Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να ρωτήσω κάτι...η τελευταία εικόνα τί απεικονίζει;
Είναι trend αυτό; Κάνει δουλειά;
Είναι ένα πράγμα που βάζουν μέσα στο τσάι και δίνει "αργά αλλά σταθερά" γεύση, μη με ρωτήσεις πώς το λένε. Αλλά επειδή το είδα και σε Μελβούρνη και Χονγκ Κονγκ, μάλλον κάποιο τρεντ είναι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ένα κατάλυμα έχει όλο κι όλο στη Γέρασα, αλλά είναι ακριβώς απέναντι από τα αρχαία, πίνεις τον καφέ σου το πρωί και είσαι στα πενήντα μέτρα.

CIMG0543.JPG

Η πύλη εισόδου... νόμιζα ότι το βασικό αρχαίο ήταν αυτό, χαχα.
CIMG0544.JPG

Ακολουθεί το φόρουμ...
CIMG0568.JPG

Παλιά και νέα Γέρασα.
CIMG0569.JPG

Έχουν κι εδώ θέατρα και μάλιστα πολλά.
CIMG0586.JPG

Είχε και δυο ταλαίπωρους με κάτι γκάιντες που μάλλον έδειχναν την ακουστική του θεάτρου... ολίγον άσχετο το όργανο και η μελωδία του...τελευταίου των Μοϊκανών αλλά ΟΚ.
CIMG0591.JPG

Πολύ πράγμα η Γέρασα, τεσσερις ώρες κάτσαμε μέσα, χωρίς σταματημό. Και ήμασατν μόνοι μας, μαγεία. Χειμώνα να πάτε κι ας ξεπαγιάσετε.
CIMG0608.JPG

Ψηφιδωτά.
CIMG0617.JPG


CIMG0624.JPG

Μέσα σε ένα ναό είχε το σταντ ενός πλανώδιου, αυτός έλειπε και είπα να πλησιάσω να δω τι πουλάει, αν και ποτέ δεν αγοράζω. Τελικώς εμφανίστηκε και πλησίασε, φοβήθηκα ότι θα με έπρηζε να αγοράσω. Τελικώς ήρθε να μου προσφέρει τσάι που είχε πάει να μου πάρει διότι "δε φοράτε μπουφάν και πρέπει να κρυώνετε". Δε μου ζήτησε να αγοράσω τίποτε. Ιορδανοί, θεούληδες. Να περάσουν οι Αιγύφτιοι να πάρουν μαθήματα, δίπλα είναι.
CIMG0625.JPG

Κι άλλα θέατρα, όλα για μένα, όλα δικά μου.
CIMG0634.JPG
CIMG0635.JPG
CIMG0647.JPG
CIMG0655.JPG
CIMG0656.JPG
CIMG0674.JPG
CIMG0675.JPG
CIMG0677.JPG
CIMG0678.JPG

Ένας πιτσιρικάς δείχνει πώς φτιάχνουν αυτά τα μπουκάλια με τις ζωγραφιές από πολύχρωμη άμμο.
CIMG0683.JPG

Είπαμε να τα σπρώξουμε χοντρά στο φαγητό, πήγαμε στο πιο ξακουστό εστιατόριο της πόλης κι από τα καλύτερα στη χώρα. Το σκίσαμε... Από βατραχοπόδαρα και ψάρια, μέχρι φουα γκρα, αρωματικά γεμιστά κουνουπίδια, ορτύκι, γαρίδες curry, με 70 ευρά λογαριασμό μας κέρασαν μια γαβάθα φρούτα και δυο γλυκάρες. Και η δίαιτα συνεχίζεται.
CIMG0684.JPG
CIMG0685.JPG
CIMG0686.JPG

Στεγαζόταν και σε ένα παλιό αρχοντικό, φανταστικό εστιατόριο πραγματικά, χαλάλι τα 35.
CIMG0687.JPG

Και το πρωί ξυπνάς κι από την πόρτα βλέπεις τα αρχαία.
CIMG0688.JPG
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πέσατε στη κακοκαιρία που χτύπησε όλη την ανατολική Μεσόγειο. Γκαντεμιά να το πώ;;;
Θα συμφωνήσω απολύτως στα περισσότερα εκτός του Αμμάν που προσωπικά μου φάνηκε επιεικώς αδιάφορο. Συγκρινόμενο δε με Δαμασκό είναι υποδεέστερο.
Για τους Ιορδανούς έχω κι εγώ να ανακαλέσω όμορφες μνήμες όπως που από τύχη πέσαμε σε bachelor παρτυ και μας πήραν από το χέρι και μας βάλαν πρώτο τραπέζι πίστα να χορεύουμε μαζί με το βουλευτή της περιφέρειας.
Επίσης τα ψηφιδωτά της Μάνταμπα δεν είναι και τα καλύτερα. Ασυγκρίτως ανώτερα είναι στο Μουσείο Μπαρντώ στην Τύνιδα (ναι αυτό που αιματοκυλίστηκε) και το ολοκαίνουργιο Μουσείο στην Gaziantep από ψηφιδωτά της Zeugma (πραγματικά έμεινα άφωνος και στα δύο).
Καλά έκανες και πήγες. Αγνωστες οι βουλές της ISIS… ελπίζω να κρατά καλές ισορροπίες ο Αμπντάλα και να μην του προκύψει καμιά άνοιξη και πέσει η χώρα σε παρατεταμένο χειμώνα.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πέσατε στη κακοκαιρία που χτύπησε όλη την ανατολική Μεσόγειο. Γκαντεμιά να το πώ;;;
Δεν ξέρω, μας είπαν ότι τέτοια εποχή είναι σύνηθες να χιονίζει πάντως, στην Πέτρα π.χ. Ιανουάριο-Φεβρουάριο είναι στανταράκι.

Θα συμφωνήσω απολύτως στα περισσότερα εκτός του Αμμάν που προσωπικά μου φάνηκε επικεικώς αδιάφορο. Συγκρινόμενο δε με Δαμασκό είναι το υποδεέστερο σαφώς.
Φοβάμαι πως δε θα μπορέσω να την κάνω τη σύγκριση σύντομα, αλλά με τόση ιστορία που κουβαλάει η Δαμασκός σίγουρα έχεις δίκιο. Αλλά είχα διαβάσει τόσα ανρητικά για το Αμμάν που πήγα με τρύπιο καλάθι και μου φάνηκε πολύ ευχάριστο.
Για τους Ιορδανούς έχω κι εγώ να ανακαλέσω όμορφες μνήμες όπως που από τύχη πέσαμε σε bachelor παρτυ και μας πήραν από το χέρι και μας βάλαν πρώτο τραπέζι πίστα να χορεύουμε μαζί με το βουλευτή της περιφέρειας.
Δώσε ντοκουμέντα στο λαό...

Επίσης τα ψηφιδωτά της Μάνταμπα δεν είναι και τα καλύτερα. Ασυγκρίτως ανώτερα είναι στο Μουσείο Μπαρντώ στην Τύνιδα (ναι αυτό που αιματοκυλίστηκε) και το ολοκαίνουργιο Μουσείο στην Gaziantep από ψηφιδωτά της Zeugma (πραγματικά έμεινα άφωνος και στα δύο).
Εσημειώθησαν. σε ευχαριστούμε.
Καλά έκανες και πήγες. Αγνωστες οι βουλές της ISIS… ελπίζω να κρατά καλές ισορροπίες ο Αμπντάλα και να μην του προκύψει καμιά άνοιξη και πέσει η χώρα σε παρατεταμένο χειμώνα.
Δε νομίζω, ακόμη και στην αραβική άνοιξη κάτι χλιαρές διαδηλώσεις είχε, άσε που είναι Ο σύμμαχος των αμερικανών στην περιοχή και τον θεωρούν ανάχωμα ασφάλειας και οι Ισραηλινοί, όποιος αγγίξει την Ιορδανία θα έχει σοβαρές επιπτώσεις. Εξαιρετικά δημοφιλής ο τυπάς πάντως.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εσημειώθησαν. σε ευχαριστούμε.
Για να πάρεις μια ιδέα από Gaziantep που είναι σχετικά πρόσφατο.
http://www.travelstories.gr/community/gallery/albums/gaziantep-turkey-2013.342/
Στην Ιορδανία είχα βρεθεί στην εποχή προ ψηφιακής μηχανής, προϊστορικά δηλαδή….άρα για να παραθέσω ντοκουμέντα πρέπει να σκανάρω φιλμ ή φωτό.
Αλλά θυμάμαι πολύ έντονα που ένας ηλιωμένος έδιωχνε με μια μαγκούρα τα πιτσιρίκια από δίπλα μας για να μην μας ενοχλούν ( !!!!!!! ), στα μουλωχτά μας ρώτησαν αν θέλουμε κανα ουισκάκι ή βότκα καθώς διέθετε πέραν του τσαγιού κι αυτά το μαγαζί κι εμείς να σέρνουμε το καλαματιανό μαζί με το βουλευτή και να μας βιντεοσκοπούν! Μεγαλεία τι να σου λέω!!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Γέρασα κι εμείς μόνοι μας σχεδόν ήμασταν αλλά για τον ακριβώς αντίθετο λόγο, 35 βαθμούς θερμοκρασία! Πάντως κι εγώ ενθουσιάστηκα απίστευτα, χαλάλι το λιοπύρι, εξάλλου σε σχέση με το 8ώρο trekking στην Πέτρα με ανάλογες θερμοκρασίες δεν ήταν τίποτα!
Δυστυχώς Petra by night δεν είχε όσο ήμουν εκεί και το εισιτήριο ήταν 55 ευρώ αν θυμάμαι αλλά και πάλι του πανακρίβου, όταν όμως στο τέλος του Siq βλέπεις το θησαυροφυλάκιο το ξεχνάς!

Για τους Ιορδανούς τι να πω... λόγω Ραμαζανιού και της ώρας που θα περνούσαμε τα σύνορα από Ισραήλ δεν υπήρχε συγκοινωνία και είχαμε κανονίσει να μας μαζέψει ταξί να μας πάει Αμμάν (κι εγώ μωρέ το συμπάθησα), ο οδηγός μας ρώτησε αν ξέρουμε τι είναι το Ραμαζάνι και όταν του είπαμε οτι έχουμε ξαναβρεθεί στο Μαρόκο κατά τη διάρκεια του μας ρώτησε αν είχαμε δοκιμάσει κάτι γλυκά που τα φτιάχνουν μόνο τότε, όταν είπαμε όχι παίρνει τη γυναίκα του τη ρωτάει αν έφτιαξε το απόγευμα και της λέει οτι θα της κουβαλήσει μουσαφίρηδες! Φτάνουμε κατά τις 9 Αμμάν μας πάει σπίτι του μαζεύεται κι όλο το σόι, τρώμε πίνουμε και κατά τις 11.30 λέμε να μας πάει στο ξενοδοχείο και κάπου να σηκώσουμε χρήματα μιας και δεν είχαμε κάνει συνάλλαγμα κι έπρεπε και να πληρωθεί και να πληρώσουμε και το ξενοδοχείο. Μας λέει οκ θα σας πάει ο γιος μου, όλα καλά μέχρι που 3 κάρτες είχαμε και καμία δε γινόταν δεκτή στα ΑΤΜ, μας πήγαινε ο γιος από το ένα στο άλλο δοκιμάζαμε ξαναδοκιμάζαμε τίποτα. Αφού είχε περάσει η ώρα και είχαμε δοκιμάσει όλες τις τράπεζες του Αμμάν παίρνει ο Σαϊντ το γιο του να δει γιατί καθυστερεί, προφανώς του εξηγεί εγώ που είχα μείνει στο ταξί δεν καταλαβαίνω γρι αλλά τον ακούω να ουρλιάζει, έχω αλλάξει 50 χρώματα και ο γιος μου κάνει νόημα οτι θέλει ο πατέρας του να μας μιλήσει παίρνω το τηλέφωνο ντροπιασμένη και μου λέει:
Χίλια συγνώμη για την ταλαιπωρία ο γιος μου είναι στον κόσμο του, πείτε πόσα θέλετε να σας δανείσει να κάνετε τη δουλειά σας απόψε κι αύριο και τα βρίσκουμε και μη σας πάει σε άλλο ΑΤΜ να πάτε στο ξενοδοχείο να ξεκουραστείτε...:shock:

Γενικά στην Ιορδανία οι άνθρωποι απλά δεν υπήρχαν μέχρι κι οι αστυνόμοι όταν θέλαμε να αφήσουμε το αμάξι που είχαμε νοικιάσει στα σύνορα για να μπούμε Ισραήλ μας έδιναν τα κινητά τους να πάρουμε μην τυχόν και χρεωθούνε τα ελληνικά μας νούμερα!
Και μια αστεία ιστορία, ο πιτσιρικάς οδηγός μας στο Wadi Rum (όπου και μείναμε κι ένα βράδυ) ήταν πολύ χύμα, είχε και γκόμενα Σκωτσέζα και γενικά τον έκοβα να πίνει και κανά μπυρόνι στη ζούλα, οπότε όταν μπήκαμε στη σκηνή του και είδαμε κάδρο του βασιλιά μας έκανε φοβερή εντύπωση, αυτός το ψιλιάστηκε μας κλείνει το μάτι και λέει: Εγώ στο βασιλιά μου έχω δώσει την καλύτερη θέση, τραβάει το κάδρο και πίσω είχε μια τρύπα που έκρυβε ''σοκολάτα''...:haha:


υ.γ για τους ανθρώπους του επόμενου σταθμού σου πάντως δεν αποκόμισα τις ίδιες εντυπώσεις
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To κάστρο Ajloun από μακριά, ένα από τα πολλά μεσαιωνικά κάστρα της Ιορδανίας.

CIMG0689.JPG
CIMG0694.JPG
CIMG0695.JPG

Ψηφιδωτά στη Μάνταμπα.
CIMG0731.JPG

Πανταχού παρών ο Βλαδίμηρος...
CIMG0734.JPG
CIMG0745.JPG

Ούτε στη Μάνταμπα φάγαμε άσχημα βέβαια.
CIMG0767.JPG

-Θα με βγάλεις την κλασική φωτό με το βιβλίο στη Νεκρά Θάλασσα;
-Όχι βέβαια, είναι STP.
-Δηλαδή;
- Stupid Tourist Photo, τις σιχαίνομαι.
- Mα είμαι Γιαπωνέζα! Γι' αυτές ζω!
CIMG0798.JPG
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To Petra by Night είναι ένα εισιτήριο που σου επιτρέπει να επισκεφθείς το siq και το Treasury το βράδυ, όταν και είναι φωτισμένα με κεριά. Λαμβάνει χώρα κι ένα μουσικό σόου όπου δυο φλαουτίστες σολάρουν υπό το φως των κεριών και ευτυχώς διαρκεί μόνο 20 λεπτά. Η πρόσβαση γίνεται φυσικά μέσω του siq (φαραγγιού) με τη βοήθεια των κεριών και το οπτικό αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο.
CIMG0828.JPG

Η άφιξη στο Treasury (δεν ξέρωαν το μεταφράζουμε ως θησαυροφυλάκιο στα Ελληνικά) είναι πολύ εντυπωσιακή.
CIMG0841.JPG

Αλλά ακόμη κι η αναχώρηση, καλούτσικη είναι.
CIMG0857.JPG
Την επόμενη μέρα είχαμε τη χαρά να διανύσουμε το siq με μια ομάδα από Κορεατάκια. Σταματούσαν στο siq και έψελναν στα σημεία που είχε καλύτερη ακουστική. Κρίμα που δε διαθέτω ήχο.
CIMG0871.JPG

Πέραν της αρχαιολογία, το τρεκ στην Πέτρα είναι εξαιρετικό κι ήμασταν και τυχεροί με τον καιρό: ολίγο κρύο, αλλά ιδανικά λίγος ήλιος, καθόλου άνεμος και καλή θερμοκρασία.
CIMG0908.JPG

CIMG0919.JPG

Και φυσικά στις διαδρομές συναντάς ταφικά μνημεία, ναούς, σημεία θυσιών, πραγματική απόλαυση.
CIMG0928.JPG
CIMG0929.JPG
CIMG0964.JPG
CIMG0981.JPG
CIMG0991.JPG

Όσο καλός ήταν στη Γέρασα ο LP, τόσο μέτριος ήταν στην Πέτρα, όπου είχεμόνο στάνταρ διαδρομές και κακό υπολογισμό αποστάσεων. Αντίθετα, ο γιαπωνέζικος ήταν εξαιρετικός και οπτικά...διαφορετικός.
CIMG0993.JPG
CIMG1008.JPG
CIMG1011.JPG

Το βράδυ επαληθεύτηκαν οι προβλέψεις περί χιονοθύελλας, οι δρόμοι μπλοκαρίστηκαν, η Πέτρα έκλεισε και πήραμε το τζιπ. Από τα χιόνια βρεθήκαμε στην έρημο και από κει στο Wadi Rum και στα σύνορα για Ισραήλ.
CIMG1033.JPG
CIMG1034.JPG
CIMG1040.JPG

Ευρηματικά ονόματα είχαν στα πατατάκια τους οι Ιορδανοί.
CIMG1043.JPG

Κάποιοι υπερέβαλλαν λίγο με το θέμα της αμμοθύελας νομίζω.
CIMG1044.JPG


Φτάνει και η Ιορδανία, ακολουθεί το Ισραήλ και η Παλαιστίνη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ ωραία όσα μας λές μέχρι στιγμής. Χάρηκα που άκουσα καλά λόγα για τους Ιορδανούς.
Έχω μια ερώτηση : πόσο ασφαλές είναι για μια γυναίκα να πάει στο Σουδάν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ωραία όσα μας λές μέχρι στιγμής. Χάρηκα που άκουσα καλά λόγα για τους Ιορδανούς.
Έχω μια ερώτηση : πόσο ασφαλές είναι για μια γυναίκα να πάει στο Σουδάν;
Δεν το δοκίμασα (έχω αφήσει την αλλαγή φύλου για το 2016, είναι γεμάτες οι κάρτες μου) και δε γνώρισα κάποια γυναίκα που να ταξιδεύει εκεί. Αλλά μου φάνηκε μια κλασική χώρα της υπερσ/υπο/ισα σαχάριας Αφρικής, δηλαδή με ανθρώπους ευσεβείς, βαθιά θρησκευόμενους, εξαιρετικά ευγενείς, τους έχω ανίκανους να πειράξουν άνθρωπο, οι δε περισσότερες γυναίκες εργάζονται, κάποιες οδηγούν και πολλές κυκλοφορούν χωρίς καν μαντήλα. Αλλά άλλο να υποθέτεις κι άλλο να ξέρεις, δεν ξέρω τι αντιμετώπιση έχουν οι ξένες τουρίστριες. Ένα βιβλίο που διάβασα πάντως μιας κοπέλας που πήγε για εργασία εκεί δεν έλεγε και τίποτε τέρατα. Καλύτερα να ρωτήσεις σε κάποιο ξένο φόρουμ.

Ο Άγιος Βλαδίμηρος Πούτιν (ή Μπούτι κατά τον Αλέφαντο), ναι.
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Northern Lights
Καταπληκτική η ιστορία σου και ο τρόπος που τα παρουασιαζεις είναι ιδιαίτερα βοηθητικός και δεν σε κουράζει στην ανάγνωση!! Περιμένουμε την συνέχεια! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom