ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μία ερώτηση: η βίζα μου ισχύει βλέπω μέχρι το 2014, αλλά είναι περασμένη σε διαβατήριο που έχει λήξει. Πες ότι βγάζω καινούριο. ΑΝ κάποτε θελήσω να πάω Αμερική τα επόμενα χρόνια, δεν ξαναβγάζω βίζα, απλώς κουβαλάω και το παλιό διαβατήριο μαζί μου, σωστά; και ας έχει η βίζα ως αριθμό διαβατηρίου τον παλιό.
Λέω κάτι λάθος;
(το νέο διαβατηριο φανταζομαι θα έχει άλλον αριθμό...)
Σωστά. Κρατάς μαζί σου το παλιό, στο οποίο βρίσκεται η βίζα, και το οποίο έχει και τον αριθμό που αναγράφεται στη Visa.
 
M

member 4986

Guest
τους το λες στη συνεντευξη. στο έντυπο που συμπληρωναμε πριν πάμε στην πρεσβεία δεν θυμάμαι αν ρωτούσε κάτι. Άλλωστε πέρασαν 5-6 χρόνια από τότε :-(. Μην ανησυχείς, σε ρωτάνει αυτοί άλλωστε Ό,ΤΙ τους ενδιαφέρει... Από εκεί και πέρα..ξέρω κι εγώ; έχε και το πασο μαζί σου μήπως και!
Όχι, δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να σε περιμενει κάποιος, αλλα εμένα μου ζήτησαν εκει (στο αεροδρομιο της Αμερικης) τηλεφωνο και διευθυνση εκεί που θα έμενα, πότε ακριβώς θα γυρνούσα πίσω και μάλλον επειδή με είδαν μικρή και μόνη (τότε έδειχνα 14-16χρονών), επέμεναν στο αν όντως με περίμενε κάποιος στο αεροδρόμιο. Ένας αστυνομικος λίγο πιο εκεί με ειδε και επειδή ήξερε λιγα ελληνικά με βοήθησε στο ποιά ουρά να πάω και τι να πω.
Ε ενταξει, μη σκας, στο κάτω κάτω τους δίνεις το τηλεφωνο ενος γνωστού σου στην Αμερική (αν θα μεινεις σε γνωστο σου) και συννενοούνται αυτοί μαζί του. Αν πας ως τουριστας, φανταζομαι δίνεις το ξενοδοχειο κλπ.



ευχαριστω για τις πληροφοριες
 

pantsos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Καλησπέρα.

Σε 2 βδομάδες κατεβαίνω Αθήνα για την Βίζα και πρέπει να γνωρίζω αν την αίτηση ds-157 που είναι για άντρες απο 16 εως 46,μπορώ να την συμπληρώσω εκείνη την στιγμή εκεί.Δηλαδή με το χέρι.Το ρωτάω γιατί πριν λίγες μέρες κάποιος μου είχε πει οτι μπορώ με το χέρι αλλα στο site της πρεσβείας λέει : ΄Ολοι οι αιτούντες για μη-μεταναστευτική βίζα πρέπει να συμπληρώνουν στο διαδίκτυο τη νέα EVAF DS-156 Ηλεκτρονική Φόρμα Αίτησης για Βίζα. Μη-ηλεκτρονικά συμπληρωμένες, χειρόγραφες ή δακτυλογραφημένες αιτήσεις δεν γίνονται δεκτές.

Εδώ εννοεί μόνο για την ds-156 η γενικά για όλες?
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπέρα.

Σε 2 βδομάδες κατεβαίνω Αθήνα για την Βίζα και πρέπει να γνωρίζω αν την αίτηση ds-157 που είναι για άντρες απο 16 εως 46,μπορώ να την συμπληρώσω εκείνη την στιγμή εκεί.Δηλαδή με το χέρι.Το ρωτάω γιατί πριν λίγες μέρες κάποιος μου είχε πει οτι μπορώ με το χέρι αλλα στο site της πρεσβείας λέει : ΄Ολοι οι αιτούντες για μη-μεταναστευτική βίζα πρέπει να συμπληρώνουν στο διαδίκτυο τη νέα EVAF DS-156 Ηλεκτρονική Φόρμα Αίτησης για Βίζα. Μη-ηλεκτρονικά συμπληρωμένες, χειρόγραφες ή δακτυλογραφημένες αιτήσεις δεν γίνονται δεκτές.

Εδώ εννοεί μόνο για την ds-156 η γενικά για όλες?
Νομίζω ότι μπορείς και με το χέρι γιατί δεν υποβάλλεται ηλεκτρονικά όπως η DS-156 (δεν έχει barcode). Ωστόσο δεν είναι και τίποτα να την κάνεις ηλεκτρονικά (μιας και εσείς τα αγοράκια δε φημίζεστε για την καλλιγραφία σας). Η διεύθυνση που θα τη βρεις είναι Visa Forms. Το μόνο που θα συμπληρώσεις με το χέρι είναι το όνομα σου με ελληνικούς χαρακτήρες (στο πεδίο 3)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.534
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτος η άλλος δεν νομίζω στην Ελλάδα να του έχουν ανρνηθεί κάποιου την βίζα όταν θα πάει για διακοπές.

Πλάκα πρέπει να κάνεις. Βίζα για την ΕΕ για ξένο πολίτη (μη ΕΕ, μη ΗΠΑ) είναι πανδύσκολη. Ρώτα κι εμένα που είχα λατινοαμερικάνες κοπέλες να δεις τι τράβηξα...Η μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων του πλανήτη έχει τεράστιο πρόβλημα στο να βγάλει βίζαγια πλούσια χώρα, μην τα βλέπουμε έτσι επειδή εμείς γεννηθήκαμε στο 10-15% των πλουσίων του κόσμου...
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι βέβαια, σαφώς και δεν είναι δύσκολο, απλά πάντα υπάρχει μία πιθανότητα να στην αρνηθούν, για οποιονδήποτε λόγο. Γι'αυτό και τη βγάζουμε νωρίτερα. :)
Εάν κάποιος είναι άνεργος και ανύπαντρος υπάρχει πιθανότητα και να στην αρνηθούν (με υψηλότερο κινδύνο για τις γυναικές). Έχει συμβεί και το ξέρω. Η λογική είναι ότι πρέπει να έχεις κάτι πίσω που να σε κρατάει. Οπότε εγώ προσωπικά δε το θεώρω απλά διαδικαστικό. Όταν κάποιος έχει σκοπό να κάνει ένα τέτοιο ταξίδι πρώτα βγάζει τη βίζα και μετά κανονίζει όλα τα υπόλοιπα.
 

frearath

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Γεια σας!
Λοιπόν έχω ενα μικρό προβληματάκι με την visa!Ενώ έκλεισα και τα 4 ραντεβού για μένα και τους φίλους(16 Ιανουαρίου),μήνυμα επιβεβαίωσης έχει έρθει μόνο στα παιδιά και σε μένα τίποτα ακόμα,και έχω αρχίσει να ανησυχώ!

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω??Και μήπως παίζει ρόλο το οτι έκλεισα ραντεβού και για την δίδυμη αδερφή μου το επόμενο λεπτό?
Το ξέρω οτι ακούγεται 'χαζή' η ερώτηση αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει με τα 'αυστηρά' μέτρα της Αμερικάνικης πρεσβείας.

Σας ευχαριστώ.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Μήπως πλησιάζει η ημέρα που θα καταργηθεί η visa;

Για δείτε αυτό.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
''Υπεγράφησαν συμφωνίες και πρωτόκολλα. Εδώ και τρεις μήνες όλα ήταν έτοιμα και οι Αμερικανοί περίμεναν κάποιον από την ελληνική πλευρά για να υπογράψει τη συμφωνία.''


Ελλαδάρα παντού & πάντα..
 
M

member 4986

Guest
Λέει πώς αν όλα πάνε και καλά θα υπογραφει η συμφωνία μέχρι και τις 10 Φεβρουρίου ίσως και νωρίτερα... Μακάρι...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.830
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom