Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ποτέ και για κανένα. Φορτώνω το app "καλή διάθεση" και αδιαφορώ για τις αναποδιές που κατά κάποιο τρόπο είναι και αυτές το αλατοπίπερο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.281
Μαλλον δεν σου εχει τυχει αναποδια (ασχετως αν ειχες μεριδιο ευθυνης ή και κανενα) που να επηρεασει σοβαρα την πορεια του ταξιδιου σου. Αλατοπιπερο αυτο δεν το λες.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μαλλον δεν σου εχει τυχει αναποδια (ασχετως αν ειχες μεριδιο ευθυνης ή και κανενα) που να επηρεασει σοβαρα την πορεια του ταξιδιου σου. Αλατοπιπερο αυτο δεν το λες.
Οι αναποδιές μέσα στη ζωή είναι είτε σε ταξίδι είτε όχι είμαστε υποχρεωμένοι να τις ξεπερνάμε. Λύσεις υπάρχουν για όλα, γι' αυτό λέω ότι φορτώνω το app "καλή διάθεση"
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.281
Αλλο η καλη διαθεση, αλλο ο ρεαλισμος. Απο τα πιο απλα μεν προβληματα αλλα ικανα να σου τιναξουν το ταξιδι στον αερα, ειναι βαρια δηλητηριαση για παραδειγμα. Οκ, προφανως ειναι μεσα στη ζωη κ ξεπερνιεται αλλα μην το βγαλουμε οτι ηταν καλο το ταξιδι απλα λογω αππ καλη διαθεση. Ειδικα αμα σου συμβει σε υψηλου κοστους ταξιδι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Αλλο η καλη διαθεση, αλλο ο ρεαλισμος. Απο τα πιο απλα μεν προβληματα αλλα ικανα να σου τιναξουν το ταξιδι στον αερα, ειναι βαρια δηλητηριαση για παραδειγμα. Οκ, προφανως ειναι μεσα στη ζωη κ ξεπερνιεται αλλα μην το βγαλουμε οτι ηταν καλο το ταξιδι απλα λογω αππ καλη διαθεση. Ειδικα αμα σου συμβει σε υψηλου κοστους ταξιδι.
Αυτό όμως ειναι κάτι που δεν μπορείς να το προβλέψεις γιατί μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, ακόμα και στην Ελλάδα... οπότε δεν μπορείς να πεις ότι μετανιώνεις για το ταξίδι, δηλαδή ότι θα ήταν καλύτερα να μην είχες πάει καν, γιατί δεν ήξερες ότι θα πάθαινες κάτι τέτοιο... Εκτός και αν πχ ήσουν άρρωστος από πριν και ήξερες ότι δεν έπρεπε να πας.
Εγώ ας πούμε είχα πάει ταξίδι αρκετά άρρωστη, με αποτέλεσμα να μην το ευχαριστηθώ όσο ήθελα και κυρίως να επιβαρύνω την υγεία μου. Ωστόσο, όλα πήγαν καλά στο τέλος οπότε δεν θα έλεγα ότι το μετάνιωσα...(αλλά σίγουρα αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα το σκεφτόμουν δυο φορές πριν πάω :p ) Κατα τ'αλλα, θα μετάνιωνα για ταξίδι αν πήγαινα με λάθος παρέα ή εντελώς λάθος εποχή. Μου έχουν τύχει και τα δύο αλλά όχι σε άσχημο βαθμό, και πάλι καλά πέρασα, οπότε δεν θα ελεγα πως έχω μετανιώσει για κάποιο ταξίδι ακόμα. Οι αναποδιές τύπου έχασα το τρένο ή το λεωφορείο ή το κατάλυμα να βγει κακό είναι μέσα στο πρόγραμμα και αυτές...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Συμφωνώ με @alice~ & @Sam-chal . Έχω χάσει πτήσεις, έχω αργήσει κ αγχωθεί σε αεροδρόμια, έχω πάθει δηλητηρίαση στην Ινδία που κόντεψε να με στείλει, με στρίμωξαν άσχημα στην Κολομβια, με παρενόχλησαν στην Κωνσταντινούπολη, με κοίταζαν άσχημα στο Ιράν όταν άναψα τσιγάρο, με ξεγέλασαν στο Καζακστάν, προχτές πλήρωσα εκατό ευρώ ταξι στο Ισραήλ και κατέρρευσα στιγμιαία γιατί ένιωσα θύμα. Όμως ναι με καλή διάθεση όλα αυτά ξεπερνιούνται. Δε φταίει το ταξίδι για τις αναποδιές, είναι κι αυτές μέρος της περιπέτειας. Το μονο που θα με χαλούσε είναι η κακή παρέα, οι μίζεροι άνθρωποι κι εκείνοι που θέλουν να γίνεται το δικό τους, αλλά και πάλι για το ταξίδι δε θα μετανιωνα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Έχω μετανιώσει που δεν είχα χρόνο να μείνω περισσότερο ή που ίσως κάποια ταξίδια τα έκανα λάθος εποχή και δεν είδα ότι έπρεπε. Ποτέ δεν μετάνιωσα για ένα ταξίδι π.χ. "Χάλια, πεταμένα λεφτά κτλ κτλ".
 
Last edited:

kallalex

Member
Μηνύματα
24
Likes
181
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονια
Δεν το έχω μετανιώσει ακριβώς, αλλά δεν το ευχαριστήθηκα κι όλας. Ήταν το ταξίδι στην Πράγα, το 2008. Ο λόγος που το "μετάνιωσα" ήταν γιατί είχαμε πάει μέσω πρακτορείου, είδαμε όλη την πόλη πολύ επιφανειακά, και δεν θυμάμαι απολύτως τιιιιποτα. Θα ήθελα να ξαναπάω κάποια στιγμή μόνη και να την ανακαλύψω από την αρχή.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
δεν το ειχα δει αυτο το θεμα...τωρα σας διαβασα,ετσι μπας και παρω λιγο τα πανω μου,ειμαι ο μαστερ της αναποδιας,αλλα παρολα αυτα δεν το βαζω κατω...τελικα ολα μες στη ζωη ειναι κι ολα μες στο ταξιδι.
μονογονεας εδω,μενω σε νησι,ποτε απεργουν τα καραβια,ποτε εχει μποφορ,ποτε δεν βρισκω δουλεια το καλοκαιρι και τρεχω και δε φτανω μετα.....συνηθως τις διακοπες μου τις κανω μες στο καταχειμωνο,τοτε μπορω...μες στη θυελα και στο χαλαζι μια ρενα,ετσι με λενε,να τρεχει με μπαγαζια και παιδια,και γατια...ποτε δεν μας περνει το ταξι,λογω γατιων,περσυ πηρα αμαξι,μπας και ηταν καλυτερα,εσβησε απο μπαταρια,μες στη μεση του δρομου,νιαου απο δω,φασκελα απο τους οδηγους,κλαμα τα παιδια κλπ ομορφα κι ολα αυτα πριν καν ξεκινησω το ταξιδι,αφετηρια παντα το νησι για οπου παω.
οι αναποδιες το φορτε μου,απεργιες σε τρενα,αλλαγες δρομολογειων αεροπορικα,χωρισμοι,σεισμοι λειμοι και καταποντισμοι χαχαχα....οσο μπορω τα διακομωδω,αλλα ερχονται καποιες φορες που πεφτω και λεω κατσε να διαβασω καμια ιστοριουλα να ανεβω λιγο...περναν τα χρονια και θελω να ταξιδευω ομως,κι ας ερχονται ολα αναποδα,θα την βρω την ακρη...κουφαθηκα κι ολας με τα χρονια,και παλι γελαω μ αυτο.....κι οι φιλοι μου γελανε...και μιλαω ολιγα κολυβοαγγλικα,παρολα αυτα και με μηδενικη διατροφη για τα τεκνα απ τον πρωην...και με κατι χαζοδουλειες παλι ταξιδευω,δε χρωσταω πουθενα,προσπαθω να βγαλω ταξιδια κι ενα χρονο πριν για να τα καταφερω...εχω κι ολο το σοι στον πειραια να μου λεει ..........ααααχ αφησες τον αντρα ποθο και χωρισες.....αααχ τρελαθηκε η κορη μας,αδελφη μας,θεια μας......που πας παλι μωρε τρελη;εισαι και κουφη;ε αν ειναι να τυχει κατι,ας ειναι σε ταξιδι απαντω...μα ουτε τα ναυλα σου να φερουμε πισω το πτωμα δε θα χεις.....ε μη το φερετε.....θελω να κανω το πτωμα μου γατοτροφη,ζωοτροφη,μυγοτροφη τι σας νοιαζει;
ταξιδι ομως δε μετανιωσα,απλα δεν περασα σε ολα το ιδιο,σε αλλα ηταν καλα,σε αλλα καλυτερα...μαθαινω απο ταξιδιωτικα λαθη και δεν τα επαναλαμβανω...τουλαχιστον τα παιδια μου με θεωρουν δυνατη και αποφασιστικη...δε βαριεσαι;ταξιδευουμε κι οτι βγει......
αφιερωμενο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom