Αγαπητέ Samion ,βοήθεια για τη Ρώμη

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ουαί και πάλι ουαί! κανείς δεν βοηθά για τη Ρώμη όπως ο Samion...
συγκινήθηκα που ειδα το όνομα μου σε τίτλο θέματος, εσείς ζηλέψατε και αρχίσατε τη χολή.. αφήστε με να ζήσω το όνειρό μου, που σύμφωνα με τους ψυχολόγους μου είναι να είμαι το κέντρο της προσοχής ή κάπως έτσι τεσπα, δεν τα πάω και καλά με την Ψυχολογία όπως άλλοι πιο ειδικοί..:haha:
Αρχισα ηδη να ανακατευομαι ....
Προχωρα στο παρασυνθημα και δώσε τις πολύτιμες συμβουλές σου γιατι η κοπέλα βιάζεται
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1)Στο site της Μποργκέζε γράφει"free ticket" 2+1.5E και στο Κολοσσαίο 1,5.Άρα το "free" δεν είναι τελείως δωρεάν ή αυτές είναι χρεώσεις για το ιντερνετ;
2)Οι 3 ενήλικες θα έχουμε Roma Pass και άρα προτεραιότητα στα 2 αξιοθέατα.Για να έρθουν μαζί μας στην "προτεραιότητα" οι άλλοι 3,αν κατάλαβα καλά από το site ,θα πάμε στα εκδοτήρια εισητηρίων ,που είναι ειδικά και παρακάμπτεις την ουρά.Θα εκδόσουμε"free ticket" που θα είναι" 0 "ή πιθανώς οι παραπάνω χρεώσεις.Μήπως τελικά είναι καλύτερα να εκδόσω για τους 3 μέσω ιντερνετ ,για να είμαι σίγουρη;
3) Στη Roma Pass γράφει ξεκάθαρα ότι "τα παιδιά της Ε.Ε μέχρι 10 ετών ταξιδεύουν δωρεάν στα Μ.Μ.Μ."Στο site της ATAC όμως που σε παρα πέμπει, δεν μπορώ να το βρω.Γνωρίζετε αν ισχύει τελικά;
1. είναι χρεώσεις για την αγορά των εισιτηρίων με πιστωτική. αν δεν θες να πληρώσεις τα 3.5Ε (απόλυτα λογικό), κάνεις τηλεφωνική κράτηση κ 30' πριν την ώρα σου είσαι εκεί για την παραλαβή των απολύτως δωρεάν εισιτηρίων.
2. το δωρεάν σημαίνει δωρεάν. και στο Κολοσσαίο έχει δωρεάν χωρίς το 1.5Ε της κρατησης on line. κλείνεις από εδώ, την υπεύθυνη υπηρεσία του Υπουργείου (παραλαμβάνεις τα εισητήρια κον΄τα στο Κολοσσαίο στα γραφεία τους- αν δεν σε βολεύει πλήρωσε το 1.5Ε κ κλεισε on line):
(+39)0639967700 (ΔΕ-ΣΑ 9-13.30 e 14.30-17)
για την ουρά δυστυχώς είναι στη διακριτική ευχερεια των ελεγκτών. με τις roma pass και ατομο >70, <10 δεν υπάρχει περίπτωση να μην σας αφήσουν. για Ιταλία μιλάμε..και την πραγματική Ιταλία, αποό τη Ρώμη κ κάτω δηλ..
3. Ισχύει, είναι εδώ κάτω κάτω: ATAC S.p.A. | Azienda per la mobilit?
δωρεάν ως 10 ετων με εγγραφο εννοείται κ συνοδεία ενηλίκου.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έτσι έτσι, κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα, συγνώμη στον Samion... ξαναγράψε τα ίδια, για χιλιοστή φορά σύντροφε... τσάμπα είναι, απλά τα δικά μας νεύρα γίνονται ζαρτιέρες... από τις χίλιες φορές και πάνω αρχίζουν να τα εμπεδώνουν οι θαυμάστριες σου...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έτσι έτσι, κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα, συγνώμη στον Samion... ξαναγράψε τα ίδια, για χιλιοστή φορά σύντροφε... τσάμπα είναι, απλά τα δικά μας νεύρα γίνονται ζαρτιέρες... από τις χίλιες φορές και πάνω αρχίζουν να τα εμπεδώνουν οι θαυμάστριες σου...
μα σε θέμα που γράφει το όνομά μου και είναι το επίκεντρο της προσοχής μπορώ να μην γράψω?!!! συγκινήθηκα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
maria traveler;417279 [B said:
4)[/B]Η ηλικία υπολογίζεται με την ακριβή ημερομηνία γέννησης;(π.χ. η κόρη μου γεννήθηκε 10/8/2002.Υπολογίζεται ως 9?
5) Το ωράριο των καταστημάτων είναι 9-7,30 συνεχές,ανοιχτά την Κυριακή,κλειστά τη Δευτέρα το πρωί;;;
6) Στο site της ATAC μπορείς να βρεις και διαδρομές εντός της πόλης ή μόνο εκτός;(αυτό δεν έχω καταφέρει να το λειτουργήσω τελικά)
7) Για τη βίλλα ντ`Εστε στο Τίβολι ,τελικά είναι καλύτερα να πας με λεωφορείο που ,αν και μπορεί να αντιμετωπίσεις κίνηση,σε αφήνει εκεί μπροστά ή με τρένο που πρέπει όμως να πάρεις και λεωφορείο μετά;Όποιος έχει οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία για τους κήπους,θα με βοηθούσε πολύ!!!
4. ναι, ναι.
5. σε γενικές γραμμές ναι. τη δευτέρα ισχύει για αυτά των ρούχων αλλά μια και υπήρξε απελευθέρωση, τελευταία ούτε αυτό τηρείται. σοπινγκ μεχρι τελικής πτώσης. αν υπάρχει χρόνος, μην ξεχάσεις το outlet
Outlet Village Castel Romano, Roma: negozi, orari, indirizzo
και τη ρωμαική disneyland για τα παιδιά..
https://www.magicland.it/
6. κατέβασε τους χάρτες σε pdf, τα έχουν ΟΛΑ.
ATAC S.p.A. | Azienda per la mobilit?
7. με το τραίνο είναι 1 χιλιόμετρο, αλλά ευχάριστος περίπατος μέσω της πολης.
με λεωφορείο πας στη σταση μετρό ponte Mammolo, παίρνεις της Cotral Roma-Tivoli (via autostrada-πιο γρήγορο), κ κατεβαίνεις σταση Largo Nazioni Unite, κ ούτε 5' περπάτημα μετά, σχεδόν δίπλα.
τι άλλη πληροφορία? είναι υπέροχα, να πάτε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αρχισα ηδη να ανακατευομαι ....
Προχωρα στο παρασυνθημα και δώσε τις πολύτιμες συμβουλές σου γιατι η κοπέλα βιάζεται
για το ανακάτεμα σου συνιστώ ότι και στους "ασπονδους" φίλους μου εδώ:
cappuccino με ξύδι...:D

έδωσα τις συμβουλές, μπορείς να μου βάλεις κ το ευχαριστώ για τον κόπο μου , αντί να τα σκορπάς σε άσχετα ποστ...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όσα γράφω παραπάνω είναι ειλικρινή και όχι ειρωνικά (και δεν "μασάω" ποτέ τα λόγια μου). Άρα δεν θίχτηκα, ούτε παρεξηγήθηκα.:)
Λέω μάλιστα ότι όλο αυτό, ήταν ...και πολύ χαριτωμένο.:)
Δεν είναι μέρες, για να εννοούμε (τουλάχιστον εδώ μέσα) κάτι άλλο από το προφανές.:)
Σχετικά με το ΕΝΑ μήνυμα ή τη ΜΙΑ ερώτηση, πάλι εδώ αυτό ακριβώς που γράφω ...αυτό και εννοώ.
Εσύ πιστεύεις ότι είσαι σ' αυτή τη κατηγορία???
(που και πάλι, ευπρόσδεκτη θα ήσουν...)
:):):):):):):)
Αγαπητέ GKCAPO,σ`ευχαριστώ πολύ για την καλοπροαίρετη απάντηση και διευκρίνηση.Χάρηκα πολύ!Καλά επόμενα ταξίδια!!!!!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έτσι έτσι, κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα, συγνώμη στον Samion... ξαναγράψε τα ίδια, για χιλιοστή φορά σύντροφε... τσάμπα είναι, απλά τα δικά μας νεύρα γίνονται ζαρτιέρες... από τις χίλιες φορές και πάνω αρχίζουν να τα εμπεδώνουν οι θαυμάστριες σου...
Αγαπητέ Traveller,κατ`αρχήν νομίζω ότι οι ερωτήσεις μου είναι λίγο πιο εξιδεικευμένες και στις περισσότερες ζητώ επιβεβαίωση στην πληροφορία μου.Το έχω ψάξει λοιπόν και μόνη μου και δεν ακολουθώ τον "εύκολο" και " αδιάβαστο" δρόμο.
2) Πώς μπορώ να μη θαυμάζω το Samion και τις γνώσεις του,όταν δεν μου απαντά απλά,αλλά μου δίνει π.χ. μέχρι και το τηλέφωνο της αντίστοιχης υπηρεσίας;;;!!!
3) Στο να γράφω μηνύματα τα καταφέρνω...αν και πολλές φορές έχει χρειαστεί να τα ξαναγράψω,όπως εχθές.Στα υπόλοιπα όμως....!Αν εσύ "έβλεπες" κάποιον συνδεδεμένο και ήθελες να του μιλήσεις ,τι θα έκανες;
4) Επ`ευκαιρίας, πρέπει να σου πω ότι και εσένα σε θαυμάζω για τα τόσα ταξίδια που έχεις κάνει και για το πόσες πληροφορίες δίνεις για τόσο διαφορετικούς προορισμούς!!!!Την πρώτη φορά που είδα το χάρτη σου,ένα "Α!!!"έκπληξης μου ξέφυγε,καθώς όλη η εικόνα μπροστά μου έγινε .....πορτοκαλί!!!!!Σου εύχομαι να τον καλύψεις όλο!!!!!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μαρία πήγαινε εδώ Ρώμη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια και πάτα ότι μπλε επικεφαλίδα βλέπεις....αυτά μέχρι να ξυπνήσουν οι "Ρωμαίοι" του φόρουμ οι οποίοι μετά θα απαντήσουν σε όποια ερώτησή σου και μετά όρεξη να έχεις να διαβάζεις...:D
Αγαπητέ chrisbd ,μέχρι τώρα έχω διαβάσει:α) 39 θέματα -ερωτήσεις από το φόρουμ(σημειώνω τους τίτλους για να μην τα ξαναδιαβάζω) β) πάνω από 10 Ταξιδιωτικές ιστορίες γ)τον ταξιδιωτικό οδηγό της Ρώμης και απ`όλα αυτά έχω κρατήσει σελίδες σημειώσεων!!!
Όπως έχω γράψει ,δεν ήρθα "αδιάβαστη" αλλά χρειαζόμουν και κάποιες πιο εξειδικευμένες απαντήσεις-διευκρινήσεις.
Καλά μας ταξίδια!!!!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αγαπητέ Samion ,πραγματικά δεν ξέρω πώς να σε ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σου!!!!Ήταν διευκρινιστικότατες και λεπτομερέστατες!!!Εντυπωσιάστηκα με το τηλέφωνο του Υπουργείου!!!!Δε λέω τίποτα άλλο γιατί φοβάμαι μην ...ξαναπαρεξηγηθώ!!!!
Μια ακόμη ερώτηση :Ισχύει ότι αν έχεις μόνο χειραποσκευή,δε χρειάζεται να περάσεις από to check in και πηγαίνεις κατ`ευθείαν στην πύλη;;(Πετάμε με Easy jet).
Και πάλι ευχαριστώ για τις καταπληκτικές απαντήσεις!!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι εγω πιστευω πως ο Samion ειναι το καλυτερο εργαλειο/οδηγος για τη Ρωμη. Ειναι πολυ δυσκολο να ανακαλυψεις τα τοσα λιγα καλα της πολης χωρις την πολυτιμη βοηθεια του (και ολων των ιταλοφιλων του φορουμ βεβαιως)...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Μια ακόμη ερώτηση :Ισχύει ότι αν έχεις μόνο χειραποσκευή,δε χρειάζεται να περάσεις από to check in και πηγαίνεις κατ`ευθείαν στην πύλη;;(Πετάμε με Easy jet).

Αν έχεις μόνο χειραποσκευή μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικό check-in με την Eazy jet ώστε να μην χάσεις ώρα στο αεροδρόμιο,δεν έχω δει το πως γίνεται γιατί εγώ είχα βαλίτσα αλλά αν δεν κάνω λάθως στο mail που σου στέλνουν με τον αριθμό του εισιτηρίου σου, σου εξηγούν το πώς ακριβώς γίνεται.Καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.166
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom