Ακριβο μου ταξιδι

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
+200 εκ. επιβάτες αναμένονται το 2024 σε σχέση με το 2019.Ας μην περιμένουμε να πέσουν οι τιμές....

Περίπου 4,7 δις αεροπορικοί επιβάτες αναμένονται το 2024 έναντι 4,5 δις το 2019
Εδώ και λίγο καιρό που επέτρεψαν στους Κινέζους να ξανακυκλοφορήσουν για τουρισμό, η κατάσταση
είναι αφόρητη. Πήγαινα στην δουλειά μου 8 η ώρα το πρωί και ήδη υπήρχαν 9 γκρουπ μπροστά στην Casa Batllό και έκαναν ξενάγηση. Και ακόμα δεν είχε ανατείλει ο ήλιος.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Καλησπέρα και από εμένα.3 Μαρτίου "ανοίγει" τα δρομολόγια η Ryanair για Βροκλαου με 27 ευρώ...
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
465
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Κάτι φίλοι μου έγραψαν για Μάρτιο ότι βρήκαν για Κούβα με κάτω από 750. Η δε χώρα είναι φτηνότερη από ποτέ.
Εμάς βρε Γιώργο γιατί δεν μας φάνηκε τόσο φθηνή? Με εξαίρεση βέβαια διαμονή και ποτά ( πόσο να πιεις?) αξιοπρεπές φαγητό και μετακινήσεις ήταν σ' ελληνικά επίπεδα - σε κάποιες περιπτώσεις και υψηλότερα, αν και το ομολογώ ήταν το πρώτο ταξίδι που ξοδέψαμε λιγότερα απ'οσο είχαμε υπολογίσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να παρήλθαν ανεπιστρεπτί τα "οικονομικά" ευρωπαϊκά ταξίδια;
Μα φυσικα οχι. Αλλαζουν οι συνηθειες ναι. Πλεον βλεπω η κλεινεις τελευταια στιγμη η πολυ πριν. Εκλεισα Ιταλια μες στον αυγουστο πηγαινελα με 87€. Το νοεμβριο κρατηση βεβαια και οχι μπλακ φραιντει. Εβαλα τωρα απο περιεργεια Ναπολη απο Αθηνα 7-9/6 89€ πηγαινελα και αξιοπρεπεστατα καταλυματα απο 40€/ βραδυ. Τσαμπα δεν βρηκα σορυ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Μα φυσικα οχι. Αλλαζουν οι συνηθειες ναι. Πλεον βλεπω η κλεινεις τελευταια στιγμη η πολυ πριν. Εκλεισα Ιταλια μες στον αυγουστο πηγαινελα με 87€. Το νοεμβριο κρατηση βεβαια και οχι μπλακ φραιντει. Εβαλα τωρα απο περιεργεια Ναπολη απο Αθηνα 7-9/6 89€ πηγαινελα και αξιοπρεπεστατα καταλυματα απο 40€/ βραδυ. Τσαμπα δεν βρηκα σορυ.
Εν τω μεταξυ η Ναπολη ειναι η φθηνοτερη Ιταλια σε ολα της και για μενα ανεπαναληπτη πολη.
Δυστυχώς...

Και δε βλέπω stop στον ορίζοντα...

Να παρήλθαν ανεπιστρεπτί τα "οικονομικά" ευρωπαϊκά ταξίδια;
Απο τον Σεπτεμβρη εκλεισα για 15Αυγουστο για Βρυξελλες, με κατω απο 90 με Brussels Airlines με τσαντα συν 10κιλη, που τοσα δινεις για ΚΤΕΛ Αθηνα Θεσσαλονικη πλεον. Με 40 το δικλινο δεν βρισκεις σαν τη Ναπολη αλλα κατι γινεται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με εξαίρεση βέβαια διαμονή
Που είναι το 1/3 με 1/4 της Ελλάδος... δεν το λες και απλά "εξαίρεση", από τα βασικότερα έξοδα όταν ταξιδεύεις είναι.

και ποτά ( πόσο να πιεις?)
Ε πολύ... με 2-3€/κοκτέιλ του δίνεις και καταλαβαίνει.

αξιοπρεπές φαγητό και μετακινήσεις ήταν σ' ελληνικά επίπεδα
Το καλό φαγητό ναι, γύρω στα 20-30€/άτομο είναι, κοντά στα ελληνικά επίπεδα, αν και για να βρεις ολόκληρο αστακό με 15€ στην Ελλάδα μάλλον πρέπει να δώσεις κ@λο.

Οι μετακινήσεις είναι πολύ φτηνότερες από την Ελλάδα, προχθές πήγα αεροδρόμιο με τη la nave (μια από τις τρεις εφαρμογές πλέον) και πλήρωσα 4000 πέσος, δηλαδή 15€ για ακριβώς 24.3 χιλιόμετρα, πριν λίγες ώρες έκανα Ελ. Βενιζέλος- Σύνταγμα και μου ήρθε 47€, δηλαδή τα υπετριπλάσια για μόλις 7 χλμ περισσότερα κι αυτό επειδή δεν ήταν βράδυ (βράδυ είμαι γύρω στα 62-67€, στην Αβάνα δεν υπάρχει διπλή ταρίφα). Από Αβάνα για Παλιά Πόλη πλήρωσα 780 πέσος, δηλαδή 2,8€ για 7 χιλιόμετρα, σα να λεμε Σύνταγμα-Ψυχικό που κοστίζει τα τετραπλάσια . Για τοπικά λεωφορεία είναι ανύπαρκτο το ποσό, δε μεταφράζεται σε λεπτά του ευρώ και το βράδυ είναι πρακτικότατα. Πώς είναι παραπλήσιες οι τιμές στις μετακινήσεις;

Για υπεραστικά, η viazul για Αβάνα-Τρινιδάδ κοστίζει 21€ για απόσταση 315 χιλιομέτρων. Ενδεικτικά η ίδια απόσταση είναι το Αθήνα-Βόλος και κοστίζει 30€, 50% περισσότερο. Ένα πριβέ ταξί στοιχίζει λιγότερο από τα μισά από την Ελλάδα για την ίδια απόσταση, το τραίνο στην Κούβα είναι μισή τιμή σε σχέση με την Ελλάδα, γενικώς οι μεταφορές όχι δεν είναι ίδια τιμή με την Ελλάδα, είναι πολύ φθηνότερα. Η βενζίνη είναι (ακόμη) στα 0,10€/λίτρο για όποιον νοικιάσει (κι είναι περιπετειώδης).

Η είσοδος στο πιο ιν κλαμπ της πόλης είναι κάτω από 1€, μια πίτσα στο δρόμο μισό ευρώ, τα 4GB είναι πια κάτω από 2€, φυσικός χυμός στο Fabrica de Arte 80 πέσος = 0,30€ , το καλύτερο τζαζάδικο της πόλης έχει είσοδο 375 πέσος = ... 1,43€, το ΠΑριζιέν δηλαδή σόου με live ορχήστρα και 50 χορευτές κοστίζει 7€, ε πόσο να το βάλουν, ένα ευρώ; Δε βλέπω καμία ομοιότητα με ελληνικές τιμές ρε παίδες. Πρέπει να χρησιμοποιείς την εφαρμογή για να μετακινείσαι (δεν είναι και πολύπλοκη, ίδια με το uber είναι η πλατφόρμα) και απλά να ρωτάς πού πάνε οι ντόπιοι. Πριν λίγες μέρες πήγαν φίλοι μου σε αγώνα μπέιζμπολ κι ήταν 0,08€ και νόμιζαν ότι τους κάνουν πλάκα στα εκδοτήρια. Πήγαμε σε στριπτιζάδικο/swingerαδικο με queer show, τραπέζι με μπουκάλι και πληρώσαμε 5,7€ ο καθένας, τόσο στην Ελλάδα παίρνει ο παρκαδόρος του κλαμπ για πουρμπουάρ, ο κινηματογράφος έχει κάτω από 0,2€, η είσοδος στο καλύτερο μουσείο Σύγχρονης Τέχνης στη χώρα είναι μισό ευρώ (για τους τουρίστες, για μας είναι... 0,05€). . Στη δε επαρχία τα πράγματα είναι αστεία, καφές στο ιστορικότερο καφέ του Ματάνσας είχε 0,25€ τις προάλλες, diving 50% φθηνότερο από την Ελλάδα.

αν και το ομολογώ ήταν το πρώτο ταξίδι που ξοδέψαμε λιγότερα απ'οσο είχαμε υπολογίσει.
Πολύ ευχάριστο. Ελπίζω να περάσατε καλά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
πριν λίγες ώρες έκανα Ελ. Βενιζέλος- Σύνταγμα και μου ήρθε 47€, δηλαδή τα υπετριπλάσια για μόλις 7 χλμ περισσότερα
Ε όχι και 7 km :). Είναι περίπου 35km από αττική οδό.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
465
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Γιώργο καλωσηρθες αρχικά και καλή χρονιά. Συγνώμη εγώ δεν το διατύπωσα σωστά, οι μετακινήσεις από πόλη σε πόλη εννοούσα,όχι δεν ήταν οικονομικές όταν όπως ειπες κι εσυ - η βενζίνη κόστιζε 0,10 και για μετακινήσεις πχ.90λεπτων τα κολεκτιβο ζητούσαν 20€ το κεφάλι ακατεβατα ( δλδ 80€ η κούρσα μονής διαδρομής) συν ότι τα βιαζουλ εκτός του Τρινιδάδ - Αβάνα δεν βόλευαν για κάποιον που ήθελε να πάει νωρίς και να φύγει νωρίς το πρωί της επόμενης από τη μια πόλη στην άλλη όπως εμείς.Τεσπα, απόψεις είναι αυτές, εγώ σου λέω σαν τουρίστας τι είδα, κάποιος που είναι πιο κοντά στους ντόπιους πιθανά να έχει άλλη εικόνα.

Πολύ ευχάριστο. Ελπίζω να περάσατε καλά.
Περάσαμε υπέροχα φίλε και σ'ευχαριστούμε πολύ για τη βοήθεια, η δε Μάρτα ήταν από τους πιο γλυκούς ανθρώπους που έχουμε γνωρίσει,να σαι καλά.

 

fakylas

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Θα γραφτουμε στο σαιτ που οι πελούσιοι μας προσλαμβανουν να φυλαμε τα σκυλια τους και να τα βγαζουμε βολτα με ανταλλαγμα να μενουμε σπιτι τους :cool:
Ποιο Site ειναι να κανω εγγραφή ΤΩΡΑ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.076
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom