Γενικά Αεροπορικά εισιτήρια

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το θέμα ειναι οτι προφανως δεν καταλαβαινει ο κοσμος την διαφορα της λιστας αναμονης και της κρατησης.
Την κρατηση σουπερ οικονομικων εισιτηριων δεν επιτρεπει πλεον η καθε εταιρια και πολυ καλα κανει..με την εννοια οτι ..." το πετυχες φιλαρακο? πλέρωσέ το και ακύρωση τσούκου! Ο επομενος παρακαλω.."
 

maria12travel

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Thanks Doug!

Συμφωνω απολυτα!!!
Οπως σας εχω πει ταξιδεψα Αθηνα-Μπανγκοκ με Gulf air μεσω Μπαχρειν με επιστροφη με 440?
Επισης το ιδιο ταξιδι το εκανα και με THAI απευθειας και πλρηρωσα 730?
Καλο ειναι να το ψαχνουμε αρκετα στα επισημα σιτε των αεροπ.εταιριων που πραγπατοποιουν πτησεις στη χωρα που μας ενδιαφερει και οχι σε μηχανες αναζητησης φθηνων ναυλων γιατι κατα τη γνωμη μου μονο φθηνα δεν ειναι τα αποτελεσματα της αναζητησης τους!
Για παραδειγμα για Ταυλανδη πετανε και οι Qatar Air, Royal Jordanian, Emirates που συχνα βγαζουν καλες προσφορες!Εκανα μια προχειρη αναζητηση στο σιτε της R J και βρηκα πτησεις για Μπανγκοκ με επιστροφη τον Γεναρη με 510?!
Ειπαμε.....Χρηματηστηριο!!
Με οσα εχω διαβασει εδω μεσα περι εξωτικων απομυθοποιησα το γεγονος οτι ενα τετοιο ταξιδι αποτελει για τους πιο πολλους μας.. ονειρο απατηλο!
Πιστευω πως αν γνωριζε ο κοσμος πως οντως το κοστος πραγματοποιησης αυτων, ειναι πολυ χαμηλοτερο απ'οσο φανταζεται, σιγουρα θα επαιρνε την αποφαση να κανει τουλαχιστον ενα τετοιο ταξιδακι(βαζω κ τον εαυτο μου μεσα)!
Αυτη τη στιγμη βλεπω πως το δυσκολο (ακριβοτερο) κομματι ειναι τα αεροπορικα εισιτηρια.. διοτι οσον αναφορα στην διαμονη, μετακινησεις και tour, συμφωνα με τα προτεινομενα απο εσας λινκς που επισκεφτηκα (ιδιαιτερα για Ταυλανδη)..ετριβα τα ματια μου!
Θα μπορουσε λοιπον καποιος απο εδω μεσα να μας πει λιγα παραπανω για αεροπορικα εισιτηρια-πτησεις εξωτικων προορισμων, γιατι να πω την αληθεια, δεν νομιζω οτι θα μπορουσαμε να φανταστουμε ολοι μας οτι για να παμε Mπανκογκ υπαρχουν οικονομικες πτησεις μεσω Μπαχρειν..(κατι αντιστοιχο με αυτα που εγραψε ο Doug )
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εγώ έχω κλείσει Αθήνα-Μπανγκόκ και επιστροφή Κουάλα Λουμπούρ-Αθήνα με Gulf Air (διανυκτέρευση Μπαχρέιν στην επιστροφή με δικά τους έξοδα) με 700 Ευρώ Ιούλιο-Αύγουστο....με την Egypt Air η τιμή ήταν ~660 ευρώ αλλά προτίμησα το πρώτο:cool:
 

lamprosg

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ - ΟΡΛΑΝΤΟ
Το καλύτερο που μπορεί κάποιος να κάνει με το skyscanner.net είναι το να διαλέξει ποιον μηνα περίπου θέλει να ταξιδέψει και μετα να κανει αναζήτηση μέσα σε όλο το μήνα για το πότε υπάρχουν οι καλύτερες τιμές.Εχει τύχει να δω τιμή με Veuling για Βαρκελώνη 50€ με τους φόρους alles-retours!!!
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Θέλω να ξέρω αν μπορω να αγοράζω εγώ αεροπορικά εισητήρια ηλεκτρονικά από την ελλάδα, απο καποια site που θα μου πειτε, για λογαριασμό ατόμου που θέλει να πετάξει από την χώρα του(ευρώπη) προς ελλάδα.
Το να κλείνεις εισητήρια για καποιο γνωστό που από ελλαδα θελει να πετάξει αλλού το ξέρω οτι γινεται.
Αν πχ. ομως εγω θελω να αγορασω εισητηρια για καποιο δικό μου πρόσωπο, που θέλει πχ. από πολωνία να πετάξει προς την ελλάδα, πως μπορω να το κανω;
Γινεται απο τα ελληνικα site, αν φυσικα υπαρχει αντιστοιχο δρομολογιο;
Καταχωρώ εγω τα στοιχεία του προσώπου και κατόπιν πλήρωνω με την πιστωτική, και το μόνο που έχει να κάνει αυτός είναι να πάει στο αεροδρόμιο της πόλης του εκει στην ξένη χώρα, και δείξει την ταυτοτητα του στο check in, και να μπει στο αεροπλάνο και να έρθει ελλάδα;
Πιστευω καταλαβατε τι θελω να κανω.
Πειτε μου αν και πως γινεται.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Γινεται απο τα ελληνικα site, αν φυσικα υπαρχει αντιστοιχο δρομολογιο;
Καταχωρώ εγω τα στοιχεία του προσώπου και κατόπιν πλήρωνω με την πιστωτική, και το μόνο που έχει να κάνει αυτός είναι να πάει στο αεροδρόμιο της πόλης του εκει στην ξένη χώρα, και δείξει την ταυτοτητα του στο check in, και να μπει στο αεροπλάνο και να έρθει ελλάδα;
ναι ετσι ακριβως
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Δεν έχει σημασία ποιός τα αγοράζει...μπορείς να αγοράσεις για οποιονδήποτε και να πετάξει οπουδήποτε. Προσοχή όμως γιατι μερικές φορές θα σου ζητήσουν στοιχεία ταυτότητας αυτού που πετάει στην ηλεκτρονική φόρμα οπότε πρέπει να στα έχει δώσει.

Τα θέλεις για δώρο φαντάζομαι ε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Φυσικά καί γίνεται.Μήν ξεχάσεις νά τού στείλεις τόν κωδικό τής κράτησης ή τήν φόρμα κράτησης πού θά εκτυπώσεις.Πϊθανόν νά μήν είναι απαραίτητο αλλά καλύτερα νά τά έχει.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Nαι για δωρο το θελω.
Χαιρομαι που μπορει οντως να γινει.
Το θεμα ομως ειναι οτι δεν γνωριζω τα αντιστοιχα ξενα site.
Δηλαδη πρακτικα που θα παω, ωστε να κανω την κρατηση? Και φανταζομαι οτι θα υπαρχουν τα αντιστοιχα site σε καθε χωρα.
 
M

member 4986

Guest
Για ποιό λόγο τα εισιτήρια με επιστροφή είναι πιο φθηνά από τα εισιτήρια χωρίς επιστροφή; Δεν μπορώ να καταλαβω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom