Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.433
Likes
4.420
Καμμιά εταιρεία ανεξαρτήτως βεληνεκούς, δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα. Το να παρεις μια κανονικη τσαντα duty free μαζι σου, και να την βαλεις κατω απο το καθισμα σου, παει κ ερχεται. Αν ομως αποφασισεις ν αγορασεις μια βαλίτσα γιατι σου αρεσε κ βαλεις μεσα κ δυο τσαντες πραγματα, το πραγμα αλλαζει. Γιατι ξαφνικα γινεσαι κ υπερβαρος. Την εταιρεία δεν την ενδιαφέρει απο που πηρες τη βαλιτσα, αλλα το οτι εμφανιζεσαι ετσι στην εξοδο. Θα χρεωθεις αναλογα.
Λίγο (έως πολύ) off-topic, μια Μαρία ποστάρει κάτι και 2 Μαρίες κάνουν 'like'...
Αλληλεγγύη! :lol:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε μιλάμε για την περίπτωση να αγοράσεις μια βαλίτσα ή δέκα γούνες απ' τα αφορολόγητα και να έχεις την απαίτηση να στα φορτώσουν τζάμπα στο αεροπλάνο. Μιλάμε για κοινούς επιβάτες που θα ψωνίσουν δυο δώρα απ' τα αφορολόγητα που βρίσκονται μετά τους ελέγχους ασφαλείας και η εταιρεία θα τους υποχρεώσει να τα στριμώξουν στη χειραποσκευή των 50x40x30 ή όσο είναι ακριβώς.
Ας μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης των αφορολόγητων αν η μόνη περίπτωση να αγοράσει κάτι κάποιος επιβάτης πέρα από μια σοκολάτα ή ένα κουτί τσίχλες για το δρόμο, είναι να έρθει με άδεια τη χειραποσκευή για να τη γεμίσει με τις σακούλες των αφορολόγητων αφού πρώτα τοποθέτησε σ' αυτή το πανωφόρι, την ομπρέλα και τη φωτογραφική μηχανή του. Κανείς δε θα το κάνει άρα θα προτιμήσει να μην αγοράσει τίποτα απ' τα αφορολόγητα με αποτέλεσμα και τα καταστήματα και το αεροδρόμιο να χάνουν έσοδα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Δε μιλάμε για την περίπτωση να αγοράσεις μια βαλίτσα ή δέκα γούνες απ' τα αφορολόγητα και να έχεις την απαίτηση να στα φορτώσουν τζάμπα στο αεροπλάνο. Μιλάμε για κοινούς επιβάτες που θα ψωνίσουν δυο δώρα απ' τα αφορολόγητα που βρίσκονται μετά τους ελέγχους ασφαλείας και η εταιρεία θα τους υποχρεώσει να τα στριμώξουν στη χειραποσκευή των 50x40x30 ή όσο είναι ακριβώς.
Ας μου εξηγήσει λοιπόν κάποιος ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης των αφορολόγητων αν η μόνη περίπτωση να αγοράσει κάτι κάποιος επιβάτης πέρα από μια σοκολάτα ή ένα κουτί τσίχλες για το δρόμο, είναι να έρθει με άδεια τη χειραποσκευή για να τη γεμίσει με τις σακούλες των αφορολόγητων αφού πρώτα τοποθέτησε σ' αυτή το πανωφόρι, την ομπρέλα και τη φωτογραφική μηχανή του. Κανείς δε θα το κάνει άρα θα προτιμήσει να μην αγοράσει τίποτα απ' τα αφορολόγητα με αποτέλεσμα και τα καταστήματα και το αεροδρόμιο να χάνουν έσοδα.
Χανουμε την μπαλα..ας αγορασει και τα μισα duty free και ας μην τα χωρεσει στη βαλιτσα κανενα προβλημα,καμια υποχρεωση..ας παρει τις τσαντουλες του να τις βαλει ΚΑΤΩ απο το καθισμα και οχι στον χωρο οπου πρεπει να βαλει ο συνεπιβατης την χειραποσκευη του..λεμε κατι λαθος;;;;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτή είναι μια σωστή άποψη αλλά η Α3 με υποχρεώνει να τσαλακώσω τις σακούλες των αφορολογήτων και τα δώρα που έχω πάρει για τους δικούς μου μέσα στη χειραποσκευή μου αλλιώς θα με χρεώσει όπως εξηγεί στο site της. Δε μου δίνει το δικαίωμα να τοποθετήσω τις σακούλες κάτω απ' το κάθισμα του μπροστινού που υπάρχει διαθέσιμος χώρος γιατί προφανώς δεν την ενδιαφέρει η τάξη στην καμπίνα, την ενδιαφέρει η αύξηση του κέρδους μέσω της επιβολής προστίμων και της μείωσης του turnaround.
Θεμιτό και γούστο τους αλλά πρέπει να τους αποκαλούμε loco από δω και στο εξής.

Y.Γ. Eνδεικτικά η loco Easy δε χρεώνει ούτε την ομπρέλα ούτε το πανωφόρι ούτε μία τσάντα απ' τα αφορολόγητα του αεροδρομίου.
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Χανουμε την μπαλα..ας αγορασει και τα μισα duty free και ας μην τα χωρεσει στη βαλιτσα κανενα προβλημα,καμια υποχρεωση..ας παρει τις τσαντουλες του να τις βαλει ΚΑΤΩ απο το καθισμα και οχι στον χωρο οπου πρεπει να βαλει ο συνεπιβατης την χειραποσκευη του..λεμε κατι λαθος;;;;
Που ακριβως διαβασες καποιος εδω να ζηταει κατι τετοιο;

Το εχω δει και εγω στην Ryainair που βαζουν στα ντουλαπακια οτι του κατεβει του καθενος και στο τελος δεν υπαρχει χωρος για την χειραποσκευη. Λαθος ειναι αυτο. Οι αεροσυνοδοι αυτο πρεπει να κανουν, και το κανουν σε πολυ μεγαλο βαθμο. Βοηθαει λιγο την κατασταση και οτι δεν εχουν επιλεξει και οι 95 (δεν θυμαμαι ποσο ειναι το ακριβες νουμερο) να μεταφερουν την χειραποσκευη επανω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η λογική μου λέει ότι εάν με αναγκάσουν να τοποθετήσω τα ψώνια μέσα στην χειραποσκευη τους μου δίνουν ένα ΕΝΤΟΝΟ κινητρο να μην αγοράσω απόλυτος τίποτα. Ποιος θα χάσει;
Μα δεν ψωνίζεις από την Aegean, ψωνίζεις από την "Καταστήματα αφορολογήτων ειδών Α.Ε." (ή το όποιο άλλο μαγαζί). Σκοτίστηκε η Aegean για τους τζίρους του κάθε μαγαζιού....
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ναι οντως σκοτιστηκε, δικιο εχεις σε αυτο το σκελος.
Οταν ομως δεν θα ψωνιζει κανεις το καταστημα τοτε αυτο θα κλεισει και θα υπαρξει προβλημα στο αεροδρομιο που καπως θα πρεπει να ρεφαρει απο τα χαμενα χρηματα.
Εμενα δεν με νοιαζει αλλα μου φαινεται λογικη των τοπικων κοινωνιων που εχουν χιονοδρομικα κεντρα, οι ταβερνιαριδες και οι ξενοδοχοι δεν θελουν να πληρωσουν ενα ποσο σαν συνδρομη στο χιονοδρομικο κεντρο, ρισκαρουν να κλεισει το χιονοδρομικο κεντρο και το χωριο τους να ξαναγινει ενα απλο χωριουδακι.
Μυαλο κουκουτσι.
Το υπεραναλυουμε νομιζω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.033
Ναι οντως σκοτιστηκε, δικιο εχεις σε αυτο το σκελος.
Οταν ομως δεν θα ψωνιζει κανεις το καταστημα τοτε αυτο θα κλεισει και θα υπαρξει προβλημα στο αεροδρομιο που καπως θα πρεπει να ρεφαρει απο τα χαμενα χρηματα.
Τα αεροδρομια του Λονδινου, Παρισιου, Μαδριτης, Ρωμης, Στοκχολμης και αλλα 50+ αεροδρομια που πεταει η Aegean μια ως 2 φορες μονο τη μερα δεν κινδυνευουν να κλεισουν γιατι αγοραζουμε μια κολονια κι οχι 2.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα δεν ψωνίζεις από την Aegean, ψωνίζεις από την "Καταστήματα αφορολογήτων ειδών Α.Ε." (ή το όποιο άλλο μαγαζί). Σκοτίστηκε η Aegean για τους τζίρους του κάθε μαγαζιού....
Ο Βενιζέλος είναι μια επιχείρηση που στηρίζεται και απ' τα ενοίκια των αφορολογήτων και απ΄την ύπαρξη αεροπορικών στις εγκαταστάσεις του.
Η Α3 χτυπώντας το τζίρο των αφορολογήτων χτυπά και τη βιωσιμότητα του αεροδρομίου.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Που ακριβως διαβασες καποιος εδω να ζηταει κατι τετοιο;

Το εχω δει και εγω στην Ryainair που βαζουν στα ντουλαπακια οτι του κατεβει του καθενος και στο τελος δεν υπαρχει χωρος για την χειραποσκευη. Λαθος ειναι αυτο. Οι αεροσυνοδοι αυτο πρεπει να κανουν, και το κανουν σε πολυ μεγαλο βαθμο. Βοηθαει λιγο την κατασταση και οτι δεν εχουν επιλεξει και οι 95 (δεν θυμαμαι ποσο ειναι το ακριβες νουμερο) να μεταφερουν την χειραποσκευη επανω.
Για την Aegean ειναι 70.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Που ακριβως διαβασες καποιος εδω να ζηταει κατι τετοιο;

Το εχω δει και εγω στην Ryainair που βαζουν στα ντουλαπακια οτι του κατεβει του καθενος και στο τελος δεν υπαρχει χωρος για την χειραποσκευη. Λαθος ειναι αυτο. Οι αεροσυνοδοι αυτο πρεπει να κανουν, και το κανουν σε πολυ μεγαλο βαθμο. Βοηθαει λιγο την κατασταση και οτι δεν εχουν επιλεξει και οι 95 (δεν θυμαμαι ποσο ειναι το ακριβες νουμερο) να μεταφερουν την χειραποσκευη επανω.
Ξαναχανετε την μπαλα...διαβασε τα μυνηματα μου πιο πανω που λεω οτι η αεροσυνοδος πρεπει να σου λεει που να βαζεις τις τσαντες και που τις βαλιτσες...αντ αυτου για να μην καθυστερησει η πτηση δε μιλαει κανεις και τα βαζει ο καθενας οπου να ναι..το θεμα ειναι να υπαρχει συνειδηση στον επιβατη και να του κοβει οτι γεμιζοντας ενα ντουλαπι μονος του ενοχλει-δεν εχει χωρο για τον συνεπιβατη του...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom