Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εγώ δηλώνω χαζή :shock: και δεν καταλαβαίνω το σημείο διαφωνίας.
Προφανώς οι γνώμη του καθενός είναι υποκειμενική αλλά ωστόσο έχει και το δικαίωμα να μιλάει γενικά ή με αφορισμούς (π.χ. χάλια, εξαιρετικά, τέλεια, απαίσια).
Βέβαια αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα, θα ήταν μάλλον πληκτικό :oops:
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
μου κανει εντυπωση να βρισκει κανεις εξαιρετικη μια τετοια πολη αλλα οκ ολες οι γνωμες σεβαστες
Δε μας λες και ποια θεωρεις ομορφη να εχουμε κ μια καλυτερη εικονα για τα γουστα σου
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Πιο όμορφη από τη Ρώμη;; Κατά την άποψη οποιουδήποτε, θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε πόλη στον κόσμο, σιγά τα ωά. Αγία Πετρούπολη, Εδιμβούργο, Βαρσοβία μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό ως πόλεις μου τις προτιμώ έναντι της Ρώμης. Πού θέλω να καταλήξω; Ότι η κρίση είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΗ, πιο υποκειμενικότατη δεν πάει.. Εκτός αν το ρωμαιολάγνο γκρουπ στο φόρουμ έχει διαφορετική γνώμη επί της υποκειμενικότητας της κρίσης του καθενός. ;)
(Και συνεχίζω με ποπ κορν, διαβάζοντας και μία εκπληκτική ιστορία για τη Γουατεμάλα με την ευκαιρία. :) )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε νομίζω ότι μια πόλη σαν τη Ρώμη "την λέει κανείς αδιάφορη".
πολύ σωστά.
μου κανει εντυπωση να βρισκει κανεις εξαιρετικη μια τετοια πολη αλλα οκ ολες οι γνωμες σεβαστες
άλλαξε τρόπο έκφρασης. πες πχ "εγω..." "εμένα..." έτσι εκφραζουμε προσωπική γνωμη. όπως το ειπες ηταν σαν να μιλας για πολλους που δε νομιζω να απεκτησες τετοιο δικαιωμα.

Εγώ δηλώνω χαζή :shock: και δεν καταλαβαίνω το σημείο διαφωνίας.
προσωπικη γνωμη ειναι οχι μονο αποδεκτη αλλα και ακρως επιθυμητη. αλιμονο να συμφωνουσαμε σε ολα. εδω ειμαστε για συζητηση και ανταλλαγη ινφο. να εκφραζομαστε και σωστα ομως για να μην παρεξηγουμαστε. δεν ειμαι και δασκαλος αλλα το "κανεις" δεν ειναι προσωπικη αποψη.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Δε μας λες και ποια θεωρεις ομορφη να εχουμε κ μια καλυτερη εικονα για τα γουστα σου
ομορφη πολη θεωρω πχ το Παρισι αν και αυτο εχει τα μελανα του σημεια. Δε βρισκω καποια πολη ιδιαιτερη ομορφη, τουλαχιστον απο αυτες που εχω παει, διοτι αυτο που κοιταζω περισσοτερο ειναι η αυρα που βγαζει. Σε μια πολη θα δεις αναγκαστικα και αρκετα ασχημα σημεια, ειδικα αν τη γυρισεις, οποτε αποφευγω χαρακτηρισμους οπως ομορφη/ασχημη και κρινω κυριως την αυρα της. Γ αυτο και χαρακτηρισα την αυρα της Ρωμης αδιαφορη. Δεν τη βρισκω ασχημη, ουτε μετρια, τη βρισκω απλως αδιαφορη σαν αυρα και ολιγον τι βαρετη σαν ατμοσφαιρα. Αλλα αυτο ειναι τελειως δικη μου αποψη. Την ωραιοτερη αυρα απο οσες πολεις εχω παει την εχει η Νεα Υορκη, που και παλι δε θα την πω ομορφη. Αυτο το χαρακτηρισμο τον φυλαω για τοπια, για φυσικη ομορφια και οχι για πολεις. Παρολα αυτα αναγνωριζω οτι εχει απιστευτη αυρα και vibe. Για μενα βεβαια.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες γενικότητες γιατί μας διαβάζουν και άτομα που πιθανόν να μην έχουν πάει ακόμη στη Ρώμη και ένα τέτοιο σχόλιο να δημιουργήσει λανθασμένες εντυπώσεις.
Και αυτό είναι το πρόβλημα με τα φόρουμ. Αντί να ψάξει κάποιος μόνος του, να το ερευνήσει (με ολίγον element of surprise), περιμένει έτοιμη απάντηση, για το που να πάει και τι να δει. Χωρίς καν να ξέρουμε τα γούστα του. Βλέπε πχ Travel War Ρώμη vs Βερολίνο.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
πολύ σωστά.

άλλαξε τρόπο έκφρασης. πες πχ "εγω..." "εμένα..." έτσι εκφραζουμε προσωπική γνωμη. όπως το ειπες ηταν σαν να μιλας για πολλους που δε νομιζω να απεκτησες τετοιο δικαιωμα.


προσωπικη γνωμη ειναι οχι μονο αποδεκτη αλλα και ακρως επιθυμητη. αλιμονο να συμφωνουσαμε σε ολα. εδω ειμαστε για συζητηση και ανταλλαγη ινφο. να εκφραζομαστε και σωστα ομως για να μην παρεξηγουμαστε. δεν ειμαι και δασκαλος αλλα το "κανεις" δεν ειναι προσωπικη αποψη.
Μου κανει εντυπωση πως ενας απλος χαρακτηρισμος σηκωσε τοσα σχολια. Απο κοντα ισως να μη γινοταν κανενα σχολιο, αλλα κλασικα στα φορουμ αν χρησιμοποιησεις ενα χαρακτηρισμο γινεται σαματας. Και ειναι και αστειο, γιατι μιλαμε για πολη, ουτε καν για πολιτικη ή καποιο ευαισθητο θεμα. Οπως και να εχει, το διασκεδαζω ομολογω :)

΄Αποψη είπε.Δεν θα την περάσουμε και από ανάκριση ιεράς εξέτασης..:D
thanks!
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Μου κανει εντυπωση πως ενας απλος χαρακτηρισμος σηκωσε τοσα σχολια. Απο κοντα ισως να μη γινοταν κανενα σχολιο, αλλα κλασικα στα φορουμ αν χρησιμοποιησεις ενα χαρακτηρισμο γινεται σαματας. Και ειναι και αστειο, γιατι μιλαμε για πολη, ουτε καν για πολιτικη ή καποιο ευαισθητο θεμα. Οπως και να εχει, το διασκεδαζω ομολογω :)
Ταξιδιωτικό φόρουμ είμαστε για ταξιδιωτικά θέματα(πχ πόλεις) σφαζόμαστε :D

΄Όχι δηλαδή που δεν έχουμε σφαχτεί και για πολιτική,θρησκεία και αθλητικά....
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Και αυτό είναι το πρόβλημα με τα φόρουμ. Αντί να ψάξει κάποιος μόνος του, να το ερευνήσει (με ολίγον element of surprise), περιμένει έτοιμη απάντηση, για το που να πάει και τι να δει. Χωρίς καν να ξέρουμε τα γούστα του. Βλέπε πχ Travel War Ρώμη vs Βερολίνο.
τα γουστα σου μπορεις ανετα να τα αποσαφηνισεις στο ιδιο το ποστ που ρωτας. Συνηθως τα μελη σε ρωτανε για το γουστο σου, αν εχεις παραλειψει να αναφερεις κρισιμες για σενα πληροφοριες. Ειναι πολυ βοηθητικο να ρωτας, καθαρα για ψυχολογικους λογους. Την οργανωση τη φτιαχνεις παντα εσυ στο τελος, κανεις δε θα το κανει για σενα, ακομη και με τα γκρουπ σχεδον ετσι γινεται. Και να νομιζεις οτι θα παρεις ετοιμη απαντηση, δε θα παρεις, διοτι αλλες συνθηκες θα συναντησει ο καθενας απο μας οταν επισκεφτει μια χωρα. Αρα το element of surprise θα υπαρχει παντα. Ψυχολογικα ομως ειναι πολυ χρησιμο να ρωτας, γιατι και το ταξιδι θελει μια ψυχολογικη προετοιμασια και οταν το συζητας με ατομα που το εχουν κανει νιωθεις και οικειοτητα με το μερος πριν ηδη πας αλλα και μπορει να ακουσεις κατι το οποιο οταν εισαι εκει να το θυμηθεις τελειως τυχαια και να το δοκιμασεις. Μια εμπειρια εστω, μια εκδρομουλα μικρη κλπ. Το καλυτερο ειναι να ακους γνωμες κατ'εμε, απο ολους παιρνεις κατι, ακομη και αν τελικα το προγραμμα σου (οπως συμβαινει παντα) βγει εντελως διαφορετικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom