Έλληνες σε σχέση με άλλους λαούς

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Είμαι μες τα σκ... αλλά δε μου φταίνε αυτοί που με χωσανε εκεί αλλά οι του δημοσίου επειδή έχουν ακόμα κάποια βασικά δικαιώματα.
Εύγε, αυτοί με αυτά τα μυαλά θα μας πάνε μπροστά ως χώρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Και οχι μονο αυτο, εχω πολλους γνωστους με εμπειρια στο ιδιωτικο σχολειο κ μου λενε τα γνωστα σαπια που ζουν ιδιωτικοι υπαλληλοι γενικοτερα.
Πριν μια εβδομαδα βρεθηκαμε εργαζομενοι ιδιωτικων και δημοσιων στον ιδιο χωρο σε ωρα εργασιας. Πρωτη φορα ειδα ανθρωπο να κλαιει κυριολεκτικα γιατι ηταν οχι μονο απληρωτος αλλα δεν γνωριζε καν ποσα θα πληρωνεται οταν πληρωθει. Και παραβιασεις της εκπαιδευτικης νομοθεσιας. Παραιτουνται καθε εβδομαδα μολις ερθει φυλλο πορειας για δημοσιο. Περιμεναν το δικο τους.
 
D

Delmem38110

Guest
Δηλαδη τι να κανει ενας αποφοιτος σχολων εκπαιδευτικων; Να μεινει σπιτι του μεχρι να πεθανει απο την ανεργια; Να πηγαινει σε φροντιστηρια με 3.60 την ωρα; Ειναι ολα αυτα που λες βολεμα στο Δημοσιο ή αναγκη για δουλεια στον κλαδο της εκπαιδευσης; Και η εναλλακτικη ιδιωτικο σχολειο ποσους να απορροφησει; Και οχι μονο αυτο, εχω πολλους γνωστους με εμπειρια στο ιδιωτικο σχολειο κ μου λενε τα γνωστα σαπια που ζουν ιδιωτικοι υπαλληλοι γενικοτερα.
συμπέρασμα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου...
καλύτερα στο δημόσιο. που και καλύτερες συνθήκες προσφέρει και δεν πληρώνει 3,6.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Ειλικρινά δεν ξέρω τι νομιζετε οι περισσότεροι για εμάς τους κάτω των 30. Αν θεωρείτε βολεμα το να είσαι νεοδιοριστος εκπαιδευτικός με 800 ευρω, χωρίς δώρα και με τα ενοίκια εκεί που είναι, δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Εμένα σχεδόν όλοι οι φίλοι μου ως νεοι μηχανικοι έχουν φύγει έξω, παρότι η κατασταση για όσους ασχολουνται με υπολογιστες ειναι αρκετά καλύτερη σε σχεση με τους υπολοιπους κλάδους, παρόλα αυτα δεν ειναι αρκετα καλή. Αν δεν έχεις αλλα εισοδηματα και με μισθό κάτω των 900 ευρω, δεν ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει αλλα δεν ζεις καλα.
 
D

Delmem38110

Guest
Ειλικρινά δεν ξέρω τι νομιζετε οι περισσότεροι για εμάς τους κάτω των 30. Αν θεωρείτε βολεμα το να είσαι νεοδιοριστος εκπαιδευτικός με 800 ευρω, χωρίς δώρα και με τα ενοίκια εκεί που είναι, δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Εμένα σχεδόν όλοι οι φίλοι μου ως νεοι μηχανικοι έχουν φύγει έξω, παρότι η κατασταση για όσους ασχολουνται με υπολογιστες ειναι αρκετά καλύτερη σε σχεση με τους υπολοιπους κλάδους, παρόλα αυτα δεν ειναι αρκετα καλή. Αν δεν έχεις αλλα εισοδηματα και με μισθό κάτω των 900 ευρω, δεν ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει αλλα δεν ζεις καλα.
να κάνεις και τον σταυρό σου που έχεις μια δουλειά στο δημόσιο. με τις καλύτερες εργασιακές συνθήκες και μισθό.
αν δεν σου αρέσει παραιτήσου και κάνε κάτι άλλο αν νομίζεις ότι θα πετύχεις στον ιδιωτικό τομέα.
να αδειάζει η θέση σου να μπει κάποιος άλλος που θα την εκτιμήσει. και το κυριότερο θα έχει όρεξη να διδάξει, χωρίς να γκρινιάζει για το πόσα παίρνει από τη στιγμή που ξέρει για πόσα πάει όταν θα επιλέξει τη σχολή του.
εξάλλου αυτοί είναι οι μισθοί.

εμείς στον ιδιωτικό για να πάρουμε 900 κατοστάρικα φτύνουμε αίμα.
γι αυτό λοιπόν σιλανς.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
να κάνεις και τον σταυρό σου που έχεις μια δουλειά στο δημόσιο. με τις καλύτερες εργασιακές συνθήκες και μισθό.
αν δεν σου αρέσει παραιτήσου και κάνε κάτι άλλο αν νομίζεις ότι θα πετύχεις στον ιδιωτικό τομέα.
να αδειάζει η θέση σου να μπει κάποιος άλλος που θα την εκτιμήσει. και το κυριότερο θα έχει όρεξη να διδάξει, χωρίς να γκρινιάζει για το πόσα παίρνει από τη στιγμή που ξέρει για πόσα πάει όταν θα επιλέξει τη σχολή του.
εξάλλου αυτοί είναι οι μισθοί.

εμείς στον ιδιωτικό για να πάρουμε 900 κατοστάρικα φτύνουμε αίμα.
γι αυτό λοιπόν σιλανς.
Σορρυ που στο χαλάω αλλα στον ιδιωτικό δουλεύω και δεν είμαι και εκπαιδευτικός, οποτε σιλανς μαλλον οχι. Αυτό βέβαια δεν με εμποδίζει να έχω λίγη ενσυναίσθηση και να πω ότι δεν κάνει ζωαρα ο δασκαλος. Υπάρχουν χειρότερες δουλειες προφανως, αλλα και καλύτερες. Δεν έχω ούτε έναν φίλο που να θέλει να διοριστεί καπου στο δημοσιο, γιατί προφανως και ξέρεις ότι θα παίρνεις πολύ λιγοτερα και αν δεν εχεις απο πίσω γονείς να σε στηριξουν θα περιοριστείς πολύ. Και πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μεσα και αναμεσα τους φανταζομαι και εσυ, εχουν εισοδηματα ανω του 800ευρου. Απλώς λέμε τα αυτονοητα ότι νεοδοιοριστος και να πρεπει να νοικιαζεις, βγαινεις δύσκολα. Αλλά ξέχασα σε εμάς τους νεους δεν φταίει ότι οι μισθοι ειναι εκει που είναι, αλλά ότι πινουμε πολλούς καφέδες και τρωμε πολλα αβοκαντο.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Σορρυ που στο χαλάω αλλα στον ιδιωτικό δουλεύω και δεν είμαι και εκπαιδευτικός, οποτε σιλανς μαλλον οχι. Αυτό βέβαια δεν με εμποδίζει να έχω λίγη ενσυναίσθηση και να πω ότι δεν κάνει ζωαρα ο δασκαλος. Υπάρχουν χειρότερες δουλειες προφανως, αλλα και καλύτερες. Δεν έχω ούτε έναν φίλο που να θέλει να διοριστεί καπου στο δημοσιο, γιατί προφανως και ξέρεις ότι θα παίρνεις πολύ λιγοτερα και αν δεν εχεις απο πίσω γονείς να σε στηριξουν θα περιοριστείς πολύ. Και πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μεσα και αναμεσα τους φανταζομαι και εσυ, εχουν εισοδηματα ανω του 800ευρου. Απλώς λέμε τα αυτονοητα ότι νεοδοιοριστος και να πρεπει να νοικιαζεις, βγαινεις δύσκολα.
δεν μιλάμε ειδικά αλλά γενικά. ο μέσος μισθός είναι το 8 κατοστάρικα.

έχουν αλλάξει τόσο οι συνθήκες που κάποιος που θα εργαστεί στην Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα θα βγάζει περισσότερα από τον δημόσιο υπάλληλο, με καλύτερες συνθήκες εργασίας και παροχές;
εξαιρέσεις υπάρχουν, το κατανοώ, αλλά εμείς μιλάμε για την πλειοψηφία.
αδυνατώ να το εμπεδώσω.

η Θεσσαλονίκη από την περασμένη παρασκευή άδειασε, και σίγουρα άδειες με καπάκι αργίες ελάχιστοι ιδιωτικοί υπάλληλοι πήρανε.
οι δημόσιοι όμως όπως κάθε φορα, δυσεύρετοι.
ένα παράδειγμα παροχών Και ευκολιών ανέφερα...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Νομίζω ότι κανένας δεν θέλει / προτιμά να ζει με μισθούς του δημοσίου, αλλά σε μια χώρα που τα εργασιακά έχουν διαλυθεί και πάει τα τελευταία 10 χρόνια από το κακό στο χειρότερο, η σιγουριά ότι ξέρεις ότι σίγουρα θα πληρωθείς & πότε θα πληρωθείς, η ψυχική ηρεμία ότι κανένας δεν θα σε κουνήσει από την θέση σου, οι άδειες μητρότητας είναι πολύ σημαντικά κίνητρα. Αν εξασφαλίζονταν τα ίδια δικαιώματα και στον ιδιωτικό τομέα, σιγά μην πήγαινε κανείς να δουλέψει στο δημόσιο.
Αλλά για αυτό, δεν φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι, απλα πρέπει να κοιτάμε να φτάσουν εκεί τα δικά μας.
Το θέμα είναι ότι μεγάλη μερίδα δημόσιων υπάλληλων δείχνουν να ζουν αποκομένοι από την πραγματικότητα. Δεν αντιλαμβάνονται/αποδέχονται πόσο ευνοημένοι είναι σε αυτή την εργασιακή πραγματικότητα που ζούμε... Μου έχει κουνήσει το δάχτυλο δασκάλα επειδή γύρισα στην εργασία μου 20 μέρες μετά την γέννα, ενώ ήμουν με μπλοκάκι και θα με έδιωχναν και μου εξηγούσε πόσο σωστή μητέρα είναι εκείνη που αφοσιώθηκε 2 χρόνια στο παιδί της.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Απαντησα πιο πανω, πολυ συνοπτικα εργατικοτητα, προσπαθεια, διαθεση, φρεσκες ιδεες, ισοτητα, αναζητηση ευκαιριων για εξελιξη, μακρια απο διαθεση για βολεμα, ενασχοληση με κοινωνικα ζητηματα, δικαιωματα, φεμινισμο, εναντιωση στο συντηρητισμο κ τη θρησκεια, στα ελληνικα ηθη του παρελθοντως, πιο ευρωπαικη σκεψη. Ειδικα τα παιδια 15-18 χρονων ειναι ακομα πιο μπροστα, παροτι κληρονομουν σκατα.
Εμένα αυτό που μου έκανε πάντως φέτος μεγάλη εντύπωση είναι ότι η πλειοψηφία των παιδιών που γνωρίζω να δίνουν πανελλήνιες τα τελευταία 2 τουλ. χρόνια, προσανατολίζονταν προς μεγάλη μου απαογοήτευση σε σχολές στρατιωτικών, αστυνομικών κλπ...τα παιδιά αυτά είχαν στο μυαλό τους το να πάνε για κάτι σίγουρο που πολύ με ξένισε να σκέφτεσαι έτσι στα 17 σου. Από την άλλη κατάλαβα, ότι όλο αυτό μάλλον εξυπηρετεί σε ένα βαθμό τους γονείς που γλιτώνουν τα έξοδα σπουδών.
Από εκεί και πέρα αν οι γονείς δεν είναι τέτοιας φιλοσοφίας, το πιο πιθανό είναι τα παιδιά να σπουδάσουν κ έπειτα να αναζητήσουν εργασία στο εξωτερικό με σοβαρές προοπτικές και αξιόλογες εργασιακές συνθήκες.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγω ως ελεύθερος επαγγελματίας έχω να παραθέσω πως είναι αλλιώς να ξεκινας το μήνα με ένα Χ μισθό εξασφαλίσαμενο πάρα να ξεκινάς το μήνα γνωρίζοντας πως χρωστάς από 1η του μηνός τουλάχιστον 700 ευρώ (εφκα+ενοίκια +λογαριασμοί). Τα τελευταία χρόνια δε, στο δικό μου κλάδο στις ηλικίες 30-35 παρατηρείται μια άτακτη φυγή προς πάσα κατεύθυνση πλην του ελεύθερου επαγγέλματος (δικαστικο, ΝΣΚ κλπ κλπ).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Εμένα αυτό που μου έκανε πάντως φέτος μεγάλη εντύπωση είναι ότι η πλειοψηφία των παιδιών που γνωρίζω να δίνουν πανελλήνιες τα τελευταία 2 τουλ. χρόνια, προσανατολίζονταν προς μεγάλη μου απαογοήτευση σε σχολές στρατιωτικών, αστυνομικών κλπ...τα παιδιά αυτά είχαν στο μυαλό τους το να πάνε για κάτι σίγουρο που πολύ με ξένισε να σκέφτεσαι έτσι στα 17 σου. Από την άλλη κατάλαβα, ότι όλο αυτό μάλλον εξυπηρετεί σε ένα βαθμό τους γονείς που γλιτώνουν τα έξοδα σπουδών.
Από εκεί και πέρα αν οι γονείς δεν είναι τέτοιας φιλοσοφίας, το πιο πιθανό είναι τα παιδιά να σπουδάσουν κ έπειτα να αναζητήσουν εργασία στο εξωτερικό με σοβαρές προοπτικές και αξιόλογες εργασιακές συνθήκες.
Τα παιδια της επαρχιας πιο συχνα. Η Αθηνα εκτος απο περισσοτερες ευκαιριες εργασιας, εχει και περισσοτερες επιλογες σπουδων και καριερας .Και το βασικο: μπορουν να σπουδασουν στην πολη τους ανεξοδα σχεδον.
Αυτο εμεις παλια δεν το καταλαβαιναμε, γιατι οι Αθηναιοι ξαναδιναν πανελλαδικες να περασουν Αθηνα αν περνουσαν σε σχολη εκτος, γιατι τα εξοδα σπουδων τα θεωρουσαμε δεδομενα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
έχουν αλλάξει τόσο οι συνθήκες που κάποιος που θα εργαστεί στην Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα θα βγάζει περισσότερα από τον δημόσιο υπάλληλο, με καλύτερες συνθήκες εργασίας και παροχές;
εξαιρέσεις υπάρχουν, το κατανοώ, αλλά εμείς μιλάμε για την πλειοψηφία.
αδυνατώ να το εμπεδώσω.
Εχουν καταργηθει τα δωρα, οι μισθοι ειναι 12 αντι για 14. Bonus δεν υπαρχουν. Γιατι φαινεται περιεργο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom