Ίος Ίος κανείς;

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Στις παραλίες υπάρχει είσοδος; στις γνωστές πχ μυλοποτα μαγγαναρι οι τιμές από ομπρέλες; υπάρχει περίπτωση να πρέπει να πάρεις απλά κάτι απο την καφετερια/μπαρ για να κάτσεις;
Δεν υπάρχει είσοδος μην σε ανησυχεί αλλά τις ξαπλώστρες αν θυμάμαι καλά τις πληρώνεις.

τέλος με τη βραδινή έξοδο... Δεκ είμαστε πολύ των κκλαμπ.. Πιο πολύ ένα ποτό σε κανένα μπαράκι.. Γενικά από αυτά τι τιμές παίζουν κ αν έχετε κανένα να προτείνετε..
Τα μπαράκια στη χώρα είναι πάρα πολλά αλλά γεμάτα με ξένους τουρίστες και τις κακές συνέπειες τους. Προσοχή στα ποτά είναι πολύ φτηνά (π.χ. 5 ευρώ το κοκτέιλ) αλλά πολύ χαμηλής ποιότητας βαράνε πολύ, προτείνω κλειστά μπουκάλια μπύρας και με τίποτα σφηνάκια με ΤΙΠΟΤΑ. Υπάρχουν όμως μαγαζιά με ηρεμία πολύ ωραία ένα από αυτά είναι το κλικ στη Χώρα με τρομερά κοκτέιλ αλλά 10€....

επεισης έχω δει για ένα μαγαζάκι το κατώγι κ ένα άλλο μπεργκεραδικο.. Είναι νορμάλ οι τιμές ή να μην το επιχειρήσουμε καν;
Τα καλά μαγαζιά στην Ίο είναι ακριβά στο φαγητό, αλλά μπορείτε να επιχειρήσετε να πάτε μόνο σε ένα μία βραδιά, το Κατώγι είναι η πιο φτηνή επιλογή....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σίγουρα η Ιος είναι ένα από τα πιο φτηνά Κυκλαδονήσια, σε όλα του.
Όπως ήδη αναφέρθηκε, αλλά έχω πει κι εγώ πολλές φορές, προσοχή στα ποτά...
Καλύτερα μπυρίτσες.
Τα λεωφορεία έχουν συχνότατα δρομολόγια, και στη παραλία του Μυλοπότα που είναι δίπλα στη χώρα, δεν υπάρχει χρέωση για ξαπλώστρες, μόνο ο καφές!
Σίγουρα μπορεί να τη βγάλει κάποιος πολύ οικονομικά!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Τα λεωφορεία έχουν συχνότατα δρομολόγια, και στη παραλία του Μυλοπότα που είναι δίπλα στη χώρα, δεν υπάρχει χρέωση για ξαπλώστρες, μόνο ο καφές!
Πέρυσι ήταν με χρέωση.
Επίσης για το Κατώγι απαιτείται κράτηση τραπεζιού απο πριν.
 

Michael Cont

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γεια σας κι από μένα!
Θα επισκεφτώ φέτος την Ιο με τ αγόρι μου κ ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Αρχικά επειδή πάμε με χαμηλό budget θέλουμε να μαστε προετοιμασμένοι λίγο για τις τιμές εκεί.
πχ είδα πιο πριν τα εισιτήρια 1.40 οπου πας. Δεν ισχύουν φοιτητικές τιμές να φανταστώ..;
Στις παραλίες υπάρχει είσοδος; στις γνωστές πχ μυλοποτα μαγγαναρι οι τιμές από ομπρέλες; υπάρχει περίπτωση να πρέπει να πάρεις απλά κάτι απο την καφετερια/μπαρ για να κάτσεις;
τέλος με τη βραδινή έξοδο... Δεκ είμαστε πολύ των κκλαμπ.. Πιο πολύ ένα ποτό σε κανένα μπαράκι.. Γενικά από αυτά τι τιμές παίζουν κ αν έχετε κανένα να προτείνετε..
επεισης έχω δει για ένα μαγαζάκι το κατώγι κ ένα άλλο μπεργκεραδικο.. Είναι νορμάλ οι τιμές ή να μην το επιχειρήσουμε καν;
σορυ για το μεγάλο ποστ και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Γεία σου Ελένη ! Μόλις γύρισα από Ιο με πολύ καλές εντυπώσεις.
Λοιπόν ας τα πάρουμε με τη σειρά.
Αρχικά, παρά το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή η Ιος είναι ένα από τα πιο δημοφιλή νησιά για διακοπές μπορεί εύκολα να συνδιαστει με low-budget.
Οι τιμές κυμαίνονται σε γενικές γραμμές στην τάξη του 2,5 με 3 στους φούρνους (τυρόπιτες κτλ) , 4 ευρώ οι καφέδες σε μαγαζία και παραλίες και στη χώρα 2,30 το σουβλάκι .Το φαγήτο σε κανονικά ρεστοραν (μερίδα ) γύρω στα 11 με 13 ευρώ. Τα κοκτέιλ το βραδυ 7' με 8 ευρώ.
Στις παραλίες (κυρίως Μυλοπότας επειδη εκεί είναι η μεγαλύτερη) δεν υπάρχει είσοδος και τα πραγματα ειναι πολύ χαλαρά. Μπορείς να μην πάρεις ξαπλώστρες αφού υπάρχουν αρκετά κενά όπου μπορείς να απλώσεις την πετσέτα,ψάθα σου. Υπαρχουν βέβαια και άλλες επιλογες ,όπως το Free στον Μυλοπότα. Εκεί έχουν κρεβάτια με δερμάτινα στρώματα στην παραλία με τιμές που ξεκινούν από 20 ευρώ αλλά πραγματικά αξίζει(εμείς εκεί τη βγάζαμε).
Αν δεν είστε πολύ των κλάμ η βραδυνή ζωή ίσως σας απογοητεύσει . Οι δρόμοι στη Χώρα ειναι γεμάτοι νέους ξενους που τρελεένονται για κλάμπινγκ.Ωστόσο μπορείς να βρεις λιγα μικρά μαγαζιά χαλαρά για ποτό. Σου συστήνω το Ammos που είναι στα ψηλα στης Χώρας . Εχει πολύ ωραία κοκτέιλ.(7με 9 ευρώ)
Τώρα όσο αναφορά τις μετακινήσεις : έχει να κάνει κατά βάση με το που μένεις . Ολα είναι κοντά και αν είσαι λίγο του περπατήματος θα καταφέρεις να εξοικονομήσεις χρήματα. Τα δρομολόγια Λιμάνι Χώρα Μυλοπότας ειναι πολύ συχνά και κοστίζουν 1,8 ευρώ (είναι λίγο απάτη γιατί ειναί διαδρομή λιγότερη από 8 λεπτά) .Τα εισιτήρια τα κόβεις μέσα. Τώρα εγώ σου συστήνω να παίρνει λεωφορείο από Μυλοπότα προς Χώρα που είναι ανηφορα και έχει ζέστη και να κατεβαίνεις από Χώρα προ Μυλοπότα με τα πόδια που ειναι πολύ εύκολο. Οι αποστάσεις ειναι πάντως μικρές Μυλοπότας προς Χώρα ανέβασμα είναι γύρω στα 35 λεπτά αλλά είναι κουραστικό κια Χώρα προς Μυλοπότα γυρω στα 20 λεπτα πολύ άνετο περπάτημα. Στο λιμανι θα χρειαστει να πας μια φορά όταν έρχεσαι και όταν φεύγεις .
Για μαγγανάρι το ΚΤΕΛ εχει 3 δρομολόγια απο τις 11 εως τη1 και κοστίζει 7,5 ευρώ νομίζω με επιστροφη.
Μη ξεχάσετε να πάτε στο Πάθος κατα τις 6.30 για να δείτε το ηλιοβασίλεμα. Μοναδική εμεπειρία(βέβαια ειναι ακρινό , πρεπει να πιεςις αναγκαστικα κοκτέιλ που κάνει 10 ευρώ και ειναι όμως σαν αντιβίωση).Θα ενυπωσιαστείτε απο το χώρο και την Πισίνα.
Εύχομαι να περάσετε τέλεια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας κι από μένα!
Θα επισκεφτώ φέτος την Ιο με τ αγόρι μου κ ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Αρχικά επειδή πάμε με χαμηλό budget θέλουμε να μαστε προετοιμασμένοι λίγο για τις τιμές εκεί.
πχ είδα πιο πριν τα εισιτήρια 1.40 οπου πας. Δεν ισχύουν φοιτητικές τιμές να φανταστώ..;
Στις παραλίες υπάρχει είσοδος; στις γνωστές πχ μυλοποτα μαγγαναρι οι τιμές από ομπρέλες; υπάρχει περίπτωση να πρέπει να πάρεις απλά κάτι απο την καφετερια/μπαρ για να κάτσεις;
τέλος με τη βραδινή έξοδο... Δεκ είμαστε πολύ των κκλαμπ.. Πιο πολύ ένα ποτό σε κανένα μπαράκι.. Γενικά απhttp://www.bostanistas.gr/?i=bostanistas.el.article&id=2948ό αυτά τι τιμές παίζουν κ αν έχετε κανένα να προτείνετε..
επεισης έχω δει για ένα μαγαζάκι το κατώγι κ ένα άλλο μπεργκεραδικο.. Είναι νορμάλ οι τιμές ή να μην το επιχειρήσουμε καν;
σορυ για το μεγάλο ποστ και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Να σου πω και εγώ, από περσινή επίσκεψη, τέλη Αυγούστου:

Πολύς κόσμος. Και χαλαρός και εξαγριωμένος και οικογένειες και ζευγαράκια. Ωραίες παραλίες, ιδιαίτερο χρώμα, ωραία Χώρα - αν ξεφύγει κανείς από τον χαμό, όμως άκρως τουριστικό νησί.

Οι ξαπλώστρες-ομπρέλες είναι όλες με χρέωση στον Μυλοπότα (και καταλαμβάνουν, δυστυχώς το μεγαλύτερο μέρος του) και νομίζω και στο Μαγγανάρι. Εμείς παρόλο που είχαμε σκηνή παραλίας, αναγκαστήκαμε να τις χρησιμοποιήσουμε τις μισές μέρες στον Μυλοπότα, λόγω αέρα. Φθηνές βρήκαμε στο Karma, που μας άρεσε και ο χώρος του για καφέ (τιμές ψιλοτσιμπημένες, ΒΠ Αθήνας).

Αν και η Χώρα είναι τίγκα στα μπαρς, σχεδόν δεν βρήκαμε κάποιο να μας αρέσει. Βασική προϋπόθεση στο αν θα κάτσουμε κάπου είναι η απουσία κράχτη. Και η συντριπτική πλειοψηφία έχει. Δοκίμασε το "Βάλσαμο" που είναι πολύ ήσυχο και ρομαντικό. Θα τολμούσα να πω πολύυυ ήσυχο. Τιμές ποτών 6 - 7 ευρώ, δεν πάθαμε τίποτα. Επίσης, λέει το καφενείο Ηνιος σε μια πλατεία πιο κάτω.
Για φαγητό: Στιγάδι, νορμάλ τιμές, όχι κάτι το ιδιαίτερο, όχι κακό.
Πιθάρι (στην πλατεία με το καφενείο): δεν σε ξεπαραδιάζει, γενναίες μερίδες, με κάποια καλά πιάτα. Προσοχή στα πιάτα ημέρας, μπορεί να βαράνε σε τιμές.
Δράκος (στον Μυλοπότα): στο τέρμα της παραλίας, τρως πάνω από τη θάλασσα, ψαρικά κυρίως. Πολύ ωραίες γεύσεις. Χρειάζεται όμως μια προσεκτική παραγγελία για να σου έρθει νορμάλ λογαριασμός.
Και ερχόμαστε σε έναν από τους λόγους που θα αναπολώ την Ίο, στο Κατώγι: Καταρχήν δεν είναι φθηνό. Μικρές μερίδες, κράτηση οπωσδήποτε, γκουρμέ και η χαρά της Ψυχούλη στη διακόσμηση. Όμως αξίζει πραγματικά. Χωρίς να θέλω να γίνω δογματική, φάτε δυο μέρες σουβλάκια και πάτε :p
Σε όλα τα παραπάνω μας εξυπηρέτησαν πολύ άνετοι άνθρωποι. Κανένα παράπονο.

Στον Μυλοπότα μπορείτε να κατεβαίνετε (και να ανεβαίνετε, ανάλογα με τις αντοχές σας) με τα πόδια από τη Χώρα. Έχει και ένα μονοπάτι που κόβεις δρόμο και σε βγάζει στο Ios Palace. Όπως λέει όλος ο κόσμος η συγκοινωνία με τα λεωφορεία είναι πολύ συχνή. Εμείς τα χρησιμοποιήσαμε μόνο για Μαγγανάρι.
Επίσης αξίζει να πάρετε το πλακόστρωτο μονοπάτι, αν χρειαστεί να κατεβείτε
στο λιμάνι.
Να περπατήσετε τη Χώρα, όσο περισσότερο μπορείτε και να ανεβείτε ψηλά στον λόφο με τα εκκλησάκια το ηλιοβασίλεμα.
Πριν πάρουμε το πλοίο του γυρισμού :)twisted:) προμηθευτήκαμε τυριά από το πρατήριο του βραβευμένου τυροκομείου Ίου, δίπλα στο λιμάνι: ξινοτύρι, σκοτύρι και γραβιέρα. Εξαιρετικά.

View media item 22478
 

nickos_m

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα -αφού μόλις εγγράφηκα- .
Θα ήθελα να με συμβουλεύσετε για κάποιες σκέψεις μου.
Φέτος δίνω πανελλήνιες (όλα πάνε καλά δόξα τω Θεώ) και σε λιγότερο από δύο μήνες δίνω.Σκέφτομαι το ερχόμενο καλοκαίρι ,το οποίο σαν τελειόφοιτος και εγώ αδημονώ να έρθει, να πάω διακοπές μαζί με τον κολλητό μου.Βασικά κατά πάσα πιθανότητα θα πάμε.Επομένως θα διορθώσω την αρχική μου έκφραση.Σκέφτομαι ,λοιπόν, που να πάω διακοπές.
Ύστερα από ατέρμονες συζητήσεις με μεγαλύτερους (25άρηδες) αποφασίσαμε με τον κολλητό μου να πάμε στην Ίο.Είναι αυτό που αναζητούμε στην ηλικία μας.Μπάνια και διασκέδαση μέχρι πρωίας.Είναι ένας τρόπος εκτόνωσης μετά από τους φετινούς κόπους.
Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν συμφωνείτε με την απόφασή μας.
Αν ναι, πότε πιστεύετε θα έπρεπε να κλείσουμε ξενοδοχείο για να πετύχουμε και "καλές τιμές";(σίγουρα πάντως αφού τελειώσουμε)

Υ.Γ.(1)-Πόσο χρονικό διάστημα θα ήταν το ιδανικότερο να πάμε;
Υ.Γ.(2)-Θα έχω κλείσει τα δεκαοχτώ τον άλλο μήνα οπότε δεν υπάρχει θέμα κράτησης εισιτηρίων-ξενοδοχείων.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, Νίκο!
Πρώτα απ' όλα καλή επιτυχία στις εξετάσεις και στη ζωή μετά ;)
Τώρα, εννοείς ποια περίοδο είναι καλύτερα να πάτε; Λογικά η σεζόν είναι φουλ από μέσα Ιουλίου και για ένα μήνα, που σημαίνει πιο πολύς κόσμος, πιο ακριβές τιμές ίσως κτλ. Αλλά, 18 είστε, αν δεν πάτε τώρα στο χαμό, πότε θα πάτε;; (Θυμάμαι τον εαυτό μου στη Σκιάθο με ένα φίλο πριν 13 χρόνια, τέλος Ιουλίου να μη βρίσκουμε δωμάτιο επί δύο μέρες εκεί.. :haha: ). Οπότε, κρίνετε και αποφασίζετε. Εγώ θα πρότεινα 4-5 μέρες εκείνη την περίοδο, να ξεφύγετε. Όσο πιο νωρίς κλείσετε διαμονή (μάθε και για ενοικιαζόμενα δωμάτια από άλλα sites εκτός booking, όπως αυτό: http://www.e-kyklades.gr/travel/tourism/ios_accommodation?lang=el ) τόσο υπάρχουν πιθανότητες να πετύχετε καλές τιμές.
Άλλη λύση, backpacks, σκηνή 2-3 ατόμων και τη βγάζετε και φθηνότερα, αν δε θέλετε ξενοδοχεία.
Ό,τι κι αν αποφασίσετε, θα περάσετε αξέχαστα :rolleyes:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
3-4 ημέρες είναι μια χαρά για Ίο. Όχι παραπάνω.
Σαν προορισμός είναι πιστεύω το ιδανικό για αυτό που θέλετε.
Τώρα για τιμές. Αν δεν σας ενδιαφέρουν οι πολλές πολλές ανέσεις, μπορείτε να τσεκάρετε στο κάμπινγκ του Far Out που γίνεται και ο σχετικός χαμός. Εκεί οι τιμές είναι σαφώς μικρότερες από ότι πχ στο λιμάνι που είχα μείνει εγώ. Καλό θα ήταν να αρχίσετε να τσεκάρετε από τώρα, γιατί γενικά εκεί υπάρχει ζήτηση.

Επίσης φρέσκαρε τα ιταλικά σου. Ίσως σου χρειαστεί αν πιάσεις...πολιτιστικές συζητήσεις με τίποτα Ιταλίδες...

Και διάβασμα! (εκτός από ιταλικά)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες @nickos_m
Καλή δύναμη για τις εξετάσεις αρχικά, οι Κυκλάδες έπονται.
Συμφωνώ και επαυξάνω όσον αφορά την επιλογή σου.
Με όχι ιδιαίτερο ψάξιμο θα πετύχεις καλή τιμή για διαμονή, σε ένα πολύ οικονομικό νησί γενικότερα. Προτείνω τη χώρα της Ιου, προκειμένου να μη σας φάνε τα πήγαινε-έλα το βράδυ (πολύ σημαντικός παράγοντας).
Επίσης το νησί διαθέτει πολύ καλή συγκοινωνία, ώστε να κάνετε και τις βόλτες σας.
Σημαντικό οτι ξεκινάς μικρός!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Α ρε Νίκο, μου θύμισες τα δικά μου.Έκανα ακριβώς το ίδιο στα δεκαοκτώ μου με ένα φίλο.Εμείς δεν πήγαμε στην Ίο για να σου γράψω για το νησί αλλά Σκιάθο και Σκόπελο, έτσι θα γράψω γενικά και αν θέλεις τα διαβάζεις.
Είχαμε κλείσει μόνο τα εισιτήρια του πλοίου και καλά κάναμε γιατί πήγαμε για 4-5 ημέρες και επειδή οι...πολιτιστικές συζητήσεις με κάτι Αγγλίδες ήταν άκρως ενδιαφέρουσες , μείναμε τελικά 10!! Δεν ξέρω για την Ίο αλλά εκεί Ιούλιο μήνα, είχαμε βρει- θυμάμαι μας τραβούσαν από το χέρι στο λιμάνι-πολλά ενοικιαζόμενα δωμάτια, όχι ξενοδοχείο ρε παιδιά στα 18. Κάναμε πολλά μπάνια, πάντα απόγευμα αφού μεσημέρι ξυπνούσαμε, φουλ διασκέδαση αλλά ποτό λίγο, προτείνω χύμα στο κύμα αλλά τα μάτια σας 14.
Τέλος, όχι σκουπίδια και πλαστικά (και λάτεξ;)) στις ακτές.
Α! πάρτε και κανένα πουλοβεράκι...όπως θα κατάλαβες έχω περάσει τα 40 πλέον!!:(
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Στα χνάρια του συνονόματου είχα βαδίσει στο παρελθόν και εγώ μετά το λύκειο...

Ισχύουν όσα είπαν οι προαναφερθέντες. Από τα μέσα Ιουλίου και μετά , ξενοδοχείο στη χώρα και οχι στο λιμάνι (που είχα κλείσει και με εφαγαν τα πάνω κατω) , για πιο οικονομικά και χαμο camping στο far out , πολλές μπύρες στα αμέτρητα ροκάδικα της χώρας και όντως ξεσκόνισμα στις ξένες γλώσσες...Τότε πετύχαμε πολύ Ισραήλ (σε υπερθετικό βαθμό θα έλεγα) ,Ιταλία και Ιρλανδία...
Για τις μετακινήσεις η τοπική συγκοινωνία είναι οτι πρέπει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom