Όταν όλα πάνε διαφορετικά από ότι τα σχεδίασες!

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Διάβασα τις περιπέτειές σας και ομολογώ ότι θαύμασα το κουράγιο σας!! Φαντάζομαι τι βρώμα θα αντικρίσατε... Να περνάτε πολύ όμορφα πλέον και αναμένουμε τη συνέχεια και το τέλος της ιστορίας!
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Καλή συνέχεια στη νέα ζωή και εύχομαι όχι άλλες τόσο τραγικές περιπέτειες παρά μόνο όμορφες.
Δεν ξέρω αν θα σε κάνει να νιώσεις λίγο καλύτερα εσείς τουλάχιστον επιλέγατε το σπίτι ενώ αντίθετα με πόλεις σε άλλες χώρες, έστω και μικρότερες δηλώνεις ενδιαφέρον για το σπίτι και ΑΝ θέλει ο ιδιοκτήτης/μεσίτης στο δίνει διαλέγοντας από πλήθος ανθρώπων όπως προανέφερε και ένα άλλο μέλος, φυσικά λόγω τις αυξημένης ζήτησης.

Άστα να πάνε Iidra και για αυτό το κομμάτι που λες
"ιδιοκτήτης/μεσίτης στο δίνει διαλέγοντας από πλήθος ανθρώπων όπως προανέφερε και ένα άλλο μέλος, φυσικά λόγω τις αυξημένης ζήτησης"
Να φανταστείς ότι πλήρωσα μια εταιρεία για να ελέγξει τη φερεγγυότητα μου και να εγγυηθεί για μένα , πριν μου νοικιάσουν το σπίτι και ήταν μια διαδικασία που διήρκεσε πάνω από μια εβδομάδα και με έμενα να μη ξέρω αν τελικά θα παρψ το σπίτι ή όχι.
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
@kakos21 το πιστεύω. Τουλάχιστον ελπίζω και με εσένα πλέον να είναι όλα καλά στο θέμα σπιτιού. Επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα της στέγασης σε κάποιες χώρες για αυτό ακριβώς και μου έκανε εντύπωση πως είχαν την επιλογή και μάλιστα όποιος προλάβει εφόσον υπήρξε και αντίπαλο στρατόπεδο.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλή συνέχεια στη νέα ζωή και εύχομαι όχι άλλες τόσο τραγικές περιπέτειες παρά μόνο όμορφες.
Δεν ξέρω αν θα σε κάνει να νιώσεις λίγο καλύτερα εσείς τουλάχιστον επιλέγατε το σπίτι ενώ αντίθετα με πόλεις σε άλλες χώρες, έστω και μικρότερες δηλώνεις ενδιαφέρον για το σπίτι και ΑΝ θέλει ο ιδιοκτήτης/μεσίτης στο δίνει διαλέγοντας από πλήθος ανθρώπων όπως προανέφερε και ένα άλλο μέλος, φυσικά λόγω τις αυξημένης ζήτησης.
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις ευχές να είσαι καλά :)
Η αλήθεια είναι ότι την περίοδο που ψάχναμε για σπίτι, δεν υπήρχε μεγάλη ζήτηση οπότε ήταν σχετικά εύκολο να βρούμε ένα σπίτι. Φυσικά όλα τα 'καλά' σπίτια είχαν φύγει από το Φθινόπωρο, οπότε μπορείς να φανταστείς τι σαβούρα κυκλοφορούσε. Επίσης σε σχέση και με άλλες χώρες τα ενοίκια στην Αγγλία είναι πολύ υψηλά, οπότε αν βρεις κάποιο σπίτι value for money, όπως στη δική μας περίπτωση, το κλείνεις αμέσως και ας είναι μέσα σαν κοτέτσι. :p

Διάβασα τις περιπέτειές σας και ομολογώ ότι θαύμασα το κουράγιο σας!! Φαντάζομαι τι βρώμα θα αντικρίσατε... Να περνάτε πολύ όμορφα πλέον και αναμένουμε τη συνέχεια και το τέλος της ιστορίας!
Χαχα σε ευχαριστούμε πολύ. Τώρα που τα σκέφτομαι και εγώ μας θαυμάζω γιατί πραγματικά άλλο να τη φαντάζεσαι και άλλο να τη βλέπεις αυτήν την απύθμενη βρώμα.:p...Αναμένετε τις φωτογραφίες....
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φίλοι μου, μετά από κάμποσο καιρό θα κλείσει επιτέλους αυτό το κεφάλαιο. Συγχωρήστε με για την καθυστέρηση αλλά οι συνεχόμενες επισκέψεις που δεχτήκαμε με οδήγησαν να απέχω αρκετά από το πληκτρολόγιο.

Ανήμερα Πρωτοχρονιάς και ενώ ο περισσότερος κόσμος γιόρταζε, οι δυο παγωμένοι και πιασμένοι από την φασίνα φίλοι μας ετοίμαζαν το φτωχικό τους γεύμα. Στην μικρή κατσαρολίτσα που είχαμε χωρέσει στις βαλίτσες μας φτιάξαμε μια πρόχειρη μακαρονάδα. Τα 15 λεπτά μαγειρικής μας φάνηκαν όαση... Είχαμε ζεστάνει λίγο τα κοκαλάκια μας από τους ατμούς της κατσαρόλας...

Η υπόλοιπη μέρα κύλισε με εμένα και το Μι να εκτοξεύουμε κατάρες προς πάσα κατεύθυνση και να σχεδιάζουμε με προσοχή τα επόμενα δολοφονικά μας βήματα. Άλλωστε πλησίαζε δύο του μήνα και έπρεπε να οπλιστούμε με ψυχραιμία και σύνεση για να επισκεφθούμε το γραφείο του μεσίτη χωρίς να το διαλύσουμε.

Πρώτος μας στόχος ήταν να σηκωθούμε πρωί-πρωί να ξαμοληθούμε στο κέντρο και να αγοράσουμε μια ηλεκτρική σκούπα, ένα αερόθερμο και μερικά ήδη πρώτης ανάγκης.

Δεύτερος και σημαντικότερος στόχος ήταν να συρθούμε μέχρι το γραφείο του μεσίτη και να απαιτήσουμε να γίνουν όλα αυτά που έπρεπε την ίδια ημέρα και φυσικά να διαπραγματευτούμε την αποζημίωση μας για τον μη καθαρισμό του σπιτιού.

Ξημερώνει η δεύτερη μέρα του Γενάρη, γίνονται ταχύτατα οι πρωινές δουλειές και φτάνει επιτέλους η μεγάλη ώρα... Στο δρόμο προς το μεσιτικό γραφείο, εγώ και ο Μι ήμασταν σαν τσακωμένοι από τα νεύρα μας.

Ανοίγοντας την πόρτα οπλιζόμαστε με το πιο ηλίθιο χαμόγελο που είχαμε και ευχόμαστε σε όλους καλή χρονιά. Αμέσως το μάτι μου πέφτει πάνω στον μεσίτη μας και αρχίζει το μυαλό μου να φαντάζεται περίεργα πράγματα... Σκεφτόμουν να φέρω μαζί μου τη σακούλα με τις βρωμιές που μάζεψα κάτω από το κρεβάτι μας και να την αδειάσω στο γραφείο του. Στο τσακ με απέτρεψε ο Μι από το να το κάνω.

Ο μεσίτης, μας υποδέχτηκε με ένα πλατύ χαμόγελο και με τις πρέπουσες ευχές... Και πάνω που ήμασταν έτοιμοι να του επιτεθούμε γυρίζει ο θεούλης με το τρομερό του υφάκι και μας λέει:

– Όλα καλά με το σπιτάκι σας έτσι; Είδατε που σας τα φρόντισα όλα όπως έπρεπε!!!

–Μα καλά μας δουλεύει, ψιθυρίζω στο Μι.

Και απαντάμε και οι δυο με μια φωνή και επιθετική χροιά: ΟΟΟΧΙΙΙΙ, τίποτα δεν ήταν όπως θα έπρεπε παλιοτενεκέ! (με άλλη λέξη τον στόλισα στην πραγματικότητα αλλά η διαγωγή μου δεν μου επιτρέπει να την μοιραστώ μαζί σας, Πάντως το πρώτο συνθετικό το κρατάμε...)

– Μα πως έγινε αυτό, μας απαντά μαζεμένος.

Και αφού του εξηγούμε τι προβλήματα έχουμε ακριβώς (παραθέτοντας και το αντίστοιχο φωτογραφικό υλικό) και ότι πρέπει να λυθούν άμεσα αλλιώς θα του σπάσουμε το κεφάλι, τι απαντάει ο θεούλης με απόλυτα ψύχραιμο ύφος και χωρίς κανένα ίχνος απολογίας:

– Το θέμα με το καλοριφέρ θα λυθεί άμεσα. Είχαμε διαπιστώσει πριν τις γιορτές ότι είχε πέσει η πίεση του boiler και δεν έστελνε πολύ ζεστό νερό στους ψηλότερους ορόφους με αποτέλεσμα να πάρει αέρα το καλοριφέρ και να χρειάζεται εξαέρωση. Θα σας στείλω κάποιον το απόγευμα να το κάνει. Όσο αφορά το παράθυρο ο μάστορας λείπει εδώ και τρείς! εβδομάδες για διακοπές Χριστουγέννων, οπότε όταν γυρίσει θα σας φτιάξει το παράθυρο. Τώρα για τον καθαρισμό του σπιτιού δεν ξέρω τι έχει συμβεί... με ενημέρωσαν ότι είχε σταλεί συνεργείο. Μάλλον κάποιο λάθος θα έγινε γιατί ξέρετε ένεκα εορτών όλα δουλεύουν με βραδύτερους ρυθμούς.

– Και ρε αδιανόητε τύπε, αφού ξέρατε το θέμα με το καλοριφέρ πριν τις γιορτές γιατί δεν το λύσατε, του λέω εγώ χωρίς ίχνος ψυχραιμίας πλέον.

– Εγώ τους τα είπα, αλλά είπαμε ήταν γιορτές και ο κόσμος ξεκουράζεται, μας απαντά με φυσικότητα.

Αφού καταλάβαμε με τον Μι ότι δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε περαιτέρω, αποφασίσαμε να τον αγριέψουμε λιγάκι για να γίνουν όσα πρέπει το γρηγορότερο. Και πράγματι μέχρι το βράδυ μας είχαν φτιάξει το καλοριφέρ και είχαν βάλει πρόχειρα κουμπώματα στο παράθυρο μέχρι να γυρίσει ο περιβόητος μάστορας και να μας το φτιάξει πλήρως. Επίσης απαιτήσαμε και μια αποζημίωση για τον καθαρισμό και την ψυχική οδύνη, την οποία ακόμη περιμένουμε (βέβαια!)

Δέκα μέρες μετά και αφού είχαν έρθει τα πράγματα μας από Ελλάδα, το σπιτάκι μας έγινε ανθρώπινο. Ζεστό, καθαρό και όμορφο όπως το φανταζόμασταν.

Με το μεσίτη η σχέση μας έχει εξελιχθεί σε σχέση μίσους και πάθους... Ρίχνουμε καβγάδες, μετά αγαπιόμαστε και μετά ξανατσακωνόμαστε. Γιατί ο χρόνος απόκρισης του στα αιτήματα μας διαφέρει από αυτόν ενός φυσιολογικού ανθρώπου. Φυσικά στο σπίτι μας δεν έρχεται ποτέ μόνος του, γιατί μάλλον έχει καταλάβει ότι δεν έχω αποβάλλει πλήρως τα δολοφονικά μου ένστικτα για εκείνον. Το κρασί του ακόμη τον περιμένει ή μάλλον περιμένει εκείνη την υπέρτατη στιγμή που θα του το φέρω στο κεφάλι με όλη μου τη δύναμη και θα το ευχαριστηθώ τα μάλα.

....

Υ.Γ.1 Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που ακολουθήσατε με τόση αφοσίωση τις περιπέτειες της Κανελίτσας και του Μι και για τα λόγια συμπαράστασης σας όλον αυτόν τον καιρό.

Υ.Γ.2 Επίσης να μου επιτρέψετε να αφιερώσω την ιστορία μου, στην αγαπημένη μας Άννυ, η οποία μέσω των ευχών που μας έστελνε αποδείκνυε στο έπακρο τον μοναδικό και αξιαγάπητο χαρακτήρα της.

Υ.Γ.3 Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ορίστε και μια ιδέα του τι αντικρύσαμε. Δεν παραθέτω πανοραμικές για ευνόητους λόγους.
Χωλ.
DSCN4113.JPG


Μπάνιο.
DSCN4116.JPG


DSCN4115.JPG


DSCN4080.JPG


Κάτω από το κρεβάτι.
DSCN4166.JPG


DSCN4168.JPG


Φούρνος.
DSCN4102.JPG


Και μπόνους το δεξί μέρος της αυλής μας, μπροστά από τον κάδο σκουπιδιών του κτηρίου.
IMG_20140418_145957516.jpg


Α! Ξέχασα να σας πω ότι στη συρταριέρα που υπήρχε στην κρεβατοκάμαρα, κάποιος είχε ξεράσει στο τελευταίο συρτάρι και δεν τα είχε καθαρίσει ποτέ...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ε πως κάνεις έτσι. Φαίνεται ξεκάθαρα πως είχαν καθαρισει!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Καθαρισα 2 φορες σπιτι και δωματιο οταν τα κοριτσια μου σπουδαζαν Λονδινο.Ως τοτε δεν ειχα φανταστει πως μπορει να ειναι ενα σπιτι που ζουν ανθρωποι μεσα τοσο πολυ βρωμικο.Με επιασε στεναχωρια διαβαζοντας την ιστορια σου..Τουλαχιστον ειναι ενταξει τωρα...απολαυσε το.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε πως κάνεις έτσι. Φαίνεται ξεκάθαρα πως είχαν καθαρισει!!
Όταν έρθεις να σε φιλοξενήσω θα σε βάλω να κοιμηθείς στο πάτωμα :p
Καθαρισα 2 φορες σπιτι και δωματιο οταν τα κοριτσια μου σπουδαζαν Λονδινο.Ως τοτε δεν ειχα φανταστει πως μπορει να ειναι ενα σπιτι που ζουν ανθρωποι μεσα τοσο πολυ βρωμικο.Με επιασε στεναχωρια διαβαζοντας την ιστορια σου..Τουλαχιστον ειναι ενταξει τωρα...απολαυσε το.
Αγαπητή coco, τώρα το απολαμβάνουμε στο έπακρο το σπίτι μας. Τον τελευταίο μήνα κατάφερα να ξεπεράσω την αηδία μου και να πατήσω για πρώτη φορά ξυπόλητη στο πάτωμα :p
Πάντως με αρκετούς φίλους που συζητάμε, μη Βρετανούς, όλοι πιστοποιούν ότι τα στάνταρ καθαριότητας εδώ είναι διαφορετικά από αυτά που έχουμε συνηθίσει :p
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
@Kanel28 όντως το ίδιο συμπέρασμα έχει βγάλει και μια φίλη μου που το τελευταίο 8μηνο σπουδάζει Αγγλία. Δεν έχει μπει βέβαια σε κάποιο σπίτι για να έχει ακριβέστερη εντύπωση όμως επειδή εκεί που μένει οι περισσότεροι ακόμα και στο ισόγειο δεν έχουν κουρτίνες θέλοντας και μη μπορεί να κρίνει από την ματιά που ρίχνει. Όταν κάτι δεν είναι καθαρό το μάτι πέφτει απευθείας εκεί.

*Στις φωτογραφίες δεν μου πήγε η καρδιά να δηλώσω πως μου αρέσει όμως σε ευχαριστούμε για το δείχνει.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Κυπριος φιλος της μικρης μου,ορκιζεται πως η κοπελλια που μοιραζονται διαμερισμα,αλλαζει σεντονια 2(δυο)φορες το χρονο..Ναι αλλα στανταρ..Ενα δωματιο σε εστια σκουπισα και γεμισε η σακκουλα..Χαιρομαι Κανελλιτσα,μια χαρα τα καταφερες..
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@iridra Αυτό που λες μας έτυχε και εμάς την περασμένη εβδομάδα. Ήμασταν καλεσμένοι σε ένα φιλικό ζευγάρι (Καναδή-Ιταλός) που έμεναν στον τέταρτο όροφο. Άνοιξα το παράθυρο να καπνίσω και το μάτι μου έπεσε στο από κάτω απέναντι διαμέρισμα που δεν είχε κουρτίνες... Ήταν ένας χώρος γεμάτος σακούλες σκουπιδιών και ένα τραπέζι γεμάτο κουτάκια μπύρας. Οι φίλοι μας μας ενημέρωσαν ότι εκεί ζουν δυο άτομα και τα σκουπίδια αυξάνονται προοδευτικά μέρα με τη μέρα...Eπίσης οι φίλοι μας βάζουν στοίχημα στα πόσα κουτάκια θα γκώσει το τραπέζι και σε πόσο καιρό θα πεταχτούν τα σκουπίδια :p
Επίσης σας παραθέτω και ένα απόσπασμα από μειλ που λάβαμε από γνωστό μας Άγγλο, ο οποίος νοικιάζει το σπίτι του και μας ρώτησε αν ενδιαφερόμαστε. Μας αναφέρει τις αλλαγές που θέλει να κάνει γιατί μερικοί νοικάρηδες είναι πολύ παράλογοι ρε παιδί μου. Σας το παραθέτω στα Αγγλικά γιατί αλλιώς θα χάσει την αίγλη του.
" I may need to sort out some sort of card payment on the gas/ electric as some people want to walk around in a T shirt in winter ( Im in a jumper and a fleece as I type) and have baths every day, anyway that will be less urgent as spring arrives (hopefully)."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom