Αθήνα vs επαρχία.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
κάποιες κόκκινες γραμμές (χρυσή αυγή, τρομοκρατια, καταδίκες κλ)
Με κάλυψες σε ένα 25%. Αν τα πιάσουμε όλα θα μιλάμε μέχρι αύριο. Δεν είναι πάντως καινούρια μόδα άνθρωποι με συγκεκριμένη υπόσταση και παρελθόν να λαμβάνουν αξιώματα εξυπηρετώντας συμφέροντα.
εδώ μιλάμε για δήμο και οχι κόμμα ..
Διαφωνώ οριζόντια και κάθετα. Όλα είναι πολιτική, κανείς δε προέρχεται από παρθενογέννεση. Όλοι κάποια συγκεκριμένη πολιτική ακολουθούν που τους επιτάσσει να χαράξουν συγκεκριμένη πορεία. Μεγάλη συζήτηση και σίγουρα εκτός θέματος. Το σταματάω εδώ κι εγώ. :)
"Μπορείς να κοροϊδεύεις λίγους για κάποιο καιρό αλλά όλους συνέχεια είναι αδύνατο"
Μπορείς να κοροϊδεύεις τους πολλούς για πάντα λέω εγώ, αρκεί να ξέρεις το τρόπο και να χεις τα κατάλληλα «εργαλεία».;)
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Διαφωνώ οριζόντια και κάθετα. Όλα είναι πολιτική, κανείς δε προέρχεται από παρθενογέννεση. Όλοι κάποια συγκεκριμένη πολιτική ακολουθούν που τους επιτάσσει να χαράξουν συκκεκριμένη πορεία. Μεγάλη συζήτηση και σίγουρα εκτός θέματος. Το σταματάω εδώ κι εγώ. :)
Δεν διαφωνούμε τοσο πολύ οπως πιθανως νομίζεις .. καταλαβαίνεις πως το λέω.. τα "θα" στους δήμους θέλω να πω είναι πιο συγκεκριμένα και δεν έχουν τόσους πολλούς οικονομικούς και πολιτικούς όρους που αρκετοί δεν καταλαβαίνουν κιολας.. Ειναι 10 με 15 μεγάλα θέματα που απασχολούν τους δήμους .. γι αυτά θα πρεπει να κρίνεται κάποιος... Και πολλές φορές εκλέγονται δήμαρχοι που δεν υποστηρίζονται απο κόμματα για αυτον ακριβώς το λόγο.. Σωστό η λάθος αυτη ειναι η πραγματικότητα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Και πολλές φορές εκλέγονται δήμαρχοι που δεν υποστηρίζονται απο κόμματα για αυτον ακριβώς το λόγο.. Σωστό η λάθος αυτη ειναι η πραγματικότητα..
Πραγματι, σε πολλες περιοχες πχ υποστηριχθηκαν απο τη Χρυση Αυγη, που δεν ειναι κομμα τελικα αλλα εγκληματικη οργανωση.
Να αυτα δεν μπορω στην επαρχια, περιοχες που οι νεοναζι εχουν μεγαλα ποσοστα. Συμπεριλαμβανω και την ιδιαιτερη πατριδα μου.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Πραγματι, σε πολλες περιοχες πχ υποστηριχθηκαν απο τη Χρυση Αυγη, που δεν ειναι κομμα τελικα αλλα εγκληματικη οργανωση.
Δεν το γνωρίζω αυτό που λες και δεν το αμφισβητώ (φαντάζομαι θα έχεις να μας πεις κανα 2 παραδείγματα για πόλεις που εγινε κάτι τέτοιο, εχει ενδιαφέρον.. σε χωριά θα υπάρχει σίγουρα είναι πιο ευκολο).. Αλλά για τον Μπέο δεν έχει ακουστεί η αποδειχτεί κάτι τέτοιο..

Να αυτα δεν μπορω στην επαρχια, περιοχες που οι νεοναζι εχουν μεγαλα ποσοστα. Συμπεριλαμβανω και την ιδιαιτερη πατριδα μου.
Μην, σε παρακαλώ, τσουβαλιάζεις έτσι όλη την επαρχία...Αν δεις τα ποσοστά 2015 και 2019 Χ.Α. ανα Νομό απο το site του ypes.gr θα δεις ότι δεν υπάρχουν δα και τόσες μεγάλες διαφορές με το Λεκανοπέδιο.. Άσε που υπάρχουν Νομοί που έχουν πολύ λιγότερα ποσοστά.. Δηλαδή ο κάτοικος πχ του Ηρακλείου σύμφωνα με αυτη τη λογική θα μπορούσε να πει "καλή η Αθήνα αλλά πολλοί νεοναζί ξεφυτρώσαν τελευταία"... Λάθος και αυτό.. απλά κυκλοφορουν ανάμεσα μας .. και μέσα στα σόϊα μας, στη γειτονιά μας θα τους δεις..παντου..
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Μα και στην Β' Πειραια σαρωσε η Χρυση Αυγη στις βουλευτικες. Και ηταν και εντονη η παρουσια της. Θυμαμαι τοτε εμενα Ροδο αλλα τους χειμωνες που ανεβαινα πάνω, σε αποσταση μισης ωρας περπατηματος απο το σπιτι μου στο μαγαζι ενος φιλου μου (Νικαια και τα δυο) σχεδον παντα πετυχαινα μια ισως και δυο φορες τυπακια με μπλουζακια της Χρυσης αυγης να κανουν περιπολιες "ελεγχωντας" την περιοχη. Χωρια οι μηχανοκινητες πορειες καθε Κυριακη αν θυμαμαι καλα με αρκετο κοσμο. Δεν ξερω αν υπηρξε επαρχιακη πολη με τοσο αντιληπτη παρουσια της Χρυσης Αυγης αλλα αμφιβαλλω. Παντως η παρουσια της Χρυσης Αυγης στην Β Πειραια πολυ μα πολυ πιο βροντερη σε σχεση με αυτη της Ροδου!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι αυτή η φωτογραφία κολλούσε καλύτερα σ' αυτό το νήμα.
Όταν προσπαθείς να δικαιολογήσεις στη δουλειά γιατί άργησες...
Κίνηση; Απεργία Μετρο; Έργα στο δρόμο;
Τίποτε απ' όλα αυτά ;)
Περί επαρχίας:

IMG_20201125_095852.jpg
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Νομίζω ότι αυτή η φωτογραφία κολλούσε καλύτερα σ' αυτό το νήμα.
Όταν προσπαθείς να δικαιολογήσεις στη δουλειά γιατί άργησες...
Κίνηση; Απεργία Μετρο; Έργα στο δρόμο;
Τίποτε απ' όλα αυτά ;)
Περί επαρχίας:

View attachment 331942
Μια χαρα ειστε εκει, δεν διαβαζεις τι γινεται στην Σαμο? Εχουν τρομερο κυκλοφοριακο προβλημα... :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Νομίζω ότι αυτή η φωτογραφία κολλούσε καλύτερα σ' αυτό το νήμα.
Όταν προσπαθείς να δικαιολογήσεις στη δουλειά γιατί άργησες...
Κίνηση; Απεργία Μετρο; Έργα στο δρόμο;
Τίποτε απ' όλα αυτά ;)
Περί επαρχίας:

View attachment 331942
Εχει στο Ασβεστοχώρι κοπάδια ακόμη?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Los Volos today.... lockdown day 28-11-2020

2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg

Αυτό ειναι το πάρκιν που ανέφερα..


7.jpg

Αυτο ειναι το επονομαζόμενο κορδονι μηκους ενος χιλιομέτρου που "κλεινει" απο ανατολικά το λιμάνι..


8.jpg

@psilos3 μην το ψάχνεις.. εδω ειναι..



9.jpg
10.jpg
1.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom