Ρωσία Ένα μήνα μόνη στη Ρωσία

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Σιγά μη μας άφηνε έτσι έλεγα και φως δεν έβλεπα! At last Russia με Παναγιώτα εθελόντρια ;)
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Κι όλο έλεγα...δε θα μας τα πει αυτό το κορίτσι αναλυτικά;Ελπίζω να μας μεταφέρεις γρήγορα στο κλίμα που έζησες για ένα μήνα!Πολύ ωραία η φωτογραφία, υπέροχα χρώματα!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
+1 στους αναγνώστες ,της πολλά υποσχόμενης ιστορίας.....
περιμένω και εγώ ;)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Mια ιστορία που αξίζει της προσοχής μας. Ευχαριστούμε που θα μοιραστείς τη μοναδική αυτή εμπειρία μαζί μας
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ω, ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον. Δε θα σας κουράσω με μουσεία κτλ. που βρίσκει κανείς εύκολα σε ταξιδιωτικούς οδηγούς και online. Θα προσπαθήσω να μεταφέρω το κλίμα της χώρας όπως το έζησα για ένα μήνα και τα όσα αποκόμισα από τη συναναστροφή με ντόπιους αλλά και λοιπούς ταξιδευτές. Ετοιμάζω τη συνέχεια :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Θα προσπαθήσω να μεταφέρω το κλίμα της χώρας όπως το έζησα για ένα μήνα και τα όσα αποκόμισα από τη συναναστροφή με ντόπιους αλλά και λοιπούς ταξιδευτές. Ετοιμάζω τη συνέχεια :)
Σίγουρα θα είσαι χρήσιμη στον Υπερσηβιρικό.
Think about it :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ω, ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον. Δε θα σας κουράσω με μουσεία κτλ. που βρίσκει κανείς εύκολα σε ταξιδιωτικούς οδηγούς και online. Θα προσπαθήσω να μεταφέρω το κλίμα της χώρας όπως το έζησα για ένα μήνα και τα όσα αποκόμισα από τη συναναστροφή με ντόπιους αλλά και λοιπούς ταξιδευτές. Ετοιμάζω τη συνέχεια :)
Μπραβο αυτο ακριβως θελουμε !!!
Για τα μουσεια κλπ τα διαβαζουμε και αλλου.
Αυτο ειναι το πολυτιμο: οι πληροφοριες ,επαφες εμπειριες απο τους ντοπιους κ κυριως η ζωη κ οι συνθηκες εκτος Μοσχας.
Αν εχεις βαλε κ φωτο.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Σίγουρα θα είσαι χρήσιμη στον Υπερσηβιρικό.
Think about it :D
Χεχε, εννοείται, αλλά είπαμε Ινδία πρώτα ε; :bleh:

Μπραβο αυτο ακριβως θελουμε !!!
Για τα μουσεια κλπ τα διαβαζουμε και αλλου.
Αυτο ειναι το πολυτιμο: οι πληροφοριες ,επαφες εμπειριες απο τους ντοπιους κ κυριως η ζωη κ οι συνθηκες εκτος Μοσχας.
Αν εχεις βαλε κ φωτο.
Πολλές φωτό, μην ανησυχείς, Κλεοπάτρα μου, έβγαλα 3000:)
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
ΜΟΣΧΑ

Το ταξίδι δύσκολο, με πολλές αναταράξεις κυρίως πάνω από τη Μαύρη Θάλασσα, εμπόδιζε τον ύπνο. Τέσσερις περίπου ώρες μετά προσγειωνόμαστε στην πρωτεύουσα του μεγαλύτερου σε έκταση κράτους του κόσμου. Ώρα Ελλάδος 3.00, ώρα Μόσχας 4.00. Ο οικονομικότερος τρόπος για να φτάσω στο κέντρο της πόλης είναι τα μικρά λεωφορεία έξω από το αεροδρόμιο που εκτελούν δρομολόγια 6.00 -22.00. Περπατώ στους διαδρόμους του θηριώδους Domodedovo, κίνηση πολύ. Βρίσκω μια ήσυχη γωνιά κι αφήνομαι για δύο ώρες στην αγκαλιά του Μορφέα.

afarm7.static.flickr.com_6182_6128358293_35d784a3b3.jpg

ξημέρωμα στο Domodedovo


Έξω ακριβώς από την αίθουσα Αναχωρήσεων, βρίσκω το λεωφορείο, δε μιλά κανείς αγγλικά. Δίνω 200 ρούβλια (1 ? περίπου 40 R) στον οδηγό, με βοηθά με τις αποσκευές και περιμένω ήσυχα στη θέση μου την αναχώρηση για το μετρό Domodedovskaya. Θερμοκρασία στους 25 περίπου βαθμούς κι ο ήλιος έχει ήδη αρχίσει να ξεπροβάλει από τις 5.00 λευκός μέσα από τις σχισμές του συννεφιασμένου γκρίζου ουρανού. Περίεργα βλέμματα γύρω μου. Μισή ώρα μετά από μια διαδρομή σε δρόμους φαρδείς, με εντυπωσιακά -για τα δεδομένα της Ελληνικής βλάστησης-ψηλά, λεπτά δέντρα τριγύρω, φτάνω στο μετρό.

Έχω ήδη αρκετές προσδοκίες από το μετρό της Μόσχας. Όλοι μιλούν για σωστό παλάτι, με 12 γραμμές, 180 σταθμούς και συχνότατα δρομολόγια που κινούνται από τις 5.00 εως τη 1.00 καθημερινά για να εξυπηρετήσουν σε ημερήσια βάση περίπου 7.000.000 από τα 13.000.000 του πληθυσμού της πρωτεύουσας, περισσότερους από τους επιβάτες του μετρό του Λονδίνου και του Παρισιού μαζί. Κατεβαίνω στο ταμείο (ΚΑCCA) και με 28 R έχω στα χέρια μου ένα μικρό χάρτινο τετράγωνο εισιτήριο μιας διαδρομής. Παντού γύρω υπάλληλοι με γκρίζα στολή κι αμίλητοι Μοσχοβίτες σε ρυθμούς γρήγορους.


Η διαδρομή της κυλιόμενης που θα με οδηγήσει στις αποβάθρες επιβεβαιώνει τον τίτλο του βαθύτερου μετρό παγκοσμίως. Με την κατασκευή του να ξεκινάει τη Σταλινική δεκαετία του ’30, οφείλει το βάθος του στη γεωμορφολογία του εδάφους και στην πάντα παρούσα πιθανότητα πολέμου κατά την οποία θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως καταφύγιο. Βλέπω μπροστά μου τους Μοσχοβίτες να κάθονται στα σκαλιά της κυλιόμενης περιμένοντας να φτάσουν στις αποβάθρες. Φτάνω στην αποβάθρα αλλά ο σταθμός δε θυμίζει σε τίποτα τις περιγραφές. Λευκό, αναχρονιστικό πλακάκι ολόγυρα και η πόρτες του συρμού μου ανοίγουν μπροστά μου σε λιγότερο από ένα λεπτό αναμονής. Βρίσκομαι όρθια, με μια μεγάλη αποσκευή και ένα ταξιδιωτικό οδηγό ανά χείρας να προσπαθώ να ισορροπήσω ανάμεσα στα έκπληκτα βλέμματα Ρώσων πρωινών εργαζομένων. Για πρώτη φορά, τρεις μόλις ώρες μετά την άφιξή μου, αντιλαμβάνομαι πως για τούτη ‘δω τη χώρα δεν είμαι μία ακόμη τουρίστρια όπως στα μέχρι τώρα ταξίδια μου.

afarm7.static.flickr.com_6086_6128901984_54a8f1d52f.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.805
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom