Ίος Ίος κανείς;

Maliapapps

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας είμαι τρίτη λυκείου και έχω κανονίσει διακοπες στην Ίο έχω κλείσει ξενοδοχείο στον Μυλοποτα αλλά ανησυχω για τα κλαμπ πως θα γυρνάμε το βράδυ το ταξί είναι ακριβό ή δεν είναι δύσκολη η διαδρομή με τα πόδια? Επίσης έχετε τίποτα να μας προτείνετε για φαγητό και για κλαμπ σε λογικές τιμές ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μυλοποτα αλλά ανησυχω για τα κλαμπ πως θα γυρνάμε το βράδυ το ταξί είναι ακριβό ή δεν είναι δύσκολη η διαδρομή με τα πόδια?
Καλώς ήρθες!
Το ζόρι είναι να πας μιας και πρόκειται για μεγάλη ανηφόρα, η επιστροφή όμως αν δε θέλετε να πληρώσετε ταξί γίνεται και με τα πόδια, είναι λίγη ώρα δρόμος σε κατηφόρα, μιλάμε για 2 χιλιόμετρα απόσταση, αστεία πράγματα. Όλα τα υπόλοιπα στη Χώρα και όχι μόνο και σε καλές τιμές.
Διάβασε το νήμα προς τα πίσω και θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα. ;)
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ο Μυλοποτας δεν ειναι πολυ μεγαλη αποσταση απο Χωρα οι αποστασεις ειναι πολυ μικρες και τα κτελ ειναι σε φαση γεμιζει το ενα ,φευγει το αλλο κατευθειαν για Χωρα και αντιστραφα.
Χωρα εχει ζωη μονο το βραδυ ,την μερα ειναι ολα κλειστα και ολοι κοιμουνται το τζερτζελο ολο συγκεντρωνεται στην κεντρικη παραλια του Μυλοποτα την μερα και για απογευματινο παρτυ ξεσαλωμα στο far out επισης στο Μυλοποτα που ειναι και το καμπινγκ.Οποτε μια χαρα διαμονη εχετε.Ενα κτελακι για χωρα το βραδυ και μετα επιστροφη με κανα ταξακι ή ποδαρατο κατηφορικα θα ειναι στο γυρνα.Πατε για χαμο να περιμενεις για την φαση που ειστε τελεια θα παερασετε και μενα πρωτες διακοπες εκει ητανε
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα σας! Είμαι κι εγώ σε φάση αναζήτησης για Ιο για δυο γυναίκες με ένα τετραχρονο παιδί! Έχω βρει κατάλυμα στον Μυλοποτα, μεταφορικό δεν θα υπάρχει και θελουμε να επισκεπτόμαστε κάθε πρωί και διαφορετική παραλία. Απ ότι μπήκα και είδα στα ΚΤΕΛ κάποια δρομολόγια ξεκινάνε μεσημέρι, υπάρχει άλλος τρόπος να φτάσουμε σε παραλιες πχ οργανωμένες βαρκούλες; Πέρα από παραλίες τι μπορούμε να κάνουμε και να δούμε; Να επισημάνω ότι δεν είμαστε της νυχτερινής διασκέδασης…για ένα φαγητό ήρεμο θα θελουμε να βγαίνουμε και μετά επιστροφή στο ξενοδοχείο.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Έκανα το απονενοημένο και πήγα διακοπές με παιδί φέτος στην Ίο. Αποδείχθηκε εξαιρετική επιλογή:
Ταχύτατη μετακίνηση με το ταχύπλοο από Πειραιά σε 3.45 ώρες, καταπληκτικές παραλίες που ήταν άδειες το πρωί που πηγαίναμε επειδή κοιμόντουσαν ακόμη τα ξενυχτισμένα, γρήγορη πρόσβαση με λεωφορείο κάθε 10 λεπτά σε όλο το νησί, καλό και καινούργιο Κέντρο Υγείας με παιδίατρο απίκο που τσεκαρίστηκε λόγω μικρού θέματος υγείας. Το βράδυ παιχνίδι στην πλατεία ως αργά, καθώς κι άλλοι έχουν την ίδια ιδέα να φέρουν παιδιά και στις 11-11.30 που άνοιγαν τα μπαράκια είχαμε ήδη μαζευτεί στο δωμάτιο.
Φοβερό value for money επιπλέον: Δωμάτιο στις παρυφές της χώρας με θέα όλο το Γυαλό σε τιμή όνειρο, δωρεάν επιστροφή με το ταχύπλοο από Πειραιά, δωρεάν μετακίνηση για τα παιδιά με το λεωφορείο και παιδική τιμή στις εκδρομές με το καραβάκι για Σίκινο και Μαγγανάρι, νορμάλ τιμές για μαγειρευτό φαγητό στο Nest στη Χώρα και την Αφροδίτη για ψαράκι στο λιμάνι καθώς και ψώνια από σούπερ μάρκετ αλυσίδας σε τιμές Αθήνας κι όχι νησιώτικες (στην Ανδρο πλήρωσα αδρά για τα παραπάνω).
Το ξανάκανα άνετα του χρόνου, κι ας μην πήρα χαμπάρι από τη νυχτερινή ζωή του νησιού. Προτεραιότητα ήταν οι άψογες παραλίες και η γραφικότητα και αποδείχθηκαν πάνω από τις προσδοκίες μου.
ειχατε Μεταφορικό μέσο; Βλέπω τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ και για τις απομακρυσμένες παραλίες ξεκινάνε από τις 13 η ώρα. Το καραβάκι για Σικινο και Μαγγαναρι ξεκινάει από λιμάνι και αν ναι που μπορώ να μάθω τα δρομολόγια; Να έχουμε μαζί μας δικη μας ομπρέλα, θα βρούμε χώρο άραγε; Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη καθώς θα είμαστε δυο γυναίκες με 4 χρόνο και χωρίς μεταφορικό για 4 διανυκτερεύσεις προς τα τέλη Αυγούστου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας! Είμαι κι εγώ σε φάση αναζήτησης για Ιο για δυο γυναίκες με ένα τετραχρονο παιδί! Έχω βρει κατάλυμα στον Μυλοποτα, μεταφορικό δεν θα υπάρχει και θελουμε να επισκεπτόμαστε κάθε πρωί και διαφορετική παραλία. Απ ότι μπήκα και είδα στα ΚΤΕΛ κάποια δρομολόγια ξεκινάνε μεσημέρι, υπάρχει άλλος τρόπος να φτάσουμε σε παραλιες πχ οργανωμένες βαρκούλες; Πέρα από παραλίες τι μπορούμε να κάνουμε και να δούμε; Να επισημάνω ότι δεν είμαστε της νυχτερινής διασκέδασης…για ένα φαγητό ήρεμο θα θελουμε να βγαίνουμε και μετά επιστροφή στο ξενοδοχείο.
Καλησπέρα! Ψάξτε και στη Χώρα ή πιο κοντά σ' αυτήν, για να μην ταλαιπωρηστέ βραδυ με το παιδί. Στο Μυλοποτα έχει κάποιες επιλογές για φαγητό, αλλά περισσότερες έχει στη Χώρα και πιο συγκεντρωμένες. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό το κάθε μέρα άλλη παραλία με το ΚΤΕΛ και δε νομίζω να έχει νόημα, ιδίως αν μένετε Μυλοποτα και έχετε στα πόδια σας μια από τις καλύτερες παραλίες του νησιού (για εμένα η καλύτερη).
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπέρα! Ψάξτε και στη Χώρα ή πιο κοντά σ' αυτήν, για να μην ταλαιπωρηστέ βραδυ με το παιδί. Στο Μυλοποτα έχει κάποιες επιλογές για φαγητό, αλλά περισσότερες έχει στη Χώρα και πιο συγκεντρωμένες. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό το κάθε μέρα άλλη παραλία με το ΚΤΕΛ και δε νομίζω να έχει νόημα, ιδίως αν μένετε Μυλοποτα και έχετε στα πόδια σας μια από τις καλύτερες παραλίες του νησιού (για εμένα η καλύτερη).
Στην χώρα δεν θα έχει πολύ βαβούρα; Έχω βρει ένα πακέτο που περιλαμβάνει διαμονή στον Μυλοποτα η αλήθεια είναι. Θέλω να πάρουμε μια γεύση από τις παραλίες του νησιού και σκεφτόμουν επίσης μήπως κουβαλησω και εξοπλισμό ομπρέλα κλπ για να μπορούμε να αποφύγουμε την πολυκοσμία του Αυγούστου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
ειχατε Μεταφορικό μέσο; Βλέπω τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ και για τις απομακρυσμένες παραλίες ξεκινάνε από τις 13 η ώρα. Το καραβάκι για Σικινο και Μαγγαναρι ξεκινάει από λιμάνι και αν ναι που μπορώ να μάθω τα δρομολόγια; Να έχουμε μαζί μας δικη μας ομπρέλα, θα βρούμε χώρο άραγε; Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη καθώς θα είμαστε δυο γυναίκες με 4 χρόνο και χωρίς μεταφορικό για 4 διανυκτερεύσεις προς τα τέλη Αυγούστου.
Ομπρελα να εχεις παντου, αλλα θα αγορασεις απο κει. Χωρις μεταφορικο δεν φερνω ομπρελα απο το σπιτι.
Τα καραβακια ειναι απο το λιμανι και τα Κτελ επισης. Εγω θυμαμαι να ξεκινανε πρωι.
Χωρις μεσον ειμασταν. Μεναμε στα σκαλακια αναμεσα Χωρα και Λιμανι. Πολυ βολικα. Για Μυλοποτα μονο πηραμε λεωφορειο. Μαγγαναρι και Σικινο φυσικα πηγαμε με καικι.
Στη Χωρα η βαβουρα αρχιζει τα μεσανυχτα. Εμεις τοτε επιστρεφαμε δωματιο, χαμπαρι δεν πηρα.
Στην παραλια ο κοσμος βγαινει μετα το μεσημερι. Το πρωι ολα ερημα.
 
Last edited:

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ομπρελα να εχεις παντου, αλλα θα αγορασεις απο κει. Χωρις μεταφορικο δεν φερνω ομπρελα απο το σπιτι.
Τα καραβακια ειναι απο το λιμανι και τα Κτελ επισης. Εγω θυμαμαι να ξεκινανε πρωι.
Χωρις μεσον ειμασταν. Μεναμε στα σκαλακια αναμεσα Χωρα και Λιμανι. Πολυ βολικα. Για Μυλοποτα μονο πηραμε λεωφορειο. Μαγγαναρι και Σικινο φυσικα πηγαμε με καικι.
Έχω βρει τα ακόλουθα ξενοδοχεια
Blue sky
Far out Hotel and Spa
George and Irene Hotel
Stars Rooms Purple Pig
ποιο μου προτεινετε από άποψη μετακίνησης;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Έχω βρει τα ακόλουθα ξενοδοχεια
Blue sky
Far out Hotel and Spa
George and Irene Hotel
Stars Rooms Purple Pig
ποιο μου προτεινετε από άποψη μετακίνησης;
Ο,τι ειναι μακρια απο το Far out. Οικογενειακες διακοπες δεν συνδυαζονται με αυτο.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ο,τι ειναι μακρια απο το Far out. Οικογενειακες διακοπες δεν συνδυαζονται με αυτο.
Είδα έχει τρία διαφορετικά καταλύματα…το Camping και το village που γίνονται πάρτυ κλπ εγώ αναφέρομαι στο Hotel & spa
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Είδα έχει τρία διαφορετικά καταλύματα…το Camping και το village που γίνονται πάρτυ κλπ εγώ αναφέρομαι στο Hotel & spa
Δεν ξερω. Εγω επελεξα την αλλη πλευρα για προσβαση σε ΚΤΕΛ, καραβακια, σουπερμαρκετ και Χωρα ευκολα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom