Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Άσχετο… δεν ξερω αν το ξανά άκουσες αλλά αν αποφασίσεις να γράψεις βιβλίο θα είμαι μεγάλος σου φαν (μπορεί και να έγραψες δεν ξερω)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσεις στο travelstories ειστε η χειροτερη παρεα με οσα γραφετε για χωρες και για τους ανθρωπους τους.
Για πειτε τωρα ποσες μερες βολευουν μονο για Ιορδανια;
Και με 8-9 μέρες κάνεις σοβαρή δουλειά:
2 Αμμάν
1 Ajloun & Jerash
2 Petra
2 Dead Sea & Madaba
1 Wadi Rum
1-2 βορρά ή ανατολικά
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
γραφε , γραφε εχω καιρό να διαβασω ιστορία σου ...
Η φίλη Γιαπωνεζα ολα τα λεφτά , απο το λιγο που την γνωρισα την εχω κατασυμπαθησει και ωραία απαντηση σχετικα με τη φωτογραφια με το βιβλιο .

τωρα το θυμηθηκα , γιατι σοκαριστηκες τόσο πολύ με τη κλεψιά των τουριστών στην Αιγυπτο ; Εσυ που ζεις Κουβα ;
Οταν ταξιδευοντας με τους συμπεθερους στη Κουβα "τουριστικο" στυλ και οχι οπως οταν ειμαι μόνη μου , παντου μα παντου μας επαιρναν περισσοτερα λεφτά με αποτελεσμα να τσακωνομαι και να χαλιέμαι δεν ειναι το ίδιο ;
Η οταν η τηλεφωνητρια για 1 λεπτο τηλεφωνημα αντι για 4 κουκ πηρε 40 εχει λογικη ή ηθική ; και μην μου πεις "ειναι φτωχοι , καπως πρεπει να τα βγαλουν πέρα" γιατι και οι Αιγυπτιοι το ιδιο θα σου απαντησουν.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τωρα το θυμηθηκα , γιατι σοκαριστηκες τόσο πολύ με τη κλεψιά των τουριστών στην Αιγυπτο ; Εσυ που ζεις Κουβα ;
Οταν ταξιδευοντας με τους συμπεθερους στη Κουβα "τουριστικο" στυλ και οχι οπως οταν ειμαι μόνη μου , παντου μα παντου μας επαιρναν περισσοτερα λεφτά με αποτελεσμα να τσακωνομαι και να χαλιέμαι δεν ειναι το ίδιο ;
Η οταν η τηλεφωνητρια για 1 λεπτο τηλεφωνημα αντι για 4 κουκ πηρε 40 εχει λογικη ή ηθική ; και μην μου πεις "ειναι φτωχοι , καπως πρεπει να τα βγαλουν πέρα" γιατι και οι Αιγυπτιοι το ιδιο θα σου απαντησουν.
Και γω τσαντίζομαι όταν υπερχρεώνουν τον κόσμο στην Κούβα και πολύ μάλιστα. Αλλά τουλάχιστον έχουν ένα στιλ (υπάρχει μια φινέτσα, μια πονηριά) και κυρίως... είναι συμπαθείς στα υπόλοιπα οι άνθρωποι, δε σε πάει να τους βρίσεις. Οι Αιγύπτιοι δεν είναι συμπαθείς σε τίποτε. Ούτε όταν βαράνε τις καμήλες μέχρι να ματώσουν, ούτε όταν αφήνουν γριά γυναίκα πάνω στην καμήλα βάζοντας τα κλάμματα μέχρι να τους δώσει όσα ζήτησαν , ούτε χτυπάνε τις γυναίκες τους στο δρόμο, ούτε αφοδεύουν μέσα σους κινηματογράφους, δεν τραβάνε με δύναμη από το σάκο όποιον κατεβαίνει από λεωφορείο (έφαγε κάτι μπούφλες ένας... ποιον τραβάς ρε;;; ), δεν ουρλιάζουν στον τουρίστα για να τον τρομοκρατήσουν σαν αγέλη, δεν κλέβουν τσάντες οι συνοριοφύλακες και δε ζητάνε μπαξίσι για να μου επιστρέψουν το διαβατήριό μου στα σύνορα και όταν συμφωνώ μια τιμή (σωστή, καλή, κακή) αυτή πληρώνω. Στην Αίγυπτο δε βρήκα έναν (εντάξει κάποιους βρήκα) που να κρατάνε το λόγο τους. Ε, βάλε και τη βρώμα τους από πάνω, φτάνει. Τουλάχιστον στην Κούβα σε υπερχρεώνουν με χαμόγελο, με πουκαμισάκι στην τρίχα και μπορεί να είναι και καμιά μουλάτα με χαμόγελο φονικό και γάμπα αθλητριας. Χαλάλι τους, και κιτσάοι όταν είναι βγάζουν ένα γέλιο, μια αλεγρία.

Στους Αιγύπτιους δε χαρίζω ούτε μίξα, από αυτές που κολλάνε πάνω στα τζάμια. Και στην τελική, οι Κουβανοί δείχνουν και μια άλφα κουλτούρα, ένα σεβασμό στα ιερά και όσια της χώρας τους, οι άλλοι δεν έχουν την παραμικρή τσίπα. Φαντάζεσαι Κουβανό να κατουράει άγαλμα του Τσε όπως οι άλλοςιπου κατούραγαν τις πυραμίδες; Απατεωνίσκοι οι Κουβανοί ναι, αλλά ένα σεβασμό τον κερδίζουν. Στην τελική είναι ευρηματικοί και δε βγάζουν μιζέρια. Όταν τους βλέπω να κλέβουν εκνευρίζομαι αλλά μετά τους κοιτάω και λέω "ρε το μπαγάσα". Τους Αιγύπτιους μου' ρχεται να τους πλακώσω όλους στις φάπες και είμαι και ήσυχος άνθρωπος, μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
επειδη εχω παει Αιγυπτο 3 φορές το μόνο εντονα αρνητικό που θυμάμαι ειναι η βρώμα , μιλάμε για πολλη βρώμα .
με τους ανθρωπους δεν θυμάμαι κάτι το ιδιαίτερο , δεν τους εβαλα και στη καρδιά μου αλλά εως εκει . Στο Νοτο συνορα με το Σουδαν μου αρεσαν παρα πολυ οι Νουβιοι .
Ευγενικοι , κομψοι , ντελικατοι πολυ ωραία φυλή .

α και κάτι ακομα . Οι Ελληνες που ηρθαν απο την Αιγυπτο γυρω στο 60 βεβαια , ειναι ιδιαιτερα ευγενικοι και καλλιεργημενοι ανθρωποι. Η κολλητη μου και η οικογενεια της που ηρθαν το 55 και πολλοι συναδελφοι στο τουρισμο ( λογω των πολλων γλωσσων πολλοι δουλευαν στο τουρισμο ) ειναι εξαιρετικα ευγενικοι ανθρωποι .

περιμενω να δω τι γνωμη σχηματισες για τους Ισραηλίτες .
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
. Στο Νοτο συνορα με το Σουδαν μου αρεσαν παρα πολυ οι Νουβιοι .
Ευγενικοι , κομψοι , ντελικατοι πολυ ωραία φυλή .
Συμφωνώ. Και είναι σε γενικές γραμμές και πολύ πιο εντάξει από τους Άραβες.

α και κάτι ακομα . Οι Ελληνες που ηρθαν απο την Αιγυπτο γυρω στο 60 βεβαια , ειναι ιδιαιτερα ευγενικοι και καλλιεργημενοι ανθρωποι. Η κολλητη μου και η οικογενεια της που ηρθαν το 55 και πολλοι συναδελφοι στο τουρισμο ( λογω των πολλων γλωσσων πολλοι δουλευαν στο τουρισμο ) ειναι εξαιρετικα ευγενικοι ανθρωποι .
Ναι, αλλά οι περισσότεροι ήρθαν από την Αλεξάνδρεια μια πόλη με κουλτούρα, άλλους κώδικες συμπεριφοράς (π.χ. μέχρι και η οδήγηση πιο ανθρώπινη είναι και είναι μακράν και η καθαρότερη πόλη της χώρας) και πιο διεθνής, κοσμοπολίτικη.

περιμενω να δω τι γνωμη σχηματισες για τους Ισραηλίτες .
θα εκπλαγείς...
 
Last edited by a moderator:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Αμαν ρε Γιωργο, με ξενυχτησες και δουλευω πρωι αυριο!!! Καλα, δεν σου αρεσε η Γκιζα (ως θεαμα) και ξετρελαθηκες με τα πυραμιδακια τομπλερον; (ωραια ειναι κι αυτα, δεν λεω...)
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τους Αιγύπτιους μου' ρχεται να τους πλακώσω όλους στις φάπες και είμαι και ήσυχος άνθρωπος, μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι.
Έλεγα πως είμαι στραβόξυλο που τσακωνόμουνα στην Αίγυπτο, πες πες απενοχοποιήθηκα, thanks.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα λες εξαιρετικά, ανυπομονώ να διαβάσω κριτική για τα pontikakia της Μελβούρνης. Αμέ.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
..... Οι Αιγύπτιοι δεν είναι συμπαθείς σε τίποτε. Ούτε όταν βαράνε τις καμήλες μέχρι να ματώσουν, ούτε όταν αφήνουν γριά γυναίκα πάνω στην καμήλα βάζοντας τα κλάμματα μέχρι να τους δώσει όσα ζήτησαν , ούτε χτυπάνε τις γυναίκες τους στο δρόμο, ούτε αφοδεύουν μέσα σους κινηματογράφους, δεν τραβάνε με δύναμη από το σάκο όποιον κατεβαίνει από λεωφορείο (έφαγε κάτι μπούφλες ένας... ποιον τραβάς ρε;;; ), δεν ουρλιάζουν στον τουρίστα για να τον τρομοκρατήσουν σαν αγέλη, δεν κλέβουν τσάντες οι συνοριοφύλακες και δε ζητάνε μπαξίσι για να μου επιστρέψουν το διαβατήριό μου στα σύνορα και όταν συμφωνώ μια τιμή (σωστή, καλή, κακή) αυτή πληρώνω. Στην Αίγυπτο δε βρήκα έναν (εντάξει κάποιους βρήκα) που να κρατάνε το λόγο τους. Ε, βάλε και τη βρώμα τους από πάνω, φτάνει. Τουλάχιστον στην Κούβα σε υπερχρεώνουν με χαμόγελο, με πουκαμισάκι στην τρίχα και μπορεί να είναι και καμιά μουλάτα με χαμόγελο φονικό και γάμπα αθλητριας. Χαλάλι τους, και κιτσάοι όταν είναι βγάζουν ένα γέλιο, μια αλεγρία.

Στους Αιγύπτιους δε χαρίζω ούτε μίξα, από αυτές που κολλάνε πάνω στα τζάμια. Και στην τελική, οι Κουβανοί δείχνουν και μια άλφα κουλτούρα, ένα σεβασμό στα ιερά και όσια της χώρας τους, οι άλλοι δεν έχουν την παραμικρή τσίπα. Φαντάζεσαι Κουβανό να κατουράει άγαλμα του Τσε όπως οι άλλοςιπου κατούραγαν τις πυραμίδες; Απατεωνίσκοι οι Κουβανοί ναι, αλλά ένα σεβασμό τον κερδίζουν. Στην τελική είναι ευρηματικοί και δε βγάζουν μιζέρια. Όταν τους βλέπω να κλέβουν εκνευρίζομαι αλλά μετά τους κοιτάω και λέω "ρε το μπαγάσα". Τους Αιγύπτιους μου' ρχεται να τους πλακώσω όλους στις φάπες και είμαι και ήσυχος άνθρωπος, μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι.
Εντάξει, γνωρίζουμε ότι σε όλες τις Αραβικές Χώρες υπάρχει η διάθεση για παζάρι (προτιμώ να μη το πω κλεψιά) και δη για σκληρό παζάρι! Είναι στη κουλτούρα τους και πας σύμφωνα μ' αυτό. Καλά, εγώ την καταβρίσκω με το παζάρι, το γουστάρω! Τώρα από κει και πέρα, ανά χώρα έχω γνωρίσει και τους τελείως μαμάκες αλά και τους πιο απίστευτους τύπους. Σε γενικές γραμμές δεν θα διαφωνήσω με τη συμπεριφορά τους στα μεγάλα κέντρα όπως στο Κάιρο που βρίσκεται ο κάθε λογής αλλά δεν θα ξεχάσω και διάφορους αξιόλογους ανθρώπους που γνώρισα σε πιο μικρά χωριά, ακόμα και στο Κάιρο, με απίστευτη φιλοξενία. Τη συγκίνηση του αποχαιρετισμού στη Σίβα, τα απίστευτα τυπάκια στο Ασουάν με τα εκπληκτικά κεράσματά τους - κανονικά ψαρογλέντια πάνω στη φελούκα τους χωρίς να μας ζητήσουν δραχμή, κ.α.

Όσο για τους Ιορδανους, σίγουρα είναι πιο φιλόξενοι καθώς έχουν ένα χαρακτήρα, ας το πούμε ,πιο δυτικό. Επίσης, υπάρχουν και οι βεδουίνοι και χριστιανοί πέρα από τους κλασικούς άραβες σε μεγαλύτερο ποσοστό από ότι στην Αίγυπτο. Αλλά σίγουρα συναντήσαμε και καραγκιόζιδες. Στις μονάδικες στιγμές που έζησα στην Ιορδανία, ήταν η φιλοξενία του βεδουίνου Μοσσα στη σκηνή του στοWadi Rum, η φιλοξενία του βεδουίνου Gassab στη σπηλιά του στη Πέτρα καθώς και του Χριστιανού Elias ο οποίος ενώ μας πήρε αρχικά με το ταξί του από κάτι ερημιές στο νότο της χώρας για Ματαμπα, κατέληξε να κάνει μπάνιο μαζί μας σε παραλίες ντόπιων (μέσα στο σκουπιδομάνι) στην Νεκρά θάλασσα και να μας κάνει το τραπέζι στο σπίτι του στη Ματαμπά.

Άλλα και στη Συρία που πόσο συμπαθώ τους ανθρώπους, δεν μπορώ να ξεχάσω τους έντονους καυγάδες που κάναμε με ανθρώπους που σχετίζονται με τα μέσα μεταφοράς και το φαγητό.

Ωστόσο, θεωρώ ότι οι πιο "καλλιεργημένοι" και έξω καρδιά και φιλόξενοι και, και.. ήταν οι Παλαιστίνιοι.

Περιμένω Γιώργο και την άποψη σου.. Άντε, συνέχισε!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.570
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εντάξει, γνωρίζουμε ότι σε όλες τις Αραβικές Χώρες υπάρχει η διάθεση για παζάρι (προτιμώ να μη το πω κλεψιά) και δη για σκληρό παζάρι! Είναι στη κουλτούρα τους και πας σύμφωνα μ' αυτό. Καλά, εγώ την καταβρίσκω με το παζάρι, το γουστάρω!
H ένστασή μου δεν είναι στο παζάρι, πάντως. Είναι στο μετά από το παζάρι. Κάνουμε παζάρι, συμφωνούμε με τον ταξιτζή στις 12 λίρες, φτάνουμε στον προορισμό και ουρλιάζει ζητώντας 35. Παίρνω μια άμαξα να με πάει στο σταθμό λεωφορείων, ο τύπος στη μέση της διαδρομής ζητάει τα διπλά από τα συμφωνημένα και σταματάει την άμαξα. Πάω σε εστιατόριο, γράφει Α τιμή το μενού, Γ ο λογαριασμός, μισή ώρα συζήτηση για το αν θα πρέπει να πληρώσω τα σωστά ή τα τριπλάσια, τους αφήνω όσα νομίζω κι αν θέλουν ας με δείρουν. Την άλλη φορά στο Κάιρο μας ακολουθούσε ένας τύπος όταν ψάχναμε κατάλυμα για να μπει πρώτος μέσα και να πάρει προμήθεια. Σε όποιο ξενοδοχείο κάναμε να μπούμε, έμπαινε και έτρεχε πρώτος, σε ένα από αυτά που ήταν στον 8ο όροφο, ανεβήκαμε μέχρι πάνω, τον άκουγα να λαχανιάζει τις σκάλες, μόλις φτάσαμε... δε βγήκαμε από το ασανσέρ, αλλά πάτησα επιστροφή στο ισόγειο για να τον ξεφορτωθούμε: άνοιξε το κουτί με την παροχή ρεύματος και μας έκοψε το ασανσέρ στη μέση... Το τράβηγμα με δύναμη από το σάκο όποτε κατεβαίνω από λεωφορείο από 4-5 αλλαλάζοντες μου ανεβάζει το αίμα στο αίμα στο κεφάλι.

Δεν μιλάμε για παζάρια, παζάρια έχει παντού. Μιλάμε για ένα διαρκή αγώνα όλη την ημέρα να πας από το Α στο Β χωρίς να σε ενοχλήσουν, χωρίς να αθετήσουν το λόγο τους, χωρίς να σε τραβολογάνε, είναι εξουθενωτικό,, περισσότερο από οποιαδήποτε από τις 100 χώρες που έχω επισκεφθεί. Ήταν σχεδόν αδύνατον να απολαύσεις έστω και τα αρχαία, δε θυμάμαι να περάσαμε κανένα δεκάλεπτο χωρίς συνεχή, επίμονη ενόχληση, μια φωτογραφία να θες να βγάλεις και να μη μπορείς. Σε βαθμό που η παραμικρή όαση μη ενόχλησης (π.χ. πυραμίδες μετά την αποχώρησητων παρατρεχάμενων) να αποτελεί αυτοσκοπό.

Στην Ιορδανία ήταν απλά απίστευτοι... Σε κατάλυμα των 8 ευρώ ο οικοδεσπότης βλέποντας παως μια Γαλλίδα είχε γενέθλια αγόρασε 2 τούρτες , αναψυκτικά, ετοίμασε ολόκληρο πάρτι μέχρι και καπελάκια χάρτινα αγόρασε και σίγουρα στοίχαν παραπάνω από 8 ευρώ, όταν πεινούσαμε για πλάκα λέγαμε να μπούμε σε κανένα εστιατόριο να ζητήσουμε κατευθύνσεις για να μας κεράσουν, η ευγένεια και η καλοσύνη των ανθρώπων θύμιζε Ιράν, χωρίς να είναι φορτικοί όλοι ήθελαν να σου πιάσουν την κουβέντα, να σε κεράσουν κάτι στο σταθμό λεωφορείων, να σου δώσουν το κινητό τους για να δεις τα μέιλ τους, δυο-τρεις φορές μας πήραν ωτοστόπ όταν ζητήσαμε οδηγίες, μου χαρίσανε κάτι κουκλάκι στο δρόμο, είναι άλλη πάστα. Εμάς δεν μας έτυχε ούτε μία αποκλίνουσα συμπεριφορά στην Ιορδανία, στην Αίγυπτο χαλαρά ήταν καμιά δεκαριά κάθε μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom