Έχετε μετανιώσει ποτέ για κάποιο ταξίδι σας;

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι πιθανόν να είναι και περισσότεροι από δεκάδες οι φαν τις εδώ μέσα.Μια και διυλίζεις τον κώνωπα συμφωνείς πως έχει πάρα πολλούς θαυμαστές εδώ η Ρώμη;Και πως το "όλοι την θεωρούν μέτρια πόλη" δεν ισχύει;

Ακόμα και στο μοναδικό war που έχασε η Ρώμη , πήρε 140 ψήφους.
Πάλι δεν κατάλαβες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
τουλάχιστον:
  1. το ελάχιστο, το λιγότερο
Πάλι δεν κατάλαβες.


Όχι δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις.Σχολίασες το μήνυμα μου κάνοντας παράθεση και αναφέροντας μία από τις ερμηνείες του "τουλάχιστον"...

Και σου απάντησα.

Θες να πεις κάτι άλλο; Δεν κατάλαβα τι θέλεις.Εκτός αν έχεις προσωπική εμπάθεια για κάποιο λόγο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις.Σχολίασες το μήνυμα μου κάνοντας παράθεση και αναφέροντας μία από τις ερμηνείες του "τουλάχιστον"...

Και σου απάντησα.

Θες να πεις κάτι άλλο; Δεν κατάλαβα τι θέλεις.
Το μήνυμα σου απαντά σε κάποιον που χαρακτηρίζει τη Ρώμη τουλάχιστον μέτρια, και αντιδράς λες και τη λέει το μέγιστο μέτρια. "Τουλάχιστον μέτρια" περιλαμβάνει και το άριστο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Το μήνυμα σου απαντά σε κάποιον που χαρακτηρίζει τη Ρώμη τουλάχιστον μέτρια, και αντιδράς λες και τη λέει το μέγιστο μέτρια. "Τουλάχιστον μέτρια" περιλαμβάνει και το άριστο.

Ok τώρα καταλαβαινόμαστε.:) Εσύ όμως έκανες παράθεση μόνο το δικό μου μήνυμα μου που έλεγα "τουλαχίστον δεκάδες" για τα ποστ υπερ της Ρώμης εδώ μέσα....Ήταν σαν να αμφισβητείς το "τουλάχιστον δεκάδες" δεν έκανες πολλαπλή παράθεση ,ούτε το διευκρίνησες για να καταλάβει κανείς που αναφέρεσαι.

Αυτό που λες ισχύει για το άτομο που τη χαρακτήρισε μέτρια όντως θα μπορούσε να περιλαμβάνει και το άριστο.Ωστόσο από τα υπόλοιπα που έγραψε π.χ. πως ενθουσιάζονται με τη Ρώμη όσοι δεν έχουν ταξιδέψει κλπ.(το απάντησε εύστοχα ο Γιώργος αυτό που την είπε εξαιρετική),την υποτίμησε αρκετά.Ήταν σαν να εννοούσε "το μέγιστο μέτρια"....Ίσως έπρεπε κι εγώ να είχα κάνει πολλαπλή παράθεση κι άλλα μηνύματα, κι όχι μόνο το "τουλάχιστον μέτρια"για να βγάλουμε άκρη.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Όπως ανέφεραν κι άλλοι, ταξίδια δεν έχω μετανιώσει αλλά μερικές φορές θα άλλαζα τον τρόπο με τον οποίο έγιναν κάποια.

Βασικότερο όλων και ίσως αυτονόητο για το φόρουμ αλλά δεν θα ξαναπήγαινα ποτέ κάπου με γκρουπ. Είχα να το ζήσω απο οταν ήμουν μικρός και πήγαινα με τους γονείς μου οι οποίοι επειδή δεν ήξεραν αγγλικά έκλειναν τέτοιου είδους ταξίδια. Τότε φυσικά δε με πείραζε γιατι π.χ στο Παρίσι το μόνο που ήθελα να δω ήταν η Eurodisney και ο πύργος του Άιφελ.

Φέτος, κέρδισα ένα ταξίδι μέσω ενός πρακτορείου στην Πράγα. Τις δύο πρώτες μέρες ακολουθήσαμε (κακώς) το γκρουπ. Πολύ επιφανειακό πέρασμα απο παντού, κόσμος που (δε θελω να γίνω κακός αλλα θα γίνω :D ) προσωπικά απεχθάνομαι, ένας ξεναγός ο οποίος αν και σε προσωπικές συζητήσεις ήταν πολύ αξιόλογο άτομο οταν απευθυνόταν στο γκρουπ μεταμορφωνόταν σε συνοδό σχολικής εκδρομής με σαχλό χιουμοράκι (γιατι μαλλον εχει δει κι ακούσει πολλα απο όλους αυτούς).

Τελικά, αποκοπήκαμε απο το γκρουπ και αρχίσαμε να απολαμβάνουμε την πολη. Μέχρι τότε κυρίως εκνευρισμός με όλα αυτά που άκουγα τριγύρω μου (ερωτήσεις προς τον ξεναγό του τύπου "έδωσα τόσα ευρώ και μου έδωσαν τόσες κορώνες, ειναι καλά;").
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Με ακριβώς την ίδια λογική ουτε "την λεει κανείς ενδιαφέρουσα" πρέπει να λέγεται γιατι μας διαβάζουν και άτομα που πιθανόν να μην έχουν πάει ακόμη στη Ρώμη και ένα τέτοιο σχόλιο να δημιουργήσει λανθασμένες εντυπώσεις. Δέχομαι ότι σε κάποιους άρεσε και οτι βρήκαν κατι να τους τραβήξει το ενδιαφέρον αλλά αυτή είναι η δική τους άποψη και κατά τη γνώμη μου εκεί πρέπει να βάλουν την τελεία.
Συμφωνω! Με τη λογικη αυτη κανεις δεν πρεπει να λεει τιποτα κακο αλλα ουτε και καλο για κανενα προορισμο. Θα μπορουσα και γω να επιχειρηματολογησω και να πω βρεθηκαν πενηντα ατομα που ειπαν τη Ρωμη αδιαφορη, οχι μονο εδω αλλα και στο δρομο. (by the way, ολοι οι γνωστοι που ξερω, λενε ακριβως το ιδιο με μενα για τη Ρωμη). Οποιος ειναι τοσο ευθικτος με ενα ζητημα σχεδον αστειο, οπως ο χαρακτηρισμος μιας πολης, μαλλον ειναι πολυ ευθικτος γενικως. Κατα τα αλλα το να εριζουμε για το αν μια πολη ειναι ομορφη ή οχι ειναι οσο ανουσιο ειναι να λεμε αν το ψαρι ειναι νοστιμο ή οχι. Ειναι ολα θεμα γουστου
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ειναι ολα θεμα γουστου!
Γι' αυτό και εσύ δεν πρέπει να γενικεύεις, σαν να μιλάς εξ ονόματος όλων μας, όπως έκανες σε προηγούμενα μηνύματά σου. Λογικό δεν είναι να υπάρχουν αντιδράσεις;
). Οποιος ειναι τοσο ευθικτος με ενα ζητημα σχεδον αστειο, οπως ο χαρακτηρισμος μιας πολης, μαλλον ειναι πολυ ευθικτος γενικως. Κατα τα αλλα το να εριζουμε για το αν μια πολη ειναι ομορφη ή οχι ειναι οσο ανουσιο ειναι να λεμε αν το ψαρι ειναι νοστιμο ή οχι.
Άλλωστε και εσύ φαίνεται να αποζητάς την επιβεβαίωση της επιλογής σου, αφού συνεχώς ανακινείς το θέμα. Άρα μήπως είσαι και εσύ εύθικτη; Μήπως τελικά θα ήθελες όλοι για κάποιο λόγο να συμφωνούμε μαζί σου και σε πειράζει που αυτό δεν συμβαίνει;
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Γι' αυτό και εσύ δεν πρέπει να γενικεύεις, σαν να μιλάς εξ ονόματος όλων μας, όπως έκανες σε προηγούμενα μηνύματά σου. Λογικό δεν είναι να υπάρχουν αντιδράσεις;

Άλλωστε και εσύ φαίνεται να αποζητάς την επιβεβαίωση της επιλογής σου, αφού συνεχώς ανακινείς το θέμα. Άρα μήπως είσαι και εσύ εύθικτη; Μήπως τελικά θα ήθελες όλοι για κάποιο λόγο να συμφωνούμε μαζί σου και σε πειράζει που αυτό δεν συμβαίνει;
εγω το ανακινω γιατι μου αρεσει απειρα να πλακωνομαστε. Διασκεδαζω πολυ με τσακωμους που προκυπτουν απο το πουθενα χιχι :) και βεβαια το γεγονος οτι πολλοι ειναι ευθικτοι εδω το κανει ακομα πιο διασκεδαστικο :)
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Προσωπικά έχω μετανιώσει για ταξίδια που δεν έκανα και όχι για αυτά που έκανα!!!

Υπάρχουν όμως μέρη που μου άρεσε που τα είδα αλλά δεν θα ξαναπήγαινα.
Η Κυανή Ακτή για παράδειγμα είναι ένα από αυτά. Δεν βρήκα κανένα μα κανένα ενδιαφέρον στις Κάννες- σαν το Λουτράκι μου φάνηκε- το Σαν Τροπέ και η Νίκαια συμπαθητικά, Μονακό παγερά αδιάφορο. Δεν θα έδινα ξανά χρήμα και χρόνο σε αυτήν την περιοχή. Πέρασα όμως πολύ ωραία όταν πήγα, κυρίως λόγω παρέας και συνθηκών.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γι' αυτό και εσύ δεν πρέπει να γενικεύεις, σαν να μιλάς εξ ονόματος όλων μας, όπως έκανες σε προηγούμενα μηνύματά σου. Λογικό δεν είναι να υπάρχουν αντιδράσεις;
Δε νομίζω ότι έγινε κάτι τέτοιο (έξω από το κεφάλι κάποιων παραπάνω).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ισα ισα τη λεει κ κανεις αδιαφορη. .
νομιζω ολοι συμφωνουμε στο οτι η Ρωμη ειναι τουλαχιστον μετρια.
Γι' αυτό και εσύ δεν πρέπει να γενικεύεις, σαν να μιλάς εξ ονόματος όλων μας, όπως έκανες σε προηγούμενα μηνύματά σου.
Δε νομίζω ότι έγινε κάτι τέτοιο (έξω από το κεφάλι κάποιων παραπάνω).
το κεφαλι το δικο σου τα παει καλα με τα ελληνικα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom