Αγαπητέ Samion ,βοήθεια για τη Ρώμη

Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητέ Samion είδα ότι είσαι συνδεδεμένος.Θα μπορούσες,σε παρακαλώ, να μείνεις για λίγο ακόμα μέχρι να σου γράψω το μήνυμα;;;;Ευχαριστώ maria traveler (ελπίζω να πρόλαβα!!)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Άλλο πάλι και τούτο
Εδω είναι ταξιδιωτικό φόρουμ , απευθύνεσαι σε πολλούς όταν γράφεις δημόσια .. Μπορούν και άλλοι να βοηθήσουν όχι μόνο ο uncle Sam
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Άλλο πάλι και τούτο
Εδω είναι ταξιδιωτικό φόρουμ , απευθύνεσαι σε πολλούς όταν γράφεις δημόσια .. Μπορούν και άλλοι να βοηθήσουν όχι μόνο ο uncle Sam
υπαρχουν και τα πμ επισης maria traveler :rolleyes:
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συγγνώμη,συγγνώμη,συγγνώμη αγαπητές Ευαγγελία , Elenara88 και όλοι οι υπόλοιποι συνταξιδιώτες μη με παρεξηγείτε σας παρακαλώ!!! Δυστυχώς ,δεν είμαι εξοικιωμένη με την τεχνολογία π.χ. πμ και γράφω και κάπως αργά.!!Έτσι όταν είδα τυχαία ότι ο Samion ήταν συνδεδεμένος δεν ήξερα με ποιόν άλλο τρόπο να τον ειδοποιήσω να περιμένει λίγο ,μήπως μπορούσε να μου απαντήσει άμεσα.Αυτό το εξηγούσα στο μήνυμα που ξεκίνησα να γράφω,γιατί το καταλάβαινα πώς ήταν κάπως αγενές για τους υπολοίπους.Αφού έγραφα τόση ώρα,όταν πήγα να το στείλω ,δεν ξέρω τι πάτησα και τα .....έσβησα όλα!!!Ξεκίνησα πάλι να μπω ,να ξαναγράψω από την αρχή!!Τρελλάθηκα όταν είδα ότι μου είχατε ήδη απαντήσει!!!!Ξεκίνησα να σας γράψω αυτό το μήνυμα ,που και πάλι σβήστηκε και αυτό που ,ελπίζω να διαβάζετε, είναι το δεύτερο.(Το κομπιούτερ πριν έκανε ρύθμιση παραμέτρων Windows)!!!!!
Και αυτό το μήνυμά μου είναι ίσως λίγο"εκτός θέματος",αλλά αισθάνθηκα πολύ άσχημα και ήθελα να σας εξηγήσω!!!!!Και πάλι συγγνώμη!!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
(Μετά από 2 ώρες προσπαθειών κλπ. αυτό ελπίζω να φτάσει αισίως στο τέλος).
Το νόμισμα στη Φοντάνα ντι Τρέβι έπιασε τόπο για τρίτη φορά!!Έτσι λοιπόν φεύγουμε για Ρώμη 16/6-21/6/2012!!!Διάβασα και πάλι όλα τα θέματα στο φόρουμ ,,κράτησα και τις σημειώσεις μου αλλά έχω και κάποια θέματα που θα ήθελα την επιβεβαίωσή σας.(Επειδή ο χρόνος είναι λίγος ,γι`αυτό απευθύνθηκα προσωπικά σ`εσένα αγαπητέ Samion που είδα ότι είσαι συνδεδεμένος και ίσως μπορέσεις να μου απαντήσεις άμεσα,γιατί από τις πληροφορίες σου φαίνεσαι να ξέρεις τη Ρώμη "σαν την παλάμη του χεριού σου".Ευχαριστώ εκ των προτέρων,και όλους τους άλλους συνταξιδιώτες που θα μου απαντήσουν και ήδη έχω κρατήσει τις πολύτιμες συμβουλές και οδηγίες τους!!!!!)
Το "γκρουπ" μας θα είναι 4 ενήλικες, εκ των οποίων ο ένας 70 ετών και 2 παιδιά 9 ετών."Οι πολίτες της Ε.Ε. κάτω των 18 ετών και άνω των 65 έχουν "free ticket " στα μουσεία"και επομένως δε τους συμφέρει να πάρουν Roma Pass.Εδώ αρχίζουν οι διευκρινήσεις.1)Στο site της Μποργκέζε γράφει"free ticket" 2+1.5E και στο Κολοσσαίο 1,5.Άρα το "free" δεν είναι τελείως δωρεάν ή αυτές είναι χρεώσεις για το ιντερνετ;
2)Οι 3 ενήλικες θα έχουμε Roma Pass και άρα προτεραιότητα στα 2 αξιοθέατα.Για να έρθουν μαζί μας στην "προτεραιότητα" οι άλλοι 3,αν κατάλαβα καλά από το site ,θα πάμε στα εκδοτήρια εισητηρίων ,που είναι ειδικά και παρακάμπτεις την ουρά.Θα εκδόσουμε"free ticket" που θα είναι" 0 "ή πιθανώς οι παραπάνω χρεώσεις.Μήπως τελικά είναι καλύτερα να εκδόσω για τους 3 μέσω ιντερνετ ,για να είμαι σίγουρη;
3) Στη Roma Pass γράφει ξεκάθαρα ότι "τα παιδιά της Ε.Ε μέχρι 10 ετών ταξιδεύουν δωρεάν στα Μ.Μ.Μ."Στο site της ATAC όμως που σε παρα πέμπει, δεν μπορώ να το βρω.Γνωρίζετε αν ισχύει τελικά;
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
(Συνεχίζω σε δεύτερο μήνυμα μην σβηστούν όλα πάλι.)
4)Η ηλικία υπολογίζεται με το έτος ή την ακριβή ημερομηνία γέννησης;(π.χ. η κόρη μου γεννήθηκε 10/8/2002.Υπολογίζεται ως 10 ετών λόγω χρονολογίας ή 9 +,αφού δεν έχει έρθει η ακριβής ημερομηνία;
5) Το ωράριο των καταστημάτων είναι 9-7,30 συνεχές,ανοιχτά την Κυριακή,κλειστά τη Δευτέρα το πρωί;;;
6) Στο site της ATAC μπορείς να βρεις και διαδρομές εντός της πόλης ή μόνο εκτός;(αυτό δεν έχω καταφέρει να το λειτουργήσω τελικά)
7) Για τη βίλλα ντ`Εστε στο Τίβολι ,τελικά είναι καλύτερα να πας με λεωφορείο που ,αν και μπορεί να αντιμετωπίσεις κίνηση,σε αφήνει εκεί μπροστά ή με τρένο που πρέπει όμως να πάρεις και λεωφορείο μετά;Όποιος έχει οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία για τους κήπους,θα με βοηθούσε πολύ!!!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Άλλο πάλι και τούτο
Εδω είναι ταξιδιωτικό φόρουμ , απευθύνεσαι σε πολλούς όταν γράφεις δημόσια .. Μπορούν και άλλοι να βοηθήσουν όχι μόνο ο uncle Sam
Ααααα τι ωραίο.............Τι αυθόρμητο............Μου άρεσε το προσωπικό στυλ κι ας είναι αντισυμβατικό...
Very pretty!!!!!!!!!!!
Μη ξεχνάτε, είμαστε και μια ωραία παρέα εδώ μέσα. Αυτοί, τουλάχιστον, που 2-3 φορές τη μέρα, περνάνε και λένε και μια "καλημέρα". Όλοι, βεβαίως, είναι ευπρόσδεκτοι. Ακόμη κι εκείνοι που "γράφονται", κάνουν ΜΙΑ ερώτηση...και μετά μη τους είδατε (και δε λένε κι ευχαριστώ)...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητέ GKCAPO. Νομίζω πως εξήγησα αναλυτικότατα τον τίτλο του θέματος αυτού και φαίνεται ότι δεν είχα σκοπό να θίξω κανέναν!!Και πάλι ζητώ συγγνώμη για την όποια παρεξήγηση!!
Προσωπικά, πάντως, μπορεί να μην έχω μια συνεχή παρουσία αλλά θα δεις ότι δεν έχω μόνο ερωτήσεις αλλά και πολλές φορές έχω δώσει απαντήσεις και πληροφορίες.
Κάποια πληροφορία για τη Ρώμη;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.405
Μαρία πήγαινε εδώ Ρώμη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια και πάτα ότι μπλε επικεφαλίδα βλέπεις....αυτά μέχρι να ξυπνήσουν οι "Ρωμαίοι" του φόρουμ οι οποίοι μετά θα απαντήσουν σε όποια ερώτησή σου και μετά όρεξη να έχεις να διαβάζεις...:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mετά από 68 μηνύματα στο φόρουμ και μας λες ότι δεν έχεις και μεγάλη σχέση με την τεχνολογία? Φτηνή η δικαιολογία... Μαράκι τι τρέχει με τον Samion? Πες τα όλα στο θείο traveller...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αγαπητέ GKCAPO. Νομίζω πως εξήγησα αναλυτικότατα τον τίτλο του θέματος αυτού και φαίνεται ότι δεν είχα σκοπό να θίξω κανέναν!!Και πάλι ζητώ συγγνώμη για την όποια παρεξήγηση!!
Προσωπικά, πάντως, μπορεί να μην έχω μια συνεχή παρουσία αλλά θα δεις ότι δεν έχω μόνο ερωτήσεις αλλά και πολλές φορές έχω δώσει απαντήσεις και πληροφορίες.
Κάποια πληροφορία για τη Ρώμη;
Όσα γράφω παραπάνω είναι ειλικρινή και όχι ειρωνικά (και δεν "μασάω" ποτέ τα λόγια μου). Άρα δεν θίχτηκα, ούτε παρεξηγήθηκα.:)
Λέω μάλιστα ότι όλο αυτό, ήταν ...και πολύ χαριτωμένο.:)
Δεν είναι μέρες, για να εννοούμε (τουλάχιστον εδώ μέσα) κάτι άλλο από το προφανές.:)
Σχετικά με το ΕΝΑ μήνυμα ή τη ΜΙΑ ερώτηση, πάλι εδώ αυτό ακριβώς που γράφω ...αυτό και εννοώ.
Εσύ πιστεύεις ότι είσαι σ' αυτή τη κατηγορία???
(που και πάλι, ευπρόσδεκτη θα ήσουν...)
:):):):):):):)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορούν και άλλοι να βοηθήσουν όχι μόνο ο uncle Sam
ουαί και πάλι ουαί! κανείς δεν βοηθά για τη Ρώμη όπως ο Samion...
συγκινήθηκα που ειδα το όνομα μου σε τίτλο θέματος, εσείς ζηλέψατε και αρχίσατε τη χολή.. αφήστε με να ζήσω το όνειρό μου, που σύμφωνα με τους ψυχολόγους μου είναι να είμαι το κέντρο της προσοχής ή κάπως έτσι τεσπα, δεν τα πάω και καλά με την Ψυχολογία όπως άλλοι πιο ειδικοί..:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.443
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom