόνια , αν και είχα υπεύθυνη δήλωση απο τον πατέρα δεν μου την είχαν ζητήσει ποτέ.Όμως το Μάρτη που πήγαμε Σόφια μου ζήτησαν χαρτί συναίνεσης.Πρέπει να συναινέσει και ο πατέρας για να μπορέσει να φύγει η μητέρα με τα παιδιά στο εξωτερικό.Φτιάξε το χαρτί για να είσαι σίγουρη γιατί ποτέ δε ξέρεις!
 

Anastasia3

Member
Μηνύματα
55
Likes
141
Εγώ που ταξιδεύω με τα δύο μου παιδιά μόνη μου τα τελευταία τρία χρόνια , αν και είχα υπεύθυνη δήλωση απο τον πατέρα δεν μου την είχαν ζητήσει ποτέ.Όμως το Μάρτη που πήγαμε Σόφια μου ζήτησαν χαρτί συναίνεσης.Πρέπει να συναινέσει και ο πατέρας για να μπορέσει να φύγει η μητέρα με τα παιδιά στο εξωτερικό.Φτιάξε το χαρτί για να είσαι σίγουρη γιατί ποτέ δε ξέρεις!
Αρκεί το έγγραφο που αναφέρεται ότι έχεις την επιμέλεια του τέκνου λόγω διαζυγίου και δεν χρειάζεται η συναίνεση του πατέρα σε αυτή την περίπτωση. Ωστόσο αμφιβάλλω αν υπάρχει περίπτωση που δεν επετράπη σε γονιό να ταξιδέψει με το παιδί του χωρίς να έχει το χαρτί συναίνεσης του άλλου γονιού. Νομίζω οτι αν δεν υπάρχει καταγγελία από τον άλλο γονιό οτι του κλέβουν το παιδί του, απλώς σε φοβερίζουν οτι δεν θα σε αφήσουν να πετάξεις και στο τέλος σε αφήνουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Εχω την εντυπωση οτι τα τελευταια χρονια που αναγραφεται το ονοματεπωνυμο και των 2 γονιων στο παιδικο διαβατηριο βλεπουμε να ζητανε λιγοτερο τη δηλωση, Παρολα αυτα, νομιζω οτι δεν το ρισκαρει κανεις ευκολα. Την εχεις για παν ενδεχομενο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ πάντως που πήγα με τον μικρό το καλοκαίρι στις 3 Βαλτικές, κανείς δε μου ζήτησε τίποτα επιπλέον, το διαβατήριό του αρκούσε.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
553
Likes
422
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ρε παιδιά θα μας τρελάνουν οι αστυνομικοί.Προκειται να ταξιδέψουν πέντε ανήλικα (αθλήτριες σε αποστολή) αεροπορικώς εντός Ελλάδας τα τέσσερα χωρίς κανένα απους δύο γονείς το ένα με τη μαμά. Ρωτήσαμε στην ασφάλεια αεροδρομίου και στην αεροπορική και είπαν ότι δεν χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση κανενός γονέα για εντός Ελλάδος πτήσεις.Αυτα προχθές.Σημερα σε άλλο γονιό είπαν ότι χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και μάλιστα για τα παιδιά χωρισμένων γονιών και από τους δύο.
Και ρωτάω εγώ...χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση για παιδί που ταξιδεύει εντός Ελλάδας χωρίς τους γονείς του με ξένο ενηλικα;
Και δεύτερη ερώτηση αν εγώ συνοδεύω το παιδί μου πως θα ξέρουν αν είμαι χωρισμένη ώστε να ζητήσουν δήλωση κ του πατέρα του;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom