Γαλλία Αεροδρόμιο Charles de Gaulle - μετακινήσεις

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτή η εφαρμογή με πήγε παντού στην Ρώμη. Πιστεύω ότι και για το Παρίσι θα είναι καλή
https://citymapper.com/directions?s...roport+Charles+de+Gaulle+1&endname=Belleville
Δεν έχω ιδέα για τη Ρώμη, αλλά το citymapper στο Παρίσι κάνει αρκετά λάθη (όπως π.χ. δεν έχει σωστές ώρες για τα λεωφορεία, αγνοεί κάποια μέσα κ.ο.κ.). Στο Λονδίνο και άλλες πόλεις είναι άψογοι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην στάση Pyrénées συγκεκριμένα.
Προσγείωση είναι στις 7 παρά το απόγευμα, το συντομότερο θα έλεγα με όσο λιγότερες αλλαγές μέσων αλλά να μην τινάξουμε και την μπάνκα στον αέρα 😅
Συντομότερο, αλλά με ΠΟΛΥ υπόγειο περπάτημα:
RER B (Προαστιακός) από το αεροδρόμιο ως Chatelet-Les-Halles, υπόγειο περπάτημα ως την πλατφόρμα της γραμμής 11 (περίπου μισό χιλιόμετρο υπόγεια, έχει κυλιόμενους διαδρόμους - με το ίδιο εισιτήριο, αρκεί να περάσεις από το σωστό τουρνικέ), και μετά μετρό γραμμή 11 που σε αφήνει απέναντι από το ξενοδοχείο.
Λίγο παραπάνω χρόνο θα κάνεις αν κατέβεις στο Gare du Nord, ανέβεις τρία πατώματα πάνω, βγεις ένα τετράγωνο πιο πέρα στη λεωφόρο La Fayette και πάρεις το λεωφορείο 26 (πιθανώς με δεύτερο εισιτήριο, εξαρτάται από... τον ιδιοκτήτη του αυτόματου πωλητή που σου έβγαλε το εισιτήριο στο αεροδρόμιο). Αυτό σε αφήνει ακριβώς έξω από την πόρτα του ξενοδοχείου σου και αποφεύγεις όλες τις σκάλες, είναι εξαιρετική ιδέα για την επιστροφή (που η στάση είναι και ακριβώς μπροστά στο σταθμό), αλλά δεν το συνιστώ στο πήγαινε γιατί ο Gare du Nord είναι λίγο χάσιμο με άπειρες εξόδους κι αν δε βρεις τη σωστή θα ταλαιπωρηθείς, ενώ αν το λεωφορείο δε δέχεται το εισιτήριό σου και πρέπει να ψάχνεις να αγοράσεις εισιτήρια και θα ταλαιπωρηθείς πάλι γιατί στις στάσεις συνήθως δεν έχει.
 

Ada Pap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να μεταφερθούμε απο Charles de Gaulle
στη disneyland ?Φτάνουμε στισ 11 το πρωί ....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να μεταφερθούμε απο Charles de Gaulle
στη disneyland ?Φτάνουμε στισ 11 το πρωί ....
Ο γρηγορότερος τρόπος (με το γρήγορο τρένο TGV που κάνει 9 λεπτά για τη διαδρομή) δυστυχώς είναι πανάκριβος, με €35 ανά εισιτήριο. Υπάρχει λεωφορείο με €20 που κάνει 1 ώρα. Η οικονομικότερη λύση είναι να πάτε με το μετρό (RER), μέσω κέντρου (γύρω στα 90 λεπτά, κοντά στα €11 - αλλαγή γραμμής στο Chatelet-les-halles, το μεγαλύτερο και χαοτικότερο σταθμό μετρό της Ευρώπης).
Ταξί υπολογίστε €70-€80 και 35 λεπτά. Η Uber μου δίνει εκτίμηση γύρω στα €57 (για αυτή την ώρα). Αναλόγα πόσα άτομα είστε, ένα μεγάλο ταξί ή όχημα από την Uber μπορεί και να συμφέρει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να μεταφερθούμε απο Charles de Gaulle
στη disneyland ?Φτάνουμε στισ 11 το πρωί ....
Όπως τα λέει ο @taver αλλά αν διαλέξεις τη φθηνότερη λύση υπάρχει και ακόμα φθηνότερη (περίπου 6 ευρώ/άτομο) αν θες σε περίπου 90 λεπτά. Από Gare Routiere παίρνεις το λεωφορείο Νο19 για Gare de Torcy και από κει RER για Disneyland.
 

christina_nikol

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση σχετικά με το πήγαινε-έλα στο CDG. Είναι ασφαλές το RER για το αεροδρόμιο? Γιατί σε άλλο τόπικ σχετικά με τις ασφαλείς περιοχές του Παρισιού αναφέρεται πως δεν είναι πολύ οκ να το χρησιμοποιείς. Θα πάω πρώτη φορά το καλοκαίρι και αναρωτιέμαι αν ειναι οκ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση σχετικά με το πήγαινε-έλα στο CDG. Είναι ασφαλές το RER για το αεροδρόμιο? Γιατί σε άλλο τόπικ σχετικά με τις ασφαλείς περιοχές του Παρισιού αναφέρεται πως δεν είναι πολύ οκ να το χρησιμοποιείς. Θα πάω πρώτη φορά το καλοκαίρι και αναρωτιέμαι αν ειναι οκ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Είσαι σε δημόσιο forum. Ο καθένας γράφει ότι πιστεύει, πρέπει να μάθεις να φιλτράρεις. Ναι, το RER περνάει από "επικίνδυνες" γειτονιές, και μπορεί να είναι κάπως. Δε θα έφτανα τόσο μακριά ώστε να το χαρακτηρίσω επικίνδυνο για το διερχόμενο επιβάτη. That said, τα δρομολόγια μετά τις 23:00 που κάνουν όλες τις στάσεις (τα μισά περίπου πάνε χωρίς στάσεις ως το Gare du Nord) ίσως και να είναι λίγο.
 
Μηνύματα
31
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Southampton-New York
Θα ήθελα να ρωτήσω πως πάμε από το terminal 1 που εξυπηρετεί την Aegean στο σταθμό του rer b στο αεροδρόμιο; Γιατί είδα ότι το συγκεκριμένο terminal 1 δεν έχει σταθμό.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Φτάνω στο Charles de Gaulle Airport σε μια εβδομάδα, για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια... Άφιξη με Aegean σε terminal που δεν γνωρίζω.
Ο τελικός προορισμός μας είναι μία φοιτητική εστία σε μια περιοχή Villejuf έξω από το κέντρο του Παρισιού (900m απο τη στάση του μετρό με λίγη ανηφόρα) και σκέφτομαι να πάρουμε ταξί γιατί είμαστε 2 άτομα με πολλές αποσκευές.
Να καλέσω Uber και από που θα το παρω; Η πιάτσα των Uber είναι κοντά στην πιάτσα των ταξί;
Υπάρχει κάποια άλλη εταιρία που εξυπηρετεί πιο φθηνά για μετακίνηση από το αεροδρόμιο;
Η Bolt δουλεύει στο Παρίσι;
Η Google maps μου δίνει ενδεικτικό κόστος 50-60€ με διάφορες εταιρείες και με ταξί γύρω στα 90€. Είναι στάνταρ η ταρίφα από το αεροδρόμιο ή θα εξαρτηθεί από την κίνηση στους δρόμους και θα μου βγεί πάνω από 100 €; Αυτή η Freenow είναι εφαρμογή για ταξί και αξίζει να την χρησιμοποιήσω;
Φτάνω Σάββατο απόγευμα στις 6.30.

Όποια βοήθεια θα είναι πολύτιμη!

Screenshot_20230917_025423_Maps.jpg
 
Last edited:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ριξτε μια ματιά στο booking για κρατηση ταξι αεροδρομιου, το χρησιμοποίησα αρκετα φετος και εμεινα πολύ ευχαριστημενος, κάπου στα 65ευρώ νομίζω ειναι και η τιμη που βγαζει ειναι φιξ
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
ριξτε μια ματιά στο booking για κρατηση ταξι αεροδρομιου, το χρησιμοποίησα αρκετα φετος και εμεινα πολύ ευχαριστημενος, κάπου στα 65ευρώ νομίζω ειναι και η τιμη που βγαζει ειναι φιξ
Η Booking μου δίνει προσφορά 83 € από το αεροδρόμιο μέχρι το ξενοδοχείο, δηλαδή πολύ περισσότερο από την πρόβλεψη του Google.
Ξέρεις μήπως εάν εκτός από την Uber υπάρχει και άλλη εταιρεία ταξί που εξυπηρετεί με κάποια εφαρμογή για να τη κατεβάσω;

@Señor_Nada μήπως μπορείς να μου προτείνεις λύση για μετακίνηση από το αεροδρόμιο σε λογική τιμή; Uber μόνο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο Terminal 1 πηγαίνει η Aegean από Αθήνα και Ηράκλειο. Από κάποια μικρότερα αεροδρόμια πηγαινε κάποτε στο Terminal 3, εικάζω πως μάλλον με το ξαναάνοιγμα του Terminal 1 έχει σταματήσει τώρα αυτό.
Bolt, Uber, Freenow, όλα παίζουν. Πιθανότατα η καλύτερη τιμή θα είναι με τη Bolt, αλλά δεν είναι σταθερά αυτά τα πράγματα.
Keep in mind ότι το μέρος που θα πας είναι στην άλλη άκρη του Παρισιού από το αεροδρόμιο. Ίσως γλυτώσεις αρκετές δεκάδες ευρώ αν πάρετε κάποιο ΜΜΜ για το κέντρο, και μετά ταξί από κει. Η κοντινή στάση του RER που βολεύει για κάτι τέτοιο είναι η Laplace, αλλά επειδή δε σταματάνε όλα τα τρένα που ξεκινάνε από το αεροδρόμιο εκεί, πάρε το ταξί από τη Cite Universitaire.

Αν τελικά αποφασίσεις να πάς με το μετρό (η στάση σου είναι στο τέρμα της γραμμής 7), σίγουρα ΜΗΝ αλλάξεις μετρό στο Chatelet-Les-Halles με βαλίτσες (καλύτερα κάνε δυο αλλαγές, στο Gare du Nord και στην Place d' Italie).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.655
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom