Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Για πειτε τωρα ποσες μερες βολευουν μονο για Ιορδανια;
Και με 8-9 μέρες κάνεις σοβαρή δουλειά
Αντικειμενικά όπως στα λέει ο @Yorgos , αν όμως δεν κινηθείς με συγκοινωνίες και επιλέξεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο και σε 6-7 μέρες θα μπορούσες να δεις αρκετά πράγματα, επίσης παίζει σημαντικό ρόλο και το που θα προσγειωθείς, αν δηλαδή πετάξεις απευθείαν για Αμμάν ή πας μέσω Ισραήλ.

Ωστόσο, θεωρώ ότι οι πιο "καλλιεργημένοι" και έξω καρδιά και φιλόξενοι και, και.. ήταν οι Παλαιστίνιοι.
Προσωπικά αποκόμισα κι εγώ τις καλύτερες εντυπώσεις από τους Παλαιστίνιους αλλά σε αυτό παίζει ίσως και ρόλο και οτι είναι αποκομμένοι από τον υπόλοιπο κόσμο και δεν τους δίνετε και συχνά η ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τουρίστες.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
427
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
H ένστασή μου δεν είναι στο παζάρι, πάντως. Είναι στο μετά από το παζάρι....
...........
Εμάς δεν μας έτυχε ούτε μία αποκλίνουσα συμπεριφορά στην Ιορδανία, στην Αίγυπτο χαλαρά ήταν καμιά δεκαριά κάθε μέρα.
πριν 4 χρόνια στο Κάιρο εκτός απο τους ταξιτζήδες που είναι συνήθως ανυπόφοροι δεν έζησα τόσο πιεστικές καταστάσεις, ίσως μετά την επανάσταση η μείωση του τουρισμού τους έχει φέρει σε αυτή την συμπεριφορά. Αλλά αρκετά ασχοληθήκαμε με τους Αιγύπτιους, πάμε παρακάτω.
Με αυτά που γράφεις θα με κάνεις να κάνω τα λεφτά της ρύθμισης στην εφορία εισιτήρια για Ιορδανία που τόσο καιρό έχω βάλει στο μάτι!:)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4: ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ευχαριστώ ρε Γιώργο, ευχαριστώ διπλά. Ένα, γιατί μου θύμισες τη δική μου εμπειρία σε μια χώρα που λάτρεψα για τους ίδιους λόγους με σένα και δύο, ε, γιατί, τη λάτρεψες για τους ίδιους λόγους με μένα! :) Τά'λεγα όποτε μου δινόταν η ευκαιρία και γινόταν κουβέντα, αλλά δεν με πολυπίστευαν. Οι άνθρωποι ανεπανάληπτοι, κάθε φορά η συμπεριφορά τους μού'φερνε σχεδόν δάκρυα στα μάτια.
Με την άδειά σου, θ'αναφέρω ένα σύντομο περιστατικό που έδωσε το στίγμα για όσο επακολούθησαν:

Πρώτο βράδυ στο Αμμάν, βγήκαμε για μια χαλαρή βόλτα, να δούμε τι παίζει. Ο ένας εκ των συνοδοιπόρων, συγκρατημένος με τη διατροφή, δε θέλει να ρισκάρει απ'την πρώτη μέρα, μπαίνει με τον δεύτερο σ'ένα εμπορικό ν'αγοράσει φρούτα (μανταρίνια, κλπ.) για να τσιμπήσει κάτι το βράδυ.

Εγώ δεν μπαίνω μέσα, περιμένω στο απέναντι πεζοδρόμιο, παρακολουθώντας την απίστευτη κίνηση που έχει ένα τοπικό "γυράδικο". Ο γύρος στα κάρβουνα, οριζόντια, σαν κοντοσούβλι. Ο τύπος έχει χέρια ταχυδακτυλουργού, ετοιμάζει την πίτα με απίστευτη ταχύτητα, τη γυρίζει, τη γεμίζει, την τυλίγει σε χρόνο dt και βουρ για την επόμενη. Μέσα στην "τρύπα" 3-4 θαμώνες όλοι κι όλοι, όρθιοι (δεν χωρούσαν περισσότεροι), αλλά έξω, λαϊκό προσκύνημα. Ο καθένας που έρχεται φεύγει με σακούλα με 4-5 τουλάχιστον πιτόγυρα (πολύ λεπτότερα απ'τα δικά μας, σαν πιροσκί).

Στέκομαι και χαζεύω μαγεμένος απ'την τέχνη του ανθρώπου, θέλω να γευτώ - φυσικά - αλλά συνάλλαγμα δεν έχουμε κάνει ακόμη. Και ξαφνικά, μου τείνει το χέρι του μ'ένα πιτόγυρο - για μένα!
- Ευχαριστώ πολύ, του λέω, αλλά δεν έχω λεφτά να σε πληρώσω.
- Και ποιός σου ζήτησε λεφτά; μου λέει.
- Μα, πώς...
- Άκου, φίλε μου, στο μαγαζί μου είσαι, στο κερνάω. Αν ήσουν στο σπίτι μου (που είναι το ίδιο πράγμα) δεν θα σε κερνούσα έναν καφέ; Είναι σα να είσαι φιλοξενούμενός μου και θα με προσβάλεις αν δεν το δεχτείς!

Σημειώσεις:
1. Ήταν το νοστιμότερο φαγητό που έκανα στην Ιορδανία.
2. Ήταν νοστιμότερο και απ'όλα τα φαγητά που έκανα στο ταξίδι στην Ινδία που ακολούθησε.
3. Όταν βγήκαν οι φίλοι, με τοπικό χρήμα -πλέον- που είχαν χαλάσει, αγόρασα άλλα 3 "πιροσκί".
4. Τους διηγήθηκα τι συνέβη αλλά - παρ'όλ'αυτά - δεν τόλμησαν να δοκιμάσουν. Αυτοί έχασαν!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ίσως μετά την επανάσταση η μείωση του τουρισμού τους έχει φέρει σε αυτή την συμπεριφορά
Και πριν 13 χρόνια που είχα πάει τα ίδια ήταν... Ο δε Κορεάτης που γνωρίσαμε με το που περάσαμε τα σύνορα μας είπε "ευχαριστώ το Θεό που έφυγα από αυτούς τους ανθρώπους". Τέλος πάντων, επειδή αυτές ήταν οι δικές μας εμπειρίες δεν πάει να πει ότι είναι και όλων, κάθε ταξίδι διαφορετικό και κάθε προσωπική εμπειρία δεκτή.
Αλλά αρκετά ασχοληθήκαμε με τους Αιγύπτιους, πάμε παρακάτω.
Σωστά. Γράφω το Ισραήλ και είναι και ατέλειωτο, έμεινα και αρκετά, θα κάνω περίληψη της περίληψης.

Με αυτά που γράφεις θα με κάνεις να κάνω τα λεφτά της ρύθμισης στην εφορία εισιτήρια για Ιορδανία που τόσο καιρό έχω βάλει στο μάτι!:)
Παίξε ότι θα κερδίσει η ΤΣΣΚΑ την Παρασκευή και τα' βγαλες.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Επιχείρησες/κατάφερες να επισκεφθείς συναγωγή όσο ήσουν στο Ισραήλ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επιχείρησες/κατάφερες να επισκεφθείς συναγωγή όσο ήσουν στο Ισραήλ;
Εν λειτουργία, όχι.

Δεν υπάρχει χρόνος τώρα, το Σάββατο η συνέχεια. Που θα είμαστε και πιο πλούσιοι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@Yorgos ελπίζω να γράψεις και το πως περνάμε από Αμμάν στο Ισραήλ. Βασικά πέρασες από τη γέφυρα King Housein ή πήγες με άλλο τρόπο; Επίσης πληρώνεις κάποιο ποσό για την έξοδο από τη χώρα, διαβάζω για 5jd, για να μπεις στο Ισραήλ πληρώνεις κάτι παρόμοιο;

Χοντρικά αν έχω καταλάβει σωστά, λεωφορείο ή ταξί για τη γέφυρα, μετά λεωφορείο που τη διασχίζει και μετά τον έλεγχο εκεί έχει λεωφορείο για Ιερουσαλήμ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos ελπίζω να γράψεις και το πως περνάμε από Αμμάν στο Ισραήλ. Βασικά πέρασες από τη γέφυρα King Housein ή πήγες με άλλο τρόπο; Επίσης πληρώνεις κάποιο ποσό για την έξοδο από τη χώρα, διαβάζω για 5jd, για να μπεις στο Ισραήλ πληρώνεις κάτι παρόμοιο;

Χοντρικά αν έχω καταλάβει σωστά, λεωφορείο ή ταξί για τη γέφυρα, μετά λεωφορείο που τη διασχίζει και μετά τον έλεγχο εκεί έχει λεωφορείο για Ιερουσαλήμ;
Eγώ μπήκα στο ΙΣραήλ από την Άκαμπα, δε χρησιμοποίησα καθόλου τη γέφυρα King Husein. Η έξοδος από Ιορδανία κόστισε 8 δινάρια, δηλαδή 10 ευρώ.

Τώρα για την επιλογή που λες εσύ, από Αμμάν σε Ισραήλ είναι όπως τα γράφεις, αλλά αν πάρεις λεωφορείο κατευθείαν για Ιεροσόλυμα, γλιτώνεις το ανέβα/κατέβα. Για να μπεις στο ΙΣραήλ δεν πληρώνει αλλά για να βγεις πληρώνεις σχεδόν 200 σέκελ... Να ξέρεις πως έχεις μεγάλη καθυστέρησηστο σύνορο που θες να περάσεις. Της Γιαπωνέζας της έφαγαν 3 ώρες στα σύνορα για έξοδο οι Ισραηλινοί κι έχασε το αεροπλάνο της από το Αμμάν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μήπως δεν ήταν καλή η ταινία?
Ήταν το Monsters Inc, φυσικά στα αραβικά ντουμπλαρισμένη, αλλά έτσι κι αλλιώς στην τρίτη σκατούλα φύγαμε.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
@Yorgos έχω πολύ καιρό να αφιερώσω πραγματικά χρόνο για να διαβάσω την ιστορία ή τα σχόλια κάποιου στο forum, αλλά αυτή τη φορά το έκανα και δε το μετάνιωσα. Θα συνεχίσω να παρακολουθώ αυτή την ιστορία επειδή το Παλάου και τα υπόλοιπα νησιωτικά κράτη του Ειρηνικού ήταν πάντα ονειρεμένος προορισμός για εμένα (η Οκινάουα ήταν το κοντινότερο που κατάφερα να φτάσω μέχρι στιγμής στο όνειρο αυτό).

Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ανεβάσει κάπου τη λίστα σου με τις χώρες και τις βαθμολογίες τους όλες μαζί (γιατί σκόρπιες ξέρω ότι τις έχεις στις ταξιδιωτικές σου ιστορίες). Θα με ενδιέφερε πολύ να τις δω όλες μαζεμένες αν υπάρχουν κάπου.

Επίσης χαίρομαι πολύ που διάβασα καλά λόγια για την Ιορδανία, είναι ένας από τους προορισμούς που θα επιδιώξω να επισκεφθώ σίγουρα στο μέλλον!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos έχω πολύ καιρό να αφιερώσω πραγματικά χρόνο για να διαβάσω την ιστορία ή τα σχόλια κάποιου στο forum, αλλά αυτή τη φορά το έκανα και δε το μετάνιωσα. Θα συνεχίσω να παρακολουθώ αυτή την ιστορία επειδή το Παλάου και τα υπόλοιπα νησιωτικά κράτη του Ειρηνικού ήταν πάντα ονειρεμένος προορισμός για εμένα (η Οκινάουα ήταν το κοντινότερο που κατάφερα να φτάσω μέχρι στιγμής στο όνειρο αυτό).

Ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ανεβάσει κάπου τη λίστα σου με τις χώρες και τις βαθμολογίες τους όλες μαζί (γιατί σκόρπιες ξέρω ότι τις έχεις στις ταξιδιωτικές σου ιστορίες). Θα με ενδιέφερε πολύ να τις δω όλες μαζεμένες αν υπάρχουν κάπου.

Επίσης χαίρομαι πολύ που διάβασα καλά λόγια για την Ιορδανία, είναι ένας από τους προορισμούς που θα επιδιώξω να επισκεφθώ σίγουρα στο μέλλον!
Και Παλάου και Μικρονησία ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ πραγματικά. Για τη λίστα στείλε μου μείλ σου με πμ (κι όποιος άλλος ενδιαφέρεται) με χαρά να σας στείλω το εξελάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom