Γαλλία Ένα Παρίσι και για μένα!

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Last Tango in Paris

Τελευταία ημέρα στο Παρίσι και σηκώθηκα με βαρύ κεφάλι και ακόμα πιο βαριά καρδιά. Ποτέ δεν θέλω να επιστρέψω, όπου και αν είμαι, και σε αντίθεση με πολλούς, δεν μπορώ να σκεφτώ το επόμενο ταξίδι όταν δεν έχει καλά καλά τελειώσει το προηγούμενο.. Ευτυχώς η κακοκεφιά στη δική μου περίπτωση περνάει γενικώς λίγο ξώφαλτσα, κι έτσι, με το που βγήκα στον ήλιο, η διάθεση μου έφτιαξε γρήγορα. Στόχος της «βουρκωμένης Δευτέρας» ήταν να… καλύψουμε τα κενά που είχαν αφήσει οι προηγούμενες ρέμπελες μέρες μας, για να μη φωνάζει και ο taver. Το πρώτο πράγμα που θα έκανα, και ας με κορόιδευαν οι υπόλοιπες ότι πάω όπου πάνε οι τουρίστες, θα ήταν ένα προσκύνημα στον μεγάλο ποιητή των παιδικών μου χρόνων…

Κατεβήκαμε με τη Σ στο Περ Λασεζ, προμηθευτήκαμε ένα χάρτη του νεκροταφείου και πάνω του χαράξαμε με μπλε στιλο τη διαδρομή. Ο ίδιος ήλιος που νωριτερα μας χάιδευε τώρα μας μαστιγώνει ανελέητα, εμείς όμως προχωρούμε και προχωρούμε, μέχρι που βρίσκουμε αυτό που ψάχνουμε πίσω από έναν ογκώδη τύμβο. Τελικα δεν χρειαζοταν ο χαρτης και το στιλο ηταν προαιρετικο, δεν είχαμε παρά να ακολουθήσουμε τον κόσμο… Περιμένουμε υπομονετικά να φύγει το –απαραίτητο!- γκρουπ που φωτογραφίζεται μπροστά στον τάφο (!) και στη συνεχεια αποθετουμε με σεμνοτητα το λουλουδακι μας, στεκομαστε λιγο πραγματικα συγκινημενες και οι δυο, μουρμουριζουμε δυο τρια στιχακια και στη συνεχεια αποχωρουμε γιατι ερχεται για… φωτογραφιση το επομενο τσουρμο. Αντιο καλε μου, χαρηκα που σε ειδα, χαρηκα που μεγαλωσα μαζι σου, που ταξιδεψα, ονειρευτηκα κι ερωτευτηκα μαζι σου, και δεν τελειωσαμε ακομα, αυτό είναι σιγουρο…

Κανουμε μια –μαλλον ανορεχτη από πλευρας μου- γυρα στους υπολοιπους ταφους, που δεν μου λενε τιποτε. Ευτυχως σε μια γωνια του Περ Λασεζ ανακαλυπτω τον κρυμμενο μου θησαυρο: μνημεια και αγαλματα αφιερωμενα στο ολοκαυτωμα, στους νεκρους του Παρισιου στο Δευτερο Παγκοσμιο Πολεμο, στους Γαλλους που συμμετειχαν στον Ισπανικο Εμφυλιο, στους…. Κι αλλα, και αλλα. Αν τυχον βρεθειτε στο Περ Λασεζ, αφηστε την Πιαφ τον Μοντιλιανι και τα υπολοιπα παιδια να αναπαυονται ησυχα στους ταφους τους –ετσι κι αλλιως δεν μπορειτε να τους προσφερετε κατι, ουτε κι εκεινοι σε εσας. Οπως μπαινετε δεξια πανω στη γωνια στο τερμα θα βρειτε ολοκληρη την ιστορια του Παρισιου μαζεμενη, καλυτερα ελατε από δω να μαθετε και κατι.

Δεν θα επεκταθω στην υπολοιπη μερα, γιατι όλα λιγο πολύ τα εχετε διαβασει από αλλους καλυτερα και πιο γλαφυρα. Περπατησα πολύ, τη μερα εκεινη, περισσοτερο από κάθε άλλη φορα. Βολταρα στα δυο μικρα νησακια, Ιλ ντε λα Σιτε και Ιλ σεν Λουι, και φωτογράφισα την Παναγια των Παρισιων –σχεδον τρομακτικη ετσι όπως τα πυκνα γκριζα συννεφα πυκνωναν απειλητικα από πανω της. Περασα από την περιφημη αγορα των Αλ σχεδον χωρις να σταματησω και αποχαιρετησα, με βαρια καρδια, το εκπληκτικο Πομπιντου, λογω ελλειψης χρονου (εννοειται εκκρεμοτητα για την επομενη φορα!). Μπερδευτηκα στα στενακια του Μαραι, χαζεψα τα εβραικα καταστηματα που μοσχοβολουσαν και τις χαρακτηριστικες φιγουρες που πηγαινοερχονταν στη Rue des Rosiers. Δυσκολευτηκα πολύ προτου διαλεξω το πιο ατμοσφαιρικο αναμεσα στα υπεροχα μικρα καφε διασπαρτα στο Σεν Ζερμαιν ντε Πρε. Μπηκα σαν τον κλεφτη στην ιστορικη Σορβοννη (βεβαιως με πετυχαν γρηγορα και με πεταξαν εξω) και εφαγα τη μεγαλυτερη απογοητευση στο Καρτιε Λατεν. Πρεπει να σας πω ότι ειχα παει με μεγαλη ανυπομονησια να δω την περιοχη που αποτελεσε κοιτιδα πνευματικων κινηματων και φοιτητικων -κοινωνικων εξεγερσεων. Τι ειδα? Μια «Πλακα», με απαραδεκτα τουριστικα κακογουστα μαγαζια, κραχτες στη σειρα τον ένα διπλα στον άλλο να προσπαθουν να μαντεψουν αν ειμαι Ιταλιδα/Ισπανιδα/Ελληνιδα/something για να μου πουν Welcome! στη γλωσσα μου, απειρο κοσμο να κατακλυζει τα πλακοστρωτα και την εικονα ενός παραδεισου που δεν μενει πια εδώ…

Γενικως, περπατησα ολο το Παρισι απ’ακρη σε ακρη (και πανω πουχα παρει τον αερα του μετρο…), όχι μονο την τελευταια μερα μα και ολες τις υπολοιπες, και μπορω να πω με σιγουρια ότι είναι μια ωραιοτατη πολη που δεν εξαντλειται σε πεντε ουτε σε δεκα μερες… Οσο σκεφτομαι, τωρα που γραφω, τα πραγματα που δεν προλαβα να δω, μου ερχεται να παρω τωρα κιολας το αεροπλανο και να γυρισω πισω στην ομορφη γαλλική πρωτευουσα
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Όλο γλύκα και νοσταλγία το σημερινό...Σ' ευχαριστούμε...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Βεβαια ο τιτλος Last tango in Paris μας παραπεμπει σε κατι.... αλλο:lol::lol:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Έξοχη η ιστορία σου Dorotija μπράβο.
Έχω πάει 3 φορές στο Παρίσι και δεν έχω καταφέρει να ξεφύγω από την καθιερωμένη πορεία των τουριστών.
Next time :)
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μπραβο Δωροθεα!Ευχομαι συντομα να ξαναπας και να μας μεταφερεις παλι εικονες απο το δικο σου Παρισι!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
ΕΡΣΗ :...................................
Το ελληνικό πρόβλημα είναι οτι σήμερα,190 χρόνια περίπου μετά τη ελληνική επανάσταση και κοντά 90 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, νιώθουμε ακόμη υποχρεωμένοι να επικαλούμαστε το αρχαίο κλέος το αθάνατο, ως ιδεολογία που θα έχει αντίκρυσμα στο εξωτερικό, σαν να μην παράγουμε σε κανένα επίπεδο και τίποτε άλλο.[/quote]
............... παράγουμε....: ΕΚΛΟΓΕΣ ...για να λύσουμε οοολα τα προβλήματά μας
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
περιμενω και εγω την συνεχεια.πηγα παρισι τον αυγουστο, αλλα στο αλλο παρισι ,αυτο της βιτρινας.αυτο στο οποιο αναφερεσαι εχω την περιεργεια να το διαβασω.
Αφου εχεις την περιεργεια γιατι δεν το διαβαζεις;
Τουλαχιστον ειχε καλες εκπτωσεις στη βιτρινα;
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Μπράβο βρε Ντόροθυ με τις δροσερές και ασυνήθιστες περιπέτειες,
την επόμενη φορά μη με ξεχάσεις(πίνω,σουλατσάρω παντού,κάνω κακιές παρέες)
Το Παρίσι έτσι ακριβώς θέλω να το γνωρίσω.
Άραγε όταν αποφασίσω να πάω, ο Αργύρης να ναι ακόμα φοιτητής?:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom