Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αεροδρομιάρα, μέχρι και πατινάζ κάνουν μέσα τα κορεατάκια.
CIMG1947.JPG
CIMG1948.JPG
CIMG1949.JPG



Και στο δρόμο και στο μετρό, δεν κοιτάει κανείς γύρω του, όλοι με τα μάτια στο iphone είναι. Αφού είμαι σίγουρος ότι και στο διπλανό τους προτιμούν να στείλουν μήνυμα παρά να του μιλήσουν.
CIMG1950.JPG

Πω ρε ναϊντίλα... Reebok blacktop pump it up.
CIMG1951.JPG

Βιβλιοπωλεία παντού, πρέπει να διαβάζουν πολύ. Μάλλον στο κρεβάτι τους γιατί στα ΜΜΜ παίζει μόνο το κινητό.
CIMG1957.JPG


Είσοδος πάρκου.
CIMG1961.JPG


Ούτε ακριβό ούτε αδιάφορο το λες το φαγητάκι τους.
CIMG1963.JPG

Τίγκα σε τέτοια εστιατοριάκια με νάιλον είναι η πρωτεύουσα, έφαγα κι εγώ σε ένα, δείχνοντας με το δάχτυλο.
CIMG1965.JPG
CIMG1968.JPG
CIMG1970.JPG
CIMG1974.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
3.20 το πρωί και οι δρόμοι γεμάτοι..
CIMG1978.JPG

4 η ώρα το πρωί και τα μαγαζιά γεμάτα από πελάτες. Ρώτησα γιατί και μου είπαν πως δεν προλαβαίνουν κατά τη διάρκεια της ημέρας, δουλεύουν πολλές ώρες...
CIMG1988.JPG

Πολλοί από αυτούς αγοράζουν χονρδική πάντως.
CIMG1990.JPG

Φουτουριστικό κτίριο, αν θυμάμαι καλά εκθεσιακό κέντρο.
CIMG1991.JPG

5 η ώρα το πρωί στην κορεάτικη εκδοχή του πατσατζίδικου.
CIMG2005.JPG


Μ' αρέσει αυτό που ξέρεις ποιος είναι ο μίστερ χάριν του οποίου ονομάστηκε έτσι ο δρόμος.
CIMG2008.JPG
Κι ανάμεσα στα τέρατα κι ένα παραδοσιακό κτίριο.
CIMG2009.JPG

Φρουροί και παλάτι.
CIMG2010.JPG
CIMG2011.JPG

Μετανοείτε. Και στην Κορέα.
CIMG2018.JPG

Σαν τον Καραμανλή δεν είναι αυτός;
CIMG2019.JPG

Άτσα και Σαμουράι. Χούλιγκαν οι διαδηλωτές πάντως, κιχ δεν έβγαλαν.
CIMG2021.JPG
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύς ουρανοξύστης λέμε, αλλά έχει και τέχνη.
CIMG2023.JPG
CIMG2025.JPG



Καμαρούλα μια σταλιά και περιμένεις και λίγο όρθιος αλλά το φαγητό καλό και πάμφθηνο.
CIMG2029.JPG
CIMG2031.JPG

Meετά την Ιπαωνία ερωτεύτηκα τα vending machines και φαίνεται ότι και η Κορέα δεν πάει πίσω.
CIMG2033.JPG
CIMG2034.JPG

Μέχρι και τα μωρά γκατζετάκηδες είναι.
CIMG2039.JPG


Πάμε Γκουάμ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πραγματικά εκτός από το γεγονός ότι οι άνθρωποι είναι ευγενέστατοι, αυτό το αεροδρόμιο είναι πραγματικό αξιοθέατο!!! Θυμάμαι που έβγαζα φωτογραφία τις τουαλέτες κ έστελνα σε φίλους κ έλεγα δεν είμαι σε 5άστερο, είμαι στο αεροδρόμιο!

Επίσης δεν ξέρω αν παρατήρησες κάτι άλλο. Αν πας για παράδειγμα να αγοράσεις εισιτήριο τρένου που υπάρχουν 5 ταμεία, περιμένουν όλοι σε μια σειρά κ άντε ελάχιστοι πάνε στις πιο μικρές ουρές. Όταν ρώτησα γιατί, μου είπαν ότι έτσι έχουν μάθει...να ακολουθούν το πλήθος...κοινώς, να είναι πρόβατα...

Και τέλος ότι γενικά ήταν πολύ στυλάτοι/ες.

Αυτά μου έρχονται τώρα...
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Παζαρια εκανες στις τιμες;...γιατι,οταν ερχονται Αθηνα,σου βγαζουν τη ψυχη,μεχρι να τους κατεβασεις τη τιμη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παζαρια εκανες στις τιμες;...γιατι,οταν ερχονται Αθηνα,σου βγαζουν τη ψυχη,μεχρι να τους κατεβασεις τη τιμη.
E είναι από αισθητά φτηνότερη χώρα, ίσως γι' αυτό, να τους φαίνονται όλα ακριβά. Μου κάνει εντύπωση πάντως που το λες, δεν τους είχα για παζαράκηδες.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Ε, όχι τρεις μήνες, μη μου κλέβετε εβδομάδες, παραάνω ήταν! Εξαιρετική η Μυανμάρ, είναι και η χώρα που αφιέρωσα περισσότερο χρόνο (σχεδόν μήνα), θα τα γράψω. Ελπίζω να φτάσω στο συγκεκριμένο κεφάλαιο πριν τον Ιούλιο.
Γεια σου Γιωργο!
Ποιο το επομενο ταξιδι σου;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σου Γιωργο!
Ποιο το επομενο ταξιδι σου;
Γεια σου και σένα. Μεγάλο, άγνωστον, προς το παρόν κάτι μικρά εδώ γύρω εις τας Λατινικάς Αμερικάς. Μάλλον το επόμενο μεγάλο θα είναι Ατακάμα, Παταγονία και Ανταρκτική, αλλά έχουμε ενάμιση χρόνο μέχρι τότε διότι ο κουμπαράς είναι άδειος και δεν ξέρουμε πώς και πότε και ξαναγεμίσει.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ο κουμπαράς είναι άδειος και δεν ξέρουμε πώς και πότε και ξαναγεμίσει.
Βγες στις αγορές μιας και δεν μπορεί η χώρα. Να μας εκπροσωπήσεις ένα πράμα. Και άμα μαζέψεις μπόλικα στείλε και από εδώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 7: ΓΚΟΥΑΜ

Γιατί: Γιατί έπρεπε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάει κανείς στη Μικρονησία.

Πού: Ε, δεν έχει και πολλά μέρη να πας στη Γκουαμ. Μια σκατουλίτσα νησάκι είναι. Με δεδομένο ότι είναι και πανάκριβα, κοιμήθηκα στο αεροδρόμιο το βράδυ, πήγα βόλτα να δω το νησί (τρομάρα του) την ημέρα και αργά το απόγευμα της επόμενης πέταξα για το Παλάου, το οποίο προσέθεσα ως έξτρα stopover.

Πώς κινήθηκα: Από το αεροδρόμιο επειδή τα ταξί είναι πανάκριβα, πήρα ωτοστόπ με το συμπαθέστατο οδηγό του λεωφορείου των εργαζόμενων του αεροδρομίου. Στην πόλη πήρα ένα λεωφορείο και μετά ένα τουριστικό λεωφορείο για τουρ το γύρο του νησιού, με ένα φιλοδωρηματάκι με άφησε και στο αεροδρόμιο.

Τι μου άρεσε: Τίποτε.Τουλάχιστον χρησιμοποιούν δολάρια, είναι ευγενέστατοι, μιλάνε Αγγλικά και μπόρεσα να κοιμηθώ στο αεροδρόμιο αντί να πληρώσω ένα σκασμό λεφτά για να μείνω σε αυτό το μέρος. Που στο αεροδρόμιο μπορείς να αγοράσεις ένα κινητό μόντεμ και να έχεις σύνδεση στο ίντερνετ οπουδήποτε στο νησί (αλλιώς θα ήμουν νεκρός από τη βαρεμάρα).

Τι δε μου άρεσε: Που η όποια τοπική κουλτούρα έχει εξαφανιστεί, που είναι ένα themepark για Γιαπωνέζους αγοραστές, που δεν έχει μείνει τίποτε από τη φύση, που μεγάλο μέρος του νησιού είναι αμερικάνικη βάση, που εξαφανίστηκε έως και η τοπική γλώσσα, που είναι πανάκριβα. Δεν ήξερα ότι ένα μέρος σε εξωτική τοποθεσία μπορεί να είναι τόσο μα τόσο άψυχο κι αδιάφορο.

Απρόοπτα: Βαρέθηκα σε βαθμό απρόοπτου. Κι έμεινα μόνο μια μέρα. Φαντάσου.

Τι έκανα σωστά: Έφυγα όσο πιο σύντομα γινόταν.

Τι έκανα λάθος: Εκείνο το τοπικό λεωφορείο που πήρα για να πάω να δω δε θυμάμαι τι και κόστισε και 10$, έλεος. Πάντως έπρεπε να πάω στη Γκουάμ, ήταν αναπόφευκτο. ΟΚ, το τουρ του νησιού ορθώς το πήρα, για να μου φύγει η περιέργεια.

Απωθημένα: Για τη Γκουάμ μιλάμε, ποια απωθημένα;

Θα ξαναπάω: Πας καλά; Στο επόμενο stopover στη Γκουαμ δε θα βγω ούτε από το αεροδρόμιο.

Αξιολόγηση: Tη βαθμολογώ ωσάν να ήταν χώρα

· Φύση: 3. Και πολύ έβαλα για μια μέτρια παραλία, ένα νησί βιασμένο από στρατιωτικές βάσεις, απαράδεκτα εκτρώματα, σχεδόν καθόλου δάσος, μηδέν γεωλογικό ενδιαφέρον.

· Αρχαιολογία: 1 . Πλήρης αδιαφορία.

· Αρχιτεκτονική: 1 Αίσχος, εμπορικά κέντρα-τέρατα, πολυκατοικίες του ’60 και κάτι βίλες κιτς.

· Άνθρωποι: 9 Α, όλα κι όλα. Ευγενέστατοι οι άνθρωποι.

· Κόστος: 3 Μη σου πω κι ακόμη χειρότερα. Αδικαιολόγητα πανάκριβα όλα.


· Ασφάλεια: 10 Ε άμα είναι να μας κλέψουν και στη Γκουάμ…

· Μοναδικότητα: 2 Τίποτε, μηδέν. Ένα προτεκτοράτο των ΗΠΑ στον Ειρηνικό.




· Αυθεντικότητα: 2 Ορίστε;

· Φαγητό: 3 Μπέργκερ, χοτ ντογκ και άθλιες πίτσες. Κάτι αλυσίδες κινέζικων, χάλι μαύρο.


· Ποικιλία: 1 Ποια ποικιλία; Σε 2 ώρες έχεις γυρίσει το νησί κι έχεις φρίξει. Αν δε σε ενδιαφέρουν τα dutufree, είναι για πέταμα.

ΣΥΝΟΛΟΝ: Ελαβον 35. Τελευταία των τελευταίων, αυτό τα λέει όλα. Κάτω κι από το Μπαχρέιν, δεν περιγράφω άλλο.


TOP-5: Ε όχι και τοπ-5 στη Γκουαμ. Δεν υπάρχουν 5 θετικά πράγματα για τη Γκουάμ. Εντάξει δε με βίασαν, δεν πέρασε τυφώνας, δεν κόλλησα κάποια ασθένεια, δεν έχασα το διαβατήριό μου κι ευτυχώς η πτήση έφυγε στην ώρα της, μετρούσα τα λεπτά.

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλώς ήρθατε στις ΗΠΑ.
CIMG2040.JPG

Πανικός στο αεροδρόμιο από τα τσάρτερ από Κορέα και Ιαπωνία κυρίως. Είχαν διακοπές τα γιαπωνέζικα πανεπιστήμια και βουρ στη Γκουάμ. Βασικά πάνε και κλείνονται σε ένα ξενοδοχείο και τα αποφεύματα πάνε για ψώνια duty free. Απ' ό,τι μου είπαν κάτι φοιτητριούλες, πάνε επειδή είναι ασφαλής, κοντά, έχει καλό κλίμα, φτηνά ψώνια, παραλίες και ... "με 5 μέρες ετησίως για διακοπές πού αλλού να πάμε";
CIMG2042.JPG

Εκτός από τα τέρατα υπάρχουν και μικρότερα εμπορικά.
CIMG2047.JPG

Τα μενού στα γιαπωνέζικα και οι τιμές...γιαπωνέζικες.
CIMG2048.JPG

Μια εκκλησία. Αυτό.
CIMG2059.JPG

Το καλό με τα εμπορικά είναι πως έχουν αρκουδίσιον. Αυτό.
CIMG2064.JPG

Στο τραγικό τουρ που δε θυμάμια πόσο κόστισε, νομίζω 40-60$/άτομο για 3 τραγικά βαρετές ώρες στο γύρο του νησιού, είχαμε στάση για μια "splendid view". Kαλά, τέτοια θέα ούτε στο Ρίο...
CIMG2069.JPG

Επόμενη στάση... μία παραλία. ΓΟΥΑΟΥ.
CIMG2074.JPG

Και μετά στάση στο σημείο όπου έκανε την απόβασή του ο Μαγγελάνος όπου υπάρχει ένα πάρκινγκ. Α ναι, και μια καντίνα. Που είναι και υπό ενοικίαση. Τραγέλαφος.
CIMG2078.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα μου συγχωρέσετε για άλλη μια φορά τους αναγραμματισμούς και τα ορθογραφικά. Επαναλαμβάνω πως εδώ και δυο χρόνια δε βλέπω τι γράφω με τη νέα πλατφόρμα του φόρουμ. Τα βλέπω αφού ποσταριστούν και βαριέμαι να κάνω διορθώση διότι κι εκεί πάλι δε βλέπω τι γράφω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom