Αγαπημενη γερμανικη πολη!

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Την Γερμανία δεν είχα και μεγάλη επιθυμία να την γνωρίσω. Την είχα "κάπως" στο μυαλό μου. Ισως έφταιγε το γεγονός ότι μικρή μάθαινα γερμανικά και δεν μου άρεσε καθόλου σαν γλώσσα. Όσο όμως την γνωρίζω,(τώρα που μεγάλωσα) τόσο περισσότερο μου αρέσει. Και οι πόλεις και η φύση. Ξεχωρίζω τη Χαιδελβέργη, το Μπάντεν-Μπάντεν, το Ρέγκενσμπουργκ και τη Δρέσδη.Βόρεια δεν έχω πάει.Το Τεχνολογικό του Μουσείο (Deutshes Museum) στο Μόναχο ήταν και για μένα αλλά και για τον ψαγμένο άνδρα μου μια αποκάλυψη. Εξαιρετικό!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παντως και γω τα παλιοτερα χρονια ειχα στο μυαλο μου τις γερμανικες πολεις τυπου Φρανκφουρτης ..μας μετεφεραν οι μεταναστες γνωστοι μας εικονες για σουπερ τεχνολογια -ουρανοξυστες -μεταλλο-σιδερο-γυαλι κλπ κλπ
Και δεν ειχα τρελαθει κιολας.
Οσο ανακαλυπτω τη Γερμανια ..την αγαπω ολο και περισσοτερο.Οι πολεις της ειναι πολυ ομορφες.Ειδικα αυτο το Rothenburg(α ρε taver τι μου εκανες ..εσυ το ειχες προτεινει καπου) μου εχει παρει τα μυαλα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ειδικα αυτο το Rothenburg(α ρε taver τι μου εκανες ..εσυ το ειχες προτεινει καπου) μου εχει παρει τα μυαλα.
Μία είναι η λύση Kleopatra. Κανόνισε ταξιδάκι, κατά προτίμηση ανοιξιάτικους ή καλοκαιρινούς μήνες, για Ρομαντική Οδό και θα χορτάσει το μάτι σου ομορφιές. :D
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Berlin natürlich!

Για μένα η πιό αγαπημένη πόλη της Ευρώπης όλης είναι το Βερολίνο με την πλούσια πρόσφατη ιστορία του, την Πτώση το 1945, το χωρισμό της Γερμανίας, το Τείχος το 1961, οι αποκλεισμοί και οι αερογέφυρες ανεφοδιασμού, η πτώση του Τείχους το 1989, η επανένωση, τα Love Parade, οι καταλήψεις, το αντιπυρηνικό κίνημα, οι αντίφα, τα παραποτάμια μπαράκια το καλοκαίρι...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αμβούργο! Συνυφασμένο με το υγρό στοιχείο, ήρεμο αλλά και ανήσυχο, κουλτουριάρικο, πολυπολιτισμικό, σύγχρονο, μαγευτικό.....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ladenburg....διπλα στο Mannheim και την Χαιδελβεργη...
κουκλιστικο....βρεθηκαμε καταλαθος και ειπαμε...δεν βαριεσαι. κατι θα εχει να φαμε...
και οταν αρχισα να περπαταω στην πλατεια εμεινα με ανοικτο το στομα
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Berlin und mehr

Περα απο το αχτυπητο Βερολινο μου αρεσε πολυ η Βρεμη, το Φραιμπουργκ και το Γκοτινγκεν, φοβερες πολεις σαν παραμυθι. Η Γερμανια εχει τις πιο ομορφες πολεις στην Ευρωπη με αριστη ποιοτητα ζωης.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Χαυδελβερη, Αμβουργο, Μανχαιμ και , ω ναι, μ'αρεσει πολυ και η Φρανκφουρτη;)
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
μμμμ ποια να πρωτοδιαλέξω...με γερμανική παιδεία από 5 χρονών, έχω πάει Γερμανία τόσες φορές..λοιπόν..1. Βερολίνο! το αγαπώ! 2. Χαϊδελβέργη, η πρώτη γερμανική πόλη που πήγα, μικρή, υπέροχη, κουκλίστικη! 3. Φρανκφούρτη λόγω Εράσμους και επειδή είναι τελείως διαφορετική από τις άλλες γερμανικές πόλεις κ last but not least το παντελώς άγνωστο Saarbrücken, το οποίο σαν πόλη δν λέει κ πολλά, αλλά εδώ κάνω μεταπτυχιακό περνώντας ίσως τον ωραιότερο χρόνο της ζωής μου! κ ενδείκνυται κ για εκδρομές- Λουξεμβούργο, Στρασβούργο κλπ είναι 2 τσιγάρα δρόμος!;)
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Έχω επισκεφθεί δύο φορές τη Γερμανία και συνολικά 15 πόλεις. Ξεχωρίζω το Βερολίνο, το Μόναχο, τη Νυρεμβέργη, την Κολωνία. Πρώτη όμως με διαφορά είναι η υπέροχη Χαϊδελβέργη...
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Έχοντας ταξιδέψει πολλές φορές στη Γερμανία κι έχοντας γνωρίσει τις περισσότερες από τις πόλεις της αλλά και πάρα πολλά χωριά, είναι σίγουρα δύσκολο να επιλέξω ένα από αυτά! :)
Αυτό που μου έκανε όμως την μεγαλύτερη εντύπωση,ήταν το "νησί" Sylt και θα χαρώ να σας γράψω σχετικά, κάποια στιγμή. Βρίσκεται στη Βόρεια θάλασσα (Nord See) και χαρακτηρίζεται από τους αμμόλοφούς του και τα σπίτια με τις αχυρένιες σκεπές!
Αν το όνομα σας φαίνεται γνωστό, είναι ίσως επειδή εκεί παραθερίζει ο Ρεχάγκελ ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom