ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

kinkyyy69

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
morocco
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Τι θα πει φοιτητική βίζα; εννοείς ότι πας εκεί για να σπουδάσεις;
Ναι, για σπουδες εννοω.Αν ξερει καποιος να απαντησει γιατι εχω ψιλομπερδευτει λιγο με τα χαρτια και τα πανεπιστημια κτλ...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.409
Likes
17.243
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε τι να σε βοηθήσουμε όμως δεν καταλαβαίνω, αν έχεις συγκεκριμένη απορία γράψτην εδώ.

Για αρχή, τις σχετικές πληροφορίες στην πρεσβεία τις έχεις διαβάσει ας πούμε; Φοιτητές
 

kinkyyy69

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
morocco
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Σε τι να σε βοηθήσουμε όμως δεν καταλαβαίνω, αν έχεις συγκεκριμένη απορία γράψτην εδώ.

Για αρχή, τις σχετικές πληροφορίες στην πρεσβεία τις έχεις διαβάσει ας πούμε; Φοιτητές
Ναι εχω διαβασει.Απλα εχω μπερδευτει λιγο με το θεμα της τραπεζας.Η πρεσβεια απαιτει χαρτι απο την τραπεζα οτι ο λογαριασμος σου ειναι οκ για να καλυψεις τα εξοδα ενος χρονου σπουδων.Κι αν δεν ειναι μεχρι την ωρα που θα καταθεσεις τα χαρτια?΄Η αν σε ενισχυσουν και οι γονεις?!Τεσπα, μαλλον πρεπει να ρωτησω τους ιδιους
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να ζητήσω συγνώμη εκ των προταίρων για πράγματα που ίσως έχουν ειπωθεί, αλλά διάβασα μέχρι τη σελ.17 του θέματος και είδα ότι έχει ακόμα πολλέεεεες και να μη βγάλω άκρη, οπότε:

Τον επόμενο μήνα πάω Αθήνα για ένα Συνέδριο και σκέφτηκα να βγάλω βίζα που ίσως χρειαστώ μέσα στο 2010. Δεν έχω ιδέα φυσικά ούτε που θα μείνω, ούτε πόσο, ούτε ημερομηνίες. Επίσης, έχω συγγενείς στη Βαλτιμόρη που δε θα πάω να μείνω εκεί και μια καλή φίλη στη Virginia που ούτε εκεί θα πάω, θα μείνω Ν.Υ. Τι να κάνω, μπορώ να βγάλω βίζα απο τώρα; Να αναφέρω ψεύτικες ημερομηνίες και να δώσω τη διεύθυνση της θείας ή της φίλης μου ή καλύτερα να μη πώ ότι έχω συγγενείς; Δεν έχω ιδέα τι να κάνω... :rolleyes: Λέει ότι το νωρίτερο που μπορώ να κλείσω ραντεβού είναι 1 μήνα πριν την αναχώρηση-οπότε αν εγώ πάω στις 23/3 πρέπει νά πώ ότι ταξιδέυω π.χ. στις 10/4, έτσι δεν είναι;;
Επίσης:
-χρειάζεται κάποιο έγγραφο π.χ. ότι έχω κάνει έναρξη και έχω δικιά μου δουλειά ή όχι και απλά το λέω εκεί προφορικά; Επειδή κάπου γράφει οτι πρέπει να δείξουμε πώς υπάρχει λόγος για να επιστρέψουμε στην Ελλάδα.
-Έχω διαβατήριο που εκδόθηκε 13/1/2008, είναι εντάξει για να βγάλω βίζα ή έχει αλλάξει κάτι και δεν το'χω καταλάβει;
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Αντώνη να απαντήσω σε όσα ξέρω γιατί πήγα πολύ πολύ πρόσφατα!

Εμένα το διαβατήριό μου είναι του 2007 και δεν είχα πρόβλημα, άρα του 2008 είναι εξίσου εντάξει. Δε με ρώτησαν ακριβείς ημερομηνίες που θα πάω, με ρώτησαν απλά πόσο σκοπεύω να κάτσω και για ποιο σκοπό. Πάντως να ξέρεις ότι και ψεύτικες ημερομηνίες να πεις δεν πρόκειται κανείς να σε ελέγξει περαιτέρω. Τη βίζα θα την πάρεις, εφόσον δεν σου την έχουν αρνηθεί στο παρελθόν ή εφόσον δεν έχεις κάτι ύποπτο. Μπορείς να πεις ότι έχεις συγγενείς χωρίς κανένα πρόβλημα, αρκεί να τους δείξεις ότι σε κρατάνε πολλά εδώ, δηλαδή ότι έχεις μια σταθερή δουλειά και δε σκοπεύεις να πας εκεί ως μετανάστης. Δε τους πειράζει αν έχεις συγγενείς, μιας φίλη μου έχει και το πε ξεκάθαρα και πάλι της έδωσαν βίζα.

Γενικά είναι πολύ απλουστευμένες οι διαδικασίες πλέον, παλιά άκουγα κάτι τρελά ότι συμπλήρωνες επιτόπου την αίτηση από την αρχή κλπ, πλέον ούτε καν. Σε 50 λεπτά είχα τελειώσει όλες τις διαδικασίες και έφυγα. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη να απαντήσω σε όσα ξέρω γιατί πήγα πολύ πολύ πρόσφατα!

Εμένα το διαβατήριό μου είναι του 2007 και δεν είχα πρόβλημα, άρα του 2008 είναι εξίσου εντάξει. Δε με ρώτησαν ακριβείς ημερομηνίες που θα πάω, με ρώτησαν απλά πόσο σκοπεύω να κάτσω και για ποιο σκοπό. Πάντως να ξέρεις ότι και ψεύτικες ημερομηνίες να πεις δεν πρόκειται κανείς να σε ελέγξει περαιτέρω. Τη βίζα θα την πάρεις, εφόσον δεν σου την έχουν αρνηθεί στο παρελθόν ή εφόσον δεν έχεις κάτι ύποπτο. Μπορείς να πεις ότι έχεις συγγενείς χωρίς κανένα πρόβλημα, αρκεί να τους δείξεις ότι σε κρατάνε πολλά εδώ, δηλαδή ότι έχεις μια σταθερή δουλειά και δε σκοπεύεις να πας εκεί ως μετανάστης. Δε τους πειράζει αν έχεις συγγενείς, μιας φίλη μου έχει και το πε ξεκάθαρα και πάλι της έδωσαν βίζα.

Γενικά είναι πολύ απλουστευμένες οι διαδικασίες πλέον, παλιά άκουγα κάτι τρελά ότι συμπλήρωνες επιτόπου την αίτηση από την αρχή κλπ, πλέον ούτε καν. Σε 50 λεπτά είχα τελειώσει όλες τις διαδικασίες και έφυγα. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Αλλά πάλι έχω τις απορίες αν θα πρέπει να κρατάω κάποιο έγγραφο για τη δουλειά μου και για τη διαμονη, δεν έχει ερώτηση στην αίτηση που ζητάει το πότε θα πάω και που θα μείνω;
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Να μην ακούς της φήμες που κυκλοφορούν, να ακολουθήσεις την νόμιμη διαδικασία γιατί δεν υπάρχουν κόλπα σε αυτά και να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες στο φόρουμ.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Αλλά πάλι έχω τις απορίες αν θα πρέπει να κρατάω κάποιο έγγραφο για τη δουλειά μου και για τη διαμονη, δεν έχει ερώτηση στην αίτηση που ζητάει το πότε θα πάω και που θα μείνω;

Δε χρειάζεται να έχεις κάποιο έγγραφο από τη δουλειά σου. Στις αιτήσεις που θα πρέπει να συμπληρώσεις σου ζητούν τα στοιχεία του τωρινού σου εργοδότη και του προήγουμενου, εφόσον βέβαια υπάρχει.

Σε αυτές τις αιτήσεις σου ζητούν πότε θα πας και που θα μείνεις. Έιτε λοιπόν βάζεις κάποια ημερομηνιά τύχαια και τη διεύθυνση κάποιου ξενοδοχείου και αν σε ρωτήσουν απλά τους λες ότι τότε σκοπεύεις να πας αλλά ακόμα όμως δε τα έχεις κλείσει γιατί ήθελες πρώτα να βγάλεις τη βίζα, είτε τα αφήνεις κενά και τους λες στη συνέντευξη οτι ακομά δε ξέρεις τις ακριβής ημερομηνιές και μέρος.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
απο το καλοκαίρι του 2009 τα διαβατήρια έχουν κ δακτυλικά αποτυπώματα.αν έχουμε νέου τύπου διαβατήριο αλλά χωρίς δακτυλικά,υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα στην έκδοση της αμερικάνικησ βίζας?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.854
Likes
19.079
απο το καλοκαίρι του 2009 τα διαβατήρια έχουν κ δακτυλικά αποτυπώματα.αν έχουμε νέου τύπου διαβατήριο αλλά χωρίς δακτυλικά,υπάρχει περίπτωση να έχουμε πρόβλημα στην έκδοση της αμερικάνικησ βίζας?
Κανένα πρόβλημα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δε χρειάζεται να έχεις κάποιο έγγραφο από τη δουλειά σου. Στις αιτήσεις που θα πρέπει να συμπληρώσεις σου ζητούν τα στοιχεία του τωρινού σου εργοδότη και του προήγουμενου, εφόσον βέβαια υπάρχει.

Σε αυτές τις αιτήσεις σου ζητούν πότε θα πας και που θα μείνεις. Έιτε λοιπόν βάζεις κάποια ημερομηνιά τύχαια και τη διεύθυνση κάποιου ξενοδοχείου και αν σε ρωτήσουν απλά τους λες ότι τότε σκοπεύεις να πας αλλά ακόμα όμως δε τα έχεις κλείσει γιατί ήθελες πρώτα να βγάλεις τη βίζα, είτε τα αφήνεις κενά και τους λες στη συνέντευξη οτι ακομά δε ξέρεις τις ακριβής ημερομηνιές και μέρος.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Πρέπει να ξεκινήσω ψάξιμο τότε, γιατί σε ένα μήνα θα'μαι Αθήνα.
Εγώ είμαι μηχανικός-άρα δεν έχω εργοδότη, παρ'ολ'αυτά με άλλο πτυχίο δουλεύω και ωρομίσθιος στα σχολεία. Μπορεί να γράψω μόνο μηχανικός και βλέπουμε...
Και πάλι ευχαριστώ!
Επίσης, σκέφτηκα να μη πώ ότι έχω συγγενείς, αλλά θα χρησιμοποιήσω μόνο τη διεύθυνση μιας φίλης (καμία συγγένια) απλά για να δώσω μια διεύθυνση και θα πώ ότι είναι φίλη-καθηγήτρια σε Πανεπιστημιο εκεί.
Ευχαριστώ και πάλι, να' στε καλά!!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Xμμμ αχ βρε Αμερικανοί εσείς και η visa σας. Βρε παιδιά θα είμαι Καναδά τον Απρίλιο και επειδή λόγω γραφιοκρατίας δεν προλαβαίνω να βγάλω Καναδικό Διαβατήριο και θα πάω με Ελληνικό και θέλω να πάω και Αμερική για κανά 5ήμερο πρέπει τη visa να την βγάλω από εδώ ή μπορώ με το διαβατήριό μου να την βγάλω και στο προξενείο τους στο Μόντρεαλ;
Δεν θέλω να τη βγάλω γιατί αφού θα πάω με αμάξι δεν ζητάνε πάντα διαβατήριο στα σύνορα αλλά με το καναδικό δίπλωμα οδήγησης και το πιστοποιητικό γέννησης στο χέρι συνήθως σε αφήνουν και περνάς έτσι.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.617
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom