Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.686
Likes
50.571
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η λίμνη Ίνλε είναι γνωστή για τον παραδοσιακό τρόπο αλιείας, με τους ψαράδες να χρησιμοποιούν και το πόδι τους για να κάνουν κουπί. Επιλέξαμε αντί να πάμε στις "παραδοσιακές" θαλάσσιες αγορές, για τις οποίες μας είπαν πως είναι τελείως τουριστικό θέαμα, να πάμε στο Samcar, πολύ πιο μακριά, όπου πέρα από τους ναούς θα μπορούσαμε να δούμε και παραδοσιακό τρόπο ζωής. δε μας απογοήτευσε καθόλου η επιλογή.

CIMG4548.JPG
CIMG4562.JPG
CIMG4590.JPG
CIMG4596.JPG

Επισκευή σκεπής.
CIMG4599.JPG

Τώρα τι με βγάζεις φωτογραφίες δηλαδή; Τόσο περίεργο είναι που βάζω αντηλιακό; Ή θα τις βάλεις πάλι στο travelstories και θα γράφεις "πήγα διακοπές με ένα νούμερο που έβαζε αντηλιακό"! Ε, όχι! Θα κάνω κι εγώ λογαρισμό στο travelstories και θα γράψω: Γεια σας! Είμαι ο "Α"! Και δεν είναι έτσι τα πράγματα όπως τα παρουσιάζει ο "yorgos".
CIMG4602.JPG
CIMG4624.JPG

Είχε και αρχαία, ωραία ήταν.
CIMG4668.JPG

Μας δώσανε και λουλουδάκια τα παιδάκια, τι καλά!
CIMG4681.JPG
CIMG4688.JPG
CIMG4710.JPG

Τώρα τι θα γράψεις; "Ταξίδευα με έναν ηλίθιο που κράταγε ομπρέλα;". Αφού βρέχει!
CIMG4717.JPG

Εντυπωσιακοί οι ποταμίσιοι κήποι από τους οποίους προμηθεύεται τρόφιμα η μισή Βιρμανία, ατέλειωτοι.
CIMG4723.JPG

Άρχισε για τα καλά το φεστιβάλ του νερού, όσο πιο μικροί τόσο πιο επίμονοι οι μπουγελωτές.
CIMG4751.JPG
CIMG4756.JPG

Για Μandalay ούτε ταξί βρίσκαμε, ούτε λεωφορείο, μόνο αεροπλάνο με τη Golden Air, ιδέα στην οποία ο Α κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό "τη γλίτωσα μία φορά, σε παρακαλώ, μην το ξαναρισκάρουμε". Τελικώς βρήκαμε έναν ντόπιο χεβιμεταλά που μας πήγε με το αμάξι του. Στη διαδρομή βάλαμε ΤΡΥΠΕΣ και χτυπιότανκι αυτός, καλό παλικάρι.
CIMG4760.JPG

Πλέον τα μπουγελώματα ήταν ασταμάτητα κι άρχισαν να γίνονται ενοχλητικά, σε κάθε μα σε κάθε δρόμο υπήρχαν ορδές παιδιών των οποίων η αποκλειστικότητα της ευτυχίας εξαρτόταν από το πόσους θα καταβρέξουν. Εκεί που νόμιζες πως τη γλίτωσες με ένα σλάλομ, εμφανιζόταν κανένα τρίχρονο από το πουθενά, σε έκανε μούσκεμα και μετά γελούσε σαν τα γκρέμλινς.
CIMG4768.JPG

Οι μόνοι που τη γλίτωναν ήταν οι μοναχοί.
CIMG4793.JPG
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.686
Likes
50.571
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γενικευμένη κατάσταση πια, αδύνατον να κυκλοφορήσεις στους δρόμους χωρίς να γίνεις μουσκίδι, με τις κάλτσες, τη φωτογραφική και τα αυτιά σου γεμάτα με νερό.
CIMG4796.JPG

Οι backstreet boys, Mandalay version.
CIMG4799.JPG

Το εκνευριστικό είναι ότι έμπαινε όλο το νερό από τον κουβά στο αυτί σου κι άντε να το ξεβουλώσεις μετά.
CIMG4823.JPG

Έπεφτε, αλλά το συγκράτησε ο Α.
CIMG4831.JPG

Στα περίχωρα του Μανταλάι έχει κάτι ενδιαφέροντα εγκαταλελειμμένα μνημεία.
CIMG4842.JPG
CIMG4861.JPG

Cool blades!
CIMG4866.JPG
CIMG4871.JPG

Yπαρχει κι ένας ναός με φίδια, όπου πρέπει να μπεις ξιπόλιτος, όπως σε όλους. Έπεισα τον Α ότι είναι επικίνδυνο, διότι τα φίδια τρώνε ποντικούς, που έχουν λεπτοσπίρωση, οπότε ίσως να την έχουμε κολλήσει κιόλας, δεν ξανάβγαλε παπούτσια, χαχα. Είμαι κακός άνθρωπος τελικά.
CIMG4917.JPG

Βουκολικές εικόνες ακόμη και στα προάστεια της δεύτερης μεγαλύτερης πόλης της χώρας.
CIMG4924.JPG
CIMG4925.JPG

-Καλέ κύριε λευκέ, τι ωραίο σώμα που έχετε!
-Σταματήστε καλέ, τα παραλέτε! (πείτε κι άλλα)
CIMG4937.JPG
CIMG4938.JPG

Δε βαρέθηκε να ποζάρει το χρυσό μου.
CIMG4940.JPG
CIMG4955.JPG
CIMG4964.JPG
CIMG4968.JPG
 
Last edited:

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Highlight του άλμπουμ η δεύτερη της σελίδας ... μένω εντυπωσιασμένη! :clap:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.686
Likes
50.571
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπήρχαν κάτι συμπλέγματα ναών σε βουκολικά τοπία χωρίς ψυχή τριγύρω, απόλαυση.
CIMG4977.JPG

Ξύλινο μοναστήρι.
CIMG5003.JPG

Υπερκινητικά μοναχάκια.
CIMG5024.JPG
Χαριτωμένη πωλήτρια.
CIMG5053.JPG

Και αυτή η κλασική γέφυρα την οποία όλοι παίρνουν φωτογραφία και όπου μαζεύονται οι ντόπιοι για να δουν το ηλιοβασίλεμα και να πλατσουρίσουν.
CIMG5081.JPG

Μιλάμε για πολύ κόσμο...
CIMG5083.JPG

Το ηλιοβασίλεμα ήταν μάπα, αλλά το να δει κανείς από κοντά τη νέα γενιά είχε ενδιαφέρον.
CIMG5088.JPG

Ας πούμε ο ξανθός βιρμανός Τζον Λένον.
CIMG5090.JPG

Ή ο ντόπιος τρανσέξουαλ Μάικλ Τζάκσον που αφού πάρκαρε το μηχανάκι του έκανε κάτι παλαβά.
CIMG5092.JPG

Οι Βιρμανοί γουστάρουν να πλατσουρίζουν, αυτό είναι ξεκάθαρο.
CIMG5100.JPG
CIMG5104.JPG
CIMG5105.JPG
CIMG5106.JPG
CIMG5111.JPG

Αυτό που δεν είναι ξεκάθαρο για όλους είναι η σεξουαλική τους ταυτότητα, αλλά ανεκτικούς τους είδα.
CIMG5119.JPG

Κακοφωνία, κακογουστιά αλλά τους αγαπάμε.
CIMG5124.JPG
CIMG5127.JPG
CIMG5128.JPG

Ε πήγαμε και στο διάσημο τεράστιο ναό. Δεν τρελάθηκα κιόλας.
CIMG5147.JPG

Aρχικά νόμισα πως θα πήγαινα στο Mrauk U με αυτό το σκάφος... πού τέτοια τύχη...
CIMG5177.JPG

Το εσωτερικό του καρυδότσουφλου που θα με πήγαινε στο Mrauk U. Βασικά δεν είχε καν εσωτερικό...
CIMG5186.JPG

Αφού αποχαιρέτισα τον κύριο Α με πόνο ψυχής μου απέμενε το τελευταίο κομμάτι του ταξιδιού. Αεροπλάνο μέχρι το δύσκολα προσβάσιμο Sittwe κι από κει ένας μαραθώνιος πλωτής διαδρομής μέχρι το πολυπόθητο Mrauk U. Βρήκα έναν τύπο που δέχτηκε να με πάει με...50$, απίστευτη τιμή αν σκεφτθεί κανείς πως δεν υπήρχε άλλος επιβάτης και κανονικά κάθε πλοίο θέλει μίνιμουμ 150$. Σε όσους ντόπιους το είπα στο Mrauk U, απλά δε με πίστευαν. Όπως κι εγώ πίστεψα ότι οι προβλέψεις περί επικίνδυνης καταιγίδας και ακρίων καιρικών φαινομένων ήταν απλά λάθος...
CIMG5193.JPG
CIMG5196.JPG


Άραξα κι έγραψα το ημερολόγιό μου... Μέχρι να ξεκινήσει η κατιαγίδα, το μουσκίδι, οι κεραυνοί κλπ. Το δε πλεούμενο-σκυλοπνίχτρα αντί για τιμόνι είχε έναν ταλαίπωρο καπετάνιο με ένα μαδέρι κι αντί για GPS και ράδιο είχε ένα φακό από κινητό τηλέφωνο και... μια σφυρίχτρα....
 
Last edited:

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καταπληκτική ιστορία γεμάτη χρώματα και αρώματα! Γράφετε όλοι σας πολύ όμορφα τώρα που είναι ακόμη καλοκαίρι και έχω χρόνο να διαβάζω τις διάφορες ιστορίες! Οι φωτογραφίες δε, μεταφέρουν το μυαλό αλλού, ενώ το σώμα τεμπελιάζει μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή! Keep going! (χρησιμοποίησε το πλέγμα στην οθόνη της μηχανής σου για να μπορείς να ευθυγραμμίζεις τη λήψη με τον ορίζοντα - αν έχεις πρόγραμμα επεξεργασίας δε χρειάζεται, αν όχι θα σου είναι έξτρα χρήσιμο ειδικά όταν είσαι on the go και δεν έχεις το χρόνο ούτε να μελετήσεις για λίγο τη λήψη πόσο μάλλον να στήσεις τρίποδα να εστιάσεις κτλ κτλ κτλ --- αυτή με το μοναχικό βαρκάρη ζήτα σε κάποιον να στην επεξεργαστεί για να ''ισιώσει'' τον ορίζοντα, δε νομίζω να χρειαστεί οτιδήποτε άλλο και μεγάλωσέ τη, είναι φανταστική).
Να ταξιδεύετε εσείς και εμείς μαζί σας!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@Action ο Γιώργος όπως έχει εξηγήσει δεν είναι της φωτογραφίας. Έχει απλή μηχανή και δεν είναι μάστορας αυτής της τέχνης οπότε σίγουρα είναι λεπτομέρειες γι'αυτόν. Αγαπάμε όμως @Yorgos γιατί είναι μορφή και έτσι κι αλλιώς έκανε υπέρβαση γιατί πρώτη φορά ανεβάζει τόσο υλικό από ταξίδι. Άρα κι αυτές οι φωτό είναι χρυσάφι από αυτό το ταξίδι υπερπαραγωγή;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Αφού αποχαιρέτισα τον κύριο Α με πόνο ψυχής μου...
Άραξα κι έγραψα το ημερολόγιό μου... Μέχρι να ξεκινήσει η κατιαγίδα, το μουσκίδι, οι κεραυνοί κλπ. Το δε πλεούμενο-σκυλοπνίχτρα αντί για τιμόνι είχε έναν ταλαίπωρο καπετάνιο με ένα μαδέρι κι αντί για GPS και ράδιο είχε ένα φακό από κινητό τηλέφωνο και... μια σφυρίχτρα....

Για το ταξίδι δεν έχω λόγια εννοείται...ειδικά τη Βιρμανία σε θυμάμαι καιρό που τη μελετούσες με τον οδηγό ανα χείρας. Τότε δεν έμοιαζε και τόσο ταλαιπωρημένος...:)


Αλλά και για τον Α πάλι δεν έχω λόγια...βρήκες δηλαδή ένα συνταξιδιώτη καθαρό, νορμάλ, να μην θέλει να "κολλήσει" ότι λάχει εκεί που τον τρέχεις και τον έσκασες τον καημένο...τυχερός βέβαια που έφυγε νωρίς και δεν έζησε τον κατακλυσμό του Νώε live μαζί σου....:eek:


Αγαπάμε τις περιπέτειες σου....Αναμένουμε με αγωνία...Παλιά δεν έβαζες φωτό σχεδόν καθόλου ενώ τώρα μας δίνεις γερή δόση;)
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
@Action ο Γιώργος όπως έχει εξηγήσει δεν είναι της φωτογραφίας. Έχει απλή μηχανή και δεν είναι μάστορας αυτής της τέχνης οπότε σίγουρα είναι λεπτομέρειες γι'αυτόν. Αγαπάμε όμως @Yorgos γιατί είναι μορφή και έτσι κι αλλιώς έκανε υπέρβαση γιατί πρώτη φορά ανεβάζει τόσο υλικό από ταξίδι. Άρα κι αυτές οι φωτό είναι χρυσάφι από αυτό το ταξίδι υπερπαραγωγή;)
Έχει καλό ‘’μάτι’’. Κράτα αυτό ως την κύρια και ουσιαστική απάντησή μου και θα σου εξηγήσω όσο πιο σύντομα μπορώ. Είτε ταξιδεύει κανείς μόνος του, είτε με πρακτορείο και ο χρόνος πιέζει να δεις όσο περισσότερα γίνεται, δε μπορείς να κάνεις επαγγελματική δουλειά και να θέλεις. Κι εγώ έχω μία απλή NIKONαπό τα τελευταία μοντέλα βέβαια αλλά απλή. Έχω φίλους όμως που ασχολούνται με τη φωτογραφία για χρόνια. Αυτό που μου είπαν είναι ότι όπως επεργάζεσαι το κινητό σου σα συσκευή το ίδιο να κάνεις και με τη φωτογραφική σου μηχανή. Τη ‘’μαθαίνεις’’ για να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο πλαίσιο που είναι εφικτό. Όσα μου είπαν κι εμένα του λέω, πίστεψέ με, ούτε εγώ το γνωρίζω το αντικείμενο καλά γιατί δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, είναι ο μόνος λόγος, διαφορετικά θα συνδύαζα ταξίδι και φωτογραφία και ίσως ως κύριο επάγγελμα (γιατί όχι;). Αν διαβάσεις στην αρχή της ιστορίας του λοιπόν ενθουσιάστηκε τόσο πολύ με το τι μπορεί να κάνει κανείς έχοντας το σωστό εργαλείο στα χέρια του, που είναι κρίμα κάτι που του άρεσε και έχει αρχίσει να το εντάσσει στο πρόγραμμά του (πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου ΚΑΙ αυτό ταξιδεύοντας συν τοις άλλοις ) να μην έχει το αποτέλεσμα που θέλει, ενώ οι χειρισμοί που πρέπει να κάνει δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις ούτε προσπάθεια. Κι εμένα αν δε μου το έλεγε κανείς θα το αγνοούσα. Και ναι συμφωνώ είναι η πρώτη ιστορία που βάζει φωτογραφίες, όταν τον πρωτογνώρισα τις διάβασα όλες γιατί είναι όντως μορφή χωρίς να έχω καν λογαριασμό ακόμη και πολύ θα γούσταρα η ιστορία της Ιαπωνίας που είχα πεθάνει στο γέλιο να τη συνόδευε με μερικές από δαύτες. Ποτέ δεν είναι αργά όμως και το αποτέλεσμα τελικά είναι πολύ καλό! ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εγώ από όσα έχω διαβάσει σε αυτή την ιστορία ένα έχω να πω:
καλά κάνει ο Α και βάζει αντιηλιακό, σώζει ζωές
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ο "Α" ήξερε οτι ενδημεί κι ανθεκτική ελονοσία;
διότι μετά τον ήλιο, τη λεπτοσπείρωση να μην τον σκιάξουμε με κάτι πιο βαρβάτο;;;
μα μπιχλα και να μην την εκτιμά; ντροπή!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.686
Likes
50.571
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο "Α" ήξερε οτι ενδημεί κι ανθεκτική ελονοσία;
διότι μετά τον ήλιο, τη λεπτοσπείρωση να μην τον σκιάξουμε με κάτι πιο βαρβάτο;;;
μα μπιχλα και να μην την εκτιμά; ντροπή!
Δυστυχώς λόγω της ελονοσίας δεν ήρθε στο Mrauk U, διάβασε ότι είναι η περιοχή με το πιο χοντρό πρόβλημα. Εννοείται πως κυκλοφορούσε κάθε μέρα με ένα daypack δέκα κιλών, το οποίο είχε βασικά φάρμακα μέσα. Όταν το ρώτησα τι το κουβαλάει όλο αυτό το ματσούκι καθημερινά μου είπε "τι θες τώρα, να κοροϊδεύεις πάλι; Δεν είναι και βαρύ, ορίστε το σηκώνω με το ένα χέρι και μάλιστα με το αριστερό!".

CIMG4731.JPG


Χαχα, με πεθαίνει, αλλά όντως του έβγαλα την ψυχή του ανθρώπου κι είναι πολύ καλός ο Α, με αυτοσαρκασμό και χιούμορ, χώρια ότι έχει ξεπεράσει άπειρες φοβίες (εξαιρετικά δύσκολο, εγώ μία έχω και δεν...) και δεν είναι τόσο διασκεδαστικός όσο παλιά.

Για τις φωτογραφικές, έχω την ίδια σχέση που έχω και με τα κινητά: δεν ξέρω την τύφλα μου, ξέρω μόνο να στέλνω sms, εννοείται ότι δε χρησιμοποιώ αυτά με τις οθόνες αφής, εκνευρίζομαι, άλλα πατάω κι άλλα γίνονται. Φωτό ανεβάζω διότι πια έχουμε ίντερνετ της προκοπής, ναι και wifi στους δρόμους, μεγάλε Ραούλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.991
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom