Ίος Ίος κανείς;

nickos_m

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις άμεσες και θερμές απαντήσεις σας.Μπορώ να κάθομαι για ώρες και να ακούω ιστορίες "παλαιοτέρων".
Όσον αφορά το θέμα με βοηθήσατε πολύ.Αφενός γιατί επιβεβαιώθηκε η Ίος ως επιλογή, αφετέρου διότι με κατατοπίσατε στη διαμονή και εφεξής για την διάθεση και την ανυπομονησία που με εφοδιάσατε.
Εύχομαι να 'στε καλά και να περνάτε όσο πιο όμορφα μπορείτε.
Ανανεώνουμε το ραντεβού μας αρχές Αυγούστου για να σας εξιστορήσω... τις εμπειρίες μου!
 

Pavlos13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά.. Είμαστε 6 άτομα παρέα 18 χρονών (ναι πανελλήνιες ).. Οι 2 είμαστε ζευγάρια με κοπελες και θέλουμε να πάμε Ιο...το έχω ψάξει αρκετά το μέρος.αυτο που θα ήθελα να μάθω είναι πως είναι οι τιμές στην Ιο(πιτογυρα,φαγητό σε ταβερνα ποτά).και επίσης επειδή πρέπει να κλείσουμε ξενοδοχείο γιατί δεν θα βρούμε ούτε παγκάκι πιο μετά..αν ξέρετε ποιο από τα Ολγα, Poseidon, Hommers Inn, Aegeon και Fanari art που έχουμε ξεχωρίσει και είναι διαθέσιμα. Ποιο είναι καλύτερο... Ευχαριστώ!✌
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδιά.. Είμαστε 6 άτομα παρέα 18 χρονών (ναι πανελλήνιες ).. Οι 2 είμαστε ζευγάρια με κοπελες και θέλουμε να πάμε Ιο...το έχω ψάξει αρκετά το μέρος.αυτο που θα ήθελα να μάθω είναι πως είναι οι τιμές στην Ιο(πιτογυρα,φαγητό σε ταβερνα ποτά).και επίσης επειδή πρέπει να κλείσουμε ξενοδοχείο γιατί δεν θα βρούμε ούτε παγκάκι πιο μετά..αν ξέρετε ποιο από τα Ολγα, Poseidon, Hommers Inn, Aegeon και Fanari art που έχουμε ξεχωρίσει και είναι διαθέσιμα. Ποιο είναι καλύτερο... Ευχαριστώ!✌
Αρχικά καλή τύχη με το μπελά που λέγεται πανελλήνιες.
Ιδανική ηλικία - Ιδανική επιλογή!
Οι τιμές στην Ίο είναι οι φθηνότερες που έχω βρεί σε κυκλαδονήσι μακράν του δευτέρου. Ακόμα και στο διάσημο Far out, η μπύρα 3€ (ταβερνίσια 500ml παρακαλώ). Φαγητό πολύ νορμαλ πλαίσια. Προσοχή στα ποτά. Μεγάλη προσοχή στα φυτίλια με στουπί που σερβίρουν ορισμένα μαγαζιά. Αν και αυτό θα το διάβασες ήδη.
Σε ξενοδοχεία δε μπορώ να σε κατατοπίσω, είχα μείνει σε ενοικιαζόμενα δωμάτια.
Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι διαμονή στη χώρα. Πολύ βασικό.
 

nickos_m

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σας.
Οι πανελλήνιες τελείωσαν και όλα πήγαν δόξα τω Θεώ αρκετά καλά.
Επόμενο μέλημά μου ,όπως θα φαντάζεστε, είναι η κράτηση δωματίων στο νησί.Δυστυχώς επειδή δεν ευκαιρώ να κλείσω μέσω booking (λόγω πιστωτικής κάρτας), έκλεισα τηλεφωνικώς.
Μίλησα με το ξενοδοχείο Galaxy Hotel και συμφωνήσαμε μια προπληρωμή στα 150€.
Μου είπαν βέβαια ότι έχω το δικαίωμα να τους ενημερώσω μες στον Ιούνη για το αν πάω ή όχι και θα μου στείλουν τα λεφτά μου πίσω.
Επομένως, εδώ έφτασε ο ενδοιασμός που έχω.Αν συμβεί κάτι απρόοπτο και το ακυρώσω εντός χρονικής περιόδου , τότε σίγουρα θα μου επιστραφούν τα λεφτά μου πίσω;
Θα ήθελα να μου απαντήσετε το δυνατόν γρηγορότερο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας.
Οι πανελλήνιες τελείωσαν και όλα πήγαν δόξα τω Θεώ αρκετά καλά.
Επόμενο μέλημά μου ,όπως θα φαντάζεστε, είναι η κράτηση δωματίων στο νησί.Δυστυχώς επειδή δεν ευκαιρώ να κλείσω μέσω booking (λόγω πιστωτικής κάρτας), έκλεισα τηλεφωνικώς.
Μίλησα με το ξενοδοχείο Galaxy Hotel και συμφωνήσαμε μια προπληρωμή στα 150€.
Μου είπαν βέβαια ότι έχω το δικαίωμα να τους ενημερώσω μες στον Ιούνη για το αν πάω ή όχι και θα μου στείλουν τα λεφτά μου πίσω.
Επομένως, εδώ έφτασε ο ενδοιασμός που έχω.Αν συμβεί κάτι απρόοπτο και το ακυρώσω εντός χρονικής περιόδου , τότε σίγουρα θα μου επιστραφούν τα λεφτά μου πίσω;
Θα ήθελα να μου απαντήσετε το δυνατόν γρηγορότερο.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα.
Το booking δε χρειάζεται πιστωτική κάρτα.
Και μια απλή χρεωστική αρκεί. Κλείνεις έτσι, με δωρεάν ακύρωση μέχρι την ημερομηνία που θα σου βγάλει για να σαι σίγουρος.
Τα στοιχεία της κάρτας σου τα ζητούν για ασφάλεια.
Αν δε θέλεις λοιπόν να μπλέξεις με μετρητά, και για να μην άγχεσαι, χειρίσου το έτσι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ισως τωρα να εχετε ηδη παει παιδια στο νησι αλλα τεσπα θα τα γραψω για τους επομενους.Σας γραφω απο Ιο αυτη τη στιγμη.Καταρχας δεν νομιζω οτι ειναι καλο να πατε ζευγαρωμενοι χαχαχα κυκλοφορουν κατι πολυ ωραιες αγγλιδες εδω.Τιμες: πιτογυρο 2.5 κ 3 στη Χωρα.Ταβερνες ειναι τσιμπημενες λογω της αυξησης ΦΠΑ χωριατικη 7 ευρω, μαγειρευτα 8-10 ευρω, κρεατικα 8-15 ευρω , κατι γαριδες μυδοπιλαφα κλπ 15-20 ευρω.Να πατε οπωσδηποτε στο lounge cafe Pathos στην παραλια Κουμπαρα.Θα σας πεσουν τα σαγονια με το μερος.Επισης στο τερμα του Μυλοποτα ο πολυχωρος far out ειναι μια φαση σαν τα μπαρ της Μυκονου που γινονται οι χοροι κ διαφορα happenings με guest djs.Εχει βεβαια πολλους αγγλους κ αυστραλους.Παραλιες ειναι ολες εξαιρετικες με αμμο χρυση κ γαλαζοπρασινα νερα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επισης διαβαζα σε παλιοτερα ποστ οτι ειναι βρωμικο νησι.Απο που κι ως πιυ;Μια βδομαδα γυριζω την Ιο κ ειναι πεντακαθαρη.Εχει πολλους καδους κ με επιπροσθετο τασακι μαλιστα για να μην πετας τα τσιγαρα κατω.Σε οσες παραλιες πηγα δεν ειδα ενα σκουπιδι.Τωρα αν στη Χωρα πεντε το πρωι μετα τα κλαμπαρισματα ρυπαινουν δεν ξερω να πω.Παντως τη μερα ειναι καθαρα.Η Χωρα ειναι γραφικη κ εχει αυτο το στυλ που μου αρεσει φιδογυριστα στενα δρομακια με κολλημενα σπιτια που ανεβαινουν αμφιθεατρικα πανω στο λοφο.Στην κορυφη του τα τρια εκκλησακια ειναι το highlight της εικονας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προτεινω την ταβερνα The Mills στη Xωρα πανω στους ανεμομυλους.Πολυ ευγενικοι ποικιλια στα φαγητα κ μαλιστα εχει καποιες μεριδες τεραστιες με δεκα ευρω συν μπυρα η κρασι.Αυτες οι μεριδες εχουν το κρεατικο συν τζατζικι συν σαλατα συν ρυζι συν πατατες.Με δεκα ευρω σκας.Και γλυκο κερνανε στο τελος.Εξαιρετικο μαγαζι με τιμες λογικες.
 

Thanagor

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα.. Θελω να επισκεφτω την Ιο φετος αλλα δυστηχως λογο δουλειας η αδεια μου ξεκινα 22 Αυγουστου με 31...Υπαρχει καποιος που έχει πάει Αυγουστο να με πει εαν αξιζει οσον αφορα τα παρτυ και τη φασαρια..Το μόνο κριτήριο για τον φετινό προορισμο είναι Παρτυ εως τα ξημερωματα και απειρο κόσμο. Τελη αυγουστου δυστηχως ειναι πολυ αργα αλλα δε γνωριζω τι παιζει σε νησια οπως η Ιος...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@Thanagor Μια χαρά επιλογή είναι, ακόμα και τέλη Αυγούστου. Οταν μιλάμε για Ιο, τα παρτυ είναι το μόνο σίγουρο.
Ίσως με λιγότερο τουρισμό απο Ελλάδα, αλλά αυτό δε λέει κατι!
Εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις και για Πάρο.
 

Thanagor

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
@psilos3 Ευχαριστω για την απάντηση..Δε με απασχολει η προελευση των τουριστων αρακει να γινεται πανικος χαχα...Οσο για την Παρο τι σχεση εχει με την Ιο? Αμέσως επομενη επιλογη θα ηταν Ζακυνθο...Αλλα στο θεμα μας τωρα...Αν οντως γινεται χαμος τελη αυγουστου Ιο να κοιταξω να ψαξω αν ειναι φθηνη διαμονη για τοτε...Απλα λογο του οτι δε γνωριζω τι παιζει εκεινη την εποχη στην Ιο δε θα ηθελα να παω ετοιμος για παρτυ και να ειναι 200 ατομα στη χωρα..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παντως που πηγα πρωτη εβδομαδα Ιουλιου ειχε πολλους Αγγλους , Ιταλους κ Αυστραλους καθως κ Ελληνες φοιτητες που τελειωσαν τις εξετασεις.Γινοταν πανικος στα μπαρ τα οποια ειναι πολλα.Scorpion το καλυτερο κλαμπ του νησιου.Far out beach club στον Μυλοποτα για απογευματινα παρτυ στυλ Μυκονου κ κοσμο να χορευει πανω στις μπαρες.Voodoo για ελληνικα μονο κ στυλ διασκεδασης οπως ξερουμε οι ελληνες.Γιατι στα αλλα Balu, Flames, Slammer, Circus, Barmacy, Alt Bar κλπ ηταν λιγο χαζομαρε φαση με μεθυσμενους αγγλους να ραπιζουν τα οπισθια των αγγλιδων κ.αυτες στο τσακιρ κεφι να πετανε κ κανενα μπλουζακι κ μετα να κρυβονται τυπου Oops I did it again.Πιστευω τελη Αυγουστου θα εχει ξενους αλλα ισως οχι τοσους φοιτητες.Αν μπορω να συκρινω Παρο κ Ιο στη διασκεδαση θα ελεγα οτι η πρωτη εχει πιο κυριλε ελληνικες οπως ξερουμε καταστασεις ενω η δευτερη ειναι πιο trash φαση.Επισης μην ανησυχεις για τις τιμες απο 20 Αυγ. πεφτουν ακομα κ στα 35 ευρω με πισινα γιατι ειχα ρωτησει την ξενοδοχα μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.284
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom